Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami  (Przeczytany 18784 razy)

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami
« Odpowiedź #30 dnia: 28 Maja, 2018, 19:22:38 »
No to chyba nie jest najlepiej, 0.5C to jest sporo, choć trzeba przyznać, że zdecydowanie lepiej niż wiele innych czujników ( zwłaszcza starszych).
0.5C to największa różnica którą odczytałem z karty SD. Dane na karcie są zapisywane co 5 minut. Dodatkowo czujniki wysyłają pomiar co ok. 60 sek. W większości moje obserwacje czujników wyglądały jak na zdjęciu.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami
« Odpowiedź #30 dnia: 28 Maja, 2018, 19:22:38 »

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami
« Odpowiedź #31 dnia: 28 Maja, 2018, 19:40:53 »
Dla uzyskania poprawnych wyników potrzebna będzie kalibracja, a  z tym jest kłopot kosztowy i czasowy. Ale to już inny temat
Kalibracja chyba nie jest taka trudna ani kosztowna skoro można przeprowadzić ją z poziomu konsoli lub komputera. Nie wiem tylko czy zmienia się cała charakterystyka czujnika czy też wskazania w danym punkcie.

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami
« Odpowiedź #32 dnia: 28 Maja, 2018, 20:20:43 »
Zrób niewielki eksperyment. Dwa czujniki umieść w pokoju. Po ustalenie się temperatury przenieś szybko  jeden czujnik do innego pokoju. Zarejestrowane wyniki tych 2 czujników daj jako załącznik. Mogę Ci policzyć stałą czasową. Jeżeli będzie zbyt duża to nie nadają się do rejestracji zewnętrznej.
Przy aktualnej temperaturze zewnętrznej temperaturę w pomieszczeniach mam na podobnym poziomie. Dlatego wykonałem ten eksperyment umieszczając dwa czujniki obok siebie a następnie jeden do lodówki. Wyniki na załączonych zdjęciach.
Jeśli stała czasowa będzie zbyt duża to i tak będę używać tych termohigrometrów, bo ja nie mam aspirasji do profesjonalnej stacji meteo. Chcę tylko wiedzieć czy jest ciepło czy zimno.
Nie wiem czy załączniki są czytelne więc podaję dane. Najpierw czas, następnie temp. w pokoju, następnie temp. w lodówce:
18:55:02   29,4  29,5
18:56:01   29,4  25,4
18:57:01   29,3  23,7
18:58:16   29,3  22,3
19:01:31   29,3  19,1
19:03:07   29,5  18,2
19:04:31   29,4  16,8
19:07:03   29,4  15,7
19:11:14   29,5  14,0
19:13:10   29,5  13,7

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami
« Odpowiedź #33 dnia: 28 Maja, 2018, 20:37:30 »
Raz jeszcze przepraszam za te kilka postów jeden za drugim ale nie wiedziałem jak to zrobić aby było czytelnie.
Na zakończenie pisania w dniu dzisiejszym jeszcze skan z dokumentacji odnośnie interwału. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pytania chętnie służę pomocą.
@Sowa. Z niecierpliwością czekam na obliczoną stałą czasową. A tak z ciekawości zapytam jaką Ty masz stację?

