Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Kabel ekranowany FTP 5e - stacja WS1080  (Przeczytany 7945 razy)

Offline geepard

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 35
  • Otrzymał podziękowań: 1
    • pogodapuszczykowo.meximas.com
  • Typ stacji: WS1080
Kabel ekranowany FTP 5e - stacja WS1080
« dnia: 16 Marca, 2013, 13:33:20 »
Witam. Chciałbym zdać relację z mojej nowej instalacji wszystkich zewnętrznych czujników stacji WH-1080.
Dodatkowo postanowiłem zamieścić parę zdjęć aby lepiej zobrazować moje zmagania ;-)

A więc tak zakupiłem kabel ekranowany FTP kategorii 5e ( 10 metrów ,w środku naturalnie 8 żył plus uziemienie )  + koszulkę termokurczliwą:



Zdjęcie samego kabla:



Przystąpiłem do pracy zaczynając od końca kabla przy połączeniu z czujnikiem zewnętrznym termo/higro.
Połączenie wykonałem poprzez przylutowanie dwóch krótkich końcówek kabla z wtyczkami RJ11 ( które wcześniej odciąłem z oryginalnego kabla )



Od strony czujników wiatr/deszcz odciąłem kabel zostawiając dwa krótkie odcinki:



Następnie przystąpiłem do połączenia kabla ekranowego z dwoma krótkimi odcinkami oryginalnego kabla z czujników wiatromierza i deszczomierza.


Oczywiście wszystkie połączenia polutowałem :



Na koniec pozostała izolacja połączeń kabli. Użyłem do tego również taśmy izolacyjnej a na sam koniec nałożyłem koszulkę termo ( na razie nie zgrzewałem przed wykonaniem testu )





 A więc nadeszła chwila prawdy. Sprawdzenie połączenia z stacją bazową.
 Czujnik termo/higro przyniosłem do pokoju, podłączyłem do niego nowy kabel a czujniki wiatr/deszczomierz przeniosłem do łazienki, pozwolił na to 10 metrowy kabel.

W łazience nad wanną przeprowadziłem test deszczomierza oraz przy okazji wiatromierza.
Efekt ?
Wszystko działa jak należy, żadnych błędów. Pomiary prawidłowe co mnie bardzo ucieszyło :-)
Wiadomo że test był przeprowadzany w budynku ale na montaż na balkonie muszę poczekać. Przyczyna jest prosta warunki atmosferyczne na to nie pozwalają. Skończy się zima przyjdzie wiosna zrobi się ciepło wtedy ostatecznie zamontuję wszystko na swoim miejscu a póki co testy wewnątrz wypadły pozytywnie.

Wniosek jest jeden.
 Zakup nowego kabla ekr. FTP 5e był na chwilę obecną opłacalny :-)

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Kabel ekranowany FTP 5e - stacja WS1080
« dnia: 16 Marca, 2013, 13:33:20 »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Kabel ekranowany FTP 5e - stacja WS1080
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Marca, 2013, 21:49:38 »
Proponuję skrócić jeszcze przewody dochodzące do czujnika termo-higro (te oryginalne) tak aby łączenie i izolowanie schowało się pod osłonę czujnika - ostatnie zdjęcie. Będzie to ładniej wyglądało (widoczny będzie tylko jeden kabel - skrętka) i dodatkowo osłona będzie ochraniała połączenia.
A druga sprawa to testy - czy testowałeś to przy rozwiniętym/rozciągniętym przewodzie?
Jak parowałeś przewody - chodzi mi o kolory - brałeś parami - kolor/kolorowo-biały?
I jeszcze jedno - co zrobiłeś z pozostającymi dwoma wolnymi przewodami?

Offline geepard

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 35
  • Otrzymał podziękowań: 1
    • pogodapuszczykowo.meximas.com
  • Typ stacji: WS1080
Odp: Kabel ekranowany FTP 5e - stacja WS1080
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Marca, 2013, 10:58:38 »
Przewód dochodzący do czujnika termo-higro i tak będzie skrócony, wiąże się to z dopasowaniem długości kabla skrętki po ostatecznym montażu wszystkich czujników na zewnątrz.

Tak, testowałem go przy rozciągniętym przewodzie ( 10 metrów z pokoju do łazienki ).

Tak, przewody połączyłem parami kolor-kolorowo biały.

Pozostałe dwie wolne żyły nie ruszałem.

Offline geepard

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 35
  • Otrzymał podziękowań: 1
    • pogodapuszczykowo.meximas.com
  • Typ stacji: WS1080
Odp: Kabel ekranowany FTP 5e - stacja WS1080
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Kwietnia, 2013, 19:22:15 »
W końcu zrobiło się trochę cieplej więc postanowiłem zamontować czujniki na zewnątrz i przeprowadzić test z nowym kablem skrętką. Na chwilę obecną rezultat jest pozytywny tzn. Pomiar wiatru jest prawidłowy. Co do deszczomierza to nie wiem bo jeszcze nie padało. Dodam że czujniki na zewnątrz mam ponad dobę. Nie wykonałem uziemienia bo szczerze mówiąc nie wiem dokładnie jak się za to zabrać aby owe uziemienie działało tak jak trzeba. Czytałem że powinno się podłączyć za pomocą przewodu do gniazdka z bolcem ale z tym ma problem. Po pierwsze mam utrudniony dostęp to takiego gniazdka, po za tym wszystkie mam zajęte. Czy jest inna możliwość uziemienia ? np na zewnątrz budynku ?
Jednak będę musiał zrobić uziemienie ponieważ dzisiaj zauważyłem przy większych porywach wiatru nie wielki skok temperatury max. 1 stopień. Być może to przez zakłócenia.
Aha jeszcze jedno, na stacji bazowej mam dziwnie niskie wskazanie ciśnienia bezwględnego 773.1 hpa. Czym to jest spowodowane?
Natomiast ciśnienie względne jest prawidłowe 1011.5 hpa
Proszę o odpowiedź i poradę. Z góry dziękuje

