Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?  (Przeczytany 11248 razy)

Offline DjDario

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WH-1090
Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?
« dnia: 09 Października, 2011, 13:06:04 »
Witam,
Jutro przyjdzie do mnie stacja WH-1090 i już zaczynam się przygotowywać do jej montażu. Zastanawiam się jakie będą najlepsze baterie. Otóż tutaj na forum czytałem, żeby instalować Energizer Ultimate Lithium, bo są najbardziej trwałe. Ale ja posiadam w domu akumulatorki do ładowania NiMh o poj. 2100 i 2500 mAh każdy. Czy takie zasilanie nie będzie przypadkowo lepsze? No i w każdej chwili mogę je doładować jeśli zajdzie taka potrzeba. Co sądzicie?

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?
« dnia: 09 Października, 2011, 13:06:04 »

Offline jezjacek

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Auriol H13726
Odp: Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Października, 2011, 23:37:04 »
Jeśli akumulatorki to tylko Eneloopy, zwykle mają za duże samorozładowanie. Oczywiście można doładowywać, ale wątpię czy po okresie fascynacji stacją, będzie Ci się chciało.

Offline Smarmen

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 42
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
    • Andreovia.pl
Odp: Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Października, 2011, 18:37:37 »
Jeśli akumulatorki to tylko Eneloopy

Przed zastosowaniem akumulatorków upewnij się, czy producent w ogóle dopuszcza ich stosowanie.
Powód jest prosty - akumulatorki mają mniejsze napięcie (1,2V)  niż bateria (1.5V).
Jeśli w instrukcji nie pisze o takiej możliwości to nie kombinuj, bo będziesz musiał o wiele częściej ładować akumulatorki niż wymieniać baterie.

Pozdrawiam

Offline DjDario

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: WH-1090
Odp: Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Października, 2011, 21:35:03 »
Stacja przyszła i już się nią bawię  ;) Na razie zainstalowałem akumulatorki VARTA 2500 mAh. Ale skoro to nie jest najlepszy pomysł to jutro pojadę na miasto poszukać baterii Energizer Ultimate Lithium (o ile takie będą). Dzięki za  info, pozdrawiam.

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Października, 2011, 11:44:23 »
[...] jutro pojadę na miasto poszukać baterii Energizer Ultimate Lithium (o ile takie będą). Dzięki za  info, pozdrawiam.

Te baterie z całą pewnością zakupisz w sklepie "nie dla idiotów"  ;) lub też w "Saturnie". Powinny też być dostępne w  innych elektromarketach. Jeśli w Twoim miejscu zamieszkania nie ma tych sklepów, zawsze możesz poprosić o zakup kogoś z rodziny lub znajomych a w ostateczności zamówić w sklepie internetowym  :)

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Października, 2011, 22:44:46 »
Czujnik zewnętrzny w swojej 1090 zasilam od początku bateriami dołączonymi przez sprzedawcę (jakimiś no name). Od pół roku działają nieprzerwanie bez jakichkolwiek problemów. Na zimę wymienię je na ultimate lithium, które leżą już przygotowane w blistrze  :) Co do akumulatorków, to raczej bym nie polecał. Osobiście nie stosowałem w stacji, ale jakoś przekonania nie mam. Puki nie ma mrozów, to na zwykłych alkalicznych czujnik Ci objedzie. Zresztą jeśli masz w miarę dobry dostęp do czujnika, to nie bawiłbym się jakieś litowe, tylko dał zwykłe, lepszej firmy, alkaliczne. Ja litowe będę stosował tylko z tego względu, że czujnik mam na dachu, i jak przysypie śniegiem i dołoży mrozem, to do czujnika dostanę się dopiero wiosną ;D.

Offline Areecki

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 506
  • Otrzymał podziękowań: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda Bukowa
  • Typ stacji: Viking 02047 ( klon WH 1090) , Termio-1 , Termometr LT-102
Odp: Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Października, 2011, 12:56:52 »
Jeżeli montaż zewnętrznej stacji będzie w mało dostępnym miejscu " na co dzień "
to jednak polecam Energizer wymienione w 2 poście. Sam je mam i jak na razie jestem zadowolony.
A komunikacja jest niezawodna. Czasami stacja zmienia dane co 2-3 min, nie wiem od czego to zależy
czy od zasięgu czy od czegoś innego ale nie jest to fabryczne 43 sekundy, zresztą w instrukcji też jest
napisane iż jest to około 43 sekundy.
W każdym razie zapis danych co 5 min w zupełności wystarcza.

Fan Page Amatorskich Stacji Meteo na FB : https://www.facebook.com/groups/750342651716988/
Linki Pogodowe : http://areecki.pl/POGODA.html

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Października, 2011, 20:23:54 »

A komunikacja jest niezawodna. Czasami stacja zmienia dane co 2-3 min, nie wiem od czego to zależy
czy od zasięgu czy od czegoś innego ale nie jest to fabryczne 43 sekundy,

Areecki a jak daleko masz czujnik zewnętrzny ??
Nie wiem czy to błąd  nie 43, a 48sec. ;)
« Ostatnia zmiana: 16 Października, 2011, 20:26:28 wysłana przez wiatromen »

Offline Gregi

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Viking 02047, SP-10, WS-7059
Odp: Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Marca, 2012, 12:01:33 »
A ktoś próbował podłaczyć zasilanie sieciowe przez zasilacz 3,0V? Baterie czy akumulatorki (wtedy trzeba obnizyc napiecie do 2,8V) dać normalnie. Wtedy jakby zabrakło prądu pójdzie z baterii.  Jedynie co ważne to dobra filtracja napiecia, ale to myśle nie problem.

