Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Dobra, mała i dokładna a za razem w przystępnej cenie stacja pogodowa ...  (Przeczytany 22951 razy)

Offline obserwator

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Near Mielec / EPML
    • szybownictwo.wordpress.com
  • Typ stacji: Velleman WS1080
Witam!

Z tego względu, że w przyszłości chcę iść na studia geograficzne a potem na meteo :) chciałbym się powoli z zamiłowania uczyć po prostu przewidywać pogodę. Szukam w tym celu stacji pogodowej... W internecie jest dużo tematów i porad jaką wybrać, ale ja się jeszcze chcę Was zapytać jaką mam w ogóle wybrać. Chcę badać ciśnienie, czy ma tendencję wzrostową czy malejącą by śledzić jaki rodzaj frontu się zbliża, chcę wiedzieć jaka jest wilgotność i temperatura. Chciałbym, żeby te trzy rzeczy były bardzo dokładne, bym mógł dosyć dobrze za ich pomocą przewidywać pogodę. Oczywiście mogą być jeszcze inne bajery ale nie koniecznie... Chcę żeby była to rzecz solidna, może być stojąca, jak i wieszana, nie ma znaczenia. Głównie chodzi mi o precyzję wskazań. Nie wiem czy bardziej nastawiać się na stację pogodową elektroniczną z LCD czy "manualną" z mechanicznymi wskaźnikami. Nie chcę żeby to był bajer do zegarka ale urządzenie spełniające swoje zadanie dobrze i rzetelnie :). Co polecicie?

Dziękuję za odpowiedzi z góry i pozdrawiam!
Pozdrawiam, Mikołaj !

" Nie ma rzeczy niemożliwych gdy osiągniesz równowagę "

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych


Offline Epwaspotter

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Typ stacji: TFA Primus / Technoline ws2800 / Hama EWS 800 / TFA Spectro / i jakieś z biedronki
Odp: Dobra, mała i dokładna a za razem w przystępnej cenie stacja pogodowa ...
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Stycznia, 2012, 21:38:07 »
tfa smart...

Offline obserwator

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Near Mielec / EPML
    • szybownictwo.wordpress.com
  • Typ stacji: Velleman WS1080
Odp: Dobra, mała i dokładna a za razem w przystępnej cenie stacja pogodowa ...
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Stycznia, 2012, 21:43:16 »
A coś tańszego?
Pozdrawiam, Mikołaj !

" Nie ma rzeczy niemożliwych gdy osiągniesz równowagę "

Offline Epwaspotter

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Typ stacji: TFA Primus / Technoline ws2800 / Hama EWS 800 / TFA Spectro / i jakieś z biedronki
Odp: Dobra, mała i dokładna a za razem w przystępnej cenie stacja pogodowa ...
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Stycznia, 2012, 21:47:29 »
tańsza?? ech,,, tzn? najtańsza są w Lidl-u i też dobrze pokazują

każdy czujnik ntc ma błąd pomiaru... najdokładniejszy jest Davis, ale jak tfa smart jest za drogi to nic tańszego Ci nie polce bo nie testowałem... czujniki tfa/ la crosse/ technoline są w miarę dokładane...

http://stacje-pogody.pl/wyszukiwarka_stacji_pogody.html zaznacz opcje jakie chcesz i szukaj...

Offline obserwator

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Near Mielec / EPML
    • szybownictwo.wordpress.com
  • Typ stacji: Velleman WS1080
Odp: Dobra, mała i dokładna a za razem w przystępnej cenie stacja pogodowa ...
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Stycznia, 2012, 21:49:41 »
Ok, dzięki, poszukam... Aaaa, tych manualnych nie polecasz?
Pozdrawiam, Mikołaj !

" Nie ma rzeczy niemożliwych gdy osiągniesz równowagę "

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Dobra, mała i dokładna a za razem w przystępnej cenie stacja pogodowa ...
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Stycznia, 2012, 05:35:05 »
Witaj obserwator. Jest nam miło gościć kolejnego pasjonata meteo.

Ułatwiłbyś nam życie gdybyś podał maksymalny pułap cenowy akceptowany przez Ciebie.

Ja bym Ci polecił np http://stacje-pogody.pl/128_opinie_stacja_pogody_oregon_scientific_bar208hg.html
Co prawda nie pokazuje wartości ciśnienia, ale o takowej nie wspomniałeś. Jest natomiast tendencja o której napisałeś w swoim opisie.

Cytuj
Chcę badać ciśnienie, czy ma tendencję wzrostową czy malejącą by śledzić jaki rodzaj frontu się zbliża, chcę wiedzieć jaka jest wilgotność i temperatura. Chciałbym, żeby te trzy rzeczy były bardzo dokładne, bym mógł dosyć dobrze za ich pomocą przewidywać pogodę.

Mógłbyś mi wyjaśnić jak zamierzasz prognozować pogodę na podstawie tych danych? Niestety nie mam doświadczenia w prognozowaniu a bardzo mnie to interesuje.

