Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: problem z wskaźnikiem tendencji zmian pogody  (Przeczytany 8539 razy)

Offline dex

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
problem z wskaźnikiem tendencji zmian pogody
« dnia: 11 Sierpnia, 2010, 11:34:46 »
Witam serdecznie. Pod względem stacji pogodowych itp. jestem zupełnym laikiem. Temat zainteresowal mnie gdy dostałem w prezęcie stację ActiveJet AEL-108. Wszystko działa OK. Tylko jest problem ze wskaźnikiem tendencji zmian pogody. Poprostu po uruchomieniu stacji nic się nie zmienia. Od 5 dni oba obrazki pokazują słońce z chmurą. Dodatkowo graficzny wykres historii ciśnienia pokazuje narastająco kreseczki wykresu i jak dojdzie do końca wszystko gasnie i zaczyna się od nowa (cały taki cykl trwa ok 10 sekund).
Myślę że problem tkwi w jakimś ustawieniu - tylko w jakim. Będe bardzo wdzięczny za jaką kolwiek pomoc.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

problem z wskaźnikiem tendencji zmian pogody
« dnia: 11 Sierpnia, 2010, 11:34:46 »

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: problem z wskaźnikiem tendencji zmian pogody
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Sierpnia, 2010, 11:46:21 »
[...] Tylko jest problem ze wskaźnikiem tendencji zmian pogody. Poprostu po uruchomieniu stacji nic się nie zmienia. Od 5 dni oba obrazki pokazują słońce z chmurą. Dodatkowo graficzny wykres historii ciśnienia pokazuje narastająco kreseczki wykresu i jak dojdzie do końca wszystko gasnie i zaczyna się od nowa (cały taki cykl trwa ok 10 sekund).
Myślę że problem tkwi w jakimś ustawieniu - tylko w jakim. Będe bardzo wdzięczny za jaką kolwiek pomoc.

Jeśli nie jest to jakaś awaria, to wygląda na to, że stacja prognozuje brak zmian w pogodzie. Dlatego na obu obrazkach, masz to samo. A faktycznie w pogodzie były jakieś znaczne zmiany w tym czasie? Jak wyglądały zmiany ciśnienia? Chodzi o wartości jakie pokazywała stacja. Czy ciśnienie jakie pokazuje w danym momencie Twoja stacja, jest takie jak np. podają to serwisy pogodowe? Większość stacji prognozę uzależnia od zmian ciśnienia atmosferycznego. Ciśnienie idzie np. w dół to i symbol graficzny obrazujący prognozę pogody winien się zmienić.

Dodatkowo graficzny wykres historii ciśnienia pokazuje narastająco kreseczki wykresu i jak dojdzie do końca wszystko gasnie i zaczyna się od nowa (cały taki cykl trwa ok 10 sekund).[...]

Chodzi o tzw. belkowy wykres zmian ciśnienia. Nie znam dokładnie Twojej stacji ale u mnie wygląda to dokładnie tak samo (tzn. historia jest animowana) i nie trzeba się tym niepokoić. Jest to zupełnie normalne.

« Ostatnia zmiana: 11 Sierpnia, 2010, 12:02:52 wysłana przez Serenator »

Offline dex

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: problem z wskaźnikiem tendencji zmian pogody
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Sierpnia, 2010, 12:20:27 »
DZIĘKI WIELKIE ZA TAK SZYBKĄ ODPOWIEDŹ  :) Właściwie pogoda zmieniała się w mało istotny sposób. Wczoraj pod wieczór padało (lekko) natomiast dzisiaj jest słonecznie. Ciśnienie wahało się w małym zakresie, lecz specjalnie tej wartości nie sprawdzałem. Moim skromnym zdaniem problem tkwi w jakiejś opcji ustawienia, ponieważ stacja wskazuje ciśnienie (aktualnie 1012,8) natomiast wykres ciśnienia cały czas narasta i znika jak to opisałem wyżej. Mam jeszcze jedno pytanie. Przed momentem w instrukcji obsługi doczytałem się, że trzeba ustawić "wartość względnego ciśnienia" (rel - 1020,6) i je ustawiłem. natomiast bezwzględne (abs) zostawiłem bez zmian i wskazuje ono 1012,8 czy tak powinno być i właściwie, które ze wskazań jest tym, co przedstawiają w prognozach pogody w TV.
Dodam tylko że wartość ciśnienia względnego ustawiłem po przeliczeniu go przez Kalkulator ciśnienia zredukowanego.
Obliczanie ciśnienia atmosferycznego zredukowanego do poziomu morza (względnego)
Dla ciśnienia bezwzględnego = 1020hPa
i temperatury = 24C
oraz wysokości = 5m (n.p.m.)
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpnia, 2010, 12:31:44 wysłana przez dex »

