Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Czujnik z SHT35  (Przeczytany 11688 razy)

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Czujnik z SHT35
« dnia: 17 Września, 2019, 19:05:01 »
Dwa dni temu w jednym z czujników WH31A wymieniłem sensor z SHT30 na SHT35. Wszystko dobrze działa.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Czujnik z SHT35
« dnia: 17 Września, 2019, 19:05:01 »

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Czujnik z SHT35
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Września, 2019, 21:28:42 »
Świetna informacja. Ciekawe, jaka będzie rzeczywista różnica w pomiarach pomiędzy SHT30 a SHT35? Spróbuj może zrobić taki test, umieszczając czujniki obok siebie.

A tak "na marginesie" to moim zdaniem stacje, które wykorzystują sensory typu SHT3x są źle sprzedawane. Te sensory są kompatybilne ze sobą, czyli tam gdzie jest SHT30 może też być umieszczony SHT31 i SHT35. Czyli można tą samą stacje sprzedawać w trzech wersjach (np. STD, PRO i PRO MAX), różniących się dokładnością no i oczywiście ceną. Przykładowo, chcesz kupić stacje pogodową typu HP3000 i masz do wyboru trzy wersje, najtańsza STD na SHT30 za np. 300 zł, wersja PRO z SHT31 za 350zł i wersja z najdokładniejszym pomiarem temperatury i wilgotności PRO MAX z SHT35 za np. 400 zł. Albo sensor SHT3x mógłby być w czujniku/stacji umieszczony w postaci modułu, który możesz łatwo wymienić, tak jak np. kartę pamięci itp. Myślę, że wiele osób zdecydowałoby się zapłacić trochę więcej, aby mieć dokładniejszy pomiar temp/wilg. W ogóle stacje z SHT3x powinny być w jakiś sposób wyróżnione np. naklejką na opakowaniu typu "Powered by Swiss sensors SHT3x", a w instrukcjach obsługi zamiast ogólnej dokładności typu +/-1°C, zamieszczać wykres dokładności danej wersji sensora SHT3x - tak jak robi to np. amerykański Davis.
« Ostatnia zmiana: 30 Października, 2019, 22:13:28 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Baranek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Typ stacji: WS-1001 V2.2.9
Odp: Czujnik z SHT35
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Września, 2019, 18:40:26 »
Tak w zasadzie te czujniki różnią sie tylko dokładnością

Datasheet SHT3x

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Czujnik z SHT35
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Września, 2019, 09:36:51 »
Tak w zasadzie te czujniki różnią sie tylko dokładnością

Datasheet SHT3x
Dokładnie tak jak piszesz, te czujniki różnią się TYLKO dokładnością.
Na przykład:
maksymalny błąd wilgotności przy 100% dla SHT30 to ±7% a dla SHT35 to ±3%
maksymalny błąd temperatury przy -20˚C dla SHT30 to ±0,7˚C a dla SHT35 to ±0,3°C.
Czujniki zamontowane w tym samym miejscu dzisiaj odczytały maksymalną wilgotność:
SHT30 : 94%
SHT35 : 99%

Offline wicia21

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Oregon BAR686
Odp: Czujnik z SHT35
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Września, 2019, 10:48:44 »
Czesc Felix a do jakiej stacji masz podłączone te czujniki ? Bardzo fajne porównanie czujników z sht30 i sht35 bo widać różnicę i w wilgotnosci i temperaturze. Pytanie jak temperatura w sht35 wygląda w odniesieniu do termometru wzorcowego np. DT-2 ?

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Czujnik z SHT35
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Września, 2019, 11:02:38 »
Czesc Felix a do jakiej stacji masz podłączone te czujniki ? Bardzo fajne porównanie czujników z sht30 i sht35 bo widać różnicę i w wilgotnosci i temperaturze. Pytanie jak temperatura w sht35 wygląda w odniesieniu do termometru wzorcowego np. DT-2 ?
Niestety nie mam termometru wzorcowego. Czujniki mam podłączone do GW1000 i HP2550.
Porównywanie jest chyba bardziej skomplikowane, bo każda zmiana położenia czujników między sobą wpływa na pomiary. Niestety ta osłona od TFA nie jest idealna.