Offline Sowa

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Otrzymał podziękowań: 4
Odp: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami
« Odpowiedź #34 dnia: 29 Maja, 2018, 12:08:09 »
Według instrukcji są to czujniki outdoor. Tym bardziej, że u mnie czujniki na zewnątrz są w osłonach radiacyjnych takich jak na zdjęciu "Na dachu".
To odważne stwierdzenie producenta. Tzw czujnik to naprawdę czujnik, przetwornik, wyświetlacz, nadajnik i bateria. Jeżeli całość wytrzyma na dworze przez kilka(?) lat to problemem dla Ciebie jest bateria. Zwykle na początku wytrzymuje rok, potem jednak szybko spada czas pracy do 8,6,4 miesięcy.  Może masz płaski dach i dostęp do niego jest łatwy. W przeciwnym wypadku będziesz miał problem.
Kupiłem dwie stacje aby mieć 10 czujników. 8 aktualnie działających i dwa rezerwowe.
Tak myślałem. Sprzedawca nie umożliwia kupno dodatkowych czujników i tak niepotrzebnie dopłaciłeś do 2-go odbiornika
Obie stacje HP3001, a może według Ciebie termohigrometry wewnętrzne są uruchomione jednocześnie w dwóch pokojach. Na każdej z nich mogę wyświetlać dowolne dane (temperatura, wilgotność, punkt rosy, indeks ciepła) z dowolnego outdoorowego czujnika.
A to rewelacja!. W opisach stacji wieloczujnikowych zwykle czujniki nadają na przesuniętych częstotliwościach identycznych dla każdej stacji i nie można jednocześnie odbierać na dwóch odbiornikach znajdujących się blisko siebie. Może każdy czujnik ma indywidualny kod, który wysyła na początku transmisji?. Tylko jak odbiornik 1 rozpozna, że ma zbierać wyniki z czujników 1-5 o drugi odbiornik z czujników 6-10. Tutaj piszesz że odbiorniki znajdują się w 2 pokojach, a na zdjęciach pokazujesz odbiorniki obok siebie. Też sobie nie przeszkadzają?. To byłoby rewelacja dla ludzi np kontrolujących temperaturę wielu hal produkcyjnych.
Dane na karcie są zapisywane co 5 minut. Dodatkowo czujniki wysyłają pomiar co ok. 60 sek. W większości moje obserwacje czujników wyglądały jak na zdjęciu.
Zawsze się dziwię producentom stacji dlaczego robią pomiary np  co 1min a zapisują tylko co 5-ty wynik a 4 lecą w powietrze. Co za problem, dać użytkownikowi możliwość wyboru co ile wyników chce zapisać.
Kalibracja chyba nie jest taka trudna ani kosztowna skoro można przeprowadzić ją z poziomu konsoli lub komputera. Nie wiem tylko czy zmienia się cała charakterystyka czujnika czy też wskazania w danym punkcie.
To co w angielskich opisach stacji jest jako 'calibration' to naprawdę jest korektą. To znaczy odbiornik wynik pomiaru z czujnika koryguje o wartość 'korekty'. Na zdjęciu Soft_kalbracja.jpg widac, że to Ty musisz wypełnić tą tabliczkę z korektą. A skąd te korekty?. A no z kalibracji! , czyli porównania wyniku pomiaru z wynikami czujnika np platynowego pt100. Kalibracja jest kosztowna i czasochłonna. Można również zrobić tylko korektę względną, czyli  o ile są przesunięte są wyniki pomiarów względem siebie
Zdjęcie kalibracja.jpg jest dla mnie niezrozumiałe.
Przy aktualnej temperaturze zewnętrznej temperaturę w pomieszczeniach mam na podobnym poziomie. Dlatego wykonałem ten eksperyment umieszczając dwa czujniki obok siebie a następnie jeden do lodówki. Wyniki na załączonych zdjęciach.
Jeśli stała czasowa będzie zbyt duża to i tak będę używać tych termohigrometrów, bo ja nie mam aspirasji do profesjonalnej stacji meteo. Chcę tylko wiedzieć czy jest ciepło czy zimno.
Dobry pomysł z lodówką, choć nie wiem, ale jest prawdopodobne, że temperatura w lodówce będzie się nieco wahać.
Trochę kosztowna to zabawa jeżeli chcesz wiedzieć tylko czy jest ciepło czy zimno.
Nie wiem czy załączniki są czytelne więc podaję dane. Najpierw czas, następnie temp. w pokoju, następnie temp. w lodówce:
18:55:02   29,4  29,5
18:56:01   29,4  25,4
 ...............................
19:13:10   29,5  13,7
Pi razy oko to stała czasowa wynosi 20-25 minut. Nie da się z tych wyników obliczyć stała czasową numerycznie bo temperatura końcowa musi być temperaturą końcową czyli lodówki.
Zrób jeszcze raz ten pomiar rejestrując temperaturę. To, że co 5 minut zapis, no trudno. Przy tak dużej stałej czasowej to może wystarczyć.
Zrób tak:
1. Włóż 1 czujnik do lodówki i czekaj aż ustali się temperatura. To może potrwać 3 godziny!!. Ten czujnik będzie potem rejestrował zmiany temperatury lodówki.
2. Włóż 2-gi czujnik lub jeszcze inne, które masz wolne. Rejestruj temperaturę aż będzie stała, czyli też ok 3 godziny.
Możesz jeszcze zrobić 3 krok
3. Wyjmij wszystkie czujniki z lodówki i trzymaj w pokoju i znów rejestracja do ustalenia się temperatury ( ~ok 3 godz)
Uwaga : w lodówce oraz w pokoju  czujniki trzymaj nieco oddalone od siebie, żeby powietrz mogło je swobodnie omiatać.
Roboty mało bo wyniki same się zarejestrują. Wyniki wyeksportuj do pliku. Mam nadzieję, że eksportowane będą jakoś czytelne, czyli jako CSV lub w kolumnach. Plik możesz z zipowąć i dołączyć do postu
A tak z ciekawości zapytam jaką Ty masz stację?
Jak używam starej starej stacji bo zakupionej w 2010 r pod nazwą 'STACJA POGODY USB 02047'. Jest to klon Fine Offset ( WH 1090).  Ma tą zaletę, że wiatraczek można umieścić na wys 10m, czujnik temperatury na 2m a  pomiar deszczu jeszcze w innym miejscu. Niestety jest już stara i czas ją wymienić. Niestety żadna nowa mnie nie zadawala , gdyż teraz są wyłącznie 'compakty'.
Poza tym rejestruję jeszcze temperaturę 29 czujników DS18B20, ale to zupełnie inna historia.

