Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z forum wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Conrad WS-0101 - recenzja  (Przeczytany 24821 razy)

Offline Andy

• Cirrus
  • *
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Conrad WS 0101
Odp: Conrad WS-0101 - recenzja
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Listopad, 2012, 13:18:49 »
Tak, zgadza się dobrze zrozumiałeś to wiatraczek szwankuje, prawie cały czas stoi, pomimo, że jak napisałem jest fabrycznie dobrze spasowany. To z nim są problemy. Dlatego dołączyłem screena z programu, na którym to widać. Aktualnie za oknem pomimo wiatru wiatraczek dalej jest w bezruchu.
Skorzystam z okazji i podpytam w takim razie. Musiałbym pewnie zdjąć kopułkę z łopatkami aby nasmarować łożysko, tylko to się tam kręci, czy tak?
Z drugiej jednak strony mając sprzęt na gwarancji, pewnie nie mogę tego zrobić, tylko reklamować.
dzięki za odpowiedź
Andy

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

« Odpowiedź #15 dnia: 15 Listopad, 2012, 13:18:49 »

Offline Serenator

• Cumulonimbus
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Listopad, 2012, 14:54:18 »

Skorzystam z okazji i podpytam w takim razie. Musiałbym pewnie zdjąć kopułkę z łopatkami aby nasmarować łożysko, tylko to się tam kręci, czy tak?

Tak, wszystko co się kręci a więc ośki, łożyska, itp.

Z drugiej jednak strony mając sprzęt na gwarancji, pewnie nie mogę tego zrobić, tylko reklamować.

Bezwzględnie tak. Jakakolwiek ingerencja w sprzęt w czasie trwania gwarancji, spowodować może jej utratę. Tak więc w zasadzie pozostaje tylko reklamacja  :)

Offline Andy

• Cirrus
  • *
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Conrad WS 0101
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Listopad, 2012, 22:05:31 »
I tak właśnie zrobię. Może wreszcie trafię na jako tako działający, choć przez 6 miesięcy sprzęt.
Dziękuję za okazaną pomoc i zainteresowanie.
pozdrawiam
Andy

Offline Brecht

• Cirrocumulus
  • **
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Oregon Scientific BAR208HG; Conrad Ws-0101
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Listopad, 2012, 12:03:46 »
Czy planując umiejscowienie czujnika termo-higro tej stacji szukać miejsca osłoniętego od deszczu czy opady mu nie straszne? Jakie są zalecenia producenta w tej kwestii?

EDIT: Dodatkowa kwestia - czy przy ustalaniu wysokości nad poziomem morza do ustalenia ciśnienia atmosferycznego uwzględniać tylko poziom gruntu czy dodawać jeszcze wysokość budynku, tzn wysokość gdzie się sam czujnik znajduje? Nie wiem jak różnica 5-7 metrów wpłynie na wyświetlany wynik.
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad, 2012, 12:36:54 wysłana przez Brecht »

Offline Serenator

• Cumulonimbus
  • Otrzymał podziękowań: 50
  • [VIP]
  • Typ stacji: GT-WS-03
« Odpowiedź #19 dnia: 20 Listopad, 2012, 14:43:37 »
[...]
EDIT: Dodatkowa kwestia - czy przy ustalaniu wysokości nad poziomem morza do ustalenia ciśnienia atmosferycznego uwzględniać tylko poziom gruntu czy dodawać jeszcze wysokość budynku, tzn wysokość gdzie się sam czujnik znajduje? Nie wiem jak różnica 5-7 metrów wpłynie na wyświetlany wynik.

