Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station  (Przeczytany 35081 razy)

Offline theoben

 • Cirrocumulus
 • **
 • Wiadomości: 51
 • Otrzymał podziękowań: 2
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Kwiecień, 2012, 09:39:53 »
Witam!
Pytanie do Marcina D.
W związku z tym, że chciałbym(oprócz podstawowych)mierzyć  parametry:
- wart.promieniowania słonecznego
-temp. przygruntową
-temp.gleby 1 pomiar
-wilgotność gleby- 2 pomiary -zamierzam kupić:
 1. Davis 6153- z osłoną aktywną
 2.Davis 6450-czujnik promieniowania słonecznego
3.Davis 6345- nad.radiowy do czujników temp. przy grunt, temp. gleby i wilgotności gleby
4.Davis 6470- czujnik temp.powietrza i gleby-2 szt.-1 szt.do temp. przy grunt i 1 szt.do temp.gleby
5.Davis 6440- czujnik wilgotności gleby 2 szt
6.Davis 7714 -osłona pasywna 2 szt. 1 szt.do czujnika temp.przygrunt. i 1 szt.ewentualnie zimą do ISS
7.Davis 6510 USB- Weatherlink i Dataloger.

Czy zakres w/w  urządzeń zapewni mi realizację celu , który chcę osiągnąć .Proszę o uwagi.

Pozdrawiam

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Kwiecień, 2012, 09:39:53 »

Offline Parasol

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 2268
 • Otrzymał podziękowań: 106
 • Płeć: Mężczyzna
  • Smartfonki.pl
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Kwiecień, 2012, 12:01:15 »
Zmierzam tylko do tego, że wcale nie jest takie oczywiste, stwierdzenie wygłoszone przez Matiego, że Davis nie może zgubić zasięgu przy zaledwie 45m.  Zresztą prawie 50m to nie takie zaledwie. :)
Radzę się nie nastawiać na 300m zasięg w Davisach w terenie o dużym szumie tła. Przyjmując surowe kryteria to ta stacja ma dla mnie zasięg około 60m. Ws 3600 gubiła zasięg nawet przy 10m z tego co pamiętam.

To oczywiste, że każde urządzenie bezprzewodowe jest narażone na "utratę zasięgu" i żaden producent nie da gwarancji na zasięg. Żeby mieć gwarancje odbioru wszystkich wysyłanych danych, trzeba po prostu wybrać wersje przewodowe VP2.

Jak podaje na swoich stronach Davis. Zasięg 300m to wartość maksymalna do uzyskania tylko w optymalnych warunkach. Zazwyczaj odległość ta będzie mniejsza. W terenie otwartym, przy niewielkich przeszkodach lub zakłóceniach radiowych typowa odległość wyniesie 50%-80% wartości maksymalnej. Czyli od 150m do 240m. W przypadku przechodzenia sygnału przez ściany lub w obszarze o wysokich zakłóceniach radiowych typowa odległość spada do 20% - 40% wartości maksymalnej. Czyli 60m do 120m.

Jeżeli mamy problemy z zasięgiem to Davis produkuje tzw. repeater'y (przekaźniki sygnału), które zwiększają zasięg o kolejne 300m (wartość maksymalna). Są też dostępne tzw. Long-Range Repeater z podłączanymi antenami zewnętrznymi typu Omni/Yagi. Przy wykorzystaniu anten Yagi można uzyskać zasięg maksymalny nawet do 3km (Yagi-Yagi). Czyli 20% z 3km, to będzie realnie 600m w obszarze zabudowanym lub o wysokich zakłóceniach.
« Ostatnia zmiana: 18 Kwiecień, 2012, 12:37:02 wysłana przez Parasol »
Zapraszam do dodawania opinii o swojej stacji pogodowej na stronie:  https://stacje-pogody.pl - Twoja opinia pomoże dokonać właściwego wyboru innym!