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami
« Odpowiedź #35 dnia: 29 Maja, 2018, 17:46:29 »
Kalibracja chyba nie jest taka trudna ani kosztowna skoro można przeprowadzić ją z poziomu konsoli lub komputera. Nie wiem tylko czy zmienia się cała charakterystyka czujnika czy też wskazania w danym punkcie.

Może spróbuj przeprowadzić jakiś test kalibracji, to dowiemy się jak to działa. Np. można dodać korektę +1°C do jednego czujnika, umieścić go obok drugiego bez kalibracji, i zobaczyć jak to wpływa na pomiary. Można np. sprawdzić jak to działa w ujemnych temperaturach, czyli test w lodówce itp.
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami
« Odpowiedź #36 dnia: 31 Maja, 2018, 14:26:22 »
Jeżeli całość wytrzyma na dworze przez kilka(?) lat to problemem dla Ciebie jest bateria. Zwykle na początku wytrzymuje rok, potem jednak szybko spada czas pracy do 8,6,4 miesięcy.  Może masz płaski dach i dostęp do niego jest łatwy. W przeciwnym wypadku będziesz miał problem.
Mieszkam w bloku na ostatnim piętrze. Obok moich drzwi jest drabina na dach. Dach jest płaski. Dwa czujniki docelowo będą na masztach antenowych obok okien, a więc wymiana baterii bez problemu. Aktualnie posiadam działającą TE831X. Od ośmiu lat dwa czujniki były na zewnątrz i do tej pory działają. Baterie wymieniałem średnio co dwa lata.
Czy Twoim zdaniem żaden czujnik bezprzewodowy nie może być umieszczony na zewnątrz? A może polecasz jakieś czujniki które wytrzymają w niskich temperaturach.
Sprzedawca nie umożliwia kupno dodatkowych czujników
Producent umożliwia różne warianty zakupu. Możemy kupić od jednego odbiornika z jednym nadajnikiem, do zestawu dwóch odbiorników z ośmioma nadajnikami. Możemy też dokupić pojedynczy nadajnik. Dla mnie najkorzystniejsze było to co kupiłem, głównie ze względów na koszty przesyłki.
W opisach stacji wieloczujnikowych zwykle czujniki nadają na przesuniętych częstotliwościach identycznych dla każdej stacji i nie można jednocześnie odbierać na dwóch odbiornikach znajdujących się blisko siebie. Może każdy czujnik ma indywidualny kod, który wysyła na początku transmisji?.
Przed zakupem na niemieckim forum wyczytałem jak działają nadajniki. Dlatego nie jestem rozczarowany tym, że czujniki nie są kodowane ani parowane z odbiornikami. Może się zdarzyć, że sąsiad kupi takie same nadajniki  i będę odbierać sygnał od niego. Podobnie miałem we wspomnianej TE831X gdzie na pozycji pierwszej miałem dane od sąsiada.
Tylko jak odbiornik 1 rozpozna, że ma zbierać wyniki z czujników 1-5 o drugi odbiornik z czujników 6-10.
W moim przypadku mam dwa odbiorniki z których każdy odbiera dane z ośmiu nadajników. Mogę jedynie decydować o tym co na stałe jest wyświetlane na każdym odbiorniku. Mogę też na każdej pozycji odbiornika włączyć cykliczne przełączanie różnych parametrów z różnych nadajników.
Tutaj piszesz że odbiorniki znajdują się w 2 pokojach, a na zdjęciach pokazujesz odbiorniki obok siebie. Też sobie nie przeszkadzają?.
Na czas testów przeniosłem drugi odbiornik. Nie zauważyłem aby się zakłócały.
To byłoby rewelacja dla ludzi np kontrolujących temperaturę wielu hal produkcyjnych.
