Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja pogodowa Biowit - Bioterm model: 174320  (Przeczytany 15538 razy)

Offline Johny1981

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: BIOTERM (BIOWIT) 174320
Stacja pogodowa Biowit - Bioterm model: 174320
« dnia: 12 Kwietnia, 2011, 12:52:38 »


Bioterm model: 174320


Częstotliwość transmisji 433 Mhz.
Stacja wewnętrzna współpracuje z 3 czujnikami bezprzewodowymi (1 w zestawie).

- Wyświetla temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną.
- Wyświetla wewnętrzną i zewnętrzną wilgotność powietrza.
- Możliwość pomiaru temperatury w stopniach Celsjusza lub Fahrenheita.
- Wyświetla ciśnienie atmosferyczne w hPa i inHg (wyświetlanie ciśnienia bezwzględnego).
- Wyświetla zapamiętane wartości minimalne i maksymalne temperatury i wilgotności.
- Wyświetla czas
- Funkcja dwóch budzików
- Funkcja drzemki
- Wyświetla datę/kalendarz
- Wyświetla dni tygodnia
- Prognozuje graficznie pogodę
- Wyświetla fazy księżyca
- Wyświetla wschody i zachody słońca
- Sygnalizowanie o temperaturze przekraczającej określona wartość (do ustawienia)
- Wyświetla tendencje zmian temperatury
- Wyświetla tendencje zmian wilgotności
- Wyświetla na wykresie historię zmian wartości ciśnienia atmosferycznego

DANE TECHNICZNE
Stacja bazowa:


Zakres pomiaru temperatury wewnętrznej: 0°C do 50°C (32°F do 122°F)
Zakres pomiaru temperatury zewnętrznej: -50°C do 70°C (-22°F do 158°F)
Tolerancja/dokładność pomiaru temperatury: +/- 1.1°C (+/-2°F)
Zakres pomiaru wilgotności zew. i wew.: 20% - 95%
Dokładność pomiaru wilgotności: +/-5%
Zakres pomiaru ciśnienia: 919 hPa - 1080 hPa
Dokładność pomiaru ciśnienia: +/- 1,5hPa


Czujnik bezprzewodowy:

Odległość transmisji na otwartym terenie: 30 m max.
Częstotliwość: 433 MHz
Zakres pomiaru temperatury: -50°C do 70°C (-22°F do 158°F)
Tolerancja/dokładność pomiaru temperatury: +/- 1.1°C (+/-2°F)
Zakres pomiaru wilgotności zew. i wew.: 20% - 90%
Dokładność pomiaru wilgotności: +/-5%

Baterie:

Stacja pogody: 2 x AA 1.5V LR6 baterie alkaliczne lub akumulatorki
Czujnik: 2 x AAA 1.5V LR03 baterie alkaliczne lub akumulatorki

---------------------------------------------------------------------------------------

