Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Moja WH1080/WS1080/Viking02041 i KrupstSL-53035P oraz montaż  (Przeczytany 21249 razy)

Offline Mikey

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 46
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH1080, KRUPST SL-53035P
Witam!

W tym temacie chciałbym podzielić się z Wami moją recenzją jak i również opinią na temat dwóch stacji pogodowych które posiadam. Jest to bardzo popularna WH1080 występująca pod kilkoma nazwami, moja ma z tyłu napisane Viking 02041. Oraz druga stacja którą posiadam to Krupst SL-53035P. Przedstawię również jak je zamontowałem, może komuś przyda się kilka pomysłów montażowych. ;)

KRUPST SL-53035P

Tą stację posiadam już od 3 lat, i jestem z niej bardzo zadowolony, mimo iż jest to mało znana marka. Na stronce  stacje-pogody.pl  jest na jej temat wiele negatywnych opinii, ale ja dodałem tam swoją pozytywną ( jestem jako Mik )  http://stacje-pogody.pl/346_opinie_stacja_pogody_krupst_sl_53035p.html Mówiąc wprost, urządzenie to nabyłem zupełnie w ciemno ( tzn. nie czytałem żadnych opinii, recenzji itp. na jej temat). Co mnie pokierowało przy jej wyborze? Wiele ciekawych funkcji, atrakcyjny wygląd, duży wyświetlacz i w porównaniu z innymi podobnymi stacjami dość atrakcyjna cena.

Jak stacja się sprawuje? Mój egzemplarz całkiem dobrze. ;D Według mnie wyświetlacz jest czytelny z każdego kąta, a podświetlenie bardzo ładnie działa i świeci, ale mam je wyłączone ( jest taka funkcja ) ponieważ włącza się ono gdy się zrobi trochę hałasu, i niestety reaguje na każde stuknięcie, poruszenie , kichnięcie i na muzykę więc jest trochę denerwujące- gdyż zapala się ono ( przewidziane przez producenta ) na klaśnięcie, niestety nie tylko. Stacja bazowa wyświetla u mnie aktualnie: prognozę graficzną, ciśnienie, trend ciśnienia na wykresie słupkowym (który oczywiście mruga), trend ciśnienia i jego historię, godzinę wraz z sekundami, temperaturę na zewnątrz i w pomieszczeniu, wilgotność na zewnątrz i w pomieszczeniu, godzinę wschodu i zachodu słońca, fazy księżyca, pływy oraz datę w rożnych formatach do wyboru.

Jeśli chodzi o czujnik zewnętrzny to jego największymi minusami są: czarny kolor który przyciąga promienie słoneczne jak magnes i brak jakiejkolwiek osłonki przed deszczem, ponieważ w instrukcji jest napisane aby nie narażać czujnika na zamoknięcie. Ja na początku wieszałem czujnik we wnęce okiennej, teraz znajduje się on w mini klatce meteo.

 Jeśli chodzi o same pomiary to stacja jest dokładna jeśli chodzi o wilgotność i temperaturę ( wyświetlaną w C lub F) zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, nieco gorzej jest z ciśnieniem, które jest zaniżane przez stację o około 4-6hPa, ale idzie się przyzwyczaić. Prognoza graficzna w miarę się sprawdza, jest ona ustawiana na podstawie ciśnienia atmosferycznego. Stacja wylicza nam też punkt rosy i można ustawić sobie ostrzeżenie o upałach. Zegar jet niby ustawiany automatycznie przez DCF, ale jest to dość głęboko zakopane w funkcjach stacji, a w instrukcji nic na ten temat nie ma. W stacji możemy sobie również ustawić budzik. :D Największym chyba mankamentem są przyciski (których jest aż 12 umieszczonych z tyłu, w moim przypadku aby ustawić np. głupi zegar muszę zdejmować stację z haczyka. Warto też dodać, że są łatwo dostępne dodatkowe czujniki zewnętrzne do tej stacji, możemy posiadać takich max. 3, które będą współpracowały ze stacją ponieważ posiada ona 3 kanały.

