Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)  (Przeczytany 60847 razy)

Offline ptasznik2010

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • W kupie siła, mości panowie !!!
Odp: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Września, 2010, 09:55:38 »
Poproszę też o jakieś linki, na których można kupić stację Viking 02 047  ;D

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)
« Odpowiedź #15 dnia: 06 Września, 2010, 09:55:38 »

Offline LukaszH

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Otrzymał podziękowań: 19
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Łukowie
  • Typ stacji: Netatmo - Inteligentna Stacja Pogodowa
Odp: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)
« Odpowiedź #16 dnia: 06 Września, 2010, 10:06:11 »
Osobiście kupowałem tu...
http://thermocenter.home.pl/STACJA_POGODY_USB_02047_NOWOSC_-122.html
Ale przez Allegro - było troszkę taniej

Edit:
Teraz widzę, że cena taka sama jak w sklepie
http://allegro.pl/stacja-pogody-z-usb-dotykowy-panel-nowosc-i1204003187.html
« Ostatnia zmiana: 09 Listopada, 2010, 15:16:35 wysłana przez LukaszH »

Offline ptasznik2010

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • W kupie siła, mości panowie !!!
Odp: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)
« Odpowiedź #17 dnia: 06 Września, 2010, 10:47:28 »
Dzięki za linki, a co z resztą odpowiedzi na moje pytania ?? Przepraszam, że tak ponaglam, ale jestem dość niecierpliwy. :)

Offline LukaszH

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Otrzymał podziękowań: 19
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Łukowie
  • Typ stacji: Netatmo - Inteligentna Stacja Pogodowa
Odp: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)
« Odpowiedź #18 dnia: 06 Września, 2010, 10:56:43 »
Ostatnio modyfikowałem mocowanie - to co widać na zdjęciach już nie jest aktualne (zdjęcia wrzucę niebawem)
Teraz rurka jest z aluminium i ma wysokość ok. 3m (chciałem wynieść ponad dach czujnik prędkości i kierunku wiatru)
Czasem zastanawiam się czy to wytrzyma silniejszy wiatr
Jak wpadnę na pomysł (a coś tam już mi w głowie świta) jak to usprawnić wtedy będę spokojniejszy
A poza tym myślę, że samo mocowanie do rurki pomimo, że jest to plastik, to jednak powinien wytrzymać - producent podaje mierzalność prędkości wiatru do 160km/h
W innym z moich postów opisywałem oznaczenia co do szczelności przed wodą - w tym przypadku klasa jednostki zewnętrznej to IPX3
Ale na pewno budowa klatek (czy nawet lepszych osłon) będzie lepsza niż to rozwiązanie, które oferuje producent
Ja narazie nie będę czujników niczym osłaniał
Co do lokalizacji, to gdzieś na forum widziałem obrazki na ten temat
Czujnik prędkości i kierunku wiatru umieszczony w szczerym polu na pewno będzie miał bardziej wiarygodne odczyty, niż ten, który zamontowany jest w pobliżu drzew czy zabudowań (występowanie turbulencji i prądów powietrznych odbitych)
Jeśli już chcesz w szczerym polu to proponuję zrobić mini fundament - zatopić w kawałku betonu rurkę i do niej mocować czujniki
Z mojego doświadczenia powiem, że rurka musi mieć średnicę zewnętrzną 20mm
« Ostatnia zmiana: 09 Listopada, 2010, 15:16:08 wysłana przez LukaszH »

Offline ptasznik2010

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • W kupie siła, mości panowie !!!
Odp: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Września, 2010, 12:09:28 »
Dzięki za informacje, napewno się przydadzą.  ;D.

Offline ptasznik2010

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • W kupie siła, mości panowie !!!
Odp: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)
« Odpowiedź #20 dnia: 08 Września, 2010, 14:16:11 »
A nie lepsza była by rurka ze stali albo z czegoś podobnego, a nie z aluminium ? Aluminium napewno jest lżejsze, ale nie wiem czy bardziej wytrzymałe. Moim zdaniem stalowa rurka grubościenna jest lepszym rozwiązaniem. Pewnie z montażem takiej rurki i całego sprzętu byłby problem, chodzi o ciężar, ale po zamontowaniu napewno służyło by przez długi czas.

