Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: WH 2080 na balkonie w bloku.  (Przeczytany 13956 razy)

Offline Marcin

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH 2080
WH 2080 na balkonie w bloku.
« dnia: 29 Kwietnia, 2012, 15:28:30 »
Witam wszystkich.
Artykuł ten jest nie tylko recenzją z montażu stacji ale też zaproszeniem do pogadanki na temat instalacji czujników w trudnych warunkach jakie występują podczas gdy mieszkamy w bloku wielorodzinnym. Zapewne jest lub znajdzie się kilka osób które myślały nad zakupem stacji,jednak nie za bardzo mają warunki żeby ją "postawić".
Długo zastanawiałem się nad sensem kupna stacji z pomiarem siły i kierunku wiatru ze względu na miejsce mojego zamieszkania. Mieszkam w bloku na drugim piętrze, ~8m nad ziemią jest mój balkon na którym (jak na tę chwilę) wystawione mam czujniki.
Ale od początku.
Stację zamówiłem na jednym z popularnych portali aukcyjnych od sprzedającego który także prowadzi sklep.
Na przesyłkę nie czekałem długo,bo po dwóch dniach dotarła do mnie dość pokaźna paczka ze stacją w środku.
Wszystkie części znajdowały się kartonowej wytłoczce gotowe do skręcenia w całość. Rurki,uchwyty i czujniki przy skręcaniu dość ciasno są spasowane i trzeba uważać żeby czegoś nie złamać lub nie przekręcić gwintu w plastikowym uchwycie. Dodatkowo w zestawie otrzymujemy wszystkie śrubki,obejmy,opaski zaciskowe,zasilacz sieciowy,instrukcję obsługi w języku Polskim,kabel USB do połączenia z PC oraz płytę z programem do analiz swoich pomiarów o nazwie Easy Weather (którego jeszcze nie uruchomiłem  :P )
Skręcenie nie zajęło mi dłużej niż 20 minut,z czego 50% czasu poświęciłem na utrafienie śrubką przez trzy dziurki podczas montażu czujnika termo-higro  ;)
Po uruchomieniu całości (pamiętając oczywiście o kolejności: najpierw nadajnik,później odbiornik) stacja pięknie "odnalazła" czujnik/nadajnik,bo po ok. 3 minutach. Gorzej było z wyszukaniem czasu zegara-zajęło to ~1h i od tego czasu nieprzerwanie jest sygnał.
Wyświetlacz ma bardzo ładny kontrast,wszystko jest czytelne i ładnie pokazane dla obserwującego. Tu nie mogę się przyczepić.
Jeśli chodzi o dane jakie pokazuje nam stacyjka to było już o tym pisane ale dla przypomnienia wymienię:
-Czas i data
-Prognoza pogody
-Temperatura wewnętrzna
-Temperatura wewnętrzna min/max
-Temperatura zewnętrzna
-Temperatura zewnętrzna min/max
-Temperatura odczuwalna
-Wilgotność wewnętrzna
-Wilgotność wewnętrzna min/max
-Wilgotność zewnętrzna
-Wilgotność zewnętrzna min/max
-Ciśnienie atmosferyczne (do wyboru relatywne,absolutne oraz w jednostkach hPa,inHg i mmHg)
-Ciśnienie min/max
-Wykres zmian ciśnienia (przez ostatnie 12h lub 24h)
-Punkt rosy
-Prędkość wiatru (do wyboru km/h, mph, m/s, wezły, skala bft)
-Kierunek wiatru
---------------------------------
W tej chwili wszystkie czujniki,za wyjątkiem termo-higro, są przykręcone do metalowej rurki z zestawu,a ta do drążka poręczy balkonowej. Wiem,że odczyty z nich nie oddają realnych wskazań gdyż zasłania je z jednej strony sciana ale docelowo "wylądują" one na dachu bloku. Czekam tylko aż skończy się zapowiedziana modernizacja płyt balkonowych i działam w tej kwestii (foto/wideorelacja pojawi się w tym wątku z czasem).Zastanawiam się już na stelażem na którym umieszczę akcesoria,ale na spokojnie -mam jeszcze czas na porządne przemyślenie sprawy.
Czujnik temperatury i wilgotności przykręciłem pod balkonem sąsiada który mieszka piętro wyżej przez co właściwie cały czas jest w zacienionym miejscu. Dodatkowo mam zamiar ekranować go od strony ściany ale jeszcze nie wiem co sprawdzi się najlepiej. Może macie jakieś propozycje?
Reasumując.
Jestem mega zadowolony z zakupu i nie wyobrażam sobie nie mieć takiego przyrządu w domu. Jest to nie tylko mój ulubiony gadżet ale także mojej partnerki, mojej mamy i dwuletniej córki.  ;)
Jak do tej pory prognozy się sprawdzają w 90% i śmiało można polegać na wskazaniach.
Jesli chcesz przeznaczyć 400PLN na stację to polecam 2080.
A tak wygląda to u mnie w bloku (jak na razie)--->

