Heavy Weather Pro jest standardowo dodawany do stacji La Crosse Technology WS3600 i WS3500.
Strona programu:
http://www.heavyweather.infoProgram umożliwia:
- wyświetlanie aktualnych warunków pogodowych na komputerze
- pobieranie do komputera danych zapisanych w pamięci EPROM stacji pogody
- zmianę interwału czasowego zapisu danych, czyli czasu co jaki stacja zapisuje dane w swojej pamięci
- ustawienie alarmów minimalnych i maksymalnych w stacji pogody
Dane pogodowe mogą być zapisywane w pamięci stacji z interwałem od 1min do 24h. Połączenie ze stacją realizowane jest poprzez port COM – wybór COM1 do COM8.
Stacja i program współpracuje poprawnie z adapterami USB -> COM opartymi na chipsecie Prolific PL2303, choć komunikacja znacznie lepiej przebiega bezpośrednio przez port COM. W programie mamy do wyboru cztery wersje językowe – angielską, francuską, włoską i niemiecką.
Istnieje możliwość wyświetlania parametrów pogody w różnych jednostkach:
- temperatury w ºC lub ºF
- ciśnienia w hPa lub inHg
- wiatru w m/s, km/h, mph i węzłach
- deszczu w mm lub calach
Przy wskazaniach aktualnej pogody, brakuje możliwości wyboru rodzaju wyświetlanego ciśnienia - program wyświetla tylko ciśnienie względne, czyli zredukowane do poziomu morza.
Program zapisuje dane pogodowe we własnym formacje, standardowo w pliku history.dat. Istnieje możliwość eksportu danych w formacje tekstowym rozdzielanym średnikami, takie dane łatwo można zaimportować np. do Excela.
Dane pobrane ze stacji mogą być przy pomocy programu przedstawione w formie graficznej. Wykresy działają na podstawie wcześniej zdefiniowanych szablonów, pewnym ograniczeniem jest to, że dostępne są tylko wykresy liniowe, niemniej do zastosować amatorskich powinno to wystarczyć. Na jednym wykresie możemy umieścić kilka parametrów ze skalą po lewej i prawej stronie, niestety na wykresach nie ma informacji o maksymalnych i minimalnych wartościach, wykresy możemy wydrukować.
Ogólnie program robi dobre wrażenie i jest na pewno wystarczający dla osób amatorsko interesujących się zmianami pogody, jeżeli są potrzebne bardziej skomplikowane analizy zawsze można je wykonać np. w Excelu.