Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Budowa osłony lub klatki dla czujnika stacji WS-0101  (Przeczytany 7450 razy)

Offline Waldi

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 39
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • WSP 3080 z Cumulus 1.9.4
  • Typ stacji: WH2080 (Hyundai WSP 3080 R WIND)
Budowa osłony lub klatki dla czujnika stacji WS-0101
« dnia: 28 Marca, 2015, 17:07:06 »
Witam
Używając stacji WS-0101 odkryłem, że kluczem do sukcesu w uzyskiwaniu właściwych wyników temperatury jest prawidłowe umieszczenie czujnika oraz właściwa osłona (co po przeczytaniu wielu wątków na min. tym forum okazało się niczym nowym).
W moim przypadku obecnie czujnik umieszczony mam na północno-wschodniej ścianie domu, do której nie docierają przez żaden moment dnia promienie słoneczne. Czujnik znajduje się w osłonie zbudowanej z białych podstawek pod doniczki (zwykły polipropylen). Wyniki są w miarę rzeczywiste (porównując z innymi stacjami, min. z IMGW z Dąbia) ale tylko w dni pochmurne oraz w dni słoneczne. Problem pojawia się przy zimnych i bezchmurnych nocach, kiedy to lokalizacja ta po prostu zawyża temperaturę (o ok min. 2 stopnie). Prawdopodobnie jest to wynikiem tego, iż miejsce to znajduje się przy ścianie domu oraz jest osłonięte przez mury z dwóch stron.
Udało mi się znaleźć miejsce, w którym temperatury są zdecydowanie bardziej realistyczne - niestety jest to punkt odsłonięty i siłą rzeczy występuje min duże nasłonecznienie. Wadą tego miejsca jest słaba przewiewność, wiatry tam wiejące są raczej dość słabe (w odległości ok 20 metrów z dwóch stron znajdują się budynki). Obudowa z podstawek nie zdała rezultatu, gdyż zawyżała temperaturę o około 4-5 stopni (przy marcowym słońcu).
Wpadłem na pomysł zbudowania słony lub klatki meteo i w tym momencie potrzebuję porady, które z rozwiązań powinno być w moim przypadku lepsze.
1) Budowa klatki meteo, składającej się z czterech ażurowych drzwiczek (drewno sosnowe, grubość 2 cm) oraz podłogi dachu z deski sosnowej o grubości 3 cm. Klatka oczywiście pomalowana zostałaby na kolor biały (trzykrotnie). Wymiary klatki to ok 30x45 cm, czujnik byłby oczywiście pośrodku. W załączeniu widok poglądowy drzwiczek. Koszt materiałów na taką klatkę to około 100 zł.
2) Budowa osłony z miseczek melaminowych o średnicy 20 cm i wysokości 4,5 cm. Osłona składałaby się z 8 miseczek, wewnątrz sześciu znajdowałaby się dziura o średnicy 8 cm, w którą to wchodziłaby rura pcv. U górnego wylotu rury umieszczony zostałby wiatraczek komputerowy o wymiarach 60x60 mm, który to zostałby podłączony do zasilania 24h. Siódma miseczka posiadałby oczywiście małe dziurki, pozwalające uchodzić wydmuchiwanemu powietrzy. Koszt materiałów na taką osłonę to około 50 zł plus oczywiście stałe koszty poboru prądu no i ryzyko awaryjności. W załączeniu widok miseczki.
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

« Ostatnia zmiana: 28 Marca, 2015, 18:37:25 wysłana przez Waldi »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Budowa osłony lub klatki dla czujnika stacji WS-0101
« dnia: 28 Marca, 2015, 17:07:06 »

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Budowa osłony lub klatki dla czujnika stacji WS-0101
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Marca, 2015, 06:53:19 »
Klatkę z ażurowych ścianek stosuje na swojej stacji Tomek z Tarnowca, generalnie wyniki ma całkiem okazałe, szczególnie biorąc pod uwagę, że początkowo nie zrobił czwartej ścianki oraz nie osłonił klatki od dołu (ma to się zmienić w kwietniu):
http://meteo_tarnowiec.republika.pl/punkt.html
Czy w Twoim miejscu taki patent spełni swoją rolę to już sam musisz ocenić. Być może patent z wiatraczkiem będzie bardziej użyteczny.

