Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Serwer pogodowy + inteligentny dom  (Przeczytany 9180 razy)

Offline Tom01

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro2
Serwer pogodowy + inteligentny dom
« dnia: 11 Lutego, 2012, 20:20:13 »
Jest to mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich.

Czytam forum dosc intensywnie ale nie mogę znaleźć najlepszego rozwiązania. Planuję zamiast jakiejs taniej chińskiej stacji pogodowej zastosować nieco lepsze urządzenie, np WS2080 lub WMRS200 i wplesć je w projektowaną w nowym domu instalację tzw "inteligentnego domu". Serwer będzie odczytywał dane i udostępniał to na www. Zastanawiam się jakie zastosować oprogramowanie na serwerku aby w różnych częsciach domu, na miniekranach, np tabletach, zawieszonych na scianie móc wyswielić, najlepiej przez wspomniane www, stronę z komunikatami pogodowymi w estetycznej, czytelnej postaci. Duże cyfry temperatur, wykres zmian, ew co się zmiesci. Najlepiej gdyby było wszystko konfigurowalne. Wszystkie pozycje oprogramowania jakie znalazłem dają bardzo rozbudowane strony, które na ekraniku 10" albo mniejszym są nieczytelne. Bardzo proszę o wskazówki. Oczywiscie najlepiej linuxowe, do windy mam awersję i jak nie muszę, nie używam.

PS. Korzystając z Maca, nie można na forum wpisać s z kreską.
« Ostatnia zmiana: 11 Lutego, 2012, 21:24:36 wysłana przez Tom01 »
Zawodowo -> monitory.mastiff.pl

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Serwer pogodowy + inteligentny dom
« dnia: 11 Lutego, 2012, 20:20:13 »

Offline Tomy M.

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Otrzymał podziękowań: 4
Odp: Serwer pogodowy + inteligentny dom
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Lutego, 2012, 21:03:56 »
To zależy na czym chcesz oprzeć serwer tego inteligentnego domu. Jeżeli na systemie WINDOWS to Cumulus jest bezsprzecznie najlepszym rozwiązaniem. Cumulus jest tak elastyczny że możesz sobie dowolnie rozbudowywać, zmieniać i modyfikować ten informacje wyświetlane na panelu. Robisz to modyfikując pliki ....T.html w katalogu Cumulus/web
Nic nie stoi na przeszkodzie aby stworzyć sobie aplikację SWF która będzie pobierać rożne dane z różnych plików i miejsc i wyświetlać je na panelu zaprojektowanym jako animacja flash. Jeżeli masz trochę umiejętności to jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia :-)
Polecam staję WRMS200 o ile nie potrzebujesz panelu LCD takiego jak w typowych stacjach. Wbrew opiniom użytkowników Davisa ta stacja jest całkiem przyzwoita, wymaga trochę zabiegów przy montażu ... np. doskonałego miejsca na termometr czy przedłużenia tyczki wiatromierza (mam na to prosty 5 minutowy patent :-) jednak same sensory są przyzwoite i wiarygodne.
Hmmm ... doczytałem że szukasz czegoś elastycznego na Linuxa, w takim razie nie bardzo mogę Ci pomóc. Ja jestem rozczarowany Linuxami, strasznie toporne systemy zawierające mnóstwo sieciowych udogodnień usług itp. które normalnemu Kowalskiemu nie są do niczego potrzebne. Ergonomia X'ów praktycznie każdego Linuxa leży i kwiczy :-/
Cumulus nie ma na razie żadnego godnego przeciwnika ... ale jest szansa że pojawią się wersję na Linuxa. Może też próbować odpalić to przez WINE.