Jestem usatysfakcjonowanym posiadaczem powyższej stacji meteo. Z początku byłem nastawiony bardzo sceptycznie to tego rodzaju "wynalazków". Precyzja przedstawianych przez stację warunków atmosferycznych jest godna wystawienia oceny bardzo dobrej. Zasadniczą kwestią w czasie sprawdzania poprawności odczytywanych danych jest taka, że w większości przypadków nie zwracamy uwagi na czynniki zewnętrzne, których jest multum oraz które bardzo często wprowadzają nas w zakłopotanie a najczęściej spotykanymi są porównywanie danych z danymi z internetu, TV czy np. radio lub, co gorsza, z zaokiennym termometrem. Dodatkowym, bardzo złym testem jest ustawienie czujki obok bazy w oczekiwaniu na pokrycie się danych (zbyt mała odległość od centralki może wywołać zakłócenia odbioru sygnału w tym przekłamania pomiarowe. Najdłużej stabilizuje się pomiar wilgotności, która zmienia się zdecydowanie szybciej od temperatury (wystarczy chwyciś na 5-8 sekund czujkę w dłoń aby odczyt wilgotności zmienił się nawet o wartość kilkudziesięciu PUNKTÓW procentowych (nie mylić z procent). Kilka podstawowych porad: zarówno stacja jak i czujnik muszą się przez pewien czas przystosować do warunków otoczenia przy pierwszym uruchomieniu bądź zmianie lokalizacji (może być to czas rzędu nawet 30 do 50 minut). Przyrządy pomiarowe ulokowane blisko np. grzejnika, rozgrzanego latem metalowego parapetu, ściany odbijającej promienie świetlne praktycznie zawsze wprowadzą nas w błąd. Unikajmy rozlokowywania przyrządów pomiarowych w tego typu miejscach. Bardzo dobrym miejscem dla czujki jest zamontowanie jej na wysokości ok. 2m nad powierzchnią, w niewielkiej odległości od sufitu (zadaszenie) i w cieniu – np. ściana północna. Jedynym, jak dla mnie najmniej istotnym elementem jest przedstawianie ciśnienia atmosferycznego w wartości bezwzględnej – może ono być, jak wynika z prawa fizyki, odrobinę inne od np. podawanego w radio, tv czy internecie. Nie jest to żadne przekłamanie przyrządu barometrycznego – jest to prezentacja ciśnienia atmosferycznego w wartości bezwzględnej. Ps. NIGDY nie ryzykujmy z dokupywaniem, jeżeli mamy inną możliwość, czujników na serwisach aukcyjnych. Najlepiej zrobić to prosto od producenta albo ze sklepu „stacjonarnego” gdzie kupiliśmy stację i gdzie na miejscu moglibyśmy dopasować prawidłową czujkę ponieważ wskaźników „kompatybilnych” oraz IDENTYCZNIE wyglądających jest tyle co źdźbła w stodole. Cóż mogę dodać na koniec… z całego serducha polecam ten model. Fajna rzecz na prezent.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Stacja pogodowa Biowit - Bioterm model: 174320
« dnia: 12 Kwietnia, 2011, 12:52:38 »

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Stacja pogodowa Biowit - Bioterm model: 174320
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Kwietnia, 2011, 17:21:47 »
maksymalna wilgotność zewnętrzna ile wyniosła?

Offline Johny1981

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: BIOTERM (BIOWIT) 174320
Odp: Stacja pogodowa Biowit - Bioterm model: 174320
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Kwietnia, 2011, 09:09:47 »
maksymalna wilgotność zewnętrzna ile wyniosła?

95 %

Poinformowałem producenta o błędzie w instrukcji. Stacja ciągnie do 95 %, nie do 90.
« Ostatnia zmiana: 19 Kwietnia, 2011, 09:24:32 wysłana przez Johny1981 »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Stacja pogodowa Biowit - Bioterm model: 174320
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Października, 2012, 16:59:25 »
A jak z czytelnością wyświetlacza, czy ikony są duże, zdjęcie mało mi mówi.

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Stacja pogodowa Biowit - Bioterm model: 174320
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Października, 2012, 10:15:15 »
Mam pytanie, może ktoś z gości albo innych użytkowników posiada podobną albo tą samą stacje, i  wie jak długo trzeba czekać na zmianę ikonki.

 Od piątku gdy dostałem paczkę non stop świeci słońce  :-[ , chodź ciśnienie na stacji spadło z 998 Hpa do 995 hPa. to nadal mam tą samą ikonkę, raz się zdarzyło ale to pod czas pierwszego uruchomienia że  ikonka zmieniła się na słońce +chmurkę.
 Nie wiem czy coś jest uszkodzone czy jak, bo moja WH 1080 po nocnym spadku ciśnienia od razu zmieniła ikonkę na tą z chmurką + słońce.
« Ostatnia zmiana: 21 Października, 2012, 21:53:59 wysłana przez wiatromen »