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Odp: Budowa osłony lub klatki dla czujnika stacji WS-0101
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Kwietnia, 2015, 10:29:16 »
Nie wiem czemu, ale mimo tego, że pomysł z wiatraczkiem jest bardzo ciekawy to ja bym tego u siebie nie zastosował. Jestem zwolennikiem pomiaru w naturalnych warunkach bez wymuszonego przepływu powietrza. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie czujnika w miejscu gwarantującym cień przez cały dzień. Co do osłony to jak najbardziej, bo oryginalna nie daje sobie rady.

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Budowa osłony lub klatki dla czujnika stacji WS-0101
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Kwietnia, 2015, 13:29:47 »
Pomiar powinien być przeprowadzany w nasłonecznionym i przewiewnym miejscu. To, że wiele czujników umieszcza się w stale zacienionym miejscu, wynika głównie z niedoskonałości fabrycznej osłony. Jak powszechnie wiadomo, oryginalna osłona w czujnikach stacji FO, Oregon, TFA, La Crosse, może odpowiadać za sporę błędy odczytu temperatury powietrza. Dlatego nawet producenci zalecają umieszczać je na północnej stronie domów, czyli tam, gdzie słońca jest w ciągu dnia najmniej lub wcale.
Co do wyboru osłony, to będąc na Twoim miejscu chyba zdecydowałbym się na klatkę. Koszt może i większy, ale pomiar bliższy standardom. Do tego zawsze możesz w środku umieścić większą ilość czujników, chociażby w celach porównawczych. Klatkę powinno się umieścić nad terenem trawiastym, w obszarze możliwie jak najbardziej nasłonecznionym, z dala od zabudowań. Wysokość umiejscowienia czujnika - od 1,5 - 2,0 m nad poziomem gruntu. 

Offline Waldi

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 39
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • WSP 3080 z Cumulus 1.9.4
  • Typ stacji: WH2080 (Hyundai WSP 3080 R WIND)
Odp: Budowa osłony lub klatki dla czujnika stacji WS-0101
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Kwietnia, 2015, 16:40:46 »
Witam ponownie
Dziękuję za wszelkie podpowiedzi. Zdecydowałem się na budowę klatki meteo z drzwiczek ażurowych (wymiar ok 30x40 cm). W tym momencie pojawił się problem odnośnie wybory farby do malowania. Na pewno na początek pomaluję impregnatem Altaxin biały (dla pewności trzy razy). Problem pojawia się odnośnie kolejnej farby - którą ze Śnieżek wybrać:
- emalia olejno-ftalanowa
- emalia alkidowa
- emalia chlorowokauczukowa
Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie w tej materii, to proszę o sugestię bo ceny tych farb są w miarę zbliżone i lepiej wybrać raz a dobrze. Wszystkie farby są oczywiście białe w wersji połysk.
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za podpowiedzi.

Offline Waldi

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 39
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • WSP 3080 z Cumulus 1.9.4
  • Typ stacji: WH2080 (Hyundai WSP 3080 R WIND)
Odp: Budowa osłony lub klatki dla czujnika stacji WS-0101
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Lutego, 2016, 21:36:49 »
Witam raz jeszcze
Zgodnie z tym, co napisałem wcześniej stworzyłem klatkę meteo. Niestety miejsce, w którym się ona znajduje nie jest zbyt przewiewne, co powoduje, że w okresie marzec-październik stacja zawyża temperaturę o max 3 stopnie. Dodatkowo zauważyłem, że w okresie zimowym spadki temperatury są notowane ze sporym opóźnieniem, co powoduje, że stacja pokazuje nieraz o około 1 stopień mnie niż powinna (sprawdziłem to wystawiając wieczorem czujnik bez klatki...).
Z tym moich wszystkich obserwacji wyszedł jeden wniosek - kluczem do dobrych pomiarów jest osłona.
W tym miejscu moje pytanie - czy ktoś z forumowiczów używa czujnika z WH-2080 w stworzonej przez siebie osłonie aspiracyjnej (np. z podłączonym na stałem do prądu wiatrakiem), a jeżeli tak, to jakie to daje (dawało) efekty.
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie, pozdrawiam.
Na zdjęciu wygląd mojej klatki :)
« Ostatnia zmiana: 29 Lutego, 2016, 21:40:34 wysłana przez Waldi »