Cytuj
Chciałbym, żeby te trzy rzeczy były bardzo dokładne, bym mógł dosyć dobrze za ich pomocą przewidywać pogodę. Oczywiście mogą być jeszcze inne bajery ale nie koniecznie...

Czy "bajer" pt. wiatromierz interesuje Cie? Jeżeli tak to może warto się zastanowić nad tym
http://stacje-pogody.pl/271_stacja_pogody_velleman_ws1080.html

Cytuj
Chciałbym, żeby te trzy rzeczy były bardzo dokładne
Jaki zakres błędu czujników masz na myśli pisząc bardzo dokładne?
Rozumiem, że chodziło Ci jednak o najdokładniejsze jak tylko to możliwe za najmniejsze pieniądze jak to tylko możliwe? :)
Cytuj
Ok, dzięki, poszukam... Aaaa, tych manualnych nie polecasz?

Co masz na myśli pod pojęciem manualna?
« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia, 2012, 05:57:21 wysłana przez Marcin D. »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Dobra, mała i dokładna a za razem w przystępnej cenie stacja pogodowa ...
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Stycznia, 2012, 10:28:15 »


Co masz na myśli pod pojęciem manualna?

Marcin D, manualna ( inaczej analogowa ) to taka która zamiast wskazywać elektronicznie  robi to za pomocą np. strzałek

Np. mój barometr :)
« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia, 2012, 10:32:27 wysłana przez wiatromen »

Offline obserwator

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Near Mielec / EPML
    • szybownictwo.wordpress.com
  • Typ stacji: Velleman WS1080
Odp: Dobra, mała i dokładna a za razem w przystępnej cenie stacja pogodowa ...
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Stycznia, 2012, 11:08:48 »
Dziękuję za odpowiedzi :) .

Wiem, że najlepiej mieć stację pogodową droższą, bo i precyzja jest najlepsza i więcej funkcji ma ... Ale ja niestety nie posiadam zbyt wielkich funduszy, max. to 150zł... Nie zależy mi na mierzeniu prędkości wiatru, nie znaczy, że nie chciałbym wiedzieć jaka jest, ale podejrzewam, że w tej cenie nie znajdę takiego "bajeru" :) . Chcę te trzy rzeczy najważniejsze: temperaturę, ciśnienie, lub tendencję ciśnienia i wilgotność. Może kiedyś kupię lepszą stację, ale na pewno nie teraz, a póki co właśnie przy pomocy tej, którą zamierzam kupić, chcę się po prostu uczyć przewidywać pogodę :) . Co do analogowej (manualnej ;) ) to też może być, ale czy jej pomiar jest w miarę precyzyjny, bo słyszałem, że te analogowe takie dokładne nie są. Nie musi być strasznie dokładna, ale chciałbym, żeby było to w miarę rzeczywiste z tym co panuje w rzeczywistości.

Co do przewidywania pogody za pomocą ciśnienia i wilgotności :) .Nie jestem jeszcze wprawiony w te sprawy, ale mniej więcej już od 2lat uczę się chociaż w przybliżeniu ocenić co się wydarzy w ciągu 24h. Nie zawsze się udaje, ale niektóre prognozy się sprawdzają :) . Znam już trochę chmury i wiem, czego się po danym typie spodziewać, w jakim porządku nadchodzą przy niżu, wyżu, ciepłym froncie, zimnym I i II rodzaju, ale mimo wszystko czasami można się "w tych chmurkach pogubić" i wtedy przydaje się pomiar ciśnienia, lub jego tendencja by wiedzieć czy spodziewamy się niżu czy wyżu a i wilgotność się przydaje orientacyjnie chociaż... Chciałbym nauczyć się przewidywać pogodę bo są to ciekawe rzeczy i praktycznie jak by tego nie ujął ;) . Jestem uczniem pilotem szybowcowym i również z tego względu chciałbym się nauczyć przewidywać co nam matka natura serwuje przynajmniej w ciągu 24 godzin ;) .

Nie znam się za bardzo, ale co myślicie o tych propozycjach:

http://allegro.pl/stacja-pogody-barometr-meteo-bezprzewodowa-zegar-i2075835635.html


http://allegro.pl/cyfrowa-stacstacja-pogody-173909-b-p-bioterm-i2067196006.html



CO MYŚLICIE O TAKIM CUDEŃKU?


http://allegro.pl/stacja-pogodowa-zew-analogowa-z-podswietleniem-i2058280113.html



http://allegro.pl/bezprzewodowa-stacja-pogody-148409-barometr-i2057960634.html


http://allegro.pl/stacja-pogody-terdens-arctic-nowosc-i2055482636.html


http://allegro.pl/stacja-pogody-sonda-higrometr-barometr-p5-w-wa-i2076854355.html







« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia, 2012, 12:36:43 wysłana przez obserwator »
Pozdrawiam, Mikołaj !