Pozdrawiam.
Marcin.
« Ostatnia zmiana: 29 Kwietnia, 2012, 15:30:24 wysłana przez Marcin »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

WH 2080 na balkonie w bloku.
« dnia: 29 Kwietnia, 2012, 15:28:30 »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: WH 2080 na balkonie w bloku.
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Kwietnia, 2012, 20:51:11 »
No więc czekamy na zdjęcia, na pewno  się przydadzą.  :D

Offline Marcin

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH 2080
Odp: WH 2080 na balkonie w bloku.
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Kwietnia, 2012, 22:08:07 »
Tak jak pisałem. Na razie akcja "dach" jest wstrzymana. Powodem jest zapowiedziana przez naszą Spółdzielnie Mieszkaniową modernizacja płyt balkonowych. Będą wówczas rozkładane rusztowania po sam dach co się wiąże z "wędrówkami" robotników. Wolałbym żeby żadnemu z nich nie spodobały się moje czujniki które będą na dachu. Mam przynajmniej czas żeby pomyśleć nad zamocowaniem wszystkiego bez zbytniej ingerencji w strukturę budynku.
Jeśli chodzi o sam montaż to muszę tak wykombinować żeby odbył się szybko i "bezboleśnie" -bez wiercenia zbędnych dziur które zajmuje trochę czasu. Tak myśle że jak już załatwię wejscie,to pójdzie ze ,mną ktoś ze Spółdzielni żeby przypilnować moich "kombinacji".
Wstępnie już planuję co by mogło stanowić stabilną podstawę pod czujniki a zarazem będzie szybkie w montażu. Kandydatem numer jeden jest...
...podstawa parasola ogrodowego wypełniona wodą--->
http://www.wp3.pl/podstawka/
Myślę że będzie to odpowiedni,szybki do instalacji,nieinwazyjny stelaż z gotową do przyłączenia tulejką "szybkozłączką". Tylko nalać wody i ustawić na dachu. Oczywiście to tylko pomysł,więc wezmę pod uwagę inne możliwości jeśli takowe się pojawią.
Kabel puszczę przy rynnie która akurat biegnie wzdłuż moich okien,bo czujnik temperatury zostawiam tam gdzie jest widoczny na filmie.

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: WH 2080 na balkonie w bloku.
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Kwietnia, 2012, 23:09:49 »

Wstępnie już planuję co by mogło stanowić stabilną podstawę pod czujniki a zarazem będzie szybkie w montażu. Kandydatem numer jeden jest...
...podstawa parasola ogrodowego wypełniona wodą--->
http://www.wp3.pl/podstawka/


Hmm ciekawy pomysł, ale ile taka podstawa waży czy przy bardzo mocnych porywach wiatru nie będzie czasem drgnięć,  a wtedy deszczomierz naliczy "lewe" opady.

Offline seba

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Stacja DAVIS + loger IP , detektor blitzortung
  • Typ stacji: 6153EU
Odp: WH 2080 na balkonie w bloku.
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Kwietnia, 2012, 23:40:00 »
jeśli masz zgodę ze SM. to zalecam montaż do komina _( zastosowanie obejm kominowych ). Bardzo mała ingerencja w dach lub komin  Pozdrawiam.:) 

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: WH 2080 na balkonie w bloku.
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Maja, 2012, 08:27:15 »
jeśli masz zgodę ze SM. to zalecam montaż do komina _( zastosowanie obejm kominowych ). Bardzo mała ingerencja w dach lub komin  Pozdrawiam.:) 