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: problem z wskaźnikiem tendencji zmian pogody
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Sierpnia, 2010, 12:34:24 »
DZIĘKI WIELKIE ZA TAK SZYBKĄ ODPOWIEDŹ  :) Właściwie pogoda zmieniała się w mało istotny sposób. Wczoraj pod wieczór padało (lekko) natomiast dzisiaj jest słonecznie. Ciśnienie wahało się w małym zakresie, lecz specjalnie tej wartości nie sprawdzałem.
Możliwe, że brak zmiany ikony pogody był uzależniony właśnie od niewielkich zmian w pogodzie. Najlepiej obserwuj dalej, co będzie się działo. Jeśli natąpiłaby znaczna zmiana a obrazki by się nie zmieniły, to będzie oznaczało, że stacja pracuje niepoprawnie.

Moim skromnym zdaniem problem tkwi w jakiejś opcji ustawienia, ponieważ stacja wskazuje ciśnienie (aktualnie 1012,8) natomiast wykres ciśnienia cały czas narasta i znika jak to opisałem wyżej. Mam jeszcze jedno pytanie. Przed momentem w instrukcji obsługi doczytałem się, że trzeba ustawić "wartość względnego ciśnienia" (rel - 1020,6) i je ustawiłem. natomiast bezwzględne (abs) zostawiłem bez zmian i wskazuje ono 1012,8 czy tak powinno być i właściwie, które ze wskazań jest tym, co przedstawiają w prognozach pogody w TV

Jeśli kolejne "słupki" na wykresie wzrastają, to oznacza to, że stacja prognozuje wzrost ciśnienia a jeśli zmniejszają się - ciśnienie będzie maleć. Warto to porównać z wartością ciśnienia podawaną przez stację. Sprawdź jeszcze raz instrukcję, tam gdzie piszą o ustawianiu ciśnienia. Ponadto poczytaj ten temat:
http://stacjepogody.waw.pl/index.php/topic,4.msg4.html#msg4
Tam jest opisane jak przeliczać ciśnienie. W telewizji podawane jest ogólne ciśnienie, najczęściej dotyczy to Warszawy, chyba że oglądasz jakąś regionalną stację. Najlepiej jest dysponować dokładną wartością ciśnienia w danej chwili, dla konkretnej miejscowości. Takie wartości podaje np. serwis www.yowindow.com trzeba tylko podać swoją miejscowość (o ile znajduje się w bazie serwisu).
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpnia, 2010, 13:22:02 wysłana przez Serenator »

Offline dex

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: problem z wskaźnikiem tendencji zmian pogody
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Sierpnia, 2010, 13:02:11 »
Jako że jestem laikiem to zastosuję się do twojej rady i zaczekam jeszcze pare dni i bedę obserwował wskazania ciśnienia. JESZCZE RAZ BARDZO DIĘKUJĘ ZA POMOC.

Offline Rols

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: problem z wskaźnikiem tendencji zmian pogody
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Sierpnia, 2010, 14:36:18 »
Witaj dex.

(...) które ze wskazań jest tym, co przedstawiają w prognozach pogody w TV.
Dodam tylko że wartość ciśnienia względnego ustawiłem po przeliczeniu go przez Kalkulator ciśnienia zredukowanego.
Obliczanie ciśnienia atmosferycznego zredukowanego do poziomu morza (względnego)
Dla ciśnienia bezwzględnego = 1020hPa
i temperatury = 24C
oraz wysokości = 5m (n.p.m.)

W prognozach pogody podaje się ciśnienie względne - polecam link gdzie jest to i wiele innych ciekawych informacji -> http://stacje-pogody.pl/opis_parametrow_stacji_pogody.html
Czyli Twoja stacja wg instrukcji pokazuje ciśnienie bezwzględne?
Jeśli podaje względne, to nie trzeba nic przeliczać a jedynie sprawdzić w prognozie pogody lub nawet tutaj -> http://www.pogodynka.pl/cisnienie.php aktualne ciśnienie i w razie potrzeby skalibrować stację tak aby pomiar był dokładny.
Temperatura nie ma większego wpływu na obliczane ciśnienie, natomiast wysokość n.p.m. bardzo duży.

Też miałem na początku z tym problem ale jak widać nie jest to jakieś specjalnie skomplikowane  :)

U mnie animacja zmian ciśnienia, czyli miganie tych kresek wygląda tak samo jak u Was, a początkowo też myślałem że to nienormalne zjawisko  ;D

Pozdrawiam.