Też pracuję w miejscu gdzie przydałaby się kontrola temperatury wielu hal produkcyjnych. Niestety moim zdaniem ta stacja średnio się do tego nadaje. Za mały zasięg. Blacha jednak tłumi sygnał. Nadajnik w lodówce potrafi zgubić parę danych.
Zawsze się dziwię producentom stacji dlaczego robią pomiary np  co 1min a zapisują tylko co 5-ty wynik a 4 lecą w powietrze. Co za problem, dać użytkownikowi możliwość wyboru co ile wyników chce zapisać.
Przy aktualnych cenach pamięci też mnie to dziwi. Z drugiej strony warunki pogodowe nie zmieniają się aż często aby była konieczność częstszego zapisu. Wracając do TE831X, zapis miałem ustawiony co jedną godzinę i nie czułem się z tym źle.
Są też pozytywne wyjątki, np: HP1001 która może zapisywać co jedną minutę, ale ona ona wysyła dane co kilka sekund, a więc i tak pewne dane są tracone. Moim zdaniem jeśli ktoś chce dla własnej przyjemności wiedzieć co jest na zewnątrz to 5 minut wystarczy.
Jeśli ktoś wykorzystuje te dane do kontroli temperatury w chłodni z jogurtami to powinien zainwestować w system za kilka tysięcy PLN, a nie posługiwać się taką zabawką.
To co w angielskich opisach stacji jest jako 'calibration' to naprawdę jest korektą. To znaczy odbiornik wynik pomiaru z czujnika koryguje o wartość 'korekty'. Na zdjęciu Soft_kalbracja.jpg widac, że to Ty musisz wypełnić tą tabliczkę z korektą. A skąd te korekty?. A no z kalibracji! , czyli porównania wyniku pomiaru z wynikami czujnika np platynowego pt100. Kalibracja jest kosztowna i czasochłonna. Można również zrobić tylko korektę względną, czyli  o ile są przesunięte są wyniki pomiarów względem siebie
Zdjęcie kalibracja.jpg jest dla mnie niezrozumiałe.
Niestety nie miałem pod ręką czujnika PT100, a więc porównania wykonałem czujnikiem PT1000. Dla mnie rewelacja .Za te pieniądze na pewno nic lepszego nie osiągniemy. Na zdjęciu kalibracja.jpg jest odbiornik z aktualnymi odczytanymi danymi a my możemy wprowadzić dane odczytane z czujnika PT1000 lub higrometra .
Trochę kosztowna to zabawa jeżeli chcesz wiedzieć tylko czy jest ciepło czy zimno.
Mam nadzieję,że ten termohigrometr posłuży mi z pięć lat. Znam takich którzy w ciągu miesiąca więcej wydają na alkohol, papierosy lub totolotka.
Zrób jeszcze raz ten pomiar rejestru
Może spróbuj przeprowadzić jakiś test kalibracji, to dowiemy się jak to działa. Np. można dodać korektę +1°C do jednego czujnika, umieścić go obok drugiego bez kalibracji, i zobaczyć jak to wpływa na pomiary. Można np. sprawdzić jak to działa w ujemnych temperaturach, czyli test w lodówce itp.
Postaram się w najbliższym czasie przeprowadzić te testy i podzielić się wynikami na forum.
Test nr 1. Nadajnik parę godzin przebywał w lodówce, następnie trafił do pokoju. Wyniki na zdjęciu: test 1.jpg
Test nr 2. Na jednym z odbiorników skorygowałem temperaturę o 5C. Na czujniku temperatura tak jak przed korektą. Na drugim odbiorniku temperatura również bez zmian. Na odbiorniku w którym wprowadziłem korektę na tym nadajniku temperatura zawyżona o 5C chyba w całym zakresie. Aby to dokładnie określić potrzebowałbym termostatu. Test w lodówce wskazuje różnicę ok 5C. Tak więc cała charakterystyka jest przesunięta o 5C