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Stacja pogodowa Biowit - Bioterm model: 174320
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Października, 2012, 11:15:20 »
Co prawda nie mam takiej samej stacji ale sądzę, że ikona powinna już dawno być inna. Na przykład moja stacja reaguje natychmiast i ikona pogody się zmienia. Zmiana ikony skorelowana jest z progiem czułości barometru, nie wiem jaki duży próg jest zaprogramowany w tej stacji. Ale mimo wszystko, jeśli ciśnienie spadło o 4 hPa, to zmiana powinna nastąpić.
Próbowałeś może zresetować stację? Czy ten model pozwala na ręczne ustawienie ciśnienia wyjściowego czy też jest ono predefiniowane i nie można samodzielnie zmienić jego wartości?
Jeśli jest taka możliwość, to można zrobić test, zwiększając stopniowo wartość ciśnienia o 1 hPa, wówczas ikona powinna się zmieniać (można wtedy stwierdzić o ile hPa następuje zmiana ikony). Jeśli ikona się nie zmienia, to zły znak  :(  najprawdopodobniej, albo coś się zawiesiło albo jest jakieś uszkodzenie.
« Ostatnia zmiana: 24 Października, 2012, 11:24:19 wysłana przez Serenator »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Stacja pogodowa Biowit - Bioterm model: 174320
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Października, 2012, 20:42:59 »
Co prawda nie mam takiej samej stacji ale sądzę, że ikona powinna już dawno być inna. Na przykład moja stacja reaguje natychmiast i ikona pogody się zmienia. Zmiana ikony skorelowana jest z progiem czułości barometru, nie wiem jaki duży próg jest zaprogramowany w tej stacji. Ale mimo wszystko, jeśli ciśnienie spadło o 4 hPa, to zmiana powinna nastąpić.
Próbowałeś może zresetować stację? Czy ten model pozwala na ręczne ustawienie ciśnienia wyjściowego czy też jest ono predefiniowane i nie można samodzielnie zmienić jego wartości?
Jeśli jest taka możliwość, to można zrobić test, zwiększając stopniowo wartość ciśnienia o 1 hPa, wówczas ikona powinna się zmieniać (można wtedy stwierdzić o ile hPa następuje zmiana ikony). Jeśli ikona się nie zmienia, to zły znak  :(  najprawdopodobniej, albo coś się zawiesiło albo jest jakieś uszkodzenie.

Pisałem już w innym temacie, http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1260.msg9205;topicseen#msg9205  nie ma kalibracji ciśnienia ( progu ). Tak resetowałem stacje i nada nic, a ciśnienie dziś leciało w dół , WH 1080 już od dawna pokazuje deszcz, a ta bez zmian. :(

Gdy dostałem stacje, to na jej przedniej części widać wyraźny ślad, wgniecenie, stacja byłą zapakowane oryginalnie.
Nie wiem ale to chyba wada fabryczna,  :-\

PS. w tej chwili stacja Bioterm odnotowuje spadek ciśnienia, co powinno wiązać się ,tak myślę ze zmianą ikonki. Na wyświetlaczu zaznaczył się tylko trend ciśnienia strzałka w dół. ( drugi obrazek ) Niestety ikonka bez zmian :( :(
Co prawda nie mam takiej samej stacji ale sądzę, że ikona powinna już dawno być inna. Na przykład moja stacja reaguje natychmiast i ikona pogody się zmienia.

Serenator możesz mi przypomnieć swoją nazwę stacji ?? , coś mi się obiło o uszy że już ją nie produkują, czy to prawda. ?