Jak na inteligentny dom to program do stacji pogodowej jest najmniej istotnym elementem, skoncentruj się raczej na koniecznym oprogramowaniu (sterowanie siecią domową, kamerami, monitoringiem, piecem, sterowaniem oświetlenia, alarmami, tunerami satelitarnymi, serwerem WWW, FTP itd.) a o oprogramowanie stacji pogodowej będziesz się martwił na końcu. Nie odbieraj tego jak krytyki, ale inteligentny dom to nie tylko jakiś komputer i kilka monitorów LCD. o przeczytaniu Twojego postu wątpię być był w stanie zbudować inteligentny dom. Poczytaj jeszcze trochę zanim wydasz kasę na nietrafione zakupy (np. tablety).

Offline Tom01

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro2
Odp: Serwer pogodowy + inteligentny dom
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Lutego, 2012, 21:10:29 »
To zależy na czym chcesz oprzeć serwer tego inteligentnego domu. Jeżeli na systemie WINDOWS

Zarządzanie elektryką, automatyką wentylacji, ogrzewania, klimy, alarmu etc na Windows? :) Przecież mnie żona zarżnie tępą żyletką jak to będzie działać. A raczej jak się będzie wywalać.  Idea jaka na razie się wyklarowała to absolutny brak centralnego serwera. System rozproszony, czyli osobne specjalizowane PLC lub minikomputery do każdego zadania, wszystkie sterowniki połączone w sieci lokalnej i centralizujące zadania sterowania poprzez serwer www w postaci podstron hostowanych na poszczególnych sterownikach. Terminale sterujące również jako urządzenia autonomiczne np tablety lub minikomputery z ekranem dotykowym. Taka konstrukcja da mi maksymalną elastycznosć i niezawodnosć. Jesli cos padnie, to tylko sterowanie częscią funkcji w domu.

Cumulus jest tak elastyczny że możesz sobie dowolnie rozbudowywać, zmieniać i modyfikować ten informacje wyświetlane na panelu. Robisz to modyfikując pliki ....T.html w katalogu Cumulus/web

No własnie szukam "gotowca", ale nie na windę i spełniającego warunki podane w pierwszym poscie. Może być płatny. To ma być serwer pogodowy a nie terminal pogodowy.

Ja jestem rozczarowany Linuxami, strasznie toporne systemy zawierające mnóstwo sieciowych udogodnień usług itp. które normalnemu Kowalskiemu nie są do niczego potrzebne. Ergonomia X'ów praktycznie każdego Linuxa leży i kwiczy :-/

Linuxy technicznie, to niemal doskonałe systemy do takich zastosowań. Oczywiscie trzeba je trochę znać, żaby docenić i obsługiwać. Komputer pełniący rolę sterownika w ogóle nie musi mieć X-ów. Jest to nawet niewskazane. Szukam oprogramowania które będzie odczytywać dane ze stacji i wystawiać je na serwerze www. Interfejs graficzny systemu nie jest to niczego potrzebny.

Jak na inteligentny dom to program do stacji pogodowej jest najmniej istotnym elementem, skoncentruj się raczej na koniecznym oprogramowaniu (sterowanie siecią domową, kamerami, monitoringiem, piecem, sterowaniem oświetlenia, alarmami, tunerami satelitarnymi, serwerem WWW, FTP itd.) a o oprogramowanie stacji pogodowej będziesz się martwił na końcu.

Oczywiscie, że to mała rzecz w całym przedsięwzięciu, ale każdy z "klocków" trzeba zrobić. Nie będę przecież pytał na tym forum o protokół Opentherm do sterowania rekperatorem, albo wybór PLC do sterowania oswietleniem, prawda? Trafiając na to forum pomyslałem, że stację pogodową bez problemu wepnę w system informacyjny domu, bo i niby czemu nie. Po co wszyscy mają biegać do kuchni gdzie jest panel stacji, kiedy mogą odczytać komunikaty pogodowe w holu czy salonie gdzie jest na scianie terminal sterujący całą chałupą? Potrzebna mi tylko stacja, sposób podłączenia z serwerem i oprogramowanie serwera dające możliwosć skomponowania strony z danymi wg założonego schematu. Jako że mozliwosci oprogramowania serwera są silnie związane ze stacją, stąd poprosiłem o pomoc.