Zalety:
-ładny wygląd
-dość dokładna
-posiada wiele funkcji
-dobry wyświetlacz
-bezawaryjna (jak na razie )
-możliwość zakupu dodatkowych czujników zewnętrznych (max. 3 )

Wady:
-zaniżanie ciśnienia
-czarny kolor czujnika zewnętrznego i brak osłonki dla niego
-12 małych przycisków umieszczonych z tyłu stacji
-nie wiadomo jak ustawić zegar w DCF ( jest ikonka ale się nie świeci )

Jeśli ktoś chce zapoznać się z dokładną specyfikacją stacji to podaję stronę producenta, wszystkie wartości jakie mierzy stacja są tam podane: 

http://www.krupst.pl/35P.htm



WH1080/WS1080/Viking 02041

Tą stację zakupiłem około rok temu, teraz leci jej drugi rok użytkowania. Co mnie pokierowało do jej kupna? W przeciwieństwie do Krupsta'a, przed wyborem bardziej profesjonalnej stacji przeglądałem wiele stron i opini na temat różnych podobnych stacji do WH1080. W końcu trafiłem na to forum i zobaczyłem wiele pozytywnych opinii, recenzji i testów na jej temat i się zdecydowałem. Kosztowała mnie ona wraz z przesyłką równe 400zł, a kupiłem ją na Allegro. Jak się później okazało, stałem się posiadaczem jednej z najbardziej popularnych i cenionych stacji w miarę przystępnej cenie.

Po otrzymaniu całego zestawu na szybko sprawdziłem czy wszystko działa i zabrałem się za montaż ( o którym będzie za chwilę  :) ). Oczywiście wszystko działało poprawnie, a największe wrażenie zrobił na mnie wyświetlacz - duży i wbrew wielu opinii dobrze czytelny z każdego kąta.

Aktualnie moja WH1080 na swym wyświetlaczu pokazuje:
- temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu - możemy sobie ustawić czy temp. ma być podawana w stopniach Celsjusza czy Fahrenheita, ustawić górny i dolny próg ostrzeżeń oraz zobaczyć wartości maksymalne i minimalne pomiarów
- temperaturę i wilgotność na zewnątrz - możemy sobie ustawić czy temp. ma być podawana w stopniach Celsjusza czy Fahrenheita, ustawić górny i dolny próg ostrzeżeń oraz zobaczyć wartości maksymalne i minimalne pomiarów, ale oprócz tego można też zobaczyć tam temperaturę odczuwalną i punkt rosy które mogą być wyświetlane po jednym wybranym zamiast temperatury
-prognozę graficzną - tu można sobie ustawić próg ciśnienia ( czyli po jakim spadku lub wzroście ciśnienia zmieni nam się grafika z prognozą ), próg burzowy ( czyli po jakim spadku ciśnienia stacja zmieni ikonkę prognozy na ulewę ), jest tam też widoczny trend pogody - migająca strzałeczka do góry gdy się pogoda poprawia i ikonka się zmienia na " lepszą pogodę " i na odwrót gdy strzałeczka mruga do dołu
- czas starowany radiowo ( DCF ), który synchronizuje się po każdej pełnej godzinie i powoduje przez około 5-7 minut nie wysyłanie danych do bazy  >:(
- datę - można sobie ustawić jej różne formaty
- ilość zapełnionej pamięci
- kierunek wiatru
- prędkość wiatru - możliwość ustawienia czy chcemy mieć wyświetlony maksymalny zmierzony poryw w ciągu 48 sekund ( bo co tyle stacja dostaje dane z czujników zewnętrznych ) czy wyliczoną i pokazaną średnią prędkość wiatru, możemy ustawić sobie też jednostki wyświetlania ( km/h, m/s, knots, mph, bft ), zobaczyć wartość maksymalną pomiarów i ustawić progi ostrzeżeń ( czyli przy jakiej prędkości wiatru stacja poinformuje nas o niebezpieczeństwie )
- ilość opadów deszczu - mierzona co 0,3mm, możliwość ustawienia jednostek ( mm, inch ), można też ustawić zakres czasowy wyświetlanej wartości - czyli godzina, 24 godziny, tydzień, miesiąc wstecz i TOTAL - od ostatniego kasowania danych. Możemy również ustawić progi ostrzeżeń ( dla wszystkich w/w " czasów wstecznych " ) oraz zobaczyć wartości max i min. również dla wszystkich jak ja to nazywam "czasów wstecznych " pomiarów
- ciśnienie - możliwe jednostki do ustawienia to hPa, inhg, mmhg. Ustawić również możemy czy chcemy mieć podawane ciśnienie bezwzględne czy względne, oczywiście ustawić progi ostrzeżeń i zobaczyć wartości max i min pomiarów. Jest również wyświetlany wykres słupkowy ukazujący historię ciśnienia 24 lub 12 godzin wstecz ( można ustawić ) i oczywiście mruga on na wyświetlaczu.