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)
« Odpowiedź #21 dnia: 08 Września, 2010, 15:09:31 »
A nie lepsza była by rurka ze stali albo z czegoś podobnego, a nie z aluminium ? Aluminium napewno jest lżejsze, ale nie wiem czy bardziej wytrzymałe. Moim zdaniem stalowa rurka grubościenna jest lepszym rozwiązaniem. Pewnie z montażem takiej rurki i całego sprzętu byłby problem, chodzi o ciężar, ale po zamontowaniu napewno służyło by przez długi czas.

Można też kupić gotowy maszt z odciągami itp. np. coś takiego http://www.dipol.com.pl/maszt_antenowy_aluminiowy_5_3_m_skladany_z_podstawa_i_kompletem_odciagow_E9140.htm

« Ostatnia zmiana: 08 Września, 2010, 15:13:57 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline LukaszH

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Otrzymał podziękowań: 19
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Łukowie
  • Typ stacji: Netatmo - Inteligentna Stacja Pogodowa
Odp: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Września, 2010, 19:42:35 »
Dzięki za porady :)
Ale wiecie co...
Mieszkam na 4 piętrze i bardzo ciężko jest z montażem
Za bardzo nie mogę wystrzelić z czujnikami bo będą ponad wszystkim
Teraz przy 3m jest chyba optymalnie
A co do aluminium czy stali - owszem stalowa rurka na pewno byłaby lepsza - tylko o grubych ściankach ale wtedy średnica myślę, że przekroczyłaby wymagane 20mm a wtedy wagaaaaa.....
Moja rurka jest właśnie z aluminium, ma ok. 3m długości , grubość ścianki z tego co pamiętam chyba 1,5 mm więc nie jest źle - no i jest lekka
Muszę pomyśleć nad czymś w rodzaju odciągów ale nie linowych ale sztywnych
W tej chwili mniej więcej w połowie mam usztywnioną rurkę
Jeszcze teraz pozostaje usztywnienie w połowie połowy :)
Już mam pewien pomysł jak to zrobić
Problemem jest to, że to jest loggia (czyli taki zadaszony balkon) i do tego wystaje poza daszek z blachy o wysięgu może ze 30cm
Całość stoi na prezentowanym przeze mnie wcześniej uchwycie do anteny satelitarnej
Może zdjęcie powie więcej

« Ostatnia zmiana: 09 Listopada, 2010, 15:14:45 wysłana przez LukaszH »

Offline ptasznik2010

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • W kupie siła, mości panowie !!!
Odp: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Września, 2010, 08:58:34 »
Stwierdziłem, że stacje zrobię na podobnym maszcie co LukaszH.  Chciałem stacje postawić w szczerym polu, ale z natury jestem nie ufny i jadąc do pracy nie wiem czy po powrocie zastałbym ją na swoim miejscu (zbłąkany grzybiarz albo zdesperowany leśniczy  :)), a jeszcze do tego wszystkiego teren na którym mieszkam jest nie ogrodzony, także pozostane przy pomyśle kolegi po fachu  ;D, dom jest wysoki ma około 11 m, także maszt w zupełności wystarczy. A co do Twojego masztu to przyznam, że prezentuje się bardzo dobrze, co do usztywnienia myślę, że jeżeli masz usztywniony maszt do połowy w zupełności wystarczy, BRAWO.

Offline LukaszH

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 254
  • Otrzymał podziękowań: 19
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Łukowie
  • Typ stacji: Netatmo - Inteligentna Stacja Pogodowa
Odp: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Września, 2010, 09:10:25 »
A co do Twojego masztu to przyznam, że prezentuje się bardzo dobrze, co do usztywnienia myślę, że jeżeli masz usztywniony maszt do połowy w zupełności wystarczy, BRAWO.