Dokładnie, obejma kominowa mocowana taśmami stalowymi - szybki montaż, zero dziur. Kupisz np. tu: http://www.dipol.com.pl/obejma_kominowa_ok-43t13_E8514.htm



Przykład zamocowania masztu za pomocą takiej obejmy:

Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline seba

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Stacja DAVIS + loger IP , detektor blitzortung
  • Typ stacji: 6153EU
Odp: WH 2080 na balkonie w bloku.
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Maja, 2012, 12:52:54 »
 Takie coś właśnie posiadam   8) Pozdrawiam

Offline Marcin

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH 2080
Odp: WH 2080 na balkonie w bloku.
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Maja, 2012, 13:17:25 »
to zalecam montaż do komina _( zastosowanie obejm kominowych ). Bardzo mała ingerencja w dach lub komin  Pozdrawiam.:) 
Dokładnie, obejma kominowa mocowana taśmami stalowymi - szybki montaż, zero dziur.
Takie coś właśnie posiadam   8) Pozdrawiam
Oooo, Panowie to świetny pomysł! Poszukam takiego czegoś.U nas w mieście jest kilka sklepów metalowych może mają coś podobnego,a jeśli nie to zamówię w Dipolu.
Widzę ,że taśma mocująca jest dość długa więc pewnie spełni swoje zadanie na 100%.
Tak myślę ,ze jak przykręce "na stałe" do komina,to nie musze już czekać aż robotnicy nie będą łazić po dachu. Tym bardziej że renowacja balkonów zapowiada się u nas w przyszłym roku.
Myślałem jeszcze żeby na tym całym "interesie" z czujnikami na dachu, powiesić tabliczkę z jakimś poważnym tekstem typu : "UWAGA! NIE DOTYKAĆ! CZUŁY SPRZĘT POMIAROWY. MONITORING 24h" i Dodatkowo podać mój numer telefonu jako kontakt w razie czego.
Z tą tabliczką to jeszcze pomyśle,ale wypadało by się jakoś dodatkowo zabezpieczyć,chociażby przed dzieciakami. Mieszkam na ~25.000 osiedlu i różnych rzeczy się można spodziewać. Na przykład chodzenia po dachu obcych ludzi ;)

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: WH 2080 na balkonie w bloku.
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Maja, 2012, 13:56:59 »
Ciekawa możliwość montażu , może swój poprawię ;) Swoją drogą tabliczka fajna rzecz, jak dzieciaki jakieś wejdą to się przeraża i nie dotkną.

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: WH 2080 na balkonie w bloku.
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Maja, 2012, 14:09:45 »
Swoją drogą tabliczka fajna rzecz, jak dzieciaki jakieś wejdą to się przeraża i nie dotkną.

Można też umieścić atrapę kamery - na Allegro są za kilkanaście złotych. Taka atrapa może mieć detektor ruchu, obracać się i migać czerwoną diodą :).
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline seba

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Stacja DAVIS + loger IP , detektor blitzortung
  • Typ stacji: 6153EU
Odp: WH 2080 na balkonie w bloku.
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Maja, 2012, 15:31:26 »
koło 15 Maja przyśle zdjęcie jak się uda mi wcisnąć  łącznie z tabliczką Uwaga Urządzenie Elektryczne.Działa to od 2007 roku .Pozdrawiam   

Offline Marcin

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH 2080
Odp: WH 2080 na balkonie w bloku.
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Maja, 2012, 10:37:08 »
tabliczka fajna rzecz, jak dzieciaki jakieś wejdą to się przeraża i nie dotkną.
Dokładnie.
Można też umieścić atrapę kamery - na Allegro są za kilkanaście złotych. Taka atrapa może mieć detektor ruchu, obracać się i migać czerwoną diodą :).
Nie no z tym detektorem ruchu to już by była przeginka  ;D
Ale sama atrapa z migającą diodą kosztuje już od 8,90 z przesyłką
http://allegro.pl/atrapa-kamery-przemyslowej-kamera-kopulka-i2309983147.html
przyśle zdjęcie jak się uda mi wcisnąć  łącznie z tabliczką Uwaga Urządzenie Elektryczne.Działa to od 2007 roku .Pozdrawiam   
No przyślij Kolego,przyślij. Jestem ciekaw jak to wygląda.