Offline wicia21

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Oregon BAR686
Odp: Czujnik z SHT35
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Września, 2019, 13:58:48 »
Masz rację położenie wpływa na pomiary a do tego odpowiednia osłona czujnika temperatury ma duże znaczenie , dlatego zakupiłem sobie osłonę pasywna od Davis o oznaczeniu 7714 która jest jedną z najlepszych osłon na rynku. Najlepsza osłona pasywna jest to Meteoshield Pro, która jest porównywalna z osłonami aktywnymi. Mając taką osłonę masz pewność że pomiary temperatury będą najbardziej odpowiadały temperaturze rzeczywistej. Ja u siebie mam rejestrator temperatury Termio25 z dokładnością temperatury do 0,1 stopnia a sonda z tego rejestratora umieszczona jest w osłonie pasywnej właśnie Davis 7714 i powiem, że w pełnym słońcu potrafi mi zawyżać o 1 - 1,5 stopnia a podobno w tej nowej osłonie Meteoshield Pro słońce wogóle nie wpływa na pomiar.

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Czujnik z SHT35
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Września, 2019, 15:19:08 »
Czujniki zamontowane w tym samym miejscu...

Najlepiej te osłony umieścić na jednej wysokości (np. jeden czujnik z lewej strony, drugi z prawej), wtedy porównanie będzie bardziej dokładne.

maksymalny błąd wilgotności przy 100% dla SHT30 to ±7% a dla SHT35 to ±3%
maksymalny błąd temperatury przy -20˚C dla SHT30 to ±0,7˚C a dla SHT35 to ±0,3°C.

Najważniejszy jest typowy błąd, bo maksymalny może wystąpić w bardzo niewielkim procencie sensorów, pisałem o tym, jak opisywałem te sensory w tekście Domowe stacje pogodowe coraz dokładniejsze - sensory SHT3x.

Niestety nie mam termometru wzorcowego.

SHT35 może być sam wzorcem, bo przecież typowy błąd pomiarowy w zakresie od -40°C do +90°C to tylko ±0,2-0,1°C.


« Ostatnia zmiana: 21 Września, 2019, 15:22:00 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Czujnik z SHT35
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Września, 2019, 16:51:41 »
Najlepiej te osłony umieścić na jednej wysokości (np. jeden czujnik z lewej strony, drugi z prawej), wtedy porównanie będzie bardziej dokładne.
Pierwotnie umieściłem te czujniki w osłonach na tym samym maszcie na jednej wysokości, ale wtedy jeden rzucał cień na drugi i różnica temperatury dochodziła do 2°C co niestety potwierdza fakt iż osłona TFA nie jest idealna. Trzeba by obracać ten maszt tak jak przesuwa się słońce ale wtedy jeden będzie blokować podmuchy drugiemu.. Może  umieścić czujniki na dwóch osobnych masztach w pewnej odległości od siebie?

Najlepsza osłona pasywna jest to Meteoshield Pro, która jest porównywalna z osłonami aktywnymi. Mając taką osłonę masz pewność że pomiary temperatury będą najbardziej odpowiadały temperaturze rzeczywistej.
Wydawanie ponad 1000 PLN na samą osłonę to już dla mnie przesada. Chyba się pogodzę z tym, że moje czujniki trochę zawyżają w pełnym słońcu.