Co do czujników zewnętrznych, są nimi wiatromierz, wiatrowskaz, deszczomierz, czujnik termo-hygro w którym są dwie baterie (popularne paluszki ) zasilające wszystkie czujniki zewnętrzne. Myślę, że są one zrobione dość solidnie ( jak na stację w takiej cenie ) z twardego plastiku. Wszystkie elementy są..., a raczej były białe, ale niestety słońce i warunki atmosferyczne zrobiły swoje i trochę już one zszarzały i zżółkły.  Do zestawu były również dołączone dwie rurki montażowe, trzy plastikowe uchwyty do montażu poszczególnych czujników, kilka śrubek i dwie metalowe opaski, tak więc producent wszystko przewidział i jedyne co z naszej inicjatywy potrzebne jest do montażu to śrubokręt, klucz ( chyba 6 ) i chęci... ;D

Stację pogody WH1080 oceniam na 8+/10. Jest ona dość dokładna, przesył danych co 48 sekund w zupełności wystarcza w normalnym użytkowaniu. Wbrew powszechnej opinii, mój model ma czytelny wyświetlacz z każdego kąta. Bardzo jestem też zadowolony z dotykowego wyświetlacza, jak dla mnie lepszy od przycisków. Stacja nie jest " prądożerna ", w bazie baterie trzymają około roku ( 3 popularne paluszki ) a w czujniku zewnętrznym to zależnie od temperatury ale jak są porządne (np. Energizer ) to około roku wytrzymują bez problemu ( 2 popularne paluszki ). Ogromną zaletą stacji jest jej pamięć - aż 4080 pomiarów, ja mam ustawiony interwał czasowy na 15 minut. Jest w niej również możliwy regulowany kontrast, dla mnie nie potrzebny -  mam ustawiony na 0 i wszystko widzę. Stacja pracuje na dobrym i mało zaśmieconym paśmie 868 MHz, miałem tylko kilka razy zerwane połączenie  czujnik zew. - stacja bazowa, ale tylko na chwilę i samo wszystko wracało do normy. Posiada możliwość podłączenia do komputera i analizę danych za pomocą programu Easy Weather (oczywiście dołączony do stacji na płytce ), bardzo często z niego korzystam i program jest bardzo łatwy w obsłudze. Co do wad to niestety posiada, ale bardzo mało i mało uciążliwe - przede wszystkim co każdą pełną godzinę synchronizacja zegara DCF i brak przesyłu danych przez około 5-7 minut po każdej pełnej godzinie, denerwujące piknięcie przy każdym dotknięciu wyświetlacza. Niektórzy pisali też, że stacja zaniża odczyty wilgotności, u mnie przy deszczowej pogodzie czy mgle bez problemu  i prawie zawsze pokazywane są wartości rzędu 95-98% , więc to chyba zależy od modelu na jaki trafimy. Myślę, że do wad należy też zaliczyć niebyt udaną osłonkę czujnika termo-hygro, przed deszczem osłania doskonale, niestety podczas słonecznych dni nagrzewa się i powoduje zawyżenie odczytów temperatury o nawet 5*C, niektórzy sobie z tym radzą robiąc osłonki z podstawek od doniczek czy budując klatki meteo - ja nic z tym nie robię ale o tym trochę niżej. Prognoza graficzna jest ustalana na podstawie ciśnienia i temperatury, u mnie na progu ciśnienia 3hPa praktycznie zawsze się sprawdza, więc jestem z tego bardzo zadowolony.