Poczytaj jeszcze trochę zanim wydasz kasę na nietrafione zakupy (np. tablety).

A co złego w tablecie jako terminalu sterującym? Małe, autonomiczne urządzenie, które prądu prawie nie ciągnie, ma przeglądarkę www, wifi, dobry ekran etc.

PS. Naprawdę nie ma sposobu żeby to forum nie angażowało kombinacji lewy prawy alt+s? Na macu nie sposób pisać bo próba napisania s z kreską to zapis posta.
« Ostatnia zmiana: 12 Lutego, 2012, 22:04:04 wysłana przez Tom01 »
Zawodowo -> monitory.mastiff.pl

Offline Tomy M.

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Otrzymał podziękowań: 4
Odp: Serwer pogodowy + inteligentny dom
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Lutego, 2012, 22:06:31 »
Odnośnie ALT+S na Macu to trzeba uderzać bezpośrednio do adminów. Z tego co tutaj piszą: http://www.smf.pl/index.php?topic=5615.0  to trzeba trochę grzebnąć w plikach tego forum.

Po co bawić się w obsługę systemu z konsoli ... lepiej od razu wyprowadzić sobie przedłużki nóżek procesora i bity do rejestru wprowadzać :-)

Nie jestem fanem WINDOWS, Getesowi to bym chętnie jaja uciął. Aby ten system działał stabilnie trzeba go mocno zmodyfikować/zoptymalizować. Jeżeli chodzi o rozwiązania serwerowe to preferuje Apache, bo gdy mam grzebać w IIS to mnie szlag jasny trafia.
   Jednak jako grafik nie wyobrażam sobie pracy z konsoli. System ma być WYGODNY, wygoda ma iść w parze z FUNKCJONALNOŚCIĄ i STABILNOŚCIĄ, u mnie nie ma miejsca na kompromisy. Dopiero 3 lata po premierze XP przesiadłem się na niego z WIN98SE.  Do dzisiaj uważam że WIN98SE to był piekielnie szybki system, sporo szybszy od Linuxów wtedy dostępnych. Dzisiaj pracuję na WINDOWS XP ponieważ nie mam alternatywy dla programów takich jak SWISH, Corel Draw i Autodesk. Zresztą nie miałbym kasy na zakup nowych licencji w/w programów (kilkanaście tys. złotych) i ich ponowną konfigurację (tygodnie pracy).
  Twoja idea rozproszonego systemu jest ciekawa ... ale im więcej urządzeń, programów i części składowych tym większa szansa że coś nie będzie działać. Oczywiście zaletą jest to że jak padnie to nie wszystko na raz ... ale jako że jestem bezkompromisowy to u mnie ma działać wszystko i zawsze.

   Przekonałeś mnie jednak do tabletów, widzę że można niedrogo kupić 7" tablety na Androidzie czy Linuxie które spokojnie to obsłużą i powinny z praktycznie podstawowym oprogramowaniem (np. przeglądarka w trybie kiosk) dać sobie radę.

    Przypomnę też że stacja WMRS200 nie ma żadnego wyświetlacza w bazie, wyświetla jednie status połączenia z czujnikami (4 ikony/LED) i nic więcej. To stacja typowo do zastosowań o których piszesz, czyli serwerowych. Jest sporo tańsza od konkurencyjnych rozwiązań właśnie dlatego że działa wyłącznie z komputerem/serwerem. Ja podłączyłem ją do terminala IGEL na VIA C3 (20 Watt) na którym położyłem WINDOWS XP (okrojony MX), działa na karcie CF 8GB, nie posiada wentylatorów. Działa na nim tylko Cumulus i YAWCAM (obsługa kamery)ale uruchomiony w trybie usługi. Stabilność jest bardzo dobra, jedyna awaria jaka mi się zdarzyła w ciągu miesiąca to brak miejsca na partycji C (2GB) bo zapomniałem logowanie wszystkiego wyłączyć i logi trochę zaśmieciły dysk. Tak więc przy zastosowaniach specjalistycznych i selektywnych Windowsy się sprawdzają doskonale. Byle im za dużo pracy nie dawać :-)

Skoro jednak szukasz czegoś na Linuxy to zainteresuj się WFROG ... ten program jest niezły i ma wszystko czego potrzebujesz. Działa na wszystkich platformach łącznie z systemami kładzionymi na przerabiane routery CISCO.