Offline mati211p

 • Nimbostratus
 • ****
 • Wiadomości: 481
 • Otrzymał podziękowań: 15
 • Płeć: Mężczyzna
  • MeteoSerwis24
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Stati
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Kwiecień, 2012, 12:58:00 »
Nie widzę w czasie zachmurzenia typu cirrus, cirrostratus itd wyższych wartości niż na Davisie. To dowodzi że albo osłona jest na tyle dobra że je powstrzymuje W każdym przypadku mam od 1(zachmurzenie duże i całkowite), 1,5 - 2(umiarkowane) do 3 stopnie mniej(bezchmurnie). Po sporadycznym resecie mojej Ws( raz na 3-5 miesięcy) Wszystkie ustawienia są ok.(alarmy itd.). Nic mi nie nabija. Błędy pojawiają się jak stacja stoi za blisko monitora PC( raz na 2 dni poryw wiatru 100km\h).Opady tylko po resecie i zawsze 1840mm.Łatwo skasować taką daną w historii.Można skasować wszystkie dane do daty resetu, po czym stacja ściąga je na nowo bez zwiększonej ilości deszczu. Może mam jakiś mniej awaryjny model tej stacji.Do davisa można przyjnajmniej dodać repeater a w WS czy innych nie, więc to kolejna zaleta jego.

Offline Marcin D.

 • Nimbostratus
 • ****
 • Wiadomości: 259
 • Otrzymał podziękowań: 15
 • Płeć: Mężczyzna
 • Drawsko Pomorskie
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Kwiecień, 2012, 17:43:36 »
Cytuj
Czy zakres w/w  urządzeń zapewni mi realizację celu , który chcę osiągnąć .Proszę o uwagi.

Tak.

Cytuj
6.Davis 7714 -osłona pasywna 2 szt. 1 szt.do czujnika temp.przygrunt. i 1 szt.ewentualnie zimą do ISS

Tego manewru nie rozumiem. Jaki czujnik chcesz włożyć do 2 osłony na wysokości standardowej?   
Chyba nie chcesz wyciągać czujnika z osłony aktywnej i przekładać go do pasywnej?

Jeżeli chcesz się bawić w temperatury gruntu to może warto rozważyć zakup dodatkowego oprogramowania?
http://www.archertradingpost.com/atp/index.php?main_page=product_info&cPath=1_6_8&products_id=54

Mati
Cytuj
Nie widzę w czasie zachmurzenia typu cirrus, cirrostratus itd wyższych wartości niż na Davisie. To dowodzi że albo osłona jest na tyle dobra że je powstrzymuje

Niczemu to nie dowodzi.
Osłona niestety nie jest na tyle dobra.
Cytuj
W każdym przypadku mam od 1(zachmurzenie duże i całkowite), 1,5 - 2(umiarkowane) do 3 stopnie mniej(bezchmurnie).

Gdyby osłona radziła sobie z tym problemem, to różnice byłyby takie same przy każdym typie zachmurzenia. To, że masz mniej jak na sąsiednim Davisie to o niczym to nie świadczy. A już na pewno nie o tym, że osłona radzi sobie z promieniowaniem rozproszonym. Jest cała masa powodów dla których masz inny pomiar niż ten na Davisie z sąsiedztwa. Jeżeli chcesz się zagłębić w tą problematykę to polecam Ci pozycję Kazimierza Różdżyńskiego pt. "Podstawy telemetrycznego miernictwa meteorologicznego"

Zauważ co napisałem wcześniej.
Proponuje porównać pomiary w dzień kiedy to na niebie będzie zachmurzenie piętra wysokiego. Wtedy zauważysz, że nawet twój czujnik umiejscowiony w cieniu znacznie zawyży temperaturę odczytu.

Oczywiście nie napisałem, że zawyży w stosunku co do twojego Davisa z sąsiedztwa. Czujnik WS zawyży w stosunku do teoretycznego profesjonalnego pomiaru, który będzie wykonany w pobliżu twojej Ws. Obrazowo wyglądałoby to tak, że koło Ws stawiasz np Davisa  albo inny lepszy sprzęt i wtedy dokonujesz porównania.

