Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Test stacji pogody TFA Dostmann NEXUS  (Przeczytany 43580 razy)

Offline michałek82

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Test stacji pogody TFA Dostmann NEXUS
« Odpowiedź #15 dnia: 31 Maja, 2010, 10:40:34 »
Witam i odpowiadam na pytania.
1.Wilgotoność max.jaką mi pokazała 97%
2.Jedno przechylenie łopatki u mnie to 0.7mm.
3.Opad w ciągu godziny jest ale aktualnego natężenia nie mierzy.
4.Liczy średnią ale czy z 10min.to raczej nie .
5.Pod programem Cumulus nie działa niestety.(współpraca z programami jest chyba największym mankamentem,tej stacji.)

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Test stacji pogody TFA Dostmann NEXUS
« Odpowiedź #15 dnia: 31 Maja, 2010, 10:40:34 »

Offline tomerometeo

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Test stacji pogody TFA Dostmann NEXUS
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Czerwca, 2010, 12:07:16 »
Witam Wszystkich

  Na początku chciałbym się przedstawić jako nowy użytkownik tego forum, choć pozwoliłem sobie śledzić Was (forum) od kilkunastu miesięcy. Mam na imię Tomek i pochodzę z Karpacza . Interesuję się oczywiście obserwacją zmian pogodowych , ale również i innymi dziedzinami otaczającego nas świata i nie tylko ( www ).  
Nawiązując do tematu ,też jestem użytkownikiem stacji Nexus . Posiadam ją od ok. trzech lat z mniejszym i większym zadowoleniem. Na przestrzeni tego czasu zauważyłem ,iż stacja ta nie należy do " łatwych i przyjemnych".
Możliwe ,że model który posiadam (pierwsza wersja) był niedopracowany i nowe wersje pracują stabilniej .
Największą "zmorą" tej stacji jest nieustanna utrata łączności z anenometrem , który de'fakto wymieniłem na nowy jakiś czas temu.
Dzieje się tak prawie zawsze ,gdy stacja podłączona jest z PC , ale potrafi też przerwać łączność będąc odpięta od PC. Wyłączenie aktualizacji czasu DCF nic nie wnosi.
Co dziwne ,to tak naprawdę nie ma na to reguły. Nieraz po zczytaniu danych na PC zapomnę odłączyć USB i niejednokrotnie stacja podtrzymuje łączność z czujnikiem nawet kilkanaście godzin , lecz i tak prędzej czy później zrywa połączenie. W wiekszości przypadków jednak ,utrata łaczności następóje po kilku minutach od podłączenia USB.
Anenometr jak i samą stację bazową zaopatrzyłem w zewnętrzne anteny , które się widzą (odległość ok.35m) co jednak nie ustabilizowało łączności . Czujniki temp. zew. jakie posiadam (dwie szt.) też zaopatrzyłem w zew. anteny i tu poprawiłem łączność radykalnie (jeden oddalony o ok. 30m za dwiema ścianami , a drugi o ok. 20m za dwoma stropami i jedną ścianą) . Bez tej modyfikacji stacja nie widziała w ogóle czyjników temp. w opisanych lokalizacjach.
Ciekawe jest też to ,iż anenometr jest na tym samym maszcie co deszczomierz z którym nigdy nie miałem problemu łączności.
Zmiana sterowników USB w PC jak i inne fix'y związane z portem USB nie przyniosły poprawy. Odnoszę wrażenie ,że albo nadajnik w anenometrze jest kiepski albo coś nie tak jest z oprogramowaniem samej stacji co wydaje się dyć bardziej prawdopodobne.
Na przestrzeni czasu zaóważyłem również ,że odczyty danych praktycznie ze wszystkich czujników potrafią fix'ować np. przy stabilnej temp. +13,5*C pojawia się jeden odczyt +25*C, co oczywiście jest niemożliwe w danym momencie.
Szkoda że firma TFA-Dostmann nie umożliwia zmiany firmware ,bo może to było by "lekiem".
Następnym niuansem stacji jest jej org. aplikacja do archiwizowania danych .
Brak możliwości publikacji danych w internecie ,oraz brak opcji edycji zczytanych danych (chwilowe braki łaczności z czujnikami ,powodują zapis błędnych danych np.-60*C) zmusiła mnie do zakupu innej aplikacji (WsWin) , która to swoimi możliwościami rekompensuje swoją cenę ,a org. oprogramowanie pozostawia daleko z tyłu.
Trzeba również uważać na czas systemowy w PC , ponieważ jeśli jest inny niż w stacji (np. cofnięty na skutek resetu PC) dane zostają zapisane podwójnie  , a to wprowadza już poważne przekłamania  np. w średnich czy w statystykach i tu potrzebna jest opcja edycji.
 Teraz po doświadczeniach z Nexus'em ,wiem że dla kogoś kto oczekuje bezproblemowej i wiarygodnej pracy instrumentu , ta stacja nie będzie najlepszym wyborem , co nie oznacza że jest zła. Prognozowane tendencje pogodowe przez stację ocaniam na 70-90% trafności dla 12 godzinnego wyprzedzenia co wydaje się być dużym plusem.
Biorąc pod uwagę cenę tego sprzętu nie możemy wymagać precyzji i możliwości markowych instrumentów . Docelowo ,jednak myślę o zmianie mojego modelu na nowszy bądź inny ale już markowy typu np. VantagePro.