Ciśnienie spada wraz z wysokością średnio 11,5hPa na każde 100 m, a więc łatwo obliczyć o ile spada na każdy 1 metr. Chcąc mieć dokładny pomiar należy również uwzględnić odległość od gruntu do miejsca w którym zamontowano czujnik.
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad, 2012, 14:45:29 wysłana przez Serenator »

Offline Mark

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 13
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Miejscowość: Ślesin k. Konina
  • Typ stacji: Conrad WS-0101 (WH 2080)
« Odpowiedź #20 dnia: 20 Listopad, 2012, 14:57:16 »
W drugim poście widać, gdzie mam czujnik. Patrząc na zdjęcie na kartonie wszystkie elementy są razem, więc nawet gdyby był na dachu to przy załączonej osłonie nie powinno być przecieków. U mnie czujnik jest osłonięty dobrze od jednej strony od deszczu, ale przy silnych opadach z zachodu, gdzie był zmoczony nic mu nie było, tzn. chodzi o osłonę oczywiście. Podobnie przy zalegających gęstych mgłach był cały zroszony i ja nie miałem do tej pory żadnych przerw w łączności (choć na przykład szczelinę przy komorze od baterii zakleiłem dla bezpieczeństwa).
Zatem opady nie straszne, ale Słońce już może w odczytach namieszać przy korzystaniu jedynie z tego co dodał producent, niestety :/
Jak ja ustawiłem ciśnienie to dość wiernie pokazuje wskazania zbliżone do pobliskich bardziej profesjonalnych stacji.
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad, 2012, 14:59:57 wysłana przez Mark »

Offline Brecht

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Listopad, 2012, 15:08:49 »
Hm, troche mnie irytuje ten zakres pomiaru wilgotności do 90% - wtf? Pozostałe klony tej stacji mają standardowo do 99%. Rozumiem, że czujnik może przekazać większą wartość, np. 96%, ale troche niedorobiony ten klon skoro z krótszymi kablami i gorszymi czujnikami.

Offline Brecht

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Listopad, 2012, 21:07:30 »
Po tygodniu poszukiwań i rozważań za i przeciw zdecydowałem się jednak na WH2080 w wersji Conrada... może przeboleję jakoś ten zaniżony pomiar wilgotności, a jeżeli dobrze Was zrozumiałem w Cumulusie można przeliczyć jednostki, aby suma sumarum wskazywały realny odczyt. 2 lata gwarancji przeważyły, jako, że wady czujników w tego typu sprzęcie zdarzają się... Czekam jeszcze na kolejną zniżkę w ich sklepie, ostatnio zdarzają im się co tydzień, przed świętami na pewno się powtórzą ;) Jak dobrze pójdzie zamontuję ją jeszcze przed mrozami :P

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Listopad, 2012, 21:39:00 »
Po opadach deszczu i skalibrowaniu wilgotność wynosi 96%. Punktem odniesienia u mnie była bardzo gęsta mgła, taka, że padała już lekka mżawka, co uznałem za 100% wysycenie atmosfery.
Co do wiernego podawania porywów wiatru z ostatnich 5 minut właśnie (a nie z co piątej minuty), jak wiesz :), szykuję się na podłączenie stacji 24/7 on-line.
Udzie zima, pierwsza dla mojej stacji. Obawiam się najbardziej marznącego deszczu i jego wpływu na wiatromierz i wiatrowskaz, ale to tyczy się przecież nie tylko mojej stacji.

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
parę słów o temperaturze okołozerowej
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Grudzień, 2012, 23:22:01 »
Mamy okołozerową temperaturę i dobrą okazję do testowania stacji. Jeśli chodzi o czujnik temperatury to faktycznie na razie nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Nad ranem w niedzielę było -2,7*C, widać to było po zaszonionych dolnych częściach dachów. Z czasem zaczęło się ocieplać. Stacja pokazywała - 0.5*C, małe kałuże były jeszcze ścięte; pokazała +0,6*C już woda zaczęła topnieć. Pod wieczór widoczny lekki szron gdzieniegdzie na trawie, a stacja pokazuje spadek temperatury, ok. +0,3*C.

