Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Kalibracja temperatury  (Przeczytany 3125 razy)

Offline Lukdirt

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: DNT WeatherScreen PRO, Eurochron EFWS 2900 oraz Meteo SP-10
Kalibracja temperatury
« dnia: 14 Czerwca, 2020, 14:29:30 »
Mam takie pytanie - do jakiej wartości skalibrować temperaturę w stacji WiFi Eurochron EFWS 2900?

Obecnie mam ustawioną wartość -0,5 a to oznacza że temperatura jest o 0,5 stopnia zaniżana. Ale nie wiem, czy to dobry pomysł - jeśli chodzi o maksymalną wartość temperatury to i tak wartość jest wyższa niż na najbliższej oficjalnej stacji (wczoraj w Katowicach było 31,1 stopnia, natomiast moja stacja zmierzyła 31,8 stopnia), ale z kolei w pozostałych godzinach (zwłaszcza wieczorami) moja stacja notuje znacznie niższe temperatury niż na oficjalnej stacji.

Dlatego nie wiem, jak stację skalibrować. Czy patrzeć na temperaturę maksymalną, czy raczej na średnią temperaturę w określonym przedziale czasowym?

Zresztą, sami zobaczcie wykres wczorajszych temperatur z mojej stacji ->

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ILSKIEKN2/graph/2020-06-13/2020-06-13/daily

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Kalibracja temperatury
« dnia: 14 Czerwca, 2020, 14:29:30 »

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Kalibracja temperatury
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Czerwca, 2020, 18:57:46 »
Mam takie pytanie - do jakiej wartości skalibrować temperaturę w stacji WiFi Eurochron EFWS 2900?

Dlatego nie wiem, jak stację skalibrować. Czy patrzeć na temperaturę maksymalną, czy raczej na średnią temperaturę w określonym przedziale czasowym?


Raczej do średniej różnicy temperatur w określonym przedziale czasowym bym zalecał skalibrować. I może jakimś dokładniejszym certyfikowanym termometrem?
« Ostatnia zmiana: 14 Czerwca, 2020, 19:01:18 wysłana przez geofinder »

Offline Sowa

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Otrzymał podziękowań: 4
Odp: Kalibracja temperatury
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Czerwca, 2020, 22:10:01 »
Mam takie pytanie - do jakiej wartości skalibrować temperaturę w stacji WiFi Eurochron EFWS 2900?

Bardzo nieszczęśliwie używa się terminu skalibrować, a powinno być jednopunktowe skorygowanie wyników. Poprawnie kalibracja to porównanie wyników pomiarów z danego czujnika do wyników z czujnika wzorcowego (atestowanego), najlepiej w 3 punktach. Kalibracja jest kosztowna i zwykle stacje pogodowe nie mają kalibracji czujników.

Amatorzy zwykle porównują swoje wyniki ze stacją mającą skalibrowane czujniki np. ze stacjami IMGW ( niestety ich liczba jest mała, w Twoim przypadku dzieli odległość ponad 30 km) lub z mniej lub bardziej wiarygodnych stacji amatorskich znajdujących się w pobliżu. Porównanie z innymi z innymi stacjami będzie poprawne jeżeli na porównywanych stacjach  panują stabilne podobne warunki pogodowe. Szczęśliwi się składa, że 13.06 była stabilna pogoda na dużym obszarze.
   
„Czy patrzeć na temperaturę maksymalna” – to zły pomysł. Nie wiadomo czy Twoja stacja lub porównywana stacja nie zawyża mniej lub więcej wyniki w wyniku operacji słonecznej. Tak samo nie jest dobrze porównywać z temperaturą minimalną, bo mogą się znacznie różnić w zależności od warunków lokalnych.