Montaż obydwu stacji pogodowych

Montaż urządzeń pomiarowych już przed zakupem WH1080 miałem obmyślony i praktycznie wszystko było już przygotowane, chciałem zamontować stację od razu jak przyszła i to mi się udało. Mieszkam w domu jednorodzinnym i mam możliwość montażu urządzeń na dachu, ale zrezygnowałem z tego ponieważ chciałem mieć wszystkie czujniki w jednym miejscu, a przy montażu na dachu musiałbym je wszystkie odpowiednio porozmieszczać.

Oto mój pomysł montażu - wszystkie czujniki od WH1080 zostały umieszczone na metalowej rurze o długości około 4,05m. W gruncie jest zabetonowana na stałe jeszcze jedna rura ( kwadratowa ) w którą wchodzi cały maszt wraz z osprzętem na głębokość około 60-70cm. Ma on luz, ale jet on blokowany przez metalowy pręt. Pewnie się zastanawiacie dlaczego nie zabetonowałem od razu masztu? Ano dlatego, że cały posterunek meteorologiczny znajduje się przed domem i kiedy wyjeżdżam gdzieś na dłuższy czas chowam cały sprzęt do garażu aby nikt go nie uszkodził lub co gorsza nie ukradł, a poza tym w razie potrzeby dokręcenia np. wiatromierza nie muszę się wdrapywać na drabinę tylko wyciągam cały maszt, opieram o płot i mam do wszystkiego dostęp - musiałem tak raz zrobić kiedy okazało się, że nie wkręciłem śrubki od wiatrowskazu. Warto też dodać, że mój tata dorobił mi w pracy metalowe dodatkowe uchwyty do deszczomierza i czujnika termo-hygro, ponieważ rura od masztu jest za gruba aby zamontować oryginalne uchwyty. W tym roku zamontowałem również 3 odciągi z linki metalowej w gumowym oplocie, ponieważ podczas silniejszego wiatru >45km/h masztem trochę bujało i potrafiło nawet naliczyć opad. Linki są przymocowane do gruntu za pomocą stalowych prętów które są wbite w trawnik i zagięte na końcu aby trzymały odciąg. Cały maszt (mierząc od poziomu gruntu do wiatromierza i wiatrowskazu ) ma około 4 metrów. Wiem nie za wysoko ale jest to na w miarę otwartym terenie i na razie spisuje się dobrze. ;)


Heh... pomalowałem mazakiem końcówkę wiatromierza, dla mnie lepiej wygląda. :P


Na tym zdjęciu widać dodatkowe uchwyty na których jest zamontowany deszczomierz i czujnik termo - higro.


Montaż odciągów.


Kiedy metalowy pręt jest wciśnięty cały maszt " siedzi " sztywno i się nie rusza.


Gdy go wyciągnę maszt jest luźny i można go z łatwością wyciągnąć.