" Nie ma rzeczy niemożliwych gdy osiągniesz równowagę "

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Dobra, mała i dokładna a za razem w przystępnej cenie stacja pogodowa ...
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Stycznia, 2012, 12:26:30 »
Marcin D, manualna ( inaczej analogowa ) to taka która zamiast wskazywać elektronicznie  robi to za pomocą np. strzałek

Np. mój barometr :)

Nie mogę się z Tobą zgodzić. Manualny to nie znaczy analogowy. Manualny to znaczy ręczny (z jęz. łacińskiego:manus - ręka), czyli obsługiwany ręcznie a nie np. automatycznie.
:)
« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia, 2012, 12:33:21 wysłana przez Serenator »

Offline obserwator

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Near Mielec / EPML
    • szybownictwo.wordpress.com
  • Typ stacji: Velleman WS1080
Odp: Dobra, mała i dokładna a za razem w przystępnej cenie stacja pogodowa ...
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Stycznia, 2012, 12:38:14 »
Masz rację ;) . Mój błąd przyznaję, ale dzięki za poprawkę z Twojej strony.
Pozdrawiam, Mikołaj !

" Nie ma rzeczy niemożliwych gdy osiągniesz równowagę "

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Dobra, mała i dokładna a za razem w przystępnej cenie stacja pogodowa ...
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Stycznia, 2012, 13:04:45 »
Nie przeglądałem jeszcze specyfikacji tych stacji, co podałeś @Obserwator, ale ja bym brał tą która ma pasmo 868 Mhz.

Offline obserwator

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Near Mielec / EPML
    • szybownictwo.wordpress.com
  • Typ stacji: Velleman WS1080
Odp: Dobra, mała i dokładna a za razem w przystępnej cenie stacja pogodowa ...
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Stycznia, 2012, 13:34:33 »
Dlaczego tak?
Pozdrawiam, Mikołaj !

" Nie ma rzeczy niemożliwych gdy osiągniesz równowagę "

Offline obserwator

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Near Mielec / EPML
    • szybownictwo.wordpress.com
  • Typ stacji: Velleman WS1080
« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia, 2012, 13:51:24 wysłana przez obserwator »
Pozdrawiam, Mikołaj !

" Nie ma rzeczy niemożliwych gdy osiągniesz równowagę "

Offline Epwaspotter

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Typ stacji: TFA Primus / Technoline ws2800 / Hama EWS 800 / TFA Spectro / i jakieś z biedronki
Odp: Dobra, mała i dokładna a za razem w przystępnej cenie stacja pogodowa ...
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Stycznia, 2012, 14:08:39 »
ja mam klona tej http://allegro.pl/bezprzewodowa-stacja-pogody-148409-barometr-i2057960634.html

powiem, tak, kupisz najtańszą to i tak po pewnym czasie będą wywalone pieniądze w błoto,,, Rozumiem że każdy ma inny budżet, ale i tak po pewnym czasie i odkryciu jakiś wad, zapragniesz czegoś lepszego.

Ja tak zrobiłem, kupiłem taką która mi najbardziej pasiła, poznałem działanie zady i walety i po miesiacu wiedziałem czego chce i kupiłem lepsza odpowiednia,,, Dlatego na początku Ci napisałem o np. TFA SMART, są to przystępnie cenowo i sprawdzone stacje, polecam też Oregona, lub coś innego firmowego (jeżeli ma starczyć na dłużej).

Nawet stacja z lidla za 99zł będzie działać w określonych warunkach dobrze... Ale skoro chcesz prowadzić jakieś doświadczenia i eksperymenty z przepowiadaniem to kup coś lepszego firmowego i nie pisać potem na forum, że coś nie działa... Polecam takie stacje gdzie łatwo można dokupić czujniki,

albo kup może coś z możliwością podpięcia pod kompa i przeglądania historii np.


btw http://allegro.pl/cyfrowa-stacstacja-pogody-173909-b-p-bioterm-i2067196006.html
za 79zł wieję szmelcem na kilometr
« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia, 2012, 14:13:46 wysłana przez Epwaspotter »

Offline Epwaspotter

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 9
  • Typ stacji: TFA Primus / Technoline ws2800 / Hama EWS 800 / TFA Spectro / i jakieś z biedronki
Odp: Dobra, mała i dokładna a za razem w przystępnej cenie stacja pogodowa ...
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Stycznia, 2012, 14:18:35 »
Dlaczego tak?

bo przy 433 są duże zakłócenia i słaby zasięg... chyba że odległość będzie maks 1m  ;D

ciekawostka, kolega ma z lidla za 99zł - nawet ładnie wygląda, ale kłopoty z dokładnością, zasięgiem, i na dodatek (może to i na plus  ;) ) łapie dane z czujnika jakiegoś sąsiada (jest 3 kanałowa - więc może) i np, jest 4'C różnica w pomiarze  :o