Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Skoki temp. zewnętrznej  (Przeczytany 12464 razy)

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Skoki temp. zewnętrznej
« dnia: 25 Stycznia, 2015, 22:31:42 »
W czwartek wieczorem, dość nagle (dosłownie z godziny na godzinę) zwariowały odczyty temp. zewnętrznej. pojawiły się skoki do góry i w dół o kilka/kilkanaście stopni. Pomyślałem padł czujni termo-higro. Wymieniłem baterie a cały czujnik termo-higro wziąłem do domu i przeczyściłem (mam go otworzonego). Ale to nie pomogło. Dopiero po odłączeniu przewodów od wiatromierzy i deszczomierza skoków nie było.
Teraz jak piszę posta (od ok. 5 godzin) odczyty się ustabilizowały. Jak sądzę spowodował to spadek temp. zewnętrznej poniżej zera (ale nie mam pewności). Tak więc być może coś zamokło (ale nie w czujniku termo-higro) i zaczęło "wariować" - może przewody? Pozostałe odczyty wydają się być w porządku.
Napiszcie czy mieliście coś podobnego. Dołączam wykres temp. zewnętrznej z Cumulusa.
---
dodałem wykres z "dzisiaj"

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Skoki temp. zewnętrznej
« dnia: 25 Stycznia, 2015, 22:31:42 »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Skoki temp. zewnętrznej
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Stycznia, 2015, 17:16:50 »
Część tych skoków pokrywa się ze wschodem i zachodem słońca (wschód słońca: 7:25, zachód słońca: 16:11). 31 stycznia dzień będzie dłuższy o ponad 15 minut, ciekawe czy to się przesunie. A wilgotność jest ok?
« Ostatnia zmiana: 26 Stycznia, 2015, 17:19:39 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Skoki temp. zewnętrznej
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Stycznia, 2015, 17:27:57 »
Wilgotność jest cały czas na poziomie 99%. No ale chyba taka jest.
Reszta też wydaje się w porządku.
Jak na razie skoków nie ma - od ok. doby - ale cały czas temp. ujemna.

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Skoki temp. zewnętrznej
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Stycznia, 2015, 21:46:18 »
Na 99,9% przyczyną jest zwarcie gdzieś na przewodzie/złączeniu bądź też w samym wiatromierzu. Jeśli wilgoć odparuje przy odwilży to może być w porządku, ale bardziej prawdopodobne jest, że zwarcie powróci a z nimi skoki  w pomiarach.

Offline tomaszko79

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Kleczay Górnej
  • Typ stacji: SOENS 270009
Odp: Skoki temp. zewnętrznej
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Stycznia, 2015, 06:57:28 »
Zobaczcie co się tej nocy działo w Kleczy z temperaturą i ciśnieniem   http://tomaszko.beepworld.pl/index.htm

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Skoki temp. zewnętrznej
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Stycznia, 2015, 17:30:43 »
@tomaszko79
Ja tu w sumie nie widzę nic dziwnego - wariacje temperatury wyglądają na charakterystyczne zimą przy pojawianiu się nocnego zachmurzenia i jego szybkim zanikaniu. A wykres ciśnienia to już w zupełności normalny - u mnie wyglądał b. podobnie.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Skoki temp. zewnętrznej
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Stycznia, 2015, 21:11:39 »
tomaszko79: ja pytałem o skoki temperatury a u ciebie są po prostu wahania - wydają się normalne  - miałem kiedyś coś podobnego.
Skoki - czyli jeden odczyt np. +8 st. a kolejny -12 st.
Jak na razie, dzisiaj (nawet przy dodatniej temperaturze) skoków nie było - oby tak pozostało :)

ps. tego typu wykresy lepiej zapisywać w formacie png (jak moje) - zdecydowanie lepsza jakość i mniejszy rozmiar pliku względem np. jpg.

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Skoki temp. zewnętrznej
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Stycznia, 2015, 22:47:24 »
Dziś zauważyłem u siebie mały skok temperatury o 1 st. C około godziny 16.
Ciśnienie w tym czasie powoli rosło. Znacznie szybciej zmieniała się wilgotność.
I faktycznie jak zauważył wcześniej Parasol, występuje bezpośrednio przed zachodem słońca.

« Ostatnia zmiana: 27 Stycznia, 2015, 23:12:35 wysłana przez geofinder »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Skoki temp. zewnętrznej
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Stycznia, 2015, 10:13:56 »
Na 99,9% przyczyną jest zwarcie gdzieś na przewodzie/złączeniu bądź też w samym wiatromierzu. Jeśli wilgoć odparuje przy odwilży to może być w porządku, ale bardziej prawdopodobne jest, że zwarcie powróci a z nimi skoki  w pomiarach.
charly: ale co ciekawe wskazania prędkości i kierunku wiatru podczas tych skoków temp. były jak się wydawało poprawne.
Normalnie zmieniały się prędkość i kierunek wiatru.
W wypadku zwarcia na przewodach do wiatromierza chyba nie powinno być wskazań z tych czujników, a były.
ps. dzisiaj nadal w porządku - skoków nie ma. Temp. lekko na plusie.