Mini klatka meteo

Została również zbudowana przeze mnie mini klatka meteo. Jest ona zrobiona ze sklejki, a okienka/kratki/raszki ( jak kto woli ) to kratki wentylacyjne wklejone na silikon, które kupimy w każdym zwykłym sklepie budowlanym. Ot nie chciało mi się bawić z robieniem listewek to wpadłem na taki właśnie pomysł aby wkleić te kratki do ramek zrobionych ze sklejki. Cała klatka jest z zewnątrz pomalowana na biało ( regularnie myta a w razie potrzeby malowana na nowo aby dobrze spełniała swoją funkcję ) a wewnątrz na czarno. Znajduje się w niej nadmiar kabli od WH1080 i czujnik od KRUPST'a -  dlatego nie robiłem osłony radiacyjnej do WH1080, według mnie jeden czujnik w klatce meteo jest wystarczający a dzięki temu mam temperaturę w pełnym słońcu jak i w warunkach w klatce. Klatka jest zamontowana na 2 metrach a czujnik termo-higro i deszczomierz trochę wyżej. Na zdjęciach doskonale widać, że klatka jest nieco "koślawa" i daszek jest krzywo - trochę leci na lewo jak by patrzeć od strony drzwiczek ( on ma być w powietrzu - jest lekko pochylony w stronę rury aby deszcz spływał, a szczelina między nim a ściankami jest do dodatkowej cyrkulacji powietrza ), ale nie jestem stolarzem, najważniejsze, że spełnia ona swoje zadanie i nie dopuszcza do środka promieni słonecznych i deszczu.



Tutaj widać, że daszek jest nieco krzywo i leci na lewo.


Tak jest zamontowana klatka na maszcie. Jest to kawałek blachy przyspawanej do płaskownika a ten metalowymi opaskami jest przymocowany do masztu.


Uff... to chyba na tyle.

Podsumowując: z obu stacji jestem bardziej niż zadowolony, spisują się ona bardzo dobrze i nie ma z nimi większych problemów oprócz regularnego wymieniania baterii. ;)

Jeśli macie jakieś pytania, uwagi, zastrzeżenia co do mojej "budowli" to piszcie śmiało w tym wątku, postaram się na każde pytanie udzielić odpowiedzi. Komentarze bardzo mile widziane.

Pozdrawiam,
Mikey
« Ostatnia zmiana: 03 Lipca, 2011, 17:44:22 wysłana przez Mikey »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych


Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Moja WH1080/WS1080/Viking02041 i KrupstSL-53035P oraz montaż
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Lipca, 2011, 11:00:13 »
Bardzo fajnie napisana recenzja, wyszczególniłeś wszystkie funkcje  z WH 1080.
Ostatnio po opadach które były,  zauważyłem że o pełnej godz. wtedy kiedy zegar zsynchronizuje się z DCF miałem przed pełną godz. 1,5 mm, a po tej przerwie która wynosiła ok.6 min. na wyświetlaczu pojawiła się wartość 3.0 mm
Także myślę że czujnik termo-hydro cały czas  komunikuje się ze stacją. Bo jak by inaczej naliczyło, z wiatrem może być podobnie.

Ciekawy montaż czujników, sprytnie zrobiłeś z tym wyjmowanym masztem.

Offline Areecki

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 506
  • Otrzymał podziękowań: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda Bukowa
  • Typ stacji: Viking 02047 ( klon WH 1090) , Termio-1 , Termometr LT-102
Odp: Moja WH1080/WS1080/Viking02041 i KrupstSL-53035P oraz montaż
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Lipca, 2011, 00:27:33 »
Świetna recenzja, na prawdę dzięki za nią, bo szczegółowo opisałeś funkcje stacji i montaż.
Ja będę miał problem z montażem a do kupna zostało już nie wiele bo kasa już prawie jest,
ale chyba zdecyduję się na 1090 z racji na ładniejszy wyświetlacz.

