Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Niskie wskazania wiatromierza  (Przeczytany 9223 razy)

Offline mklimasz6

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: 1080
Niskie wskazania wiatromierza
« dnia: 01 Października, 2011, 11:41:24 »
Witam Szanownych Forumowiczów

Posiadam klona 1080 - Viking 02 041, który funkcjonuje u mnie od roku (http://klimaszewscy.com/mk -> menu Pogoda) jednak zauważyłem postępujące "osłabienie" siły wiatru wskazywane zarówno na stacji jak i na stronie. W pierwszej kolejności sprawdziłem anemometr i przewody - wszystko działa, częstotliwość impulsów zgadza się z obrotami. Sprawdziłem też nadajnik - pozostałe wskazania są bez zarzutu (opad, kierunek wiatru, temperatura i wilgotność) tylko siła wiatru to wciąż 0.1 - 0.2 m/s pomimo tego, że wieje solidnie... Rzecz jasna od czasu do czasu całość wariuje i mam -40C w lecie, równikową burzę z 8m opadu i huragan na tarasie, ale to raczej zasługa przekłamań w transmisji całej paczki danych  (albo wymiana baterii - choćby dziś rano) - w tym konkretnym przypadku problem utrzymuje się jednak od miesiąca...

Czy ktoś jeszcze spotkał się z takim zachowaniem stacji? Przeszukałem różne fora, ale znalazłem tylko opis zepsutego anemometru, który powodował podobne objawy. Najgorszy wariant, który przewiduję, to zakup zapasowego nadajnika (868MHz), jednak z uwagi na cenę nie jest to opcja najbardziej pożądana. Możliwe, że ktoś zechce sprzedać swój nadajnik?

Pozdrawiam,
Michał

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Niskie wskazania wiatromierza
« dnia: 01 Października, 2011, 11:41:24 »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Niskie wskazania wiatromierza
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Października, 2011, 20:18:45 »

 tylko siła wiatru to wciąż 0.1 - 0.2 m/s pomimo tego, że wieje solidnie..
Michał

A próbowałeś oczyścić, może coś dostało się do środka między głowiczke ? ( zabrudzenia itp.)

Offline mklimasz6

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: 1080
Odp: Niskie wskazania wiatromierza
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Października, 2011, 22:32:18 »
Witam

Owszem, to była pierwsza rzecz, którą sprawdziłem... Anemometr działa bez zarzutu - zwarcie w określonym położeniu (sprawdziłem miernikiem), rozwarcie podczas pozostałej części obrotu, nie ma luzów, obraca się bez zacięć. Chodzi podobnie, jak po instalacji, obraca się przy określonym wietrze tak, jak wcześniej - wobec czego poszukuję problemu poza tym elementem.

Pozdrawiam,
Michał

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Niskie wskazania wiatromierza
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Października, 2011, 15:05:45 »
[...] wobec czego poszukuję problemu poza tym elementem.

Pozdrawiam,
Michał

Po każdorazowej wymianie baterii, wiatromierz powinien być skalibrowany (kierunek północny). Może to ma jakiś wpływ? Sprawdź jeszcze przewód (ewentualne zwarcia, przebicie, luzy, przerwy w izolacji, zawilgocenia, itp.)

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Niskie wskazania wiatromierza
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Października, 2011, 17:47:14 »
Cytat: Serenator
Po każdorazowej wymianie baterii, wiatromierz powinien być skalibrowany (kierunek północny).

Hmm... Przeczytawszy to zdanie przewertowałem wnikliwie instrukcje obsługi mojej stacji i stwierdzić muszę, że nie ma tam słowa o tego typu praktyce. Co się tyczy wiatromierza, to należy jedynie zorientować go wedle kierunków świata, aby jego odczyty były prawidłowe. Osobiście parokrotnie już wyjmowałem baterie z czujnika i nigdy go nie kalibrowałem po tym. Porównując kierunek pokazywany przez stację z np. dymem z komina stwierdzam, że wskazuje dobrze. Chętnie poczytam zatem, jak się kalibruje takowy wiatromierz, skoro jest to niezbędne.

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Niskie wskazania wiatromierza
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Października, 2011, 08:59:20 »
[...] Co się tyczy wiatromierza, to należy jedynie zorientować go wedle kierunków świata, aby jego odczyty były prawidłowe. [...] Chętnie poczytam zatem, jak się kalibruje takowy wiatromierz, skoro jest to niezbędne.

Pisząc o kalibracji miałem na myśli to, że kiedy mocujemy wiatromierz, należy ustawić go tak, aby podawał poprawne kierunki wiatru. Sam zresztą o tym napisałeś  :)  To znaczy ustawić a następnie przytrzymać wskaźnik wiatru - musi być skierowany dokładnie na północ (najlepiej wykorzystać do tego kompas). Następnie wkładamy baterie i obserwujemy, czy podczas migania kontrolki, wskaźnik wiatru skierowany jest na północ. Jeśli tak, to wszystko jest w porządku. Taki tok postępowania zalecany jest po każdej wymianie baterii. Chodzi o to aby upewnić się, że przyrząd prawidłowo będzie określał w danym momencie właściwy kierunek wiatru.
 


