Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja Davis pytanie  (Przeczytany 10861 razy)

Offline seba

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Stacja DAVIS + loger IP , detektor blitzortung
  • Typ stacji: 6153EU
Stacja Davis pytanie
« dnia: 19 Stycznia, 2012, 15:03:16 »
Mam stacje meteo davis vontge pro 2 działajacą na częstotliwosci radiowej 868MHz

 Czy istnieje duże ryzyko że zakłócenia w stacji  mogą powstać przez wodomierze radiowe??
 Spółdzielnia przygotowuje sie do wymiany wodomierzy własnie na radiowe o tekiej   częstotliwości .
Stacja  pracuje   w paśmie Częstotliwość nadawania i odbioru: 868.0 - 868.6 MHz FHSS
                                                                                                     Moc: poniżej 8 mW.

zakresy producentów wodomierzy                                               868.0 868.6  MHz
                                                                                                     Moc: od 2 do 12 mW
                                                                                                     i 868,9 MHz   
 Proszę o opinie i co wy na to
Pozdrawia S

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Stacja Davis pytanie
« dnia: 19 Stycznia, 2012, 15:03:16 »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Stacja Davis pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Stycznia, 2012, 16:28:15 »
Ciekawe to co napisałeś!
Ja w domu mam właśnie taki wodomierz.
Gdzie mieszkasz w jakim mieście?

Offline seba

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Stacja DAVIS + loger IP , detektor blitzortung
  • Typ stacji: 6153EU
Odp: Stacja Davis pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Stycznia, 2012, 17:25:52 »
w Częstochowie.
A tez masz ta stację ?? i wodomierze nadające o tej częstotliwości??
U nas maja być montowane w kwietniu ale mam pewne obawy patrząc własnie na zakresy działania
Dawniej producenci  wodomierzy wykorzystywali sygnał radiowy 433mhz  teraz przechodzą na te zakresy 868 MHz

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Stacja Davis pytanie
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Stycznia, 2012, 19:19:43 »
U siebie mam taki wodomierz, który nadaje na 868, i nie zauważyłem by wpływał na odczyty ze stacji (również pracującej w tym paśmie).

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Stacja Davis pytanie
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Stycznia, 2012, 20:52:15 »
w Częstochowie.
A tez masz ta stację ?? i wodomierze nadające o tej częstotliwości??
...
Mieszkam w Rzeszowie. Nie, mam inną stację ale pracuje ona też na takiej częstotliwości. A co do wodomierza to w zasadzie nie wiem na jakiej on pracuje. Wiem, że odczyty są wykonywane drogą radiową przez urządzenie znajdujące się w samochodzie jadącym pobliską drogą.

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Stacja Davis pytanie
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Stycznia, 2012, 21:37:43 »
Raczej nie powinno być problemów, ponieważ Davis korzysta z komunikacji FHSS. Czyli systemu, który został opatentowany w 1942r. (USA) i pierwotnie miał za zadanie uniemożliwić przechwycenie i zakłócenie komunikacji z torpedami. System powstał dla amerykańskiej armii i do połowy lat 80 XX wieku był utajniony. FHSS to tzw. skakanie po częstotliwościach. Polega na tym, że komunikacja pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem odbywa się nie na jednej częstotliwości, lecz na kilku częstotliwościach. Częstotliwości są przełączane w regularnych odstępnych czasu zarówno w odbiorniku jak i w nadajniku. FHSS jest także stosowany w sieciach GSM.
« Ostatnia zmiana: 19 Stycznia, 2012, 21:43:58 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Stacja Davis pytanie
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Stycznia, 2012, 22:00:41 »
Hmmm, a może tak być, że ta moja stacja jest zakłócana przez ten mój wodomierz? Ja mam stację  Velleman WS1080 pracującą na 868. Przez pewien czas miałem ja zamontowana w przedpokoju niedaleko wodomierza. Tzn. wodomierz był ok. 3 razy bliżej niż stacja i dodatkowo na tym samym poziomie - sygnał nie przechodził przez stropy. Co jakiś czas zdarzały się zaniki transmisji - kreski na wyświetlaczu - pisałem o tym w innym poście. Myślałem, że to problem z zasięgiem ale teraz muszę i to wziąć pod uwagę zwłaszcza, że mam zamiar wrócić ze stacją na stare miejsce, wcześniej przenosząc czujnik term-higr bliżej stacji. Chyba będę musiał to posprawdzać, bo jak by się okazało, że to wodomierz tak miesza to cała moja praca na marne. Zwłaszcza, że już mam poprowadzone przewody.

Offline radio

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Motocyklista-krótkofalowiec a teraz meteorolog :-)
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro2 Plus Aktiv Agro + Davis Vantage Vue
Odp: Stacja Davis pytanie
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Stycznia, 2012, 00:28:35 »
Urządzenia pracujące  w paśmie 868 MHz nadają w tzw. "kanałach" o rastrze 25 kHz, lecz niektóre urządzenia pracują w odstępie 12.5 kHz więc patrząc na ich zakres pracy 868.0 - 868.6 MHz daje nam 24 kanały oraz 48 kanałów, więc zachodzi bardzo małe prawdopodobieństwo że owe kanały nadawcze ze stacji mogą nałożyć się na kanały z wodomierzy a zwłaszcza w blokach gdzie takich wodomierzy mamy np. 100, wówczas aby nie następowało dublowanie odczytów montuje się wodomierze ściśle powiązane z   numerem  fabrycznym wodomierza, wówczas te 100 szt. wodomierzy może pracować na tej samej częstotliwości ponieważ odpowiedni program rozróżnia poszczególne wodomierze na podstawie owego numeru fabrycznego wodomierza (to tak w dużym skrócie), także seba musisz dowiedzieć się jak ta sprawa wygląda w Twojej spółdzielni.