Offline Areecki

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 506
  • Otrzymał podziękowań: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda Bukowa
  • Typ stacji: Viking 02047 ( klon WH 1090) , Termio-1 , Termometr LT-102
Odp: Skoki temp. zewnętrznej
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Stycznia, 2015, 13:15:15 »
Może coś już przyśniedziało i nie ma dobrego zwarcia między stykami .
W tych stacjach rolę czujnika temperatury pełni termistor ( czyli opór zmienia się pod wpływem temperatury ).
Takie zakłócenia mogą mieć przyczynę w błędnym działaniu też mikrokontrolera który powinien dawać równe napięcie na termistor . Gdyby tak jak już ktoś wyżej napisał było zwarcie na przewodach od wiatromierza czy deszczomierza to raczej wskazania były by kosmicznie duże ( zwarcie przewodu albo zamknie całkowicie kontaktron ( obwód ), albo będzie zamykać obwód wiele razy na sekundę co przełoży się na wskazania np. 100 km.h nagle czy 50 mm deszczu od razu.

Warto czasem przeczyścić elektronikę w środku sprawdzić baterię , luty styki i inne elementy, w końcu stacja pracuje ciągle w trudnych warunkach atmosferycznych.

Fan Page Amatorskich Stacji Meteo na FB : https://www.facebook.com/groups/750342651716988/
Linki Pogodowe : http://areecki.pl/POGODA.html

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Skoki temp. zewnętrznej
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Stycznia, 2015, 10:41:16 »
Ja nigdy bezpośrednio spike'ów na pomiarach temperatury u siebie nie zaobserwowałem, więc w większość sugeruję się tym co pisali już wcześniej inni userzy. A przypadków takich było tutaj omawianych sporo - wystarczy przeszukać archiwum. U mnie raz po b. silnej ulewie zalało styki w miejscu przedłużenia kabli - na pewno doszło do zwarcia (połowa puszki chroniąca złączkę zalana była wodą), ale objawiło się to u mnie wówczas zamrożeniem pomiarów wiatru na jednym i tym samym poziomie na wiele godzin - temp. była ok.  Bywało też czasami że miałem skoki pomiarów wiatru czy deszczu w momencie podłączania i odłączania kabli od czujnika (aby wyczyścić deszczomierz), ale to tylko późną jesienią i zimą (wiosną i latem czegoś takiego nie było).

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Skoki temp. zewnętrznej
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Stycznia, 2015, 11:56:18 »
geofinder: na Twoim wykresie temps.png widzę coś podobnego jak na moich wcześniejszych - czyli skoki temperatury - przed godziną 16:00. Jest to nienaturalna zmiana temperatury - widać kilka skoków o ok. 1 stopień do góry i w dół. No chyba że akurat tak Słońce chwilami świeciło na czujnik. Zwyżka tem. ok. godziny 13-stej jest natomiast normalna. Oczywiście chodzi o wykresy żółte.

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Skoki temp. zewnętrznej
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Stycznia, 2015, 21:06:16 »
Zawyżanie nie jest normalne. To teraz już wiem, czemu przestałeś wysyłać dane w momencie pojawienia się wartości coś koło -8,6? :). Sprawdzałeś pojedynczo który czujnik? Zasugerowałbym może coś z kontaktronem deszczomierza do sprawdzenia. Już nie raz nabijał Ci lewe 0,5 i 2,0mm itp wartości. Przy przedłużaniu przewodów może tak być, plus oczywiście zawilgocenie gniazda RJ11. Należy dobrze w miejscu przedłużania przewodów patrzeć. U mnie jak źle założyłem izolacje na łączenie, to po pierwszym deszczu miałem brak odczytu. Mnie przy mikrozwarciu w wiatromierzu takie cuda się działy, baterie trzymały po 15 dni. Oczywiście ja mam inną stację i jako ochrony przed deszczem używam tylko osłony antyradiacyjnej.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Skoki temp. zewnętrznej
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Lutego, 2015, 12:27:27 »
mati211p: Dzięki za rady.
Przedłużenie przewodów mam polutowane i dodatkowo miejsce złączenia jest już pod dachem, tak więc raczej to nie to powoduje te skoki. Być może woda dostała się do gniazdka na samej "górze" czyli bezpośrednio w deszczomierzu lub wiatromierzach ale nie miałem jak tego sprawdzić ponieważ elementy te są na dachu przy kominie.
Pojedynczo czujników nie sprawdzałem - a szkoda może by się coś udało zdiagnozować.

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Skoki temp. zewnętrznej
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Lutego, 2015, 13:43:37 »
Ostatnio na +4 stopnie padał u Ciebie śnieg z tego głębokiego niżu? Na pogodynce były wielkie opady a u Ciebie tak drgało, jakby coś z tym deszczomierzem był problem, więc dobrze jakbyś sprawdził, czy swobodnie się waha cały mechanizm. Ja u siebie już wymieniałem 2 razy kontaktron.