Offline Tom01

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro2
Odp: Serwer pogodowy + inteligentny dom
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Lutego, 2012, 22:12:53 »
Odnośnie ALT+S na Macu to trzeba uderzać bezpośrednio do adminów.

Już kolega Parasol do mnie pisał. Jest to jakis błąd skryptu forum.

Po co bawić się w obsługę systemu z konsoli ... lepiej od razu wyprowadzić sobie przedłużki nóżek procesora i bity do rejestru wprowadzać :-)

He, he... widzę, że się zupełnie nie rozumiemy w koncepcji co to jest usługa a co aplikacja użytkownika. :) To jasne, że w zastosowaniach wymagających GUI konsola systemu jest do niczego nie potrzebna, ale w zastosowaniach serwerowych to interfejs graficzny jest niepotrzebny.

Twoja idea rozproszonego systemu jest ciekawa ... ale im więcej urządzeń, programów i części składowych tym większa szansa że coś nie będzie działać. Oczywiście zaletą jest to że jak padnie to nie wszystko na raz ... ale jako że jestem bezkompromisowy to u mnie ma działać wszystko i zawsze.

Nigdy nie ma tak, że wszystko będzie działać. Jak padnie serwer centralny to mogę np nie mieć swiatła, więc wolę rozproszony. Poza tym niektóre elementy systemu wymagają specjalizowanych jednostek albo specyficznego oprogramowania albo wymagającego konkretnego systemu. Np dostęp do centrali telefonicznej, rejestry, konfiguracja jest tylko z Windows. Nie da się wszystkiego połączyć w jednym kompie a jesli nawet będzie to nieoptymalne.

Przekonałeś mnie jednak do tabletów, widzę że można niedrogo kupić 7" tablety na Androidzie czy Linuxie które spokojnie to obsłużą i powinny z praktycznie podstawowym oprogramowaniem (np. przeglądarka w trybie kiosk) dać sobie radę.

Byle miał przeglądarkę www i można tym sterować wszystko. Kwestia tylko wielkosci ekranu, estetyki, kątów widzenia, jakosci dotyku. Idealny ekran i bezkonkurencyjny dotyk mają Ipady, ale trochę kosztowne i są upierdliwe w ciągłym odblokowywaniu z trybu standby. Najlepiej gdyby się budził przez dotyk ekranu albo działał cały czas. Cena w miarę pojawiania się nowych wersji cały czas spada i kto wie czy nie zrobię sterowania własnie na nich. A przynajmniej potestuję, bo jednego mam. Poza tym ogromnym plusem tabletów jest możliwosć bezkarnej wymiany w każdej chwili, np kiedy się trafią lepsze - ładniejsze, większe itd.

Przypomnę też że stacja WMRS200 nie ma żadnego wyświetlacza w bazie, wyświetla jednie status połączenia z czujnikami (4 ikony/LED) i nic więcej. To stacja typowo do zastosowań o których piszesz, czyli serwerowych. Jest sporo tańsza od konkurencyjnych rozwiązań właśnie dlatego że działa wyłącznie z komputerem/serwerem. Ja podłączyłem ją do terminala IGEL na VIA C3 (20 Watt)