Jak doskonale wiesz, błąd czujnika w WS 3600 wynosi standardowo +/- 1 do maksymalnie +/- 2C.
Wyobraź sobie teraz skrajną sytuacje w której to twój czujnik zaniża wskazania o 2c. Umiejscowiony w cieniu, poddany działaniu promieniowania rozproszonego może rozgrzać się np o 2C niwelując przy tym błąd czujnika (-2c) Rozgrzana osłona "niweluje" czasowo błąd czujnika. Po ogrzaniu czujnika wydaje się nam, że pokazuje podobnie jak referencyjna stacja obok. Jednak gdy zachmurzenie nagle zniknie, okazuje się ze Ws pokazuje mniej jak stacja referencyjna. Podobnie może być w nocy, gdy zabraknie czynnika który rozgrzewa osłonę o te kilka stopni (np promieniowanie rozproszone), czujnik znowu zaczyna zaniżać temperaturę w stosunku do pomiaru referencyjnego

U mnie sytuacja wyglądała następująco.
W ciągu dnia Ws zawyżała o około 2c ( w specjalnej klatce meteo, która nie miała dna co było ogromnym błędem, który to powodował zawyżanie wskazań, ponieważ od dołu docierało promieniowanie rozproszone)  w stosunku co do Davisa. W nocy natomiast WS zaniżała o 1c w stosunku co do Davisa. Gdyby czujnik Ws był  jednakowo skalibrowany z Davisem to zawyżyłby nie o 2c tylko o 3c.

 Dziwi mnie, że duża część użytkowników stacji pogodowych zakłada, że ich stacje są idealnie skalibrowane. Natomiast ewentualny błąd pomiarowy urządzenia jest tematem tabu, który rzekomo nie dotyczy ich sprzętu. Znam ludzi, którzy twierdzą, że stacje Imgw zaniżają wskazania. Niestety nie przyjdzie im nawet przez myśl, że to z ich pomiarem jest coś nie tak.

Cytuj
Po sporadycznym resecie mojej Ws( raz na 3-5 miesięcy) Wszystkie ustawienia są ok.(alarmy itd.). Nic mi nie nabija. Błędy pojawiają się jak stacja stoi za blisko monitora PC( raz na 2 dni poryw wiatru 100km\h).Opady tylko po resecie i zawsze 1840mm.Łatwo skasować taką daną w historii.Można skasować wszystkie dane do daty resetu, po czym stacja ściąga je na nowo bez zwiększonej ilości deszczu. Może mam jakiś mniej awaryjny model tej stacji

Cieszy mnie to, że masz mniej awaryjny model stacji. Nie chce mi się w tym temacie dyskutować z Tobą na temat awaryjności WS (na pewno są inne wątki w których możemy o tym pisać). Jeżeli odpowiada Tobie ten model to mi nic do tego.  Ciesze się, że jesteś zadowolony ze swojej stacji. Każda stacja jest dobra (nawet ta za 20zł) pod warunkiem, że użytkownik jest świadomy jej wad i ograniczeń oraz ewentualnych błędów pomiarowych jakie może generować. Nie każdy musi mieć Davisa albo Vaisale, ale każdy może posiąść wiedzę, która pozwoli spojrzeć krytycznym okiem na swoją stację.

Mając np czujnik od Ws umieszczony w cieniu budynku, powinienem zdawać sobie sprawę, że nie jest to stanowisko reprezentacyjne. Miejsce pomiaru (błąd pobrania), jakość osłony (błąd pobrania) oraz czujnika (błąd elementu pomiarowego) pozwala mi przypuszczać, że pomiar może być obarczony mniejszym lub większym błędem w zależności od warunków środowiskowych.

Nie można w ten sposób porównać danych pomiędzy Davisem z sąsiedztwa a lokalizacją Matiego.
Dlatego uważam, że stwierdzenie Matiego

Cytuj
a temperatura jest o 1 - 2 stopnie niższa w słoneczny dzień niż np na pobliskim davisie Pro 2(być może bez aktywnego chłodzenia.)

 nie jest obiektywne i nic nie wnosi do tematu oraz może być przyczyną nieporozumień przez co rozmowa zeszła na niewłaściwe tory. 


Na koniec jeszcze osobna kwestia.
Dostałem pytanie na priv jak wejść do panelu diagnostyki.
Wciskamy TEMP i HUM jednocześnie
Wyświetla nam się pierwszy ekran diagnostyki, aby przejść do drugiego naciskamy:
raz 2ND i raz CHILL ( niejednocześnie)
wychodzimy naciskając DONE


Uploaded with ImageShack.us

4 - to siła sygnału
 
« Ostatnia zmiana: 18 Kwiecień, 2012, 17:52:04 wysłana przez Marcin D. »

Offline mati211p

 • Nimbostratus
 • ****
 • Wiadomości: 481
 • Otrzymał podziękowań: 15
 • Płeć: Mężczyzna
  • MeteoSerwis24
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Stati
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Kwiecień, 2012, 15:04:11 »
Dzięki za info. Aktualnie zbieram na davisa VP2 plus i wszystkie czujniki oczywiście wraz z osłoną aktywną, na pewno jak uzbieram to się jeszcze z Tobą skontaktuje. Czy aby wysyłać dane do internetu i mieć je na PC trzeba mieć 2 dataloggery do davisa, jeden IP a drugi USB, czy może wystarczy jeden?Oczywiście chodzi mi o to by dane były wysyłane bez PC.