Trochę mnie dziwi ten problem z zrywaniem przesyłu danych o pełnych godzinach w trakcie aktualizacji czasu, bo czytałem opinie wielu osób i nie było takich problemów, albo może ktoś nie zwracał na to uwagi.
No ale skoro masz interwał ustawiony na 15 min to nie powinno to zbytnio przeszkadzać.
Co do osłony no to dla mnie temp jest bardzo ważna i albo postaram się o jakieś naturalne miejsce zacienione dla czujnika hydro albo pomyślę o jakiejś osłonie :)


Fan Page Amatorskich Stacji Meteo na FB : https://www.facebook.com/groups/750342651716988/
Linki Pogodowe : http://areecki.pl/POGODA.html

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Moja WH1080/WS1080/Viking02041 i KrupstSL-53035P oraz montaż
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Lipca, 2011, 11:26:38 »


Trochę mnie dziwi ten problem z zrywaniem przesyłu danych o pełnych godzinach w trakcie aktualizacji czasu.

Ja już się przyzwyczaiłem, to tak bardzo nie przeszkadza, i najważniejsze że dane są zapamiętywane, tzn. jeżeli w tym czasie pada, a akurat jest pełna godzina, to i tak będą te dane zapamiętane.
« Ostatnia zmiana: 27 Lipca, 2011, 11:28:33 wysłana przez wiatromen »

Offline Areecki

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 506
  • Otrzymał podziękowań: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda Bukowa
  • Typ stacji: Viking 02047 ( klon WH 1090) , Termio-1 , Termometr LT-102
Odp: Moja WH1080/WS1080/Viking02041 i KrupstSL-53035P oraz montaż
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Lipca, 2011, 19:20:54 »
Czy taka sama sytuacja występuję w modelu 1090 ?
Czy inne parametry też są zapamiętywane do bazy, tylko nie wyświetlane na ekranie stacji ?

Fan Page Amatorskich Stacji Meteo na FB : https://www.facebook.com/groups/750342651716988/
Linki Pogodowe : http://areecki.pl/POGODA.html

Offline Mikey

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 46
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH1080, KRUPST SL-53035P
Odp: Moja WH1080/WS1080/Viking02041 i KrupstSL-53035P oraz montaż
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Lipca, 2011, 20:18:13 »
Wiem, że opady się zapisują ale jak jest z innymi parametrami to niestety nie wiem. Myślę, że jeśli masz zamiar kupić 1090 to napisz do kogoś kto ją posiada żeby sprawdził czy tak jak w WH1080 występuje ten problem.  ;)

Offline Areecki

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 506
  • Otrzymał podziękowań: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda Bukowa
  • Typ stacji: Viking 02047 ( klon WH 1090) , Termio-1 , Termometr LT-102
Odp: Moja WH1080/WS1080/Viking02041 i KrupstSL-53035P oraz montaż
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Lipca, 2011, 20:25:38 »
Wiem już na jej temat oj dużo. Ale jeszcze jak widzę nie wszystko np :
Cytuję kolegę z forum :

Mam kolejne wnioski co do tej staacji, zauwazylem ze stacja ma zaprogramowane juz predkosci wiatru, chodzi mi o to ze pokazuje stale predkosci: 1,1  2,5  3,6  5,0  6,1  7,2 itd i troche mnie to zdziwilo no i pomiary nie sa juz takie dokladne

Wydaje mi się trochę to dziwne bo moim zdaniem stacja powinna obliczać dokładnie prędkość
wiatru i lepiej, żeby pokazywała prędkość w km/h np. co pół jednostki, niż takie stałe prędkości.
Niech ktoś zwróci na to uwagę i napiszę.