Offline fil1995

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Otrzymał podziękowań: 2
    • Pogoda Warszawa Targowek
Odp: Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Marca, 2012, 20:32:35 »
Ja to się kiedyś zastanawiałem nad przeciągnięciem cienkich kabelków zasilających czujnik do domu. Wtedy kupić koszyczek na dwie baterie, i problem rozwiązany, gdy jest ciężki dostęp itp. poza tym baterie są w ciepełku.
Ja jednak dostęp mam przyzwoity, i przekonałem się, że baterie starczają na rok, jak nie dłużej ;)


Pozdrawiam.

Moja stacja pogody: http://stacjapogody.waw.pl/ @linux&WS1080@ Warszawa Targówek
Mapa stacji meteo w Polsce i nietylko: http://stacjapogody.waw.pl/index.php?id=mapastacji
Mapa stacji w polsce: http://meteomap.pl

Offline Mark

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 485
  • Otrzymał podziękowań: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Typ stacji: Ecowitt HP3501/WS80
Odp: Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Sierpnia, 2012, 09:08:36 »
W instrukcji do WS-2080 jest jasno napisane, żeby użyć baterii typu AA/Mignon. Z tego co widzę jest opcja alkaliczne i litowe. Wiecie czego tyczy się sama nazwa Mignon?
Dane z prywatnej stacji pogodowej Ecowitt HP3501: http://pogodaslesin.vxm.pl/pogoda/

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Sierpnia, 2012, 10:10:34 »
W instrukcji do WS-2080 jest jasno napisane, żeby użyć baterii typu AA/Mignon. Z tego co widzę jest opcja alkaliczne i litowe. Wiecie czego tyczy się sama nazwa Mignon?

Baterie walcowe o napięciu 1,5V, potocznie nazywane "paluszkami", oznaczane są przez producentów jako LR6, AA lub Mignon. Sama nazwa mignon nie oznacza niczego szczególnego.

Offline 603Mariusz

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH1080
Odp: Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Września, 2012, 17:45:45 »
Co do akumulatorków to ich szkoda dlatego,że akumulatorek nie może np. rok nie być rozładowywany ani ładowany musi mieć te cykle bo straci na pojemności,paluszki zwykłe baterie R6 ponad pół roku wytrzymały na zewnątrz i jeszcze miały napięcie, jak je wymieniałem a mrozy były w lutym okropne.
ALL
vy73

Offline Mark

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 485
  • Otrzymał podziękowań: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Typ stacji: Ecowitt HP3501/WS80
Odp: Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Września, 2012, 20:23:37 »
Zacząłem rozglądać się za litowymi bateriami Energizer i muszę powiedzieć, że nie są one zbyt popularne. Nawet w niektórych sklepach dziwili się, że chce litowe AA - np. w Praktikerze. W Saturnie nie ma, skończyła się dostawa i nie wiadomo czy zamówią, bo ogólnie coś im nie pasuje z nimi i nie chcą zamawiać... W Carrefourze są po 34,90 zł za 4 szt. A w moim lokalnym sklepie, gdzie kupowałem przewód do przedłużenia instalacji sprzedawca mówił, że litowe są po 8 zł/szt - inna marka, nie wiem czy mi nie starczy, czy producent ma takie duże znaczenie, jak litowa bateria nie powinna wylać, najwyżej tańsza szybciej się wyczerpie...

Przy okazji zaczęło mnie zastanawiać czy w czujniku i w stacji baterie powinny być takie same. Ma to jakieś znaczenie, że w sensorze będą litowe, a w stacji alkaliczne? Stacja podłączana jest przez USB, a ktoś tu pisał, że nawet alkaliczne mu wylały i wolę dmuchać na zimne...
« Ostatnia zmiana: 17 Września, 2012, 20:26:25 wysłana przez Mark »
Dane z prywatnej stacji pogodowej Ecowitt HP3501: http://pogodaslesin.vxm.pl/pogoda/

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Najbardziej niezawodne zasilanie do WH-1090?
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Września, 2012, 22:52:56 »
Przy okazji zaczęło mnie zastanawiać czy w czujniku i w stacji baterie powinny być takie same. Ma to jakieś znaczenie, że w sensorze będą litowe, a w stacji alkaliczne?
Nie ma żadnego znaczenia ponieważ te urządzenia nie są połączone elektrycznie. Proponuję stosować wszędzie po prostu jakieś przyzwoite baterie alkaliczne i to wystarczy na pewno na rok pracy. Ja stosuje dość tanie bateria energizer - kosztowały chyba po 4zł sztuka czy nawet mniej. W stacji mam natomiast jeszcze tańsze GP - chyba po 1.5zł sztuka. Po co przepłacać? Nie wiem kto wymyślił te baterie litowe? Po co? Nie szkoda Wam kasy?