Naczytałem się forum i z uwagi na jakosć padło jednak na Davisa z USA. Porównałem ceny i za golca w PL w USA będę miał z loggerem. Serwerem będzie miniterminal albo minikomputer ITX z Atomem lub podobnym energooszczędnym CPU, wsadzony w jakąs małą obudowę rackową i wszystko zapakowane z resztą zabawek w szafie w serwerowni. Mam gdzies, kupioną eksperymentalnie taką płytę all-in-one z jakims odpowiednikiem Atoma w wykonaniu AMD i ona ciągnie 8W spoczynku i 16W max w szczycie. Idealne na planowany sub-serwer. Ew Mikrotik robi komputerki jednopłytkowe które ciągną 3-6W. Głównym ich zastosowaniem są routery, ale można zainstalować innego Linuxa i serwer jak się patrzy. Jest to tak tanie, że mogę nawet pokusić się o systemy dublowane, wtedy nie straszne awarie. Podzielę się informacjami jak znajdę odpowiednie oprogramowanie i zrobię stronę informacyjną nadającą się do wyswietlania zamiast konsoli.

Do Windowsów proszę mnie nie przekonywać, nie ma żadnej możliwosci żebym stawiał zadania serwerowe na windzie w sytuacji gdy nie muszę. Mam wystarczająco dużo serwerów w nadzorze i tylko windowsowe muszę serwisować i rozwiązywać ich widzimisię. Nawet komputery typu mediacenter, a mam takie dwa, muszą być na windzie potrafią być humorzaste. A tego nie trawię. Kiedy zadam konfigurację i zadania to ma tak być a nie wywalać się jakis proces nie wiadomo dlaczego.

Skoro jednak szukasz czegoś na Linuxy to zainteresuj się WFROG ...

Tak, trafiłem na to, będę testować.
« Ostatnia zmiana: 13 Lutego, 2012, 22:49:42 wysłana przez Tom01 »
Zawodowo -> monitory.mastiff.pl

Offline Tomy M.

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 45
  • Otrzymał podziękowań: 4
Odp: Serwer pogodowy + inteligentny dom
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Lutego, 2012, 02:38:53 »
IPAD to tablet o najmniejszych potrzebnych Ci możliwościach z wszystkich tabletów dostępnych na rynku :-/  Brak poprawnej obsługi popularnych standardów (np. flash) przekreśla go całkowicie. Głupio by też było gdybyś pewnego dnia obudził się i na wyświetlaczu zobaczył napis:  KONIEC CZASU LICENCJI na tego IPADA - KUP NOWĄ LICENCJĘ - zapłać teraz ON LINE - ZOBACZ JAKIE TO PROSTE I WYGODNE!
;-)

Oczywiście zaraz usłyszę od Ciebie że Flash to nieporozumienie, mówi tak większość fanów Apple, nie bez powodu bo flasha znają tylko ze słyszenia i protez typu Skyfire. Niestety flasha ciężko jest zastąpić czymkolwiek, JAVA jest tutaj jeszcze toporniejsza od niego. Rozwiązań Microsofu typu Active X czym Silverlight nawet nie ma co brać pod uwagę.

Wyszukiwanie super energooszczędnej płyty głównej ... a do tego przymiarki do IPADA w każdym pokoju. Wybacz ale to co najmniej dziwne. Chcesz zaoszczędzić na prądzie ... a chętnie za sponsorujesz wczasy na Kajmanach szefostwu Apple?!

Mówisz że masz pod opieką/używasz MEDIACENTER na Windowsie ... akurat w tym temacie bezsprzecznie idealny jest XBCM ... i jakbym nie wychwalał Windowsa to XBCM rozwala go na kawałki :-)
Dlatego akurat do tego absolutnie nie używam Windowsa :-)

Offline Tom01

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro2
Odp: Serwer pogodowy + inteligentny dom
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Lutego, 2012, 02:44:01 »
IPAD to tablet o najmniejszych potrzebnych Ci możliwościach z wszystkich tabletów dostępnych na rynku :-/  Brak poprawnej obsługi popularnych standardów (np. flash) przekreśla go całkowicie. Głupio by też było gdybyś pewnego dnia obudził się i na wyświetlaczu zobaczył napis:  KONIEC CZASU LICENCJI na tego IPADA - KUP NOWĄ LICENCJĘ - zapłać teraz ON LINE - ZOBACZ JAKIE TO PROSTE I WYGODNE!
;-)

Jakiej licencji? Proszę nie pisać głupot. Pracuję na macach od lat, mam Ipada i wiem co to jest warte. :) Flash nie jest kompletnie potrzebny do do zastosowania jakiego planuję więc to żadne ograniczenie.