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami
« Odpowiedź #37 dnia: 31 Maja, 2018, 22:12:14 »
Ma tą zaletę, że wiatraczek można umieścić na wys 10m, czujnik temperatury na 2m a  pomiar deszczu jeszcze w innym miejscu. Niestety jest już stara i czas ją wymienić. Niestety żadna nowa mnie nie zadawala , gdyż teraz są wyłącznie 'compakty'.
Poza tym rejestruję jeszcze temperaturę 29 czujników DS18B20, ale to zupełnie inna historia.
Niestety mieszkam w bloku, i nie mam możliwości umieszczenia nadajnika temperatury na 2m. Kompaktowy czujnik HP1001 + nadajnik z HP3001 są nad  płaskim dachem na wysokości ok 15 mnpg i ok 2 m od dachu.
A propo DS18B20, czym rejestrujesz dane z tych czujników? Ja sobie w samochodzie z 2001 roku zamontowałem uniwersalny komputer pokładowy który te czujniki wykorzystuje do pomiarów temperatur w różnych miejscach.

Offline Sowa

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Otrzymał podziękowań: 4
Odp: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami
« Odpowiedź #38 dnia: 01 Czerwca, 2018, 12:12:10 »
Czy Twoim zdaniem żaden czujnik bezprzewodowy nie może być umieszczony na zewnątrz? A może polecasz jakieś czujniki które wytrzymają w niskich temperaturach
Nie. Czujnik bezprzewodowy może być umieszczony na zewnątrz. Moje zastrzeżenia biorą się tylko z wyświetlaczem zupełnie niepotrzebnym na zewnątrz (i to tego , który po ewentualnej awarii może zablokować pomiar)  i obudową czujnika,  która  wyraźnie zwiększa stała czasową.
Producent umożliwia różne warianty zakupu. Możemy kupić od jednego odbiornika z jednym nadajnikiem, do zestawu dwóch odbiorników z ośmioma nadajnikami. Możemy też dokupić pojedynczy nadajnik.
Prawdę mówiąc nie widzę tego, że możemy kupić od jednego odbiornika z jednym nadajnikiem..,.Pojedynczy czujnik  za 10$ zobaczyłem.
Dlatego nie jestem rozczarowany tym, że czujniki nie są kodowane ani parowane z odbiornikami. Może się zdarzyć, że sąsiad kupi takie same nadajniki  i będę odbierać sygnał od niego.... Mogę jedynie decydować o tym co na stałe jest wyświetlane na każdym odbiorniku.
A to niedobrze. Jest więc tak samo jak w innych rozwiązaniach. Czyli wystarczyło dokupić dodatkowe czujniki bez dodatkowego odbiornika
Postaram się w najbliższym czasie przeprowadzić te testy i podzielić się wynikami na forum.
Test nr 1. Nadajnik parę godzin przebywał w lodówce, następnie trafił do pokoju. Wyniki na zdjęciu: test 1.jpg
Na zdjęciu test1.jpg są wyniki twojego testu?, czy tylko wstępna próba?. Niestety nie  mam na tyle wolnego czasu, żeby ręcznie przepisywać wyniki i do tego wielokrotnie mógłbym się pomylić. Widzę, że wyniki masz zapisane jako CSV. Wczytaj wiec wyniki to Notatnika, wytnij Twoje wyniki i pozostaw tylko te z testów. Dołącz zzipowane wyniki do postu.
Kompaktowy czujnik HP1001 + nadajnik z HP3001 są nad  płaskim dachem na wysokości ok 15 mnpg i ok 2 m od dachu.
A propo DS18B20, czym rejestrujesz dane z tych czujników? Ja sobie w samochodzie z 2001 roku zamontowałem uniwersalny komputer pokładowy który te czujniki wykorzystuje do pomiarów temperatur w różnych miejscach.
hm, Masz HP1001 a wyniki umieszczasz na WU, a tam piszesz że: Hardware: Conrad Wireless Professional   Software: WS-1002 V2.4.6.
Pomiar na DS18B20 -> INTERFEJS 1WIRE NA USB ( MP00202AC) . Podłączenie do USB. Odczyt pod Win - program LogTerm.  Ja czytam na Linuxie, to trochę bardziej skomplikowane.