Offline Marcin D.

 • Nimbostratus
 • ****
 • Wiadomości: 259
 • Otrzymał podziękowań: 15
 • Płeć: Mężczyzna
 • Drawsko Pomorskie
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Kwiecień, 2012, 15:53:01 »
Cytuj
Czy aby wysyłać dane do internetu i mieć je na PC trzeba mieć 2 dataloggery do davisa, jeden IP a drugi USB, czy może wystarczy jeden?Oczywiście chodzi mi o to by dane były wysyłane bez PC.

Wystarczy jeden loger. Nie ma fizycznej możliwości aby zapiąć 2 logery do konsoli Davisa.
« Ostatnia zmiana: 19 Kwiecień, 2012, 15:56:44 wysłana przez Marcin D. »

Offline theoben

 • Cirrocumulus
 • **
 • Wiadomości: 51
 • Otrzymał podziękowań: 2
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #21 dnia: 19 Kwiecień, 2012, 18:16:47 »
Witam!

Cytuj
Cytuj
Tego manewru nie rozumiem. Jaki czujnik chcesz włożyć do 2 osłony na wysokości standardowej?   
Chyba nie chcesz wyciągać czujnika z osłony aktywnej i przekładać go do pasywnej?

To są moje teoretyczne rozważania(bo nie mam żadnego doświadczenia w tym zakresie) dotyczące możliwości zastosowania osłony pasywnej do pomiaru temp. i wilgotności zimą(kiedy wiatraczek w osłonie aktywnej raczej nie chodzi.Nie wiem na ile skomplikowane (i czy w ogóle możliwe) jest przekładanie w/w czujników na początku zimy z osłony aktywnej  do pasywnej i na koniec zimy z powrotem z osłony pasywnej do aktywnej.
Mam jeszcze pytanie:
-ponieważ chcę kupić Davisa pro 2  6153 - i dodatkowo czujnik promieniowania  słonecznego Davis 6450-to czy dla montażu tego czujnika muszę dokupić wspornik Davis 6673 mocowany do deszczomierza?

Pozdrawiam

Offline seba

 • Stratus
 • ***
 • Wiadomości: 143
 • Otrzymał podziękowań: 4
 • Stacja DAVIS + loger IP , detektor blitzortung
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Kwiecień, 2012, 18:23:29 »
Tak musisz dokupić wspornik do tej UV .Tez mam ta stacje 6153 EU i szykuję  się do dokupienia czujnika UV Czekam na dobre oferty handlowe i spadek cen:)Dzięki Marcin za  podpowiedź z tą diagnostyka konsoli  od razu sprawdziłem :)
Kolego Matti zbieraj na logger IP polecam

http://www.weatherlink.com/map.php   Pozdrawiam :)

Offline seba

 • Stratus
 • ***
 • Wiadomości: 143
 • Otrzymał podziękowań: 4
 • Stacja DAVIS + loger IP , detektor blitzortung
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Kwiecień, 2012, 18:38:50 »
chociaż jeżeli kupisz od razu z czujnikiem UV to  do ceny stacji doliczą wspornik + czujnik .Może uda ci się uzyskać jakiś rabacik ;) pozdrawiam

Offline wiatromen

 • Cumulonimbus
 • *****
 • Wiadomości: 796
 • Otrzymał podziękowań: 33
 • Płeć: Mężczyzna
  • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Stati
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Kwiecień, 2012, 22:38:52 »
Dzięki za info. Aktualnie zbieram na davisa VP2 plus i wszystkie czujniki oczywiście wraz z osłoną aktywną, na pewno jak uzbieram to się jeszcze z Tobą skontaktuje. Czy aby wysyłać dane do internetu i mieć je na PC trzeba mieć 2 dataloggery do davisa, jeden IP a drugi USB, czy może wystarczy jeden?Oczywiście chodzi mi o to by dane były wysyłane bez PC.