Fan Page Amatorskich Stacji Meteo na FB : https://www.facebook.com/groups/750342651716988/
Linki Pogodowe : http://areecki.pl/POGODA.html

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Moja WH1080/WS1080/Viking02041 i KrupstSL-53035P oraz montaż
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Lipca, 2011, 22:32:54 »
Mój viking (klon 1090) o pełnych godzinach nie zapisuje przez parę minut temperatury, wilgotności, prędkości i porywu wiatru i pokrewnych im wartości, nalicza natomiast opad deszczu w tym czasie. Jest to dość irytujące, gdyż już nieraz zdarzyło się, iż np. o pełnej godzinie zaczęła się burza lub deszcz z silnym wiatrem, a ja nie mogłem zobaczyć lub też później odczytać przez 7 minut (tyle u mnie z reguły trwa owo "zamrożenie") parametrów pogody. Wiąże się to również z nagłymi skokami linii na wykresach. Co do wiatru, to tak jak zostało to wyżej nadmienione, stacja generuje stałe wartości prędkości.

Offline Areecki

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 506
  • Otrzymał podziękowań: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda Bukowa
  • Typ stacji: Viking 02047 ( klon WH 1090) , Termio-1 , Termometr LT-102
Odp: Moja WH1080/WS1080/Viking02041 i KrupstSL-53035P oraz montaż
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Lipca, 2011, 22:40:28 »
A nie można wyłączyć uaktualniania czasu , kurde rozumiem żeby to było co 24 h, ale co godzinę ?
Z tymi wartościami prędkości wiatru też się nie spodziewałem.
Eh sporo kasy jak dla mnie i myślałem, że nie będzie takich wad. Jednak w profesjonalny sprzęt
to trzeba trochę zainwestować.

Może ktoś poleci coś do 500 zł o podobnych parametrach bez tych wad ?

Fan Page Amatorskich Stacji Meteo na FB : https://www.facebook.com/groups/750342651716988/
Linki Pogodowe : http://areecki.pl/POGODA.html

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Moja WH1080/WS1080/Viking02041 i KrupstSL-53035P oraz montaż
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Lipca, 2011, 22:53:30 »
Mój viking (klon 1090) o pełnych godzinach nie zapisuje przez parę minut temperatury, wilgotności, prędkości i porywu wiatru i pokrewnych im wartości, nalicza natomiast opad deszczu w tym czasie. Jest to dość irytujące, gdyż już nieraz zdarzyło się, iż np. o pełnej godzinie zaczęła się burza lub deszcz z silnym wiatrem, a ja nie mogłem zobaczyć lub też później odczytać przez 7 minut (tyle u mnie z reguły trwa owo "zamrożenie") parametrów pogody(...)

A nie próbowałeś tego wyeliminować, poprzez takie zamocowanie czujnika termo/hygro (południowy-zachód) aby stacja szybko łapała sygnał DCF i nie musiał tego powtarzać co godzinę. W instrukcji od WH3080 znalazłem coś takiego "Then it will start looking for a DCF signal for about 5 minutes. If no signal is found, it will attempt again every hour until it does.". Z tego by wynikało, że stacja powtarza to co godzinę w przypadku braku odbioru sygnału DCF. WH3080 to rozwinięcie konstrukcji WH1080, czyli w WH1080/1090/2080 powinno być pewnie podobnie.
« Ostatnia zmiana: 29 Lipca, 2011, 08:43:14 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline Areecki

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 506
  • Otrzymał podziękowań: 13
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda Bukowa
  • Typ stacji: Viking 02047 ( klon WH 1090) , Termio-1 , Termometr LT-102
Odp: Moja WH1080/WS1080/Viking02041 i KrupstSL-53035P oraz montaż
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Lipca, 2011, 07:49:07 »
Parasol, dzięki za wzmiankę ;)
Kurde ty też polecałeś 1090 w większości wpisach w tym przedziale cenowym chyba nic lepszego nie znajdę. A trzeba jeszcze zainwestować za jakiś czas w montaż i osłonę. ;)

Fan Page Amatorskich Stacji Meteo na FB : https://www.facebook.com/groups/750342651716988/
Linki Pogodowe : http://areecki.pl/POGODA.html

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Moja WH1080/WS1080/Viking02041 i KrupstSL-53035P oraz montaż
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Lipca, 2011, 08:36:03 »
O problemach z odbiorem DCF w WH1080 można przeczytać tutaj: http://www.timetec.freeserve.co.uk/DCF/dcf.htm . Z tekstu wynika, że aby osiągnąć optymalny odbiór DCF antena powinna być ułożona idealnie poziomo i skierowana w kierunku nadajnika sygnału DCF.