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Czerwca, 2018, 15:43:33 »
Prawdę mówiąc nie widzę tego, że możemy kupić od jednego odbiornika z jednym nadajnikiem.
Jeden odbiornik z jednym nadajnikiem możemy kupić tu: https://www.froggit.de/product_info.php/info/p318_dl5000-wetterdatenlogger-thermometer-inkl--1-thermo--hygrometer-funksensor.html
Czyli wystarczyło dokupić dodatkowe czujniki bez dodatkowego odbiornika
A ja chciałem mieć dwa odbiorniki.
Dołącz zzipowane wyniki do postu.
Plik w załączeniu.
.hm, Masz HP1001 a wyniki umieszczasz na WU, a tam piszesz że: Hardware: Conrad Wireless Professional   Software: WS-1002 V2.4.6.
Mam stację Conrad HP1003 z dołożonym modułem WiFi a więc prawie HP 1001. Niestety takiej opcji nie da się wybrać na WU z rozwijalnego menu. Mam wgrane do niej najnowsze oprogramowanie z polskim interfejsem od Griszki. WU automatycznie wykrywa wersję softu.

Offline Sowa

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Otrzymał podziękowań: 4
Odp: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami
« Odpowiedź #40 dnia: 03 Czerwca, 2018, 22:48:35 »
Wczytaj wiec wyniki do Notatnika, wytnij Twoje wyniki i pozostaw tylko te z testów. Dołącz zzipowane wyniki do postu
Plik w załączeniu
Porównując wyniki ogrzewania się czujnika w załączonym pliku do wcześniejszych wyników studzenia czujnika widać wyraźnie, że czujnik szybciej się ogrzewał niż studził. Dlaczego?.
Zapis co 5 min, przy szybko narastającej temperaturze sprawia pewne problemy numeryczne.
W załączniku felix.jpg są wyniki obliczeń Twoich wyników od punktu 6 do 22. Wynik - stała czasowa 8.5 min. Wynik dopasowania modelu do wyników nie jest najlepszy ( odchylenie standardowe 0.20\[Degree]C.)
W kolejnym załączniku felix1.jpg są wyniki obliczeń Twoich wyników od punktu 7 do 15. Wynik - stała czasowa 7.7 min. Wynik dopasowania modelu do wyników zdecydowanie lepszy ( 0.13 \[Degree]C).
W/g zaleceń WMO stała czasowa czujnika pomiarowego powinna wynosić 20 sek!. No to trochę  ;D mu brakuje. Różnica o 1\[Degree]C ustala się dopiero po 19 min a o 0.1\[Degree]C po 37 min. Dlatego maksima i minima temperatur zewnętrznych będą obcięte. I do tego dochodzi jeszcze wiarygodność ten osłony TFA. W słońcu efekty będą przeciwstawne.
Bardzo interesujące byłoby porównanie wyników eksperymentalnych pomiarów HP1001 i HP301. I Ty możesz to zrobić bo masz obydwie stacji obok siebie i powinny pokazywać to samo.
Jeżeli miałbyś jakieś problemy techniczny to mogę to Ci zrobić. Wyniki z HP1001 mogę sciągnąć z WU a wyniki z HP3001 musiałbyś mi przesłać na priv. Dane powinny obejmować co najmniej 2 tygodnie ( lub nawet 1 mies), żeby obejmowały różne warunki pogodowe.