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Budowa osłony lub klatki dla czujnika stacji WS-0101
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Marca, 2016, 18:12:46 »
Zgodnie z tym, co napisałem wcześniej stworzyłem klatkę meteo.

Osłona wygląda na profesjonalną robotę. Chętnie zobaczyłbym więcej zdjęć, np. jak wygląda w środku.

Niestety miejsce, w którym się ona znajduje nie jest zbyt przewiewne, co powoduje, że w okresie marzec-październik stacja zawyża temperaturę o max 3 stopnie.

Na zdjęciu widać, że z tą przewiewnością miejsca pomiaru nie jest tak źle. Nasze pomiary są amatorskie i każdy dobiera lokalizację stacji najbardziej optymalnie, czyli w miarę możliwości ;). Twoja wygląda całkiem ok. Bardziej bym się skłaniał ku temu, że to klatka może być mało przewiewna. Jak za gęsto dane żaluzje, to też źle. Skąd też wiesz, że zawyża temperaturę? Porównujesz z pomiarem innym termometrem, czy też z danymi z IMGW?

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: Budowa osłony lub klatki dla czujnika stacji WS-0101
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Marca, 2016, 14:46:29 »
Witaj. Fajna klatka na czujnik. Jestem w trakcie robienia podobnej.
Jeżeli chodzi o problem zawyżania temperatury w czasie zimnych, bezchmurnych nocy, to być może jest to u Ciebie spowodowane grubą solidną podłogą. Przez to wychłodzone od gruntu powietrze wolniej dostaje się do wnętrza w Twojej osłonie. W standardowych klatkach podłoga jest dwupoziomowa (środkowa deska jest wyżej) i jest w niej pewien prześwit. Może powinieneś coś zmienić, np.: wywiercić w podłodze serię (10-20) małych otworów? Ewentualnie jeden większy otwór na środku.
« Ostatnia zmiana: 02 Marca, 2016, 15:08:43 wysłana przez geofinder »

Offline Waldi

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 39
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
    • WSP 3080 z Cumulus 1.9.4
  • Typ stacji: WH2080 (Hyundai WSP 3080 R WIND)
Odp: Budowa osłony lub klatki dla czujnika stacji WS-0101
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Marca, 2016, 14:56:08 »
Witam
Całkiem możliwe, że ma to związek z podłogą (nie jest ona u mnie z grubej deski tylko to taka jedna żaluzja), chociaż myślę, że bardziej wpływa na to wielkość całej klatki. Testowałem też wieczorem czujnik wystawiony na dwór w fabrycznej osłonie i w niej również znacznie dłużej reagował na zmiany temperatury.
Za kilka dni zrobię więcej zdjęć klatki, w tym fotki z wewnątrz i zastanowię co jeszcze wymyślić aby bardziej urealnić pomiary.
Ze stacją IMGW za bardzo nie mogę porównywać temperatury, bo mieści się ona kilkanaście kilometrów ode mnie ale robiłem porównanie z okolicznym stacjami (jest ich w promieniu 5 km około 10) i w słoneczne dni zawsze było u mnie więcej o około dwa stopnie...
A przy okazji stworzenie takiej klatki to nawet nie jest jakiś  szczególnie duży koszt - idzie się zamknąć spokojnie w 100 zł (gorzej z czasem bo malowanie tych żaluzji trwa...).
« Ostatnia zmiana: 02 Marca, 2016, 14:58:20 wysłana przez Waldi »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Budowa osłony lub klatki dla czujnika stacji WS-0101
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Marca, 2016, 17:27:31 »
Na okolicznych stacjach temperatura też ma się prawo różnić. Przykładowo w dzień na stacji oddalonej od mojej o 1km jest 1 stopień cieplej w słoneczny dzień. Nocą temperatury są takie same. Jednakże w ten sam kierunek i 500m dalej nocą jest 2 stopnia cieplej. Wszystko przez to, że zarówno tamta, jak i moja stacja są w obniżeniach terenu, a ta 500m dalej na samej górce (10m wyżej).

