Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi  (Przeczytany 392403 razy)

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #390 dnia: 04 Stycznia, 2016, 16:16:12 »
Rychu_Świbno
Cytuj
Natomiast dziwi mnie co innego - a mianowicie, że dane prezentowane przez portal weatheronline.pl na który się powołujesz są zgoła odmienne od danych z IMGW co pozwoliłem sobie podsumować w załączonej tabelce.

Nie są odmienne. Spójrzmy na depesze synop, ale najpierw tabelka którą przygotowałeś.


Oczywiście trzeba uściślić o jakim czasie rozmawiamy. Rozumiem, że masz na myśli 6:00 czasu lokalnego czyli 5 UTC.
Depesze z 5UTC (6 czasu lokalnego).

Hel


Ustka


Elbląg


Mapka WeatherOnline.
Wilgotność powietrza


Punkt rosy


Kalkulator punktu rosy: http://www.srh.noaa.gov/epz/?n=wxcalc_rh

Cytuj
Przy okazji mógłbyś nam wyjaśnić jakie stacje są reprezentantami dla pomiarów prezentowanych przez wskazany przez Ciebie portalweatheronline.pl ?   ---> bo moje porównania dotyczą stacji IMGW w tym lotniskowych IMGW.

Są to stacje synoptyczne I i II rzędu Imgw oraz lotniskowe. 

Cytuj
PS: Marcin - oczekujesz aby wilgotność oscylowała wokół tej samej wartości niezależnie od pozostałych indywidualnych czynników w punkcie pomiaru jak: prędkość wiatru, temp., wysokość... w terenie, wysokość posadowienia czujnika nad gruntem, rodzaj otoczenia ?

Przy wietrznej pogodzie zostaje złagodzony wpływ lokalnych warunków na wynik pomiaru. Powietrze mocno jest mieszane i wyniki nie są tak zróżnicowane jak w przypadku pogody radiacyjnej , mało wietrznej. Moje wątpliwości zrodziły się w momencie przeglądania prognozy INCA na stronie pogodynki. Jeżeli ustawimy na punkt początkowy prognozy (+00h) otrzymamy stan aktualny. Wilgotność według mapki na Twoim terenie wynosiła wtedy ok. 90% a Twoja stacja pokazywała 60% więc zapytałem Cię o zdanie co o tym myślisz. Nie wiadomo czy dane ze Świbna są brane do tego systemu, ale skoro to jest system nowcastingowy to chyba powinny.
Nie mam pojęcia jaka faktycznie była wtedy wilgotność w Świbnie. Jeżeli tyle co u Ciebie to te mapki dobrze wilgotności nie pokazują nawet w punkcie początkowym prognozy. Skoro punkt początkowy jest obarczony błędem to prognoza także.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #390 dnia: 04 Stycznia, 2016, 16:16:12 »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #391 dnia: 04 Stycznia, 2016, 18:42:58 »
Marcin, dzięki za obszerną przezentację - to wiele wyjaśnia  ;) ale też i uczy  ;)

Lotnisko w Gdańsku jest na 138m npm - czy to może mieć aż taki wpływ na różnice wskazań, że moje stacje w tym HP 1001 - posadowione 9m npm - pokazują w granicach 60% a lotnisko 90% ?


Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #392 dnia: 05 Stycznia, 2016, 06:22:14 »
Rebiechowo ma zupełnie inny klimat jak Swibno to nie podlega dyskusji. Problem w tym, że jest  pewien bałagan w danych aktualnych na portalach pogodowych. Metar z lotniska przychodzi co 30 min i często nadpisuje się na dane synop. Przykladowo Lotnisko w Goleniowie to zupełnie inna lokalizacja jak stacja synoptyczna Szczecin Dąbie. Podobny problem mamy z Zieloną Góra i lotniskiem w Babimoscie (dużo zimniejszym).
Według weatheronline o 4 rano Szczecin Goleniow mial -12.8c, ale jezeli klikniemy na stacje to w tabeli pokazuje sie -14. Pierwsza wartosc -12.8c to tak naprawdę synop Szczecin Dabie (w monitorze imgw można sprawdzić) a druga to metar Goleniow lotnisko o zupełnie innym klimacie. Wartość bez części dziesietnych nie jest przypadkowa. Po tym poznamy, ze dane pochodzą z depeszy metar a nie synop. Jednym słowem w przypadku lokalizacji z lotniskami czasem trudno wyłapać czy informacja pochodzi z depeszy synop czy metar i powoduje to sporo nieścisłości. Wygląda na to, że w przypadku Gdańska mamy tylko metar. Najbliższy Twój synop to chyba Elbląg i Hel. Przy czym Elbląg to tak naprawdę nie Elbląg tylko Milejewo na Wysoczyznie Elblaskiej. Niestety, ale obecnie nie ma stacji synoptycznej na ciekawym terenie delty Wisły. Są tylko posterunki, które nie udostępniają pomiarów wilgotności powietrza, co nie oznacza, że ich nie wykonują.

