Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Czujnik wilgotności gleby Ecowitt WH51 wymaga kalibracji  (Przeczytany 53 razy)

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 517
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Czujnik wilgotności gleby Ecowitt WH51 wymaga kalibracji
« dnia: 29 Kwietnia, 2024, 22:50:32 »
Spora część użytkowników stacji Ecowitt doposaża swoje pomiary o wartości wilgotności gleby poprzez czujnik WH51. Zapewne wielu popełnia na wstępie ten sam, stały błąd, tj. po zapewnieniu czujnikowi zasilania, umieszcza go od razu w glebie, w miejscu docelowym pomiaru. Czujnik ten posiada nastawę fabryczną, uniwersalną. Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj gleby, posiada inne właściwości sorpcyjne wody. Zatem, co mówi na ten temat dystrybutor/producent.

Cytuj
Czujnik wilgotności gleby umożliwia opcjonalną dwupunktową kalibrację liniową. Jest to istotne ze względu na różny rodzaj i gęstość gleby. Równanie kalibracyjne definiuje się jako: % wilgotności gleby (skalibrowany) = (obecnie AD – 0%AD) *100 / (100%AD – 0%AD) Gdzie AD oznacza „analogowo na cyfrowo” i jest nieskalowaną wartością cyfrową, Teraz AD jest aktualnie mierzonym AD, a pozostałe parametry opisano poniżej.

Nastawa wilgotności gleby 0% Aby określić wilgotność gleby 0%, pobierz próbkę gleby do kubka, w którym zostanie zainstalowany czujnik, i poczekaj, aż gleba całkowicie wyschnie. Następnie umieść czujnik gleby w podłożu i poczekaj, aż czujnik się ustabilizuje przez godzinę. Następnie ustaw nastawę kalibracji 0%AD na wartość Now AD.

Nastawa 100% wilgotności gleby Aby określić 100% wilgotności gleby, pobierz próbkę gleby do kubka, w którym zostanie zainstalowany czujnik, dodaj wodę i mieszaj, aż gleba zostanie nasycona i nie będzie już stojącej wody. Następnie umieść czujnik gleby w podłożu i poczekaj, aż czujnik się ustabilizuje przez godzinę. Następnie ustaw nastawę kalibracji 100% AD na wartość Now AD.

Dostosuj i zresetuj Po wprowadzeniu 0% AD i 100% AD, ustaw opcję Dostosuj na WŁ. Aby powrócić do ustawień nieskalibrowanych, ustaw opcję Dostosuj na WYŁ. Wybierz opcję Resetuj, aby przywrócić ustawienia fabryczne

Pamiętajmy, żeby przed rozpoczęciem użytkowania, skalibrować nastawy wg warunków glebowych w miejscu pomiaru, by potem nie wychodziły dziwne wyniki, gdzie przy wiosennych roztopach, gdzie gleba jest nasycona jak gąbka, czujnik pokazuje nasycenie 50%.

źródło: http://meshka.eu/Ecowitt/dokuwiki/doku.php?id=start#wh51_wh51l
« Ostatnia zmiana: 29 Kwietnia, 2024, 22:52:03 wysłana przez Dador »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Czujnik wilgotności gleby Ecowitt WH51 wymaga kalibracji
« dnia: 29 Kwietnia, 2024, 22:50:32 »