Aktualizacja

Godzinę temu wspomniałem że stacja zanotowała na wyświetlaczu trend ciśnienia, strzałka w dół. Przypomnę że rano też miałem strzałkę w dół, a ikonka nie zmieniła się. Nie dawno w końcu  ikonka zmieniła się  ::)
W tym czasie minęło 12 godzin od zresetowania stacji, ciśnienie spadło aż z 997 hPa. do 991 hPa. na to wygląda że próg ciśnienia wynosi  6 hPa.  :o :o :o czy to normalne żeby stacja miała aż taki przedział ..
Na trzecim wykresie widać że piktogram jest inny niż ten z rana http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1260.msg9210;topicseen#msg9210, ostatni słupek jest cały zaczerniony.
Moja stacja WH 1080 przez ostatnią godzinę odnotowała szybki spadek ciśnienia, z 1018 hPa. do 1017 hPa. Stacja Bioterm, patrząc teraz na historię to od 3 godzin spadało ciśnienie o 1 hPa, może jest tak że Bioterm reaguje na gwałtowny spadek ciśnienia ?, ale czemu aż ta duży przedział, kurcze szkoda że nikt nie ma podobnej stacji to byśmy sprawdzili.
Miałem już reklamować ale w takim przypadku to sam nie wiem.  :'(

Aktualizacja


No znowu jakieś jaja, ikonka zmieniała się na częściowe zachmurzenie, chodź ciśnienie wzrosło tylko 1 hPa. o co tu chodzi ????
« Ostatnia zmiana: 24 Października, 2012, 23:17:36 wysłana przez wiatromen »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Stacja pogodowa Biowit - Bioterm model: 174320
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Października, 2012, 21:47:29 »
Prosze o skasowanie tego posta  ;)

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Stacja pogodowa Biowit - Bioterm model: 174320
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Października, 2012, 08:34:03 »

[...]
Serenator możesz mi przypomnieć swoją nazwę stacji ?? , coś mi się obiło o uszy że już ją nie produkują, czy to prawda. ?

Moja stacja to:
http://stacje-pogody.pl/592_stacja_pogody_globaltronics_gt_ws_03.html
Zgadza się, już nie jest produkowana a szkoda, bo model udany i pracuje w paśmie 868 MHz. Następne modele tej marki, nie wiadomo czemu, już pracują w paśmie 433 MHz.
Co zmiany ikonki w Twoim Biotermie, to faktycznie, dziwnie się zachowuje. Od momentu resetu, długo czekałeś na jakąkolwiek zmianę, a później kiedy ciśnienie zmieniło się tylko o 1 hPa, ikonka zmieniła się szybciej. A więc ten próg czułości nie wynosi chyba 6 hPa  ;) Może wreszcie się coś ruszyło, musisz teraz obserwować dłuższy czas, co będzie się działo.
« Ostatnia zmiana: 25 Października, 2012, 09:51:58 wysłana przez Serenator »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Stacja pogodowa Biowit - Bioterm model: 174320
« Odpowiedź #9 dnia: 25 Października, 2012, 10:43:39 »
Co zmiany ikonki w Twoim Biotermie, to faktycznie, dziwnie się zachowuje. Od momentu resetu, długo czekałeś na jakąkolwiek zmianę, a później kiedy ciśnienie zmieniło się tylko o 1 hPa, ikonka zmieniła się szybciej. A więc ten próg czułości nie wynosi chyba 6 hPa  ;) Może wreszcie się coś ruszyło, musisz teraz obserwować dłuższy czas, co będzie się działo.

Dokładnie tak zrobię, w tej chwili cały czas ciśnienie spada. Na wyświetlaczu jest ikonka deszczu czyli ok.
W instrukcji  znalazłem takie oto zdanie.
Cytuje
"Przewidywanie pogody
stacja pogody na podstawie pomiarów ciśnienia atmosferycznego z ostatnich 4 godzin tworzy prognozę pogody na następne 12 lub 24 godziny. Należy pamiętać,że w ciągu 12 godzin od włożenia baterii, dane pogodowe mogą być niepoprawne, ponieważ stacja pogody musi dostosować się do warunków  otoczenia
. "

Zobaczymy jak to będzie, bo coś mi się zdaje że przy wzroście ciśnienia stacja reaguje prawidłowo, gorzej jak spada, ale poczekam jeszcze.