Ja się jeszcze wtrącę,  ::) czy z tym datalogerm IP można analizować dane historyczne na komputerze tak jak WH 1080 ? Czy trzeba wybierać albo kupić zwykły dataloger i mieć możliwość edytowania danych, czy IP i wysyłać tylko je do netu.
Rozumiem że zwykłym datalogerm nie wyślesz danych na stronę www. czy się mylę ? proszę o wyjaśnienia.

Offline theoben

 • Cirrocumulus
 • **
 • Wiadomości: 51
 • Otrzymał podziękowań: 2
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #25 dnia: 21 Kwiecień, 2012, 17:55:11 »
Witam
Cytuj
ak musisz dokupić wspornik do tej UV .Tez mam ta stacje 6153 EU i szykuję  się do dokupienia czujnika UV Czekam na dobre oferty handlowe i spadek cen:)

Seba -dziękuję za informację.Chcę wprawdzie dokupić czujnik natężenia promieniowania słonecznego, a nie czujnik uv, ale one są chyba podobne do siebie i wspornik do montażu umożliwia montaż zarówno czujnika natężenia promieniowania jak i czujnika uv. W instrukcji montażu i obsługi czujnika natężenia promieniowania słonecznego jest podane wprawdzie kilka sposobów montażu-również bez konieczności stosowania w/w wspornika, ale z drugiej strony kabel czujnika ma tylko ok.60 cm. długości co ogranicza trochę sposób  montażu i przy pomocy wspornika jest chyba najwygodniej.

Pozdrawiam

Offline seba

 • Stratus
 • ***
 • Wiadomości: 143
 • Otrzymał podziękowań: 4
 • Stacja DAVIS + loger IP , detektor blitzortung
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Kwiecień, 2012, 18:19:07 »
Dokładnie ten sam wspornik czy na ten czy na tamten;) a kabelki różnie producenci podają  od. 60 cm do 80 cm z możliwością wydłużenia .Pozdrawiam

Offline Marcin D.

 • Nimbostratus
 • ****
 • Wiadomości: 259
 • Otrzymał podziękowań: 15
 • Płeć: Mężczyzna
 • Drawsko Pomorskie
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Kwiecień, 2012, 18:59:45 »
Cytuj
Rozumiem że zwykłym datalogerm nie wyślesz danych na stronę www. czy się mylę ? proszę o wyjaśnienia.

Wyślesz, tylko komp musi działać ciągle. Pic z IP polega na tym, że bez włączonego kompa dane są w sieci. Podłączasz Davisa do rutera i dane są online 24 godziny na dobę bez potrzeby włączania komputera.
Dane także można analizować bez problemu.

Ja mam zwykły loger i dane są w sieci tylko wtedy jak uruchomione mam oprogramowanie.

Offline seba

 • Stratus
 • ***
 • Wiadomości: 143
 • Otrzymał podziękowań: 4
 • Stacja DAVIS + loger IP , detektor blitzortung
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Kwiecień, 2012, 19:36:58 »
http://www.conrad.pl/Anemometr-radiowy,-Davis-Instruments,-zestaw-nadajnk%C3%B3w.htm?websale7=conrad&pi=672481&ci=SHOP_AREA_17192_0514010

Ciekaw jestem tej kwestii czy czasem jeszcze nie poczekać na pojawienie się czegoś takiego jak w linku powyżej  ale do czujnika UV Itp. nie musiał bym przedłużać kabla  :) 8)

Offline wiatromen

 • Cumulonimbus
 • *****
 • Wiadomości: 796
 • Otrzymał podziękowań: 33
 • Płeć: Mężczyzna
  • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
Odp: Davis Vantage Pro2 Plus + Wireless Leaf Soil Moisture and Temperature Station
« Odpowiedź #29 dnia: 22 Kwiecień, 2012, 09:22:33 »
Wyślesz, tylko komp musi działać ciągle. Pic z IP polega na tym, że bez włączonego kompa dane są w sieci. Podłączasz Davisa do rutera i dane są online 24 godziny na dobę bez potrzeby włączania komputera.
Dane także można analizować bez problemu.

Ja mam zwykły loger i dane są w sieci tylko wtedy jak uruchomione mam oprogramowanie.

Dzięki Marcin D za wyjaśnienia :)