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Kabel ekranowany FTP 5e - stacja WS1080
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Lipca, 2013, 12:48:56 »
Do "geepard":
Napisz proszę jak sprawuje się stacja a konkretnie wykonane przez Ciebie przedłużenie przewodów skrętką. Ja jeszcze tego nie zrobiłem ale wykonam to na pewno w sierpniu. Teraz skoki (szpilki na wykresie) trochę "ucichły" ale jednak co jakiś czas pojawiają się sporadycznie - tak do 1-1,5 st. Napisz proszę czy pojawiają się skoki temperatury jak poprzednio. I w ogóle Twoje jakieś spostrzeżenia na temat tego przedłużenia.
Pozdrawiam
ps. ew. może odpisz tutaj: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1301.0
bo tam problem jest dobrze opisany.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Kabel ekranowany FTP 5e - stacja WS1080
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Sierpnia, 2013, 23:21:56 »
Wymieniłem kabel na ekranowany kat 5e i wielkie "G". Nic to nie dało.
Teraz jestem pewien, że problem tkwi we wzajemnym zakłócaniu się sygnałów przekazywanych poprzez przewody stacji. Poeksperymentowałem ze zamianą poszczególnych żył w skrętce i trochę to pomogło bo na początku z tym nowym kablem było gorzej niż poprzednio ze starym.
Jedyne rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy to zastosować przewód z osobno ekranowanymi żyłami. Trudno powiedzieć czy wystarczy taki "lepszy" FTP (bo są takie) co mają ekranowaną każdą parę w skrętce. A kurde zastanawiałem się czy takiego nie kupić - ok. 2,2zł za 1mb
Być może wystarczyłby normalny 4 żyłowy kabelek telefoniczny. Może taki po prostu ma pewne cechy, że będzie działał dobrze - czyli stałe odstępy pomiędzy żyłami.
Na razie mam tego dość  >:(

Offline tomaszko79

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Otrzymał podziękowań: 2
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w Kleczay Górnej
  • Typ stacji: SOENS 270009
Odp: Kabel ekranowany FTP 5e - stacja WS1080
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Sierpnia, 2013, 05:41:11 »
Witam ja przedłużyłem przewód zwykłym kablem telefonicznym o 10m. i jest wszystko ok. Wykresy na stronie http://tomaszko.beepworld.pl/index.htm

Offline woolfw90

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 49
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://activeweather.org/Midleton1.php
  • Typ stacji: ws1080
Odp: Kabel ekranowany FTP 5e - stacja WS1080
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Sierpnia, 2013, 10:10:33 »
Witam. Ja użyłem zwykłych kabli telefonicznych z gotowymi gniazdami tel. kupionych w dyskoncie za 1 euro sztuka. Maja po 15m długości. Łączenia zakleiłem taśmą izolacyjna i wszystko jest ok.

Offline geepard

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 35
  • Otrzymał podziękowań: 1
    • pogodapuszczykowo.meximas.com
  • Typ stacji: WS1080
Odp: Kabel ekranowany FTP 5e - stacja WS1080
« Odpowiedź #8 dnia: 03 Listopada, 2013, 18:47:56 »
Do "geepard":
Napisz proszę jak sprawuje się stacja a konkretnie wykonane przez Ciebie przedłużenie przewodów skrętką. Ja jeszcze tego nie zrobiłem ale wykonam to na pewno w sierpniu. Teraz skoki (szpilki na wykresie) trochę "ucichły" ale jednak co jakiś czas pojawiają się sporadycznie - tak do 1-1,5 st. Napisz proszę czy pojawiają się skoki temperatury jak poprzednio. I w ogóle Twoje jakieś spostrzeżenia na temat tego przedłużenia.

Witam. Przepraszam że wcześniej nie odpisałem ale dopiero dzisiaj się zalogowałem na forum. Wracając do tematu. Jeżeli chodzi o przedłużenie przewodów skrętką to moje spostrzeżenia są jak najbardziej pozytywne  :) Od kwietnia kiedy zainstalowałem nowy kabel, na stacji nie wystąpiły skoki temperatury nawet przy dużym wietrze. Całkiem nie dawno bo tydzień temu podczas dużych podmuchów wiatru spowodowanymi przejściem słynnego cyklonu św. Juda  ;) czujniki wiatru jak i pozostało sprawdziły się w 100% A więc podsumowując instalacja kabla ekranowanego typu skrętka jak najbardziej była opłacalna w moim przypadku  :)
Jak nara zie do dnia dzisiejszego rzadych problemów. Teraz czekam na zimę.
« Ostatnia zmiana: 03 Listopada, 2013, 18:50:11 wysłana przez geepard »