Dodatkowo pamiętajmy że zdalny odczyt na częstotliwości 868 MHz to nie tylko wodomierze lecz również.... bezprzewodowe podzielniki ciepła http://www.minol.pl/pub/dok/M6_prospekt.pdf pracujące na tej samej częstotliwości, także rozległość tematu jest bardzo duża, ale jak na razie podejrzewam że wielkiego problemu być nie powinno ze względu na częstotliwość owych odczytów, w przypadku wodomierzy odbywa się to raz na miesiąc, kwartał i rok, w przypadku podzielników ciepła odpowiednio dwa razy do roku, więc nawet gdyby częstotliwości nakładały się czasowo to "zagubienie" jednego odczytu z czujnika do stacji meteo nie będzie stanowiło dużego problemu.
Pozdrawiam
Mariusz

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Stacja Davis pytanie
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Stycznia, 2012, 08:03:12 »
Jeśli urządzenia pracują w tym samym paśmie, mogą wystąpić zakłócenia.

Cytat: instrukcja obsługi stacji pogody Globaltronics GT-WS-03
Ustawianie nadajnika
• Przy otwartej klapce baterii naciśnij SET (9), aby uruchomić nadajnik.
• Przez 10 sekund będzie migać kod domowy. W tym czasie można
wybrać kod domowy (01-15), naciskając przycisk C/F (10).
• Naciśnij SET (9), aby potwierdzić wybrany kod.
Uruchomienie
Wszystkie nadajniki muszą być ustawione na ten sam kod
domowy.
• Następnie wskaźnik kanału miga przez ok. 10 sekund przy lewej
krawędzi wyświetlacza. W tym czasie można wybrać kanał (1-4),
naciskając przycisk C/F (10).
• Naciśnij SET (9), aby potwierdzić wybrany kod.
Każdy nadajnik musi być ustawiony na inny kanał.
Zmień kod domowy, jeżeli Twoja stacja pogody odbiera sygnały z obcych nadajników, pracujących także na częstotliwości 868 MHz.
Ustawienia fabryczne kodu domowego = 01 i kanału = 01

Tak więc, wyraźnie napisano, że każdy nadajnik musi pracować na innym kanale a w przypadku zakłóceń należy zmienić kod. Wówczas transmisja danych przebiega bezproblemowo.
« Ostatnia zmiana: 20 Stycznia, 2012, 08:11:29 wysłana przez Serenator »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Stacja Davis pytanie
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Stycznia, 2012, 09:25:44 »
Na jednej ze stron opisujących system zdalnego odczytu wodomierzy: "jest to narzędzie do prowadzenia monitoringu mieszkania. Codzienna znajomość poborów wody pozwala na określenie rzeczywistej liczby mieszkańców w każdym lokalu i porównaniu jej z liczbą zameldowanych" ;D.
« Ostatnia zmiana: 20 Stycznia, 2012, 10:38:12 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline radio

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Motocyklista-krótkofalowiec a teraz meteorolog :-)
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro2 Plus Aktiv Agro + Davis Vantage Vue
Odp: Stacja Davis pytanie
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Stycznia, 2012, 10:45:39 »
Czyli inaczej mówiąc......... ukryta inwigilacja mieszkańców :)
Pozdrawiam
Mariusz

Offline seba

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Stacja DAVIS + loger IP , detektor blitzortung
  • Typ stacji: 6153EU
Odp: Stacja Davis pytanie
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Stycznia, 2012, 15:29:36 »
No całkiem ciekawa dyskusja . Jak do tej pory żaden z producentów wodomierzy jak i stacji nie odpowiedział na te pytanie :)
Parasol obyś miał racje  :)
Czekam na dalsze wieści

Offline seba

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Stacja DAVIS + loger IP , detektor blitzortung
  • Typ stacji: 6153EU
Odp: Stacja Davis pytanie
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Lutego, 2012, 23:06:32 »
Ciągnąc temat dalej .Dostałem wieści od dwóch dystrybutorów stacji .Odpowiedź jest taka ze może ale po 10 sekundach powinno wrócić wszystko do normy
Dowiedziałem się że wodomierze działają na falach radiowych  wtedy kiedy jest dokonywany odczyt  .
Dodatkowo udało się nawiązać kontakt  z firma która wygrała przetarg  a nadawanie wodomierzy będzie się odbywać na falach 868.9MHz.Dodatkowo firma montuje jakieś objemki
w mieszkaniach gdzie sa stacje krótkofalarskie Itp.
Ciekawie brzmi
Zobaczymy jak to będzie wyglądać w praktyce . Planowany montaż gdzies koło czerwca
   

Offline radio

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Motocyklista-krótkofalowiec a teraz meteorolog :-)
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro2 Plus Aktiv Agro + Davis Vantage Vue
Odp: Stacja Davis pytanie
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Lutego, 2012, 11:26:44 »
Dodatkowo firma montuje jakieś objemki
w mieszkaniach gdzie sa stacje krótkofalarskie Itp.
Zapewne są to filtry pasmowe, inaczej mówiąc wycinają zbędne pasma pozostawiając tylko to na którym pracują wodomierze i inne im podobne mierniki bezprzewodowe.
Pozdrawiam
Mariusz