Pozdrawiam

P.S

TomeroMeteo
Weather Underground
« Ostatnia zmiana: 03 Czerwca, 2010, 13:55:36 wysłana przez tomerometeo »

Offline michałek82

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Test stacji pogody TFA Dostmann NEXUS
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Czerwca, 2010, 15:01:00 »
Dziękujemy Tomku za wyczerpującą  opinię .

A co do zaniku odczytu danych ,u mnie problem się rozwiązał  następująco ,po zakupie podłączyłem ją do starego PC, i faktycznie następował zanik odczytów z czujników zewnętrznych, miałem jednakże możliwość podłączyć  Nexusa to Laptopa (nowszy od peceta) i tu po podłączeniu nic się nie zawieszało .Teraz mam nowego PC i również działa OK. , stacja podłączona jest cały czas przez USB .
A więc myślę że stacja ta ma, nie co większe wymagania co do komputera.Dobrze działa tylko z nowszymi modelami. :)
 

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Test stacji pogody TFA Dostmann NEXUS
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Czerwca, 2010, 16:00:59 »
tomerometeo

Przejrzałem twoje dane na stronce i powiem Ci ,że dużym plusem tej stacji jest sensor temperatury i wilgotności. Chodzi mi głównie o wilgotność , która potrafi dobić do 98% .Jest to bardzo istotne przy określaniu punktu rosy. dla mnie jest to bardzo ważne. Moja WS 3600 osiąga maksymalnie 94%.

Plusem na pewno jest także fakt ,że można kilka czujników podłączyć. Zauważyłem ,że miedzy dwoma czujnikami są różnice we wskazaniach. Czy jest też różnica w lokalizacji? Czy obydwa czujnik są w tym samym punkcie?

Offline tomerometeo

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Test stacji pogody TFA Dostmann NEXUS
« Odpowiedź #19 dnia: 04 Czerwca, 2010, 09:54:07 »
Witam Was

Dziękuję za opinie i sugestie .
.....A więc myślę że stacja ta ma, nie co większe wymagania co do komputera.Dobrze działa tylko z nowszymi modelami. :)
 

To ma sens , i muszę to sprawdzić . Zaóważyłem że jak odczyt danych z anenometru zawiesza się ,to po zczytaniu danych na PC brakuje prędkośći , porywu i kierunku ,ale co dziwne temperatura z anenometru jest  :o .
Mój PC jest na płycie Asusa A7N8X z 2005r. tak więc stara  :( . Na pewno to sprawdzę i potwierdzę.

