Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Problemy ze stacją Abactronic 02 047 (Wh 1090)  (Przeczytany 2791 razy)

Offline Ole

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Abatronic 02 047
Problemy ze stacją Abactronic 02 047 (Wh 1090)
« dnia: 08 Marca, 2016, 18:49:33 »
Witam!
Od połowy lutego mam duże problemy ze stacja Abactronic 02047. Od tego czasu zaczęły się skoki temperatury, najpierw małe, a potem bardzo duże od + 30 by po chwili pokazać -40. Mam przedłużane przewody od czujnika wiatru, myślałem że w okolice mufki dostała się wilgoć, bo wystarczyło odłączyć kabel od wiatromierza i i wskazania wracały do normy. Jeszcze raz zaizolowałem łączenie tych przewodów, przez kilka dni był spokój aż do opadów deszczu lub też zdarzały się w porze wieczornej i noc  przy dużej wilgotności. Dodam że od sierpnia 2014 miałem przedłużone przewody i nie było problemów ze wskazaniami temperatury. Wymieniłem dodatkowo baterie w czujniku zewnętrznym i w stacji bazowej oraz nie podłączałem kabla od wiatromierza. 2 dni temu przy małych opadach deszczu deszczomierz nabił 20 a potem 30 mm w ciągu ostatnich 24 godzin a powinien wskazać około 3 mm,  a dziś mierzył parametry do godziny 12 po czym nastąpiła chwilowa przerwa w pomiarach z czujnika zewnętrznego, nastąpił skok temperatury od 7 do - 8 stopni a od godziny 13 całkowicie zanikły pomiary z zewnątrz, a na stacji bazowej wyświetlała się data 08.03.96.  Dotychczas byłem pewien że to wina przedłużonych przewodów ale ostatnie błędy w pomiarach mimo odłączonego kabla od czujnika wiatru coraz bardziej wskazują ze problem może być zupełnie inny.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Problemy ze stacją Abactronic 02 047 (Wh 1090)
« dnia: 08 Marca, 2016, 18:49:33 »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Problemy ze stacją Abactronic 02 047 (Wh 1090)
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Marca, 2016, 20:10:21 »
Czujnik na gwarancji? Ewentualnie trzeba sprawdzić, czy nie nazbierała się wewnątrz niego wilgoć, można spróbować odczekać dzień/kilka dni w domu, by osuszył się. Sprawdzić też nie tylko łączenie przewodów, ale i same wtyczki i gniazda od czujnika, tam też lubi się wilgoć zbierać (wystarczy, że czujnik będzie lekko przechylony i będzie padać śnieg przykładowo, sam miałem problem i wymagało to wymiany gniazda wiatromierza). Mimo, że mam inną stację to w przypadku dostania się wody do łączenia zanikał mi pomiar jedynie na wiatromierzu.

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Odp: Problemy ze stacją Abactronic 02 047 (Wh 1090)
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Marca, 2016, 22:07:30 »
Sądząc po objawach, które opisałeś jestem niemal na 100% pewny, że winę ponosi wilgoć na przedłużeniu przewodów. Takie rozwiązanie jest mało trwałe i działa tylko przez jakiś czas. Izolacja wystawiona na działanie warunków atmosferycznych może po czasie stracić swoje właściwości ochronne. Proponuję 2 możliwości:

Po pierwsze - jeśli musisz mieć przedłużone przewody od deszczomierzu i anemometru absolutnie najlepszym z możliwych sposobów jest wymiana kabla na dłuższy. To nie jest wcale takie trudne do zrobienia. Robiłem już taką modyfikację w swojej stacji i nie miałem z tym problemów pod warunkiem, że dobrze dobierzesz narzędzia. Jeśli zdecydowałbyś się na to rozwiązanie będziesz potrzebował wtyków RJ-11 (zakładam, że w Twojej stacji też są zastosowane wtyki telefoniczne) i zaciskarkę do nich. Musisz też pamiętać, że od wielu lat w elektronice stosuje się tzw. certyfikat ROHS, który jest wymogiem dotyczącym ochrony środowiska i nie pozwala na stosowanie cyny ołowiowej. Przez niego stosowana jest bezołowiowa, która wymaga znacznie wyższej temperatury przy lutowaniu i rozlutowywaniu. Jeśli zrobisz to nieumiejętnie możesz poodklejać ścieżki na płytce. Rada moja taka aby ustawić lutownicę na 400 stopni i nie trzymając długo nad ścieżką wylutować po kolei przewody. Nowy kabel lutować będziesz oczywiście cyną ołowiową, na którą wystarczy 280 stopni. Taka temperatura nie powinna odkleić ścieżek.