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Odp: Budowa osłony lub klatki dla czujnika stacji WS-0101
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Marca, 2016, 10:23:44 »
Ja swoją osłonę zbudowałem w nieco odmienny i niekonwencjonalny sposób. Z czasem przekonałem się do naturalnego przepływu powietrza wspomaganego od czasu do czasu wiatrakiem od spodu. Nie będę się tutaj rozwodził i powielał postu, bo opis osłony i modyfikacji swojej stacji zamieściłem w innym temacie, gdy miałem problem z czujnikiem kierunku wiatru. Zamieszczam link do tematu http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=2105.0. Jeśli ktoś miałby jakieś szczegółowe pytania odnośnie osłony to piszcie w tamtym temacie. Pozdrawiam.

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Odp: Budowa osłony lub klatki dla czujnika stacji WS-0101
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Marca, 2016, 22:35:42 »
Zamieszczam poniżej film, na którym jest przedstawiona moja stacja Conrad WS-0101 wraz ze sposobem montażu. Na maszcie widać też osłonę czujnika termo - higro, której sposób wykonania opisałem w odrębnym temacie z linku w poście wyżej. Jeśli ktoś miałby jakieś pytania co do sposobu montażu, działania itp. śmiało pytajcie.

https://www.youtube.com/watch?v=ZvxRMq1dvnM

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Budowa osłony lub klatki dla czujnika stacji WS-0101
« Odpowiedź #12 dnia: 02 Kwietnia, 2016, 11:16:47 »
Montaż stacji, jak na warunki lokalizacji, bardzo fajny i trafny. Ja miałbym może małą uwagę do deszczomierza. Mianowicie podczas opadów nawalnych z pewnością troszkę zawyży wartości z racji odbijania wody od komina. Nie miałeś problemów ze spółdzielnią/wspólnotą? Zgodzili się bez gadania?

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Odp: Budowa osłony lub klatki dla czujnika stacji WS-0101
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Kwietnia, 2016, 11:52:08 »
Nie zauważyłem żeby przy tym montażu deszczomierz nabijał lewe opady. Stacja jest skonstruowana tak, że nabija opady co 0,3 mm więc taki montaż nie powinien mieć dużego wpływu na pomiar przy nawalnym opadzie. Takie rozwiązanie ma też plus, bo gdy deszczomierz wisiał swobodnie na maszcie i nie był o nic oparty to gwałtowne porywy wiatru powodowały drganie ramienia i w efekcie całego deszczomierza przez co wtedy były nabijane lewe opady deszczu. Co do lokalizacji owszem dobra, ale stronę zachodnią mam przysłoniętą przez wzniesienie, na którym mieszkam i żeby z tamtego kierunku poprawnie mierzyć prędkość musiałbym maszt podnieść jeszcze jakieś 10 metrów, ale takich warunków to ja nie mam niestety. Tzn mógłbym, ale wymagałoby to dużo grubszego masztu montowanego bezpośrednio do dachu, a nie na obejmy kominowe. 

Jeśli chodzi o wspólnotę mieszkaniową nie miałem żadnych problemów. Z racji tego, że każdy mieszkaniec ma mieszkanie własnościowe to jakaś część budynku mu się należy. Wszedłem więc na dach, założyłem anteny krótkofalarskie ze stacją pogody, a na zebraniu wspólnoty powiedziałem co to i nikt nie miał żadnych przeciwwskazań więc można powiedzieć mam papier z pozwoleniem :)