tomerometeo
Przejrzałem twoje dane na stronce i powiem Ci ,że dużym plusem tej stacji jest sensor temperatury i wilgotności. Chodzi mi głównie o wilgotność , która potrafi dobić do 98% .Jest to bardzo istotne przy określaniu punktu rosy. dla mnie jest to bardzo ważne. Moja WS 3600 osiąga maksymalnie 94%.
Plusem na pewno jest także fakt ,że można kilka czujników podłączyć. Zauważyłem ,że miedzy dwoma czujnikami są różnice we wskazaniach. Czy jest też różnica w lokalizacji? Czy obydwa czujnik są w tym samym punkcie?
Jeśli chodzi o sensory zew. temp. i wilg. to oczywiście są umieszczone w różnych miejscach. Docelowo jeden z nich jest przewidziany do badania temp gruntu i tak funkcjonował przez pewien czas na działce w moim domu rodzinnym. Obecnie stacja zlokalizowana jest w mieszkaniu "przejściowym" i czujniki są na tym samym poziomie (ok.4m nad ziemią ) ,lecz po różnych stronach budynku ,a tym sposobem uzyskuję średnią temperaturę powietrza.
Co do czujnika wilgotnosci to badając temp. gruntu potrafił dobić do 99% , ale to oczywiście było spowodowane złą instalacją (separacją) czujnika , po prostu nie zorganizowałem typowego ogródka meteo.
W Nexus'ie można podpiąć dodatkowo pięć czujników , szkoda tylko że nie różnych , bo przydał by się np. UV albo Solar.

Już niebawem zmieniam miejsce zamieszkania na stałe (domek jednoro.) i tam zrobię ogródek meteo jak należy.

Pozdr.

Offline tomerometeo

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Test stacji pogody TFA Dostmann NEXUS
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Czerwca, 2010, 10:28:43 »
Cytuj
Cytat: michałek82  03 Czerwiec, 2010, 15:01:00
.....A więc myślę że stacja ta ma, nie co większe wymagania co do komputera.Dobrze działa tylko z nowszymi modelami.
 

To ma sens , i muszę to sprawdzić . Zaóważyłem że jak odczyt danych z anenometru zawiesza się ,to po zczytaniu danych na PC brakuje prędkośći , porywu i kierunku ,ale co dziwne temperatura z anenometru jest   .
Mój PC jest na płycie Asusa A7N8X z 2005r. tak więc stara   . Na pewno to sprawdzę i potwierdzę.

Podłączyłem stację pod HP Mini 2133 i niestety  :( objaw utraty łączności z anenometrem nie ustąpił.
Pozostał jeszcze PC mojego syna , ale tą konfigurację zrobię po przeprowadzce.

Pozdr.

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2592
  • Otrzymał podziękowań: 126
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Test stacji pogody TFA Dostmann NEXUS
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Czerwca, 2010, 11:23:01 »
Podłączyłem stację pod HP Mini 2133 i niestety  :( objaw utraty łączności z anenometrem nie ustąpił.
Pozostał jeszcze PC mojego syna , ale tą konfigurację zrobię po przeprowadzce.
Pozdr.

Czytając to, tak się zastanawiam, czy te problemy nie wynikają z łącza USB. Czy stacja po podłączeniu do komputera czasem nie korzysta z zasilania po USB (dostępne +5V do 0,5 A). Jeżeli tak, to teoretycznie wtedy w niektórych komputerach przy kiepskim zasilaczu i dużym obciążeniu mogłyby być jakieś problemy. Może warto spróbować podłączyć stacje pod jakiś hub usb z oddzielnym zasilaczem.

USB: http://pl.wikipedia.org/wiki/USB
 
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Mike60

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 215
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Test stacji pogody TFA Dostmann NEXUS
« Odpowiedź #22 dnia: 06 Czerwca, 2010, 20:31:19 »
W stuczniu 2009 kiedy kupilem stacje WS2357 dostalem adapter DB9/USB. Nie chcialo praowac 100%. Od tego czasu nie zainstalowalem nowy system. Dzisiaj zrobilem tego  :). Nowy OS XP-SP3 i dziala adapter bez problemow. Nie wiem na ile dni  ???
Adapter jest originalny ktory byl w zestawie.
Zmienilem to do oscedzania prandu. Teraz mam tylko 20W ( bez LCD - 16W ) zamiast 35W pobor z sieci.

Michal
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwca, 2010, 20:52:59 wysłana przez Mike60 »

Offline tomerometeo

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Test stacji pogody TFA Dostmann NEXUS
« Odpowiedź #23 dnia: 07 Czerwca, 2010, 19:57:13 »
Czytając to, tak się zastanawiam, czy te problemy nie wynikają z łącza USB. Czy stacja po podłączeniu do komputera czasem nie korzysta z zasilania po USB (dostępne +5V do 0,5 A). Jeżeli tak, to teoretycznie wtedy w niektórych komputerach przy kiepskim zasilaczu i dużym obciążeniu mogłyby być jakieś problemy. Może warto spróbować podłączyć stacje pod jakiś hub usb z oddzielnym zasilaczem.

USB: http://pl.wikipedia.org/wiki/USB
 

Tylko dlaczego sporadycznie następuje utrata łączności z anenometrem nie podłączonej stacji do PC ?
Tak właśnie było dwa dni temu od 1:00 do 6:50 . W instrukcji piszą iż możliwa jest utrata łączności  z czujnikami w momencie gdy stacja aktualizuje czas z zegarem atom. , ale ja tę funkcję mam Off  ??? .

Offline 25jamesbond25

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: TFA Dostmann NEXUS
Odp: Test stacji pogody TFA Dostmann NEXUS
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Czerwca, 2011, 13:07:00 »
Witam
Posiadam opisywaną tutaj stację pogodową. Mam ogromny problem z wiatromierzem. Pokazuje TYLKO I WYŁĄCZNIE kierunek wiatru między N a W. Obojętnie jak ręcznie przestawiam łopatkę to i tak nie ma możliwości wyświetlenia pozostałych kierunków. Zrobiłem odpowiednie ustawienie na kierunek północ przy pomocy przycisku SET. Nic nie pomogło -  jak odwrócę łopatkę na południe lub na wschód to on i tak pokazuje ciągle północ i zachód.
Jakie sugestie co z tym zrobić?

Offline tomerometeo

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Test stacji pogody TFA Dostmann NEXUS
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Czerwca, 2011, 17:33:11 »
Obawiam się że może to być wada tech. wiatromierza.
Nie pamiętam ,czy są w nim jakieś zabezpieczenia transportowe , sprawdź to.


Offline 25jamesbond25

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: TFA Dostmann NEXUS
Odp: Test stacji pogody TFA Dostmann NEXUS
« Odpowiedź #26 dnia: 19 Czerwca, 2011, 08:42:53 »
Obawiam się że może to być wada tech. wiatromierza.
Nie pamiętam ,czy są w nim jakieś zabezpieczenia transportowe , sprawdź to.
Nie ma zabezpieczeń. Pióro kręci ładnie i bez oporów. Tylko jak pisałem - stacja pokazuje kierunek wiatru tylko i wyłącznie w przedziale między W a N.
Czyli co - wysłać do reklamacji?

Offline tomerometeo

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Test stacji pogody TFA Dostmann NEXUS
« Odpowiedź #27 dnia: 19 Czerwca, 2011, 10:13:46 »
 Wywołaj manualnie czyjniki (przytrzymać strzałkę "W DÓŁ" ok.3s.
->pulsuje ikonka sygnału czuj. temp.) na stacji baz. , jaki efekt?
Spróbuj  zresetować stację bazową (odłączyś od sieci elek. i wyjąć baterie na 10min.)
Jesli te zabiegi nic nie wnoszą tzn.: usterka -> reklamacja.

Pozdr.