Muszę Ci powiedzieć że właśnie nie do końca jest dobrze, trochę jednak przy silnym wietrze się buja i planuję właśnie dodatkowe usztywnienie w połowie ponad usztywnieniem
Wcześniej miałem jeszcze trochę inaczej (to co zrobiłem to kolejna wersja :) ) i deszczomierz przy mocniejszym powiewie a raczej rurka potrafiła wpadać w drgania i zaliczało mi opady :)
Myślałem że sprzęt się popsuł, ale doszedłem, że to właśnie niestabilność jest powodem
Dorobię więcej to zamieszczę fotkę, muszę wyrobić się przed zimą (czyli sprężyć się i zrobić) bo później nie będzie mi się chciało i będzie poza tym ślisko i zimno
« Ostatnia zmiana: 09 Listopada, 2010, 15:13:26 wysłana przez LukaszH »

Offline ulef

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Września, 2010, 00:11:26 »
Witam wszystkich!
To mój pierwszy post na tym forum ;D
Nie bardzo wiem gdzie wpisać co mi na wątrobie leży więc podłącze się tutaj.
Jak większość przeglądałem forum w poszukiwaniu odpowiedniej stacji meteo dla mnie. Po wielu analizach na końcu zostały mi dwie stacje do wyboru: WS3500 lub WH1090. Ostatecznie wybór padł na WH1090 a to ze względu na: częstotliwość 868MHz, złącze USB (COM - to chyba jakieś głębokie nieporozumienie) i większa pamięć. Do szczęścia, póki co nie potrzebuję deszczomierza i wiatromierza ale skoro już są może niedługo znajdą zastosowanie (szczególnie że różnica w cenie tych dwóch stacji to mniej niż 100zł). Stację kupiłem dokładnie tam gdzie LukaszH pisał na Allegro.

A teraz problem z którym tutaj przybywam. Nie wiem czy jest o co kruszyć kopie. Oczywiście na początek musiałem sprawdzić czy czujnik zewnętrzny pokazuje to samo co wewnętrzny i... no nie do końca. Różnica pokazywanych temperatur to 0,5stopnia a więc da się przeżyć. Natomiast różnica wskazań czujnika wilgoci to aż 5procent! Badania przeprowadziłem prawidłowo w różnych warunkach i zawsze był ten sam błąd.
Czy to jest normalne - taka spora różnica wskazań wilgoci? Też tak macie? Czytałem forum ale nie za bardzo znalazłem odpowiedź. Da się to jakoś wyregulować żeby wskazania były takie same? Coś podkręcić, przelutować itp? A może to jakiś felerny egzemplarz? Nie chciałbym żeby to był tylko ładny gadżet w domu dlatego wybrałem stację z połączeniem do kompa. Z góry dzięki za rady.  ::)

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Września, 2010, 00:39:52 »
...Natomiast różnica wskazań czujnika wilgoci to aż 5procent! Badania przeprowadziłem prawidłowo w różnych warunkach i zawsze był ten sam błąd. Czy to jest normalne - taka spora różnica wskazań wilgoci? Też tak macie?

Zależy jaka jest w tej stacji dokładność wilgotności. Bo jeżeli taka, jaką podają w instrukcji od WH2080 (dokładność wilgotności ± 5%, rozdzielczość 1%) - co jest bardzo prawdopodobne, bo stacja jest podobna i czujniki wyglądają identycznie - to byłoby to chyba w granicach błędu. Teoretycznie jest też możliwa taka sytuacja, że np. czujnik zewnętrzny ma stały błąd np. +5% a stacja ma stały błąd np. -5%. Wtedy moglibyśmy mieć różnicę wskazań między stacją a czujnikiem nawet 10%. Warto dodać, że często w instrukcjach jest mylona dokładność z rozdzielczością.    

Jeden z forumowiczów pisał na forum, cytuję: "Nie ma się co oszukiwać, higrometry bardzo dokładne, to +- 3% w zakresie 20-95%, wysoki standard, to +- 5%, norma dla tanich urządzeń (za 15-20 pln), to +-8%. Komory klimatyczne dobrej klasy posiadają dokładność +- 2,5 - 3,0 % oraz dokładność temperatury +-0,5 oC. Higrometry z chłodzonym lustrem używane do kalibracji takich komór mają dokładność +- 1,0 - 2,0%." - oryginał wiadomości.

Tak więc, myślę że te 5% różnicy wskazań pomiędzy czujnikiem i stacją to nie dużo - jak na tej klasy cenowej sprzęt. Narzekając na pomiar wilgotności warto pamiętać, że wielokrotnie droższa stacja meteorologiczna Davis Instruments Vantage Pro2 Plus ma dokładność wilgotności ± 3%, a powyżej 90% nawet ± 4%!