Offline Mikey

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 46
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH1080, KRUPST SL-53035P
Odp: problem z wskaźnikiem tendencji zmian pogody
« Odpowiedź #6 dnia: 11 Sierpnia, 2010, 15:30:50 »
Zobacz czy możesz ustawić coś takiego jak próg ciśnienia- czyli ustawiasz sobie po ilu hPa ma się zmienić prognoza. Przykładowo, ja w mojej WH1080 ustawiłem sobie na 3hPa, jeśli ciśnienie o tyle spadnie to prognoza zmienia się w dół ( tzn. słońce na deszcz ), i analogicznie jeśli ciśnienie wzrośnie prognoza zmienia się na lepszą. Ale, niektóre stacje nie mają tej funkcji, np. mój KRUPST zmienia prognozę dopiero po 5hPa. Od ponad tygodnia wyświetla mi się słoneczko i chmury, jest to spowodowane tym, że ciśnienie w ostatnich dniach się znacząco nie zmieniało. A co do historii ciśnienia to chyba w każdej stacji tak jest- dojdzie do końca i znika i cykl się powtarza. :)

Offline dex

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: problem z wskaźnikiem tendencji zmian pogody
« Odpowiedź #7 dnia: 11 Sierpnia, 2010, 22:42:45 »
Wielkie dzięki za wyjaśnienia. Odnośnie wskaźnika graficznego to chyba opisałem to troszkę mało precyzyjnie. Chodzi o to, że wskaźnik graficzny wyskalowany jest na 0-3-6-9-12-18-24 godziny. Jak rozumiem to powinno wskazywać nową wartość (słupek) po upływie tych kolejnych przedziałów czasowych. W mojej stacji wskazania przechodzą bardzo szybko tj. wyświetlają się cztery belki(jednocześnie) następnie kolejne cztery i tak dalej (w słupku widać, że belek jest 6). Taki cykl trwa ok. 10 sekund, a jak rozumiem kolejne słupki powinny pojawiać się po 3-6-9-12-18-24 godzinach.
Muszę dodać, że to forum jest naprawdę OK. Na innych forach trafiałem na ludzi wszechwiedzących natomiast tutaj trafiłem na ludzi, którzy starają się pomóc nawet laikowi.   

Offline Rols

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: problem z wskaźnikiem tendencji zmian pogody
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Sierpnia, 2010, 00:54:28 »
Wskazania wszystkich słupków migają cały czas, niezależnie od godziny. Nie będzie też sytuacji w której jakiś słupek by nic nie pokazał lub zaświecił na stałe. Po założeniu baterii, resecie itp. migają po kolei wskazania wyskalowane jako 0 hPa, czyli tak jakby ciśnienie nie zmieniało się w czasie (nie napisałeś jaką skalę zmian ciśnienia masz w pionie) - u mnie 3 kreski to 0 hPa, 2 kreski to -2 hPa, 1 kreska to -4 hPa i odpowiednio 4 kreski to +2 hPa, 5 kresek to +4 hPa. W praktyce stacja w tym czasie zbiera dane aby po pewnym czasie zmienić migające wskazania - ilości kresek będą się zmieniać i zapisywać do historii zgodnie z godzinami, np. po godzinie ubędzie 1 kreska. W przypadku większych zmian ciśnienia może się zdarzyć że nagle wszystkie słupki zyskają na wartości lub stracą aby zilustrować poprawnie znaczne zmiany na skali.
Możesz zaobserwować jakie ciśnienie pokazuje stacja w danej godzinie, po 3, 6, 9 godz. i w ten sposób za jakiś czas skontrolować czy zmiany zgadzają się z tymi na wykresie, wszystko powinno być OK.
Jeśli migają cały czas wskazania 4 kresek dla wszystkich godzin to oznacza że stacja albo nie zebrała jeszcze żadnych danych (dopiero co zaczęła mierzyć ciśnienie), zmiany ciśnienia są tak niewielkie że nie ma jak tego pokazać na skali lub (u Ciebie widzę że możliwe) zmiany mogły być nawet istotne ale po 3 godz. wskazanie wróciło do tego z czasu 0 godz. - odstępy rejestracji masz min. 3 godziny a to co jest pomiędzy nie będzie pokazane na wykresie dlatego zwróć uwagę na aktualne wskazania cyfrowe ciśnienia.
W załączeniu jak to wygląda u mnie  ;)

Offline dex

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: problem z wskaźnikiem tendencji zmian pogody
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Sierpnia, 2010, 09:25:22 »
Faktycznie po spadku ciśnienia wykres graficzny zmienił się. Cały czas myślałem że wskazania wykresu wyswietlają dane na stałe a nie przechodzą ta szybko. Wielkie dzięki za pomoc. Właściwie już rozwialiście wszystkie moje wątpliwości. Teraz pozostaje tylko zbierać pieniądze na stację z większymi możliwościami. DZIĘKI