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Stacja pogodowa Biowit - Bioterm model: 174320
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Października, 2012, 09:53:11 »
. Od momentu resetu, długo czekałeś na jakąkolwiek zmianę, a później kiedy ciśnienie zmieniło się tylko o 1 hPa, ikonka zmieniła się szybciej. A więc ten próg czułości nie wynosi chyba 6 hPa  ;)

Ten wzrost  o 1 hPa i zmiana ikonki to chyba błąd, bo w tej chwili czekam i czekam a zmiana ikony nie następuje chodź ciśnienie wzrosło aż o 6 hPa. :( nie wiem naprawdę o co tu chodzi.

 EDIT

Ruszyło po 8 hPa. jakaś kpina. :P

Jak myślicie jest to usterka czy to tak ma wyglądać, próg 7/8 hPa. przecież tylko przy aktywnych niżach Atlantyckich ta stacja się sprawdzi, albo na Islandii. >:(
« Ostatnia zmiana: 26 Października, 2012, 10:39:02 wysłana przez wiatromen »

Offline Serenator

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 997
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
Odp: Stacja pogodowa Biowit - Bioterm model: 174320
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Października, 2012, 12:24:32 »
[...]
Ruszyło po 8 hPa. jakaś kpina. :P

Jak myślicie jest to usterka czy to tak ma wyglądać, próg 7/8 hPa. przecież tylko przy aktywnych niżach Atlantyckich ta stacja się sprawdzi, albo na Islandii. >:(

Hmm... po lekturze poniższego postu, sam mam wątpliwości:
 
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=869.msg5814#msg5814
W opisywanej tam stacji, progi po których zmienia się ikona pogody też są duże.
« Ostatnia zmiana: 26 Października, 2012, 12:26:47 wysłana przez Serenator »

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Stacja pogodowa Biowit - Bioterm model: 174320
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Października, 2012, 21:38:53 »
Hmm... po lekturze poniższego postu, sam mam wątpliwości:
 
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=869.msg5814#msg5814
W opisywanej tam stacji, progi po których zmienia się ikona pogody też są duże.

Czytałem ten wątek , i mam nadzieje że tak nie jest w Biotermie.
Serenator a jak wytłumaczysz fakt, że stacja po silnym wzroście pokazała chmurkę i słońce i tu jest ok, ale gdzieś tak po godzinie gdy w sumie ciśnienie już tak nie goniło do góry, nagle ikonka zmieniła się na śnieg  :o.Przypominam że ciśnienie prawie się nie ruszało, lekko szło do góry.

A w tej chwili jest jeszcze lepiej zamiast śniegu mam deszcz przy +1`C,a przy +5`C był śnieg, ta stacja wariuje !!!!  :-X

Szkoda że Johny1981 nie odzywa się, ciekawe jestem jak jest u niego.

Co do instrukcji urządzenie ma wyskalowany ciśnieniomierz tylko aby stacja miała jakiś punkt odniesienia po załączeniu urządzenia trzeba ustawić pogodę jaka jest za oknem. Podczas zmiany pogodynki zmienia się zakres ciśnienia. Dziwne ale tak jest.
Właśnie szukam  i nie mogę znaleźć tej opcji, bo pewnie jej nie ma.

EDIT

Jest co raz gorzej :(
Wstaje rano by zobaczyć jaka jest aktualna temp. i wilg, patrze jest -1,3`C ale brak wilgotność, wychodzę na dwór a na czujniku kreseczki  :o :o szok biorę czujnik do domu temp. wzrasta i pojawia się wilgotność.

Na to wygląda że czujnik nie mierzy wilgotność przy minusowej temperaturze -- ręce opadają

 na stronie gdzie kupowałem stacje, już jest ona nie dostępna, dziwne

http://www.biowin.pl/
« Ostatnia zmiana: 27 Października, 2012, 10:08:30 wysłana przez wiatromen »