Zobacz też wątek: Zaniżone odczyty wilgotności z WH1080
« Ostatnia zmiana: 11 Września, 2010, 16:29:23 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline ulef

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)
« Odpowiedź #27 dnia: 12 Września, 2010, 21:00:16 »
Właśnie przeglądam instrukcję do WH2080 i zdaje się, że dane wziąłeś z instrukcji obsługi do tej stacji z tabelki ze strony 32?? Ja mam (zdaje się że z tego forum) instrukcję do 1080 i tam rzeczywiście jest prawdopodobnie pomyłka dokładności z rozdzielczością. Chociaż niekoniecznie - skoro napisali że "Dokładność pomiaru wilgotności  1%". No ale mniejsza z tym - pewnie to pomyłka.
Tak rzeczywiście z tymi +5% i -5% razem 10% tak może być - he he to trzeba mieć pecha  :D

Na tym forum czytałem, że ludzie narzekają na to że jakaś stacja niedaleko podaje wilgotność np 85% a oni mają 80%. Ja z tego nie robię tragedii mnie bardziej boli to, że dwa czujniki w takich samych warunkach pokazują coś innego - irytujące!! No ale zacząłem nad tym pracować i mam już pewne wyniki  :)  Niestety nie mam części (tylko taką która niestety do końca nie pasuje) i będę musiał kupić. Nie wiem, może ktoś już coś z tym zrobił a ja tego nie umiem znaleźć.
Na stronie http://stacjepogody.waw.pl/index.php/topic,76.0.html  w odpowiedzi #14 są podane adresy stron - ale ja tam nie znajduję rozwiązania problemu - a może coś przegapiłem?  :o

Zdaje się, z tego co czytałem, to macie deficyt elektroników na tym forum?
No ja właśnie jestem elektronikiem i podszedłem do tego problemu dość kompleksowo. Skorzystałem ze schematu do czujnika: HS1101LF znajdującego się pod adresem: http://www.meas-spec.com/downloads/HS1101LF.pdf. Dosyć fajny opis - jego zakres działania no i przede wszystkim schemat (miód na moje... oczy - wreszcie coś co rozumię  ;D )
Parasol jeśli możesz to podaj mi jakieś konkretniejsze linki z rozwiązaniem - bo jak czytałem na tych podanych to doczytałem, że rozwiązania nie ma?
Ze schematu ze strony ostatnio tutaj wymienionej wynika, że są tam dwa rezystory R22 i R4, natomiast producent ominął w trakcie montażu potencjometr RV1 - albo niedopatrzenie albo cięcie kosztów produkcji. Uniemożliwia to teraz regulację. Można co prawda próbować to rozlutowywać i dolutować ten brakujący potencjometr ale grzebanie w tej elektronice to dość ryzykowne - to jest montaż powierzchniowy brrrr. Ale wymyśliłem coś innego - jak wspominałem pracuję nad tym. Może coś z tego wyjdzie  ;D  a może nie   :'(

Mam jeszcze inne pytanie - czy te belki, które wskazują historię ciśnienia muszą tak cały czas migać - tzn pojawiają się i znikają - da się to jakoś wyłączyć?  ???

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)
« Odpowiedź #28 dnia: 12 Września, 2010, 21:40:27 »
Właśnie przeglądam instrukcję do WH2080 i zdaje się, że dane wziąłeś z instrukcji obsługi do tej stacji z tabelki ze strony 32??

Tak z tabelki, chyba dokładnie z tej strony.

Parasol jeśli możesz to podaj mi jakieś konkretniejsze linki z rozwiązaniem - bo jak czytałem na tych podanych to doczytałem, że rozwiązania nie ma?

Nic więcej nie mam. A w ogóle to chyba nie były moje linki.

Ale wymyśliłem coś innego - jak wspominałem pracuję nad tym. Może coś z tego wyjdzie  ;D  a może nie   :'(

Jak się uda, to napisz później coś o tym na forum.
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Stacja pogodowa Viking (Abatronic) 02 047 (klon Fine Offset Electronics WH1090)
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Września, 2010, 09:02:00 »
[...]
Mam jeszcze inne pytanie - czy te belki, które wskazują historię ciśnienia muszą tak cały czas migać - tzn pojawiają się i znikają - da się to jakoś wyłączyć?  ???

Tak jest we wszystkich stacjach i nie da się tego wyłączyć  :)