Po drugie - jeśli nie czujesz się na siłach wykonać punkt pierwszy kup łączniki RJ-11. Do tego tez będziesz potrzebował wtyków i zaciskarki, ale nie będzie potrzeby ingerowania w układ elektroniczny. Gdy z jednej i z drugiej strony łącznika wepniesz już kable wsadź je do jakiegoś plastikowego pudełka i dobrze uszczelnij silikonem. Potem kup porządną taśmę izolacyjną i owiń całość. Dobre taśmy mają to do siebie, że jak je porządnie naciągniesz i nawiniesz na element to z czasem bardzo mocno twardnieją. W niektórych przypadkach, żeby dostać się do środka trzeba ją rozwalić mechanicznie. Takie są koloru niebieskiego jeśli dobrze pamiętam. Tak wykonany łącznik powinien być odporny na warunki atmosferyczne niemniej jednak umieściłbym go np. w środku jakiegoś komina z zadaszeniem, żeby mieć naturalną osłonę od wody.

Wydaje mi się, że sam czujnik będzie sprawny, bo piszesz, że po odłączeniu przedłużenia i podłączeniu wtyku oryginalnego wskazania wracają do normy. Nie wiem ile czasu Twoja stacja pracuje, ale na wszelki wypadek przeczyściłbym styki w gniazdach czujnika zewnętrznego izopropanolem i to samo zrobił na wtykach. Może gdzieś się wkradło jakieś zabrudzenie. Sprawdziłbym tez osłonę samego czujnika zewnętrznego. Tutaj ona musi być absolutnie szczelna i niedopuszczalna jest sytuacja, że dostanie się tam woda. Wilgoć w środku zawsze będzie, bo przecież wilgotność powietrza też jest mierzona. Ja swoją stację trzymam na dachu w wykonanej przez siebie osłonie. Czasem lubią tam się schować jakieś małe żyjątka więc od czasu do czasu sprawdzam w środku czy jakiś pająk nie postanowił w układzie elektronicznym w miejscu czujnika termo - higro zapleść jakiejś pajęczyny :-) Spotkał mnie już taki przypadek jak naprawiałem anemometr. Jeśli powyższe zabiegi nie pomogą to wtedy zmartwienie będzie większe, bo będzie to oznaczać jakąś usterkę w czujniku, ale myślę, że to co napisałem wyżej powinno zaradzić Twojemu problemowi :) Pozdrawiam serdecznie :)

Offline Ole

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Abatronic 02 047
Odp: Problemy ze stacją Abactronic 02 047 (Wh 1090)
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Marca, 2016, 17:19:45 »
Dzięki za odpowiedzi. Niestety wydaje mi się że to nie jest tylko wina przedłużenia przewodów bo przedłużałem tylko przewód od wiatromierza, od deszczomierza jest oryginalny, nie przedłużany, a w ostatnich dniach mam zupełnie wypięty z czujnika przewód od wiatru. Wczoraj po napisaniu wiadomości wyjąłem baterię na chwilę i po ponownym uruchomieniu od razu pojawiły się pomiary z czujnika z zewnątrz, jednak po 55 minutach jak sprawdzałem to nie został jeszcze złapany sygnał z datą i godziną a pomiary zanikły i były tylko kreski. Wyjąłem na dłużej baterię, ponownie uruchomiłem i było przez jakiś czas dobrze, a rano deszczomierz nabił mi 2255 mm opadu, a pomiary zanikają co jakiś czas. Odłączę i zdemontuje ten czujnik zewnętrzny i potrzymam go jakiś czas w domu. Szkoda tylko że seria pomiarowa została już zaburzona. A stację mam od grudnia 2013 więc gwarancji na czujnik nie będzie.

Offline Sullivan

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Otrzymał podziękowań: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Wittboy PRO (WS90) + Sonda SHT35 z osłoną Barani MeteoSheld Gen. 3
Odp: Problemy ze stacją Abactronic 02 047 (Wh 1090)
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Marca, 2016, 17:34:00 »
Cytuj
Wczoraj po napisaniu wiadomości wyjąłem baterię na chwilę i po ponownym uruchomieniu od razu pojawiły się pomiary z czujnika z zewnątrz, jednak po 55 minutach jak sprawdzałem to nie został jeszcze złapany sygnał z datą i godziną a pomiary zanikły i były tylko kreski.