« Ostatnia zmiana: 04 Października, 2011, 09:05:44 wysłana przez Serenator »

Offline mklimasz6

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: 1080
Odp: Niskie wskazania wiatromierza
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Października, 2011, 10:18:48 »
Witam

Niestety - u mnie wymiana baterii wiąże się jedynie ze zdjęciem klapki z nadajnika - nie dotykam wiatrowskazu ani wiatromierza. Kable sprawdziłem dokładnie (zwarcie, gdy ma być zwarcie, rozwarcie bez przebić - gdy obwód ma być otwarty. Zajrzałem już do wnętrza nadajnika - płytka nie jest zalana, względnie czysto, sprawdziłem wszystko miernikiem... Ścieżki od wiatromierza idą na wprost do procesora na płytce, nie ma tam żadnego układu pośredniczącego poza kondensatorkiem filtrującym - wygląda więc na to, że to procek się uszkodził. Szkoda, bo nadajnik działa całkiem dobrze (rzadko przekłamuje transmisję) i tylko ten jeden mankament...

Pozdrawiam,
Michał

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Niskie wskazania wiatromierza
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Października, 2011, 10:35:29 »
Nic innego nie przychodzi mi w tej chwili do głowy... Może jeszcze... czy wszystkie ogniwa są na pewno sprawne?
Jeśli i to wykluczymy, to wygląda na to, że prawdopodobnie Twoje przypuszczenia są słuszne. Pozostanie zatem tylko serwis...
« Ostatnia zmiana: 04 Października, 2011, 10:38:58 wysłana przez Serenator »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2592
  • Otrzymał podziękowań: 126
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Niskie wskazania wiatromierza
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Października, 2011, 12:21:53 »
Następnie wkładamy baterie i obserwujemy, czy podczas migania kontrolki, wskaźnik wiatru skierowany jest na północ.

Jesteś pewien, że w przypadku WH1080 trzeba tak robić? Z instrukcji wynika, że wystarczy tylko odpowiednio zamontować wiatromierz - czyli N na wiatromierzu powinno wskazywać północ.   
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Niskie wskazania wiatromierza
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Października, 2011, 14:20:57 »
Jesteś pewien, że w przypadku WH1080 trzeba tak robić? Z instrukcji wynika, że wystarczy tylko odpowiednio zamontować wiatromierz - czyli N na wiatromierzu powinno wskazywać północ.   

Opisany przeze mnie sposób, to uniwersalny tok postępowania, niekoniecznie dotyczący wszystkich marek czy modeli stacji. Jak wcześniej zauważył @Dador, w instrukcji nie ma słowa na ten temat. Może to oznaczać, że w tym konkretnie modelu, nie stosuje się tego sposobu ustawiania  :) Jednakże w niektórych przypadkach można moim zdaniem, spróbować tej metody, ponieważ poprzez wyjęcie baterii resetujemy dotychczasowe ustawienia, które z różnych powodów mogły być błędne.

Offline jezjacek

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Auriol H13726
Odp: Niskie wskazania wiatromierza
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Października, 2011, 11:33:48 »
Mi to wygląda na uszkodzenie kontaktronu (ewentualnie jego oddalenie od magnesu), który nie zlicza wszystkich impulsów. Przy ręcznym sprawdzaniu wydaje się być ok ale podczas szybkiego obrotu już nie.

Offline DjDario

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WH-1090
Odp: Niskie wskazania wiatromierza
« Odpowiedź #11 dnia: 11 Października, 2011, 20:22:40 »
Ja mam WH-1090 i dziś zainstalowałem na dachu wiatromierz. Ustawiałem wszystko z kompasem w ręku a mam obawy / przeczucie że coś jest nie tak bo na dworze wieje wyraźnie wiatr, a dane zanotowane na stacji to:

Wind: 2,5 km/h, Max. 13,3 km/h i Gust: 5 km/h, Max: 24,5 km/h.

Jak myślicie, te wskazania są prawidłowe? Sorry ale jestem laikiem i dopiero zaczynam zabawę z meteo  ;)

Offline Epwaspotter

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Typ stacji: TFA Primus / Technoline ws2800 / Hama EWS 800 / TFA Spectro / i jakieś z biedronki
Odp: Niskie wskazania wiatromierza
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Października, 2011, 21:00:17 »
prawidłowe...

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Niskie wskazania wiatromierza
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Października, 2011, 22:55:45 »
Poobserwuj przez dłuższy okres czasu wskazania anemometru i porównaj je z tym co się dzieje na zewnątrz. Możesz się przy tym posiłkować skalą beauforta, gdzie dla danej prędkości wiatru podane są zjawiska, jakie ten wywołuje na powierzchni ziemi. Pamiętaj również o tym, że masz z czujnikami wiatru powinien być w miarę dokładnie spionizowany. Nawet jeśli wygląda na to, że jest idealnie w pionie, to może okazać się to złudne i powodować przekłamania w odczytach.