Stacja ta była by umieszczona na dachu domu (jedno piętro ok 15m wys.) ,jako że wszystkie jej czujniki są w jej wnętrzu i nie ma możliwości ich odpowiedniego rozlokowania np. termometru i higrometru nad gruntem (chodzi mi o różnice w odczycie tych wartości między dachem a gruntem , czy jest to duży problem czy to pominąć ?) .
Przyjmuje się, że pomiar temperatury i wilgotności powinien być wykonywany na wysokości 2m nad poziomem gruntu (
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stacja_meteorologiczna). Ale oczywiście, o ile nie chcesz "konkurować" z instytutem meteorologii, to możesz zamontować na dachu. Zresztą, niektórzy instalują zintegrowany czujnik Vantage Vue nawet na kilkupiętrowych blokach np. na poniższym wideo:
A tu Vantage Vue na budowie 192m warszawskiego wieżowca:
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=931.0Jeżeli chcesz mieć łatwiejszy dostęp do czujnika i jesteś bardziej zainteresowany temperaturą i deszczem niż wiatrem, to możesz zamontować czujnik Vue niżej.
Możesz też, zamiast
Vantage Vue kupić
Vantage Pro2, wtedy sam wiatromierz można umieścić wyżej. Wersja kablowa Pro2 będzie droższa od Vue o około 600zł, a bezprzewodowa o 1000zł (ceny z Conrad).
Generalnie można powiedzieć tak, Vue i Vantage Pro 2 (VP2) są dobrymi i dokładnymi stacjami pogodowymi. Vantage Vue jest prosta w instalacji i konfiguracji - czujnik mocujesz do masztu i gotowe. Kosztuje znacznie mniej niż VP2, a dokładność, szybkość aktualizacji danych, zasięg i trwałość jest porównywalna z VP2. VP2 jest znacznie bardziej "elastyczna" w konfiguracji i obsługuje dużo różnych czujników dodatkowych (np.: wilgotność gleby, promieniowanie UV itp.). Vantage Pro 2 ma wiatromierz na 12m kablu, czyli można umieścić wszystkie czujniki na odpowiednich/zalecanych wysokościach. Podsumowując, Vue jest dla osób, którym nie zależy na "elastyczności" jaką można osiągnąć z VP2.
Tu masz szczegółowe różnice pomiędzy Vue a VP2:
http://www.davisnet.com/weather/choose_vantage_simple.pdfhttp://www.davisnet.com/weather/choose_vantage_features.pdf Kolejna kwestia to moc nadajnika tej stacji (300 metrów w otwartej przestrzeni), czy przebije się przez dach i dwie kondygnacje czy będę musiał latać z odbiornikiem po całym domu.
300m to jeden z lepszych zasięgów (jeżeli nie najlepszy) w amatorskich stacjach pogodowych. Czyli masz spory zapas mocy na te dwie kondygnacje i dach. Myślę, że raczej nie powinno być problemów. A jeżeli będą to zastosujesz tzw. repeater - powiększa zasięg o kolejne 300m.