Dzisiaj temperatura cały czas na minusie z -2,9*C, czyli z dnia na dzień pobijane są o trochę kolejne rekordy zimna.
Teraz temp. u mnie -2,2*C, 20 km ode mnie stacja Davis  -1.7 C, w Lisewie na granicy województwa -3.4°C (st. drogowa), stacja automatyczna w Inowrocławiu też pokazuje -3 (ok 50 km. ode mnie). Na koniec stacja nad J. Powidzkim ok. 30 km na W -2,3*C (http://www.jezioropowidzkie.pl/content/view/152/143).
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień, 2012, 23:23:36 wysłana przez Mark »

Offline Brecht

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Grudzień, 2012, 10:22:09 »
Przeniosłem swój czujnik z Oregona z wnęki okiennej bezpośrednio na ścianę bloku na balkonie - teraz odczyty
wydają się być bardziej wiarygodne. Koło okna potrafił zawyżać 1-1,5 stopnia. Dla pewności planuję go jeszcze
umiejscowić na wewnętrznej ściance balkonu, tak aby wogóle nie miał styczności z budynkiem i nie wpływały na
niego ciepłe wyziewy z przetwartych okien oraz nie padało na niego światło słoneczne. To śmieszne, ale nawet w
listopadowy/grudniowy zachmurzony dzień pojedyncze przebłyski słońca potrafiły podnieść temperaturę czujnika.
Chyba jest się z czego cieszyć skoro tak precyzyjne to cholerstwo.
Co do weryfikacji pomiarów z okolicznymi stacjami... Mieszkam w Gdańsku, ale raczej daleko od linii brzegowej. Do
Lotniska w Rębiechowie mam mniej niż 10 km w linii prostej, jednak zaczynam podejrzewać, że porównywanie
pomiarów z tamtą stacją (która nawiasem musi być wypasionym sprzętem jako lotniskowa i dystrybuująca dane do wszelkich systemów pomiarowych np. allmetsat) nie jest miarodajne. Lotnisko jest położone poza miastem, na
odsłoniętym mniej zabudowanym terenie i panujące tam warunki jak dla mnie troche chyba różnią się od tych w
centrum miasta czy na większym osiedlu. Porównując wczoraj odczyty wieczorem i w nocy stwierdziłem ponad 2
stopniową różnicę (lotnisko -5, moja -3), kiedy w środku dnia te odczyty są bardziej wyrównane. Na pewno stacja z lotniska jest umiejscowiona wzorcowo i podaje wiarygodne wyniki, mimo wszystko zaczynam wierzyć w
mikroklimaty ;) Do tego porównuję wyniki ze stacjami oddalonymi ode mnie o 20-30 km, ale położonymi również w
mieście i te odczyty są już bardziej podobne do moich. Reasumując - dobrze jest porównywać wyniki, ale trzeba
mieć większą wiarę w poprawność swoich i brać poprawkę na inne ;)

Offline wiatromen

• Cumulonimbus
  • Otrzymał podziękowań: 32
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
« Odpowiedź #26 dnia: 04 Grudzień, 2012, 20:33:39 »
Ja podzielę się swoimi spostrzeżeniami temperatury w stacjach Bioterm - "no name" i WS 9162 IT.
 Dziś rano był tego przykład, żeby czujniki wieszać jak najdalej od zabudowań - domu.
 Różnica w tych trzech stacjach wynosi około  0,3`C ( musiał bym jeszcze raz sprawdzić ale mniej więcej taka jest. )
 Pierwszy czujnik od stacji WS 9162 IT mam powieszony na razie testowo na drzewie w odległości od budynku 5 m,  czujnik Bioterm-a mam pod daszkiem - gankiem ( też testowo bo ostatnio mi zrywa połączenia i musiałem bliżej go dać ) ostatni czujnik stacji "no name" mam powieszonego najdalej jakieś 8 metrów od domu, ale w osłoniętej z jednej strony w klatce. I dziś gdy mróz z rana był już dość znaczący odnotowałem takie wyniki.