Najważniejszy jest typowy błąd, bo maksymalny może wystąpić w bardzo niewielkim procencie sensorów
Masz rację, a więc typowe błędy to:

dla wilgotności 100%
SHT30 ma ±4%
SHT35 ma ±2%

Dla temperatury -20°C
SHT30 ma ±0,4°C
SHT35 ma ±0,2°C

SHT35 może być sam wzorcem, bo przecież typowy błąd pomiarowy w zakresie od -40°C do +90°C to tylko ±0,2-0,1°C.
I znowu masz rację. Nie pomyślałem o tym, że czujnik z sensorem SHT35 może być wzorcem.

Offline wicia21

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Oregon BAR686
Odp: Czujnik z SHT35
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Września, 2019, 17:12:46 »
Parasol ma 100% racji że sht35 przy swoim błędzie może służyć jako pomiar wzorcowy :) osłony tfa są i tak lepsze niż pomiary bez osłony. Moja osłona kosztowała poniżej 400 zł więc nie tak dużo. Felix jak włożyłeś sensor  sht35 do czujnika temperatury od stacji pogodowej czy może kupiłeś już z tym sensorem ?

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Czujnik z SHT35
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Września, 2019, 17:36:02 »
Moja osłona kosztowała poniżej 400 zł więc nie tak dużo.
400 zł to moim zdaniem też za dużo. Tym bardziej, że oryginalna osłona w czujnikach WH24, WH65, WS80 jest w miarę dobra o czym świadczą testy użytkownika na włoskim forum.

Felix jak włożyłeś sensor  sht35 do czujnika temperatury od stacji pogodowej czy może kupiłeś już z tym sensorem ?

Kupiłem sobie stację lutowniczą na gorące powietrze i po długim treningu udaje mi się lutować elementy SMD dzięki czemu udało mi się wymienić sensor SHT30 na SHT35 w czujniku WH31A.

Offline wicia21

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 37
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Oregon BAR686
Odp: Czujnik z SHT35
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Września, 2019, 18:03:46 »
Felix dzięki za informacje :) jak wyglądają osłony w tych czujnikach które wymieniłeś ?

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Czujnik z SHT35
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Września, 2019, 18:17:23 »
Pierwotnie umieściłem te czujniki w osłonach na tym samym maszcie na jednej wysokości, ale wtedy jeden rzucał cień na drugi i różnica temperatury dochodziła do 2°C co niestety potwierdza fakt iż osłona TFA nie jest idealna. Trzeba by obracać ten maszt tak jak przesuwa się słońce ale wtedy jeden będzie blokować podmuchy drugiemu.. Może  umieścić czujniki na dwóch osobnych masztach w pewnej odległości od siebie?

A gdybyś umieścił czujniki na tej samej wysokości, na jednym maszcie w ten sposób.

                   [c1]
                     ||
zachód        (m)        wschód
                     ||
                   [c2]

c1, c2 - czujniki
m - maszt

To chyba nie powinno być problemu z cieniem, słońce jest na górze, porusza się ze wschodu na zachód.
« Ostatnia zmiana: 21 Września, 2019, 18:23:55 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Czujnik z SHT35
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Września, 2019, 18:36:07 »
A gdybyś umieścił czujniki na tej samej wysokości, na jednym maszcie w ten sposób.

                   [c1]
                     ||
zachód        (m)        wschód
                     ||
                   [c2]

c1, c2 - czujniki
m - maszt

To chyba nie powinno być problemu z cieniem, słońce jest na górze, porusza się ze wschodu na zachód.
Możliwości zmiany miejsc czujników mam w pracy a tam będę na szczęście dopiero w poniedziałek. Coś pokombinuję, ale zaczynam się zastanawiać co i komu mam udowadniać bo czujniki powinny pokazywać prawie to samo jak w załączniku.

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Czujnik z SHT35
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Września, 2019, 18:39:40 »
Felix dzięki za informacje :) jak wyglądają osłony w tych czujnikach które wymieniłeś ?
W załączeniu fotki czujników. Osłonki są niepozorne ale naprawdę dają radę. W pełnym słońcu do trzech stopni niżej niż osłona TFA w tym samym miejscu.