Sygnał DCF jest wyłapywany o parzystych godzinach więc bardzo możliwe, że po prostu się nie wstrzeliłeś. Po tym co napisałeś muszę zapytać na jakiej częstotliwości pracuje stacja i jak daleko czujnik znajduje się od bazy? Jakie są przeszkody w pokonywaniu sygnału z nadajnika do bazy? Jeśli jest to częstotliwość 433 MhZ to trochę kiepsko dlatego, że jest to pasmo 70 cm, na którym pracują krótkofalowcy, są w pobliżu tej częstotliwości tez pasma PMR no i pracują na niej też przeróżne urządzenia do zdalnego sterowania. Bardzo możliwe, że niedawno zainstalowało się w pobliżu Twojej lokalizacji coś co nadaje na pobliskiej częstotliwości i zakłóca odbiór przez bazę. Mówisz, że w nocy było dobrze, a nad ranem deszczomierz nabił Ci kolosalny pomiar deszczu. Bardzo możliwe, że wkradło się zakłócenie na podobnej modulacji, którą stacja odczytała jako śmieci. Na ten problem znam tylko jeden sposób. Modyfikacja układu nadawczego w czujniku zewnętrznym, które też nie da gwarancji, że będzie lepiej. Jeśli sygnał zakłócający będzie większy to śmieci będą się pokazywać tylko rzadziej... Niestety 433 MHZ to bardzo popularne pasmo, bo w jego pobliżu mogą pracować urządzenia, na które nie jest wymagane pozwolenie radiowe (oczywiście do określonej mocy). Między innymi dlatego ja zdecydowałem się na stację, która pracuje w paśmie 33 cm (868 Mhz), które jest dużo mniej zakłócone.

Edit: Jak już będziesz miał czujnik w domu to zanim go wysuszysz umieść go bliżej bazy i zobacz czy pomiary też będą świrować lub zanikać. Jeśli nie to będziesz wiedział, że jest to kwestia zakłóceń. Podepnij tez deszczomierz, nabij trochę lewych opadów deszczu i zobacz czy deszczomierz poprawnie je nabije. Jeśli dalej będzie przerywanie sygnału lub buble może to oznaczać już tylko jakieś uszkodzenie wewnątrz czujnika. Nic innego mi do głowy nie przychodzi na ten moment.
« Ostatnia zmiana: 09 Marca, 2016, 17:42:39 wysłana przez Sullivan »

Offline Ole

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Abatronic 02 047
Odp: Problemy ze stacją Abactronic 02 047 (Wh 1090)
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Marca, 2016, 20:39:20 »
Moja stacja ma zakres częstotliwości 868 MHz. Przyniosłem czujnik do domu,  pomiary temperatury "zewnętrznej" na chwilę obecną ładnie śmigają, ale wydaje mi się że jak bym odłączył deszczomierz i wiatromierz jednocześnie, a czujnik zostawił na zewnątrz to też by dobrze dokonywał pomiarów, ale dla pewności to przetestuje to jutro a dziś niech czujnik nocuje w domu obok głównej jednostki.

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Problemy ze stacją Abactronic 02 047 (Wh 1090)
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Marca, 2016, 21:10:55 »
Mogą być nietypowe usterki tj. Zablokowanie kontaktronu (trwałe zwarcie lub uszkodzenie i nie jest rozwarty w deszczomierzu co powoduje zapewne spadek napięcia na bateriach i wadliwą pracę urządzenia. Co prawda zdarzyło mi się w 4,5 letniej przygodzie ze stacją mieć tylko zblokowany deszczomierz, ale kto wie). Poza tym u mnie pająki tylko w deszczomierzu były :). Miałem też wiatromierz który działał, ale miał uszkodzenie polegające na dużym poborze prądu, został wymieniony na nowy. Ja mam przedłużone przewody i skręcone jedynie i zakręcone taśmą izolacyjną samochodową (strasznie giętką i cienką oraz bardziej lepką niż tania) i 2 lata tak działa. Na złączce miałem same problemy po pierwszym deszczu (trzeba bardzo dokładnie zabezpieczyć szczelnie przed wilgocią tak, że jakby zanurzyć to wszystko w wodzie, to i tak nie miałaby ona tam jak się dostać).