WS 90162 IT  - -5,9`C
Bioterm -5,6`C
 "no name" -6,6`C

Gdybym czujnik ustawił jeszcze dalej od zabudowań ( a mam takie miejsce ) to na pewno temp. by spadła jeszcze niżej.
 Wychodzi na to że
Przeniosłem swój czujnik z Oregona z wnęki okiennej bezpośrednio na ścianę bloku na balkonie - teraz odczyty
wydają się być bardziej wiarygodne. Koło okna potrafił zawyżać 1-1,5 stopnia. Dla pewności planuję go jeszcze
umiejscowić na wewnętrznej ściance balkonu, tak aby wogóle nie miał styczności z budynkiem i nie wpływały na
niego ciepłe wyziewy z przetwartych okien oraz nie padało na niego światło słoneczne.

im dalej od zabudowań tym po prostu lepiej :)

Teraz stacje
WS 90125 IT i Bioterm pokazują -2,7`C i -2,6`C a Clarus pod daszkiem -2,3`C.

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Grudzień, 2012, 21:00:33 »
To w zasadzie nie ma różnicy między WS 90125 IT i Bioterm.

Ja mam czujnik na ścianie ocieplonego budynku. Mimo, że to nie jest idealne miejsce to z drugiej strony też te wyniki faktycznie nie odbiegają mocno od tego co pokazują stacje IMGW. Akurat dzisiaj wygląda to wyjątkowo ładnie :) :
moja stacja: temp min -3*C temp. max 1,6*C
Poznań: -3.0*C | 1,7*C
Kalisz:  -3.0*C | 1,3*C

Offline wiatromen

• Cumulonimbus
  • Otrzymał podziękowań: 32
    • Aktualne warunki pogodowe ok. Gołdapi
  • Typ stacji: WH 1080 ( Viking ART 02041 ), WS9162 IT, "no name -- market" Bioterm 174320
« Odpowiedź #28 dnia: 04 Grudzień, 2012, 21:45:06 »
To w zasadzie nie ma różnicy między WS 90125 IT i Bioterm.

Tak, ale zwróć uwagę jak będą większe mrozy, wychładzanie przebiega szybciej tam gdzie nie ma żadnych przeszkód, typu dom,drzewa, itd. Ja mam pewne specjalne miejsce do takich testów, ale tylko wtedy kiedy mają być mrozy poniżej -20`C. Tam gdzie czujnik był koło domu różnica dochodziła o 1,1,5`C. Bo jak pozostawię na stałe to deszcz, śnieg mi go zmoczą i po czujniku. ( wyprzedzając twoje pytanie ) mam osłonę ale na razie ją konserwuję :) A osłona także potrafi spowolnić spadek temp.

moja stacja: temp min -3*C temp. max 1,6*C
Poznań: -3.0*C | 1,7*C
Kalisz:  -3.0*C | 1,3*C

Całkiem nieźle, przypomnij mi czujnik masz na dwóch metrach ??

Zapomniałem dodać, że w stacji WS 9162 IT, spadek przebiegał szybciej, różnica była dość spora 0,6`C około północy gdy przyszła mgła temp. w obu czujnikach wyrównały się. ( prawie (0,2`C )
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień, 2012, 22:03:39 wysłana przez wiatromen »

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #29 dnia: 04 Grudzień, 2012, 22:45:14 »
Tak, czujnik jest na 2 metrach. Widać to na zdjęciach w pierwszym poście tego tematu :) To miejsce było najlepszym jakim się wydawało biorąc pod uwagę odległość od stacji, wielkość przedłużenia kabli, odległość od drzew i krzewów, nasłonecznienie, możliwość zamieszczenia wiatromierza nad dachem. Mam nadal oryginalną osłonę. W tym miejscu Słońca teraz nie ma.
Kiedyś sprawdzałem wartość mając do porównania termometr rtęciowy i też różnica jest nieznaczna. Oczywiście gdybym sobie postawił czujnik ze 100 m dalej od strony pól to prawie wszystkie standardy meteo byłyby zachowane (przy najsilniejszych mrozach i wschodnim wietrze pewnie jest z parę stopni mniej), ale myślę, że i tak dobrze jest jak jest.

Tradycyjny termometr zimą pokazywał przy największych mrozach ok -20*C, rekordowo gdzieś koło 2006 r. było z -26*C. Ciekawe co by wtedy pokazała moja stacja...
« Ostatnia zmiana: 04 Grudzień, 2012, 22:53:24 wysłana przez Mark »