Obliczyłem także stałą czasową czujnika hydro. Wyniki w załączniki felix1hydro.jpg

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami
« Odpowiedź #41 dnia: 04 Czerwca, 2018, 21:36:40 »
Zastanawiam się czy ten wątek zmierza w dobrym kierunku.
 To jest forum dla ludzi szukających za małe pieniądze czegoś co będzie w miarę przyzwoicie pokazywać aktualne dane pogodowe. Tu chyba nikt niema aspiracji konkurowania ze stacjami IMGW.
Owszem można kupić np: https://www.czujnikisterowniki.pl/pl/p/Stacja-Meteorologiczna-GWS-370/1095 i wtedy możemy sobie liczyć stałe czasowe. Ale dla stacji za 370 lub 800 PLN wymagać stałej  20sek to chyba lekka przesada.
Często słyszę stwierdzenia dziś w słońcu było 42C,. Gdybyś temu gościowi dał HP3001 z czujnikiem w osłonie TFA i ona pokazałaby max 27,8C to byłby wniebowzięty i startowałby w castingu na pogodynkę.
Aktualnie jestem w trakcie testów obu stacji. Często zmieniają mi się położenia odbiorników i nadajników, aby np: znaleźć optymalne położenie dla nadajnika DCF, lub miejsca dla odbiornika aby nie gubił danych. Jak tylko mi się to ustabilizuje prześlę Ci dane na priv nawet z obydwu stacji.
Układ, że czujniki HP1001 i HP3001 są obok siebie mam od paru dni i moje pierwsze spostrzeżenia to czujnik HP3001 w osłonie TFA przy nasłonecznieniu powyżej 300W/m2 potrafi zawyżać o 3C. Poniżej 200W/m2 zaniża o 1C w stosunku do HP1001. Ale to obudowa w obudowie. Chyba poświęcę jeden nadajnik z HP3001 i pozbawię go obudowy. Przecież ta osłona TFA powinna go ochronić przed warunkami atmosferycznymi.Wtedy moim zdaniem stałe czasowe powinny się poprawić.
Nie jestem dystrybutorem żadnej z posiadanych stacji, tak więc z czystym sumieniem mogę polecić obie jako w miarę dokładne i powtarzalne stacje.
Aktualnie HP1001 23,0C 62%, a HP3001 22,6 61% nasłonecznienie 0W/m2 wiatr 0km/h. Moim zdaniem rewelacja.
10 minut później HP1001 22,3C 65%, HP3001 22,0C 62%. Czy można wymagać czegoś więcej? Tak, można ale trzeba wydać na to ponad 10k PLN .

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami
« Odpowiedź #42 dnia: 07 Czerwca, 2018, 18:03:28 »
Dla zainteresowanych HP 3000/3001, opisałem ten typ stacji tutaj: Stacja pogodowa HP3000 - 8 czujników, kolorowy ekran, wykresy i eksport do PC.
« Ostatnia zmiana: 01 Lipca, 2018, 16:58:32 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami
« Odpowiedź #43 dnia: 06 Września, 2018, 17:10:06 »
Nie chcę zakładać nowego wątku, bo nie wiadomo czy ta stacja pojawi się w Polsce, ale ponieważ znalazłem ciekawą modyfikację to się nią podzielę:
http://www.ecowitt.com/weather_station/5.html

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Stacja HP 3001 z 5 czujnikami
« Odpowiedź #44 dnia: 23 Września, 2018, 09:51:35 »
Ostatnio przeprowadziłem kilka testów odnośnie zasięgu.
1- baza na zewnątrz i oddalam się z czujnikiem. Doszedłem do 185m i przez godzinę sygnał się nie zgubił.
2- baza w mieszkaniu, ściana żelbetowa z oknem, czujnik w samochodzie oddalonym o 30m. Zasięg jest cały czas.
3- baza w budynku murowanym obłożonym blachą trapezową z oknem. Czujnik w odległości 75m. Zasięg był cały czas. Czujnik z HP1001 na tym samym maszcie potrafił gubić sygnał.
4- baza w pokoju, czujnik na balkonie. Po drodze trzy ściany z żelbetu z drzwiami lub oknem. Odległość 12m. Zasięg niestety od czasu do czasu się gubi. Wpływ na pewno ma sporo innej elektroniki wewnątrz.
5- baza w pokoju, czujnik na dachu. Po drodze strop. Odległość 8m. Zasięg jest cały czas.