Oczywiście zaraz usłyszę od Ciebie że Flash to nieporozumienie, mówi tak większość fanów Apple, nie bez powodu bo flasha znają tylko ze słyszenia i protez typu Skyfire. Niestety flasha ciężko jest zastąpić czymkolwiek, JAVA jest tutaj jeszcze toporniejsza od niego.

Flash to moda lat 90-tych. W poważniejszych zastosowaniach się tego od dawna nie stosuje. Ew w girekach i galeriach fotografów slubnych. Proszę się też ograniczyć z tymi złosliwosciami, bo chyba kompletnie nie ma Pan pojęcia o OSX. Na Macach działa normalnie Flash, Ajax, Java czy co Pan tam sobie zażyczy. Flasha nie ma tylko na urządzeniach mobilnych czyli Iphone i Ipadzie.

Wyszukiwanie super energooszczędnej płyty głównej ... a do tego przymiarki do IPADA w każdym pokoju. Wybacz ale to co najmniej dziwne. Chcesz zaoszczędzić na prądzie ... a chętnie za sponsorujesz wczasy na Kajmanach szefostwu Apple?!

Serwer musi być energooszczędny bo działa 24h. Podałem Ipada jako przykład tabletu ze swietnym ekranem. Zużycie energii też jest małe. Najważniejszym jest, jesli tablet będzie na scianie, to dobrze byłoby aby był dobrze widoczny, i dobrze dział dotyk prawda? A Ipad ma wyswietlacz IPS który można oglądać po dowolnymi kątami a lepszego dotyku nie ma żadne inne urządzenie. Muszę się zapoznać z Galaxy Padem, bo do tej pory tylko Ipad miał taki panel. Wszystko inne to TN, które wpada w negatyw przy zmianie kąta widzenia.

Mówisz że masz pod opieką/używasz MEDIACENTER na Windowsie ... akurat w tym temacie bezsprzecznie idealny jest XBCM ... i jakbym nie wychwalał Windowsa to XBCM rozwala go na kawałki :-)

Pisałem o komputerze typu mediacenter a nie nakładce programowej Microsoft Mediacenter. To spora różnica.
« Ostatnia zmiana: 14 Lutego, 2012, 03:17:11 wysłana przez Tom01 »
Zawodowo -> monitory.mastiff.pl

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Serwer pogodowy + inteligentny dom
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Marca, 2014, 09:22:32 »
Przekonałeś mnie jednak do tabletów, widzę że można niedrogo kupić 7" tablety na Androidzie czy Linuxie które spokojnie to obsłużą i powinny z praktycznie podstawowym oprogramowaniem (np. przeglądarka w trybie kiosk) dać sobie radę.

Tabletów jest bardzo dużo, pomocna w wyborze właściwego urządzenia będzie wyszukiwarka tabletów.
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Pawelos

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: wirtualna
Odp: Serwer pogodowy + inteligentny dom
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Marca, 2014, 09:29:23 »
A ja znalazłem niedrogą automatykę inteligentnego domu gdzie można uruchomić sobie stację pogodową wirtualną. Po prostu wystarczy doinstalować plugin który pobiera dane z serwera zbierającego dane od prywatnych użytkowników. Zajmuje to parę minut ponieważ trzeba się zarejesttrować na serwerze i pobrać klucz API do wpisania w plugin ale dla piśmiennego usera nic trudnego.
https://www.youtube.com/watch?v=9K3JD_JeEes