Jest Davis w Nowym Dworze i pokazuje teraz 87%. W Tczewie 83%. U Ciebie 69%.Nie twierdzę, że Davis jest tutaj wzorcem zwłaszcza,  że odległość jednak jest dosyć duża, ale zachęcam do obserwacji zwłaszcza ze większość stacji ma  80% i więcej dziś rano w północnej Polsce.
http://www.weatheronline.pl/weather/maps/current?LANG=pl&CONT=plpl&LAND=PL&REGION=0001&SORT=2&UD=0&INT=06&TYP=feuchte&ART=karte&RUBRIK=akt&DATE=1451966400&CEL=C&SI=kph
« Ostatnia zmiana: 05 Stycznia, 2016, 06:26:25 wysłana przez Marcin D. »

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #393 dnia: 05 Stycznia, 2016, 06:54:45 »
Co ciekawe podobny problem jest tutaj.
http://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IWOJEWDZ21#history/tdata/s20160105/e20160105/mdaily
O 1 w nocy wilgotność 59% natomiast na niemieckiej oficjalnej 74%. Ta niemiecka stacja jest bardzo blisko.
O 5 rano 64% do 81%. Ciekawe czy gdybym to udowodnił sprzedawcy to przyjąłby reklamację? Czy gdzieś jest napisane, ze błąd wilgotności tej stacji to +/-15% w ujemnych temperaturach? Jeżeli tak to nie ma powodu do reklamacji. Jeżeli nie to ja bym reklamował o ile potrafiłbym to udowodnić.
U Ciebie bardzo łatwo to udowodnić. Wystarczy poprosić imgw o pomoc. Masz wtedy niepodważalny dowód. Nikt Ci wtedy nie będzie wciskal kitu o warunkach lokalnych (wtedy gdy nie grały one glownej roli).
U siebie na przykład nie jestem w stanie tego udowodnić ponieważne nie mam imgw za plotem. Gdyby tak wszyscy zrobili masowy zwrot to może dałoby to im do myślenia.

Nie rozkrecajac waszych czujników i nawet nie majac ich w ręku jestem, prawie pewny ze nie jest tam wsadzony czujnik typu sht ponieważ one tak się nie zachowują. Także nie sa idealne, ale ich problemy są nieco inne.
« Ostatnia zmiana: 05 Stycznia, 2016, 07:01:40 wysłana przez Marcin D. »

Offline Marcin D.

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 259
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Drawsko Pomorskie
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #394 dnia: 05 Stycznia, 2016, 07:22:57 »
Pabianice to samo. O 6 wilgotność o 20% mniejsza od oficjalnych.Davisy w Łodzi 85-87%. Tak samo jak oficjalne. http://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IWOJEWDZ46#history

Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #395 dnia: 05 Stycznia, 2016, 11:35:41 »
Ja również zauważyłem podobne zjawisko co kolega Marcin D.
W promieniu 10km są trzy stacje HP1001. I wszystkie pokazują w tej chwili 60-65% wilgotności. Natomiast stacja WS1080 13 km ode mnie to już 80%. Lotnisko Ławica (EPPO) oddalone o 50km ma 75%. Widocznie taka jest charakterystyka czujnika...

Nie rozkrecajac waszych czujników i nawet nie majac ich w ręku jestem, prawie pewny ze nie jest tam wsadzony czujnik typu sht ponieważ one tak się nie zachowują. Także nie sa idealne, ale ich problemy są nieco inne.
Dotarłem tylko do takich danych o stacji
Outdoor Humidity Range: 10 to 99%
Outdoor Humidity Accuracy: ± 5%
Outdoor Humidity Resolution: 1 %
Jak widać, dokładność jest dużo większa niż to wynika z naszych pomiarów
« Ostatnia zmiana: 05 Stycznia, 2016, 11:41:04 wysłana przez karasek38 »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #396 dnia: 05 Stycznia, 2016, 12:05:03 »
Jeśli ten drugi czujnik co jest z tą stacją to czujnik wewnętrzny, tzn, że czujnik na zewnątrz jest scalony. Być może większość ludzi instaluje je 10m nad ziemią i stąd inne wskazania wilgotności przy silnym wietrze? Ciekawe jak jest na 2m?(wtedy wiatr - prędkość i kierunek są do bani).
.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #397 dnia: 05 Stycznia, 2016, 12:27:17 »
... pomiary z tej chwili 12.20 - trzy moje pomiary - stacje różnych producentów:
* 56% - 8 m npg
* 55% - 2m npg
* 56% - 2m npg

oraz:

* HP1001 Reda - 52%


... co o tym myśleć ?


Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #398 dnia: 05 Stycznia, 2016, 12:52:35 »
Sobieszewo 85% wilgotność, pewnie Davis, ale pytanie czy na WU można sprawdzić, jaka to stacja, bo kiedyś pisało na starej wersji WU, a w nowej? Gdańsk oficjalna 67% wilgotność. Punkt rosy -15, więc chyba trochę zaniża jednak tą wilgotność.
Tu to całkiem przesada http://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IPOMORSK17#history

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #399 dnia: 05 Stycznia, 2016, 13:07:29 »
Sobieszewo 85% wilgotność, pewnie Davis, ale pytanie czy na WU można sprawdzić, jaka to stacja, bo kiedyś pisało na starej wersji WU, a w nowej? (...)

Hardware: WH 1090/Viking 02047
Software: Cumulus v1.9.3

Można też dla ciekawości spojrzeć na leżącą obok mnie  PWS Mikoszewo - 50%  :)

... jeżeli porównywać do PWS to żadnych wniosków nie da się sformułować  ;)

Zawsze w mojej lokalizacji (otoczonej zewsząd wodą) panował mikroklimat.
Chociaż dzielnica w której mam stacje należy do Gdańska to tutaj panują zawsze odmienne warunki atmosferyczne.

Dotyczy