„czy raczej na średnią temperaturę w określonym przedziale czasowym?”  - to jest to!. Nie  średnia z danego dnia bo trudno znaleźć  dwie identyczne stacje, które przez cały dzień maja identyczne warunki np. u ciebie o 18 spadł deszcz i temperatura nagle spadła i twoja średnia dobowa spadła. Na WU masz tablicą wartości liczbowych temperatur, bierzesz wyniki z zakresie np. 2-4 godzin i obliczasz średnią temperaturę dla kilku najbliższych stacji ( masz sporo w pobliżu + IMGW Katowice). Potem powtarzasz to dla innych dni o innych warunkach ( małe lub duże zachmurzenie, deszcz itp.). Potem wybierasz najbardziej wiarygodną stacje i korygujesz swoje wyniki wg tej stacji. Jest to ‘ersatz’ kalibracji, ale lepsze to niż pozostawienie wyników bez korekcji.

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Kalibracja temperatury
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Czerwca, 2020, 22:37:15 »
Z tym offsetowaniem temperatury, to bym nie robił wielkiego halo. Zobacz, jak radzi sobie mój czujnik Davisa SHT31 w profesjonalnej osłonie radiacyjnej (nieoryginalny Davis) 2m nad trawiastym gruntem, tyle że w otoczeniu zabudowy jednorodzinnej.

https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IJEJKO1/graph/2020-06-13/2020-06-13/daily

Wychodzi na to, że mielibyśmy te same maksy, gdybyś nie offsetował czujnika.

Osobiście porównuje stale swoje pomiary z Katowicami, Raciborzem, Pszczyną, Bieruniem, Ostrawą itd. - czyli z profesjonalnymi stacjami w mojej okolicy. Nierzadko moje max/min wcelowują się w obszarową temperaturę, jednakże często wyniki wybijają się, głównie in plus. Przykład z 13.06.2020

Jejkowice SHT3x w osłonie Davis 7714 w pełnym nasłonecznieniu- 32,4
Jejkowice Davis SHT31 w profesjonalnej osłonie pasywnej w pełnym nasłonecznieniu - 32,3
Bieruń Stary - 31,9 (punkt pomiarowy w pobliżu zabudowań jednorodzinnych - widać jak wybija się od reszty)
Davis Rybnik Orzepowice - 31,8
Jejkowice SHT3x w głebokim cieniu (miejsce działa jak klatka meteo) - 31,6
Davis Rydułtowy - 31,5
Ostrava Mosnov- 31,2
Katowice Muchowiec- 31,1
Racibórz Studzienna -30,6
Pszczyna - 30,4

Wyszło na to, że mój "profesjonalny" pomiar wybił ponad 1,5C ponad to, co było faktycznie. Jednakże jeśli spojrzeć na temp średnią. To już mieści się normie. WU wyliczył 24C średniej, Cumulus 23,9C. Na stronie Meteomodel znajdziesz mapy ze średnimi temperaturami. Można sobie porównać. Klimatologicznie ważniejsza jest średnia. Max/min są ważne, ale nie tak bardzo. U Ciebie średnia wg WU wyszła 24,1C, czyli praktycznie to co u mnie. Teraz odpowiedz sobie, czy wolisz mieć ekstrema zbliżone do sieci IMGW, czy pójdziesz w średnią temperaturę.

Offline Lukdirt

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: DNT WeatherScreen PRO, Eurochron EFWS 2900 oraz Meteo SP-10
Odp: Kalibracja temperatury
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Czerwca, 2020, 18:29:28 »
Rozumiem.
Postanowiłem jednak zresetować "kalibrację" do domyślnej wartości. Bo jednak bardziej mi zależy na średniej temperaturze, a jeśli chodzi o maksymalne wartości - fakt, to jest czasem wkurzające jak pomiar odbiega nawet o 1 st. od oficjalnych stacji, ale zdarzają się czasem dni kiedy maksymalna temperatura jest bardzo podobna do oficjalnych pomiarów.

Edit:

Na przykład dzisiaj moja stacja zmierzyła maksymalną temperaturę na poziomie 20 stopni, podczas gdy oficjalny pomiar z Muchowca wyniósł 19,9 st. I to już po zresetowaniu "kalibracji".
« Ostatnia zmiana: 19 Czerwca, 2020, 18:32:44 wysłana przez Lukdirt »