Oryginalnie umocowana antena jest wciśnięta (byle jak, pod kątem) między czujnik wilgotności a płytkę. Często w transporcie antena może się obluzować i zmienić swoje położenie na dowolne.



A to zdjęcie po modyfikacji. Antena została oddalona od czujnika wilgotności i umieszczona prosto.



Aktualizacja
W jednym z postów Dador napisał: W nowych sensorach podobno został już rozwiązany problem z anteną do odbioru DCF. Teraz jest ona umieszczona u góry czujnika, na obudowie, od strony gniazd wind/rain.
« Ostatnia zmiana: 02 Kwietnia, 2012, 19:35:48 wysłana przez Parasol »
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl

Offline wiatromen

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 800
  • Otrzymał podziękowań: 33
  • Płeć: Mężczyzna
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
Odp: Moja WH1080/WS1080/Viking02041 i KrupstSL-53035P oraz montaż
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Lipca, 2011, 22:47:22 »
Ale jak jest z innymi parametrami to niestety nie wiem.

Myślę że jest podobnie,że zapamiętuję, najlepiej zrobić mały test
A polegał by on na tym. Wkasować max. prędkość wiatru lub temp. przed pełną godz. a później sprawdzić czy zapamiętało max poryw lub temp.  Czy to w Cumulusie, albo EW. Chyba dobrze myślę. :-\
« Ostatnia zmiana: 29 Lipca, 2011, 23:00:34 wysłana przez wiatromen »

Offline Dador

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 516
  • Otrzymał podziękowań: 56
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja pogody VP2 - aktualna pogoda w Rybniku i Jejkowicach
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon, Ecowitt
Odp: Moja WH1080/WS1080/Viking02041 i KrupstSL-53035P oraz montaż
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Lipca, 2011, 07:25:59 »
Cytat: Parasol
A nie próbowałeś tego wyeliminować, poprzez takie zamocowanie czujnika termo/hygro (południowy-zachód) aby stacja szybko łapała sygnał DCF

Czujnik termo-hygro patrzy obecnie frontem (tam gdzie miga dioda) na zachód. Umieszczony jest na dachu, a z racji tego, że mieszkam na kępce (górka) to nie ma żadnych przeszkód w odbiorze sygnału DCF aż po horyzont. Stacja oregon, którą posiadam, łapie sygnał DCF (3 kreseczki, czyli najwyższa jakość sygnału) nawet wewnątrz budynku. Zatem czujnik na dachu powinien również działać ok.

@Areecki

W czasie braków pomiarów z czujnika zewnętrznego po każdej pełnej godzinie, parametry temperatury i wilgotności wewnątrz domu zmieniają się normalnie w tym czasie.

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Moja WH1080/WS1080/Viking02041 i KrupstSL-53035P oraz montaż
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Lipca, 2011, 11:49:44 »
Czujnik termo-hygro patrzy obecnie frontem (tam gdzie miga dioda) na zachód. Umieszczony jest na dachu, a z racji tego, że mieszkam na kępce (górka) to nie ma żadnych przeszkód w odbiorze sygnału DCF aż po horyzont.

A nie próbowałeś zmienić czas np. o 1 godzinę i sprawdzić czy stacja odbierze sygnał DCF (ustawi poprawny czas). Czy po ustawieniu czasu ponownie będą przerwy w transmisji danych po pełnych godzinach. Wtedy byłoby jasne czy stacja aktualizuje czas co godzinę czy aktualizacja co godzinę jest tylko przy problemach z odbiorem DCF.
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl