Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja pogody tfa dostman smart  (Przeczytany 7204 razy)

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Stacja pogody tfa dostman smart
« dnia: 25 Lipca, 2011, 15:10:08 »
http://stacje-pogody.pl/164_stacja_pogody_tfa_dostmann_smart.html

Witam. Czy ktoś posiada tą stację?
Interesuje mnie jak się sprawdza prognozowana min i maksymalna temperatura powietrza. Fajnie by było jakby ktoś wiedział na podstawie jakich algorytmów stacja określa prognozę min temp? Czy bierze pod uwagę tylko tempo spadku temperatury powietrza czy może bierze pod uwagę jeszcze np punkt rosy. Wiadomo,że wilgotne powietrze wolniej się ochładza jak suche.

Co prawda obiecałem sobie, że nie będę kupował już takich stacji meteo to jednak bardzo mnie interesuje prognoza minimalnej temperatury powietrza czego Davis niestety nie robi a szkoda. Oczywiście można to policzyć na podstawie pewnych wzorów, ale komu się chce obliczać to codziennie. Jeżeli ta prognoza minimalnej temp działa rzeczywiście z taką sprawnością jak podają w instrukcji to może być to ciekawy produkt. Szkoda tylko ,że zastosowano ten typ czujników  co dosyć wolno odpowiada na zmiany temperatury.
Co myślicie na ten temat?

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Stacja pogody tfa dostman smart
« dnia: 25 Lipca, 2011, 15:10:08 »

Offline theoben

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Otrzymał podziękowań: 2
Odp: Stacja pogody tfa dostman smart
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Lipca, 2011, 08:34:11 »
Witam!
Cytuj
Interesuje mnie jak się sprawdza prognozowana min i maksymalna temperatura powietrza.
Stacja nie prognozuje max i min.temp.powietrza.Max i min.temp.powietrza dot.historii, którą można odczytać z pamięci stacji.
Pozdrawiam

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Stacja pogody tfa dostman smart
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Lipca, 2011, 14:24:34 »
theoben

Posiadasz tą stację?

To, że stacja wyświetla Tmax i tmin to jest osobna kwestia. Natomiast z biuletynów informacyjnych do których mam dostęp wynika, że stacja prognozuje min jak i max temp powietrza.

http://stacje-pogody.pl/164_stacja_pogody_tfa_dostmann_smart.html

Dodatkowe informacje:
- Prognoza prawdopodobieństwa: śniegu, gołoledzi, sztormu, mgły, porywistego wiatru, burzy
- Prognoza temperatury w nocy
- Inteligentne pole pogodowe
- Czas i prawdopodobieństwo trafności prognozy (%)
- System prognozy w formie tekstowej opracowany przez doświadczonych meteorologów
- Technologia IT+
- Temperatura wewnętrzna: od 0ºC do +59.9ºC
- Temperatura zewnętrzna: od -39.9ºC do +59.9ºC
- Wilgotność wewnętrzna/zewnętrzna: od 1% do 99%
- Odświeżanie danych wewnętrznych: co 20 sekund
- Odświeżanie danych zewnętrznych: co 4,5 sekundy
- Zasilanie bazy: 3 x AA, IEC LR6, 1.5V
- Zasilanie czujnika: 2 x AA, IEC LR6, 1.5V
 
Jeżeli zobaczysz ten filmik co jest w linku to zauważasz, że min temp powietrza w ciągu doby jest podawane z miejscem po przecinku a temperatura prognozowana jest podawana jako liczba bez części dziesiętnych.

40 sekunda oraz 1m 50sek filmiku.
Wyraźnie widać w polu tekstowym komunikat min erwartete co oznacza minimum spodziewane.

Offline hrabina111

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 35
  • Otrzymał podziękowań: 1
Odp: Stacja pogody tfa dostman smart
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Lipca, 2011, 08:44:28 »
Posiadam tą stację i chciałam na początku sprostować, iż TFA Smart prognouje jedynie najniższą temperaturę w nocy. Nie prognozuje najwyższej temperatury np w dzień lub dobowo. Z tego co zauważyłam, prognozowanie opiera się na aktualnej tepmeraturze oraz wilgotności powietrza. Zazwyczaj prognozwana temperatura jest zaniżana tj. np. stacja wskazuje iz najnizsza temperatura w nocy wyniesie 12 stopni a w rzeczywistosci było 15. Najczesciej, co rowniez wskazuje instrukcja obslugi, błąd w prognozowanej temperaturze wynosi ok. 2-3 stopnie. Zdarza się rownież, iż stacja prawidłowo odganie najniższa temperature. Jednak według moich obserwacji występuje to rzadko. Dodam jeszcze iż prognozowanie najniższej temperatury na noc pojawia się na stacji po godzinie 20.00

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Stacja pogody tfa dostman smart
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Lipca, 2011, 10:22:51 »
hrabina111

Dzięki za odpowiedź. Możesz określić procentowo ile prognoz zawiera się w przedziale błędu +-3C? Myślę że odchyłka 3C to całkiem dobry wynik. Często profesjonalne prognozy pogody maja taki błąd.

Masz racje t max nie prognozuje, mój błąd. Mi i tak zależy bardziej na tmin.

Jeżeli masz ochotę napisz coś więcej o stacji. Np jaką maksymalna wilgotność zanotowałaś? Czy jesteś zadowolona z tego produktu?

Dobrze, że prognoza pojawia się po 20 00. To dla mnie cenna wskazówka. Czy prognoza sama się pojawia czy trzeba naciskać jakieś przyciski?

Offline hrabina111

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 35
  • Otrzymał podziękowań: 1
Odp: Stacja pogody tfa dostman smart
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Lipca, 2011, 12:18:04 »
Nie prowadzę statystyk codziennie ile prognoz najniższej temperatury miesci się w przedziale +- 3 stopnie. Podam moze za instrukcja obsługi :
tolerancja +- 2 stopnie - prawdopodobieństwo wystąpienia 65%
tolerancja +- 3 stopnie  - prawdopodobieństwo wystąpienia 85%
Myśłe ze te wartosci podane w instrukcji są w miare wiarygodne. Choć pamietam taką sytuacje ze stacja pomylila sie z prognozą temp. min. az o 5 stopni, ale to są jednostkowe sytuacje.

Maxymalna wilgotność zew. to 93 % zas wewn. to 81 % ( w łazience po wywieszeniu prania :-)  ). Z produktu jestem zadowolona, choc juz reklamowałam czujnik ( wskazywał wilgotnośc na poziomie paru procent ). Jako ciekawostkę podam, iz czujnik zepsuł mi się na jesieni stad tez jako ze czujnik wskazywał wilgotność na poziomie paru procent to stacja na podstawie min. tej wilgotnosci prognozowała mi temp. minimalna w nocy na -17 stopni, gdy w rzeczywistosci wynosiła pare stopni powyżej zera. Produkt wart polecenia. Prognoza sama sie pojawia dotyczy to tem. min w nocy, innych zjawisk pogodowych jakie stacja prognozuje, max i min temp. zanotowanej dobowo, procentowego prawdopodobienstwa prognozwanej pogody, czasu na jaki stacja prognozuje pogode tyle ze te wskazania pokazuja sie jedne po drugich i czasem trzeba chwilke poczekac az to co nas interesuje sie pojawi.

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Stacja pogody tfa dostman smart
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Lipca, 2011, 13:20:48 »
Mam prośbę.
Czy w miarę możliwości możesz mi podawać warunki o 20:00 godzinie. Temp i wilgotność a później prognozowaną temperaturę? Bardzo mnie interesuje jaką metodą stacja to liczy. Boję się ,że stacja porostu podaję punkt rosy w tej prognozie. Mam nadzieje ze się mylę.

Jeżeli np podasz mi temp i wilgotność, ja policzę punkt rosy i będę wtedy widział :)
Czy stacja już w pierwszym dniu generuje prognozę t min? czy musi np trochę pochodzić żeby zbadać otoczenie?

Offline hrabina111

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 35
  • Otrzymał podziękowań: 1
Odp: Stacja pogody tfa dostman smart
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Lipca, 2011, 20:27:23 »
Warunki na godz. 20.00. Wilgotność 76 %, temp. zewn. 19,9. Prognozowana najniższa temperatura w nocy 15 stopni. Proszę podziel sie wswoimi obliczeniami. Pozdrawiam.

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Stacja pogody tfa dostman smart
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Lipca, 2011, 21:01:55 »
Dla wilgotności 75% i temperatury 20°C, temperatura punktu rosy wynosi 15,48°C. Skorzystałem z tabeli: http://www.webac.pl/informacja/td2.pdf .

Boję się ,że stacja porostu podaję punkt rosy w tej prognozie. Mam nadzieje ze się mylę.

Chyba masz rację.
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Stacja pogody tfa dostman smart
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Lipca, 2011, 21:15:16 »
hmm

hrabina111

Jeżeli to nie jest problem dla Ciebie napisz jeszcze kilka razy warunki w ciągu najbliższych dni.
Żeby mieć pewność że to zwykły punkt rosy trzeba kilka wyników porównać.

Dziś wygląda na to, że to porostu zwykły punkt rosy, ale nie musi tak być. Być może stacja oprócz wilgotności bierze pod uwagę także intensywność spadku temperatury. Mam już trochę stacji a w tym zacnego Davisa więc jedyny powód dla którego bym kupił ten model to ta prognoza minimalnej temp. Jeżeli to jest zwykły punkt rosy o godzinie 20 oo to sobie podaruje wydatek kilku stówek na to coś ;)

Mam nadzieje ,że z Twoją pomocą wspólnie coś tu ustalimy.
Hmm coś czuje że pozostaje mi tylko zainwestować w wx sim.  8)
http://www.wxsim.com/
« Ostatnia zmiana: 27 Lipca, 2011, 21:34:45 wysłana przez maniek150685 »

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Stacja pogody tfa dostman smart
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Lipca, 2011, 08:31:08 »
hrabina111
Witam ponownie.

Jak się prognoza sprawdziła? Skąd jesteś?

Offline hrabina111

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 35
  • Otrzymał podziękowań: 1
Odp: Stacja pogody tfa dostman smart
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Lipca, 2011, 12:59:39 »
Temperatura minimalna w nocy 16,6 C. Jestem z okolic Lublina :-)

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Stacja pogody tfa dostman smart
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Lipca, 2011, 13:35:30 »
Dzięki za odpowiedź. W miarę możliwości czekam na kolejne raporty. Najciekawiej się zrobi jak pogoda będzie słoneczna z dużymi amplitudami temperatury powietrza w ciągu doby.

Rozumiem, że na czujnik o 20oo godzinie nie pada słońce?
Mieszkasz w bloku czy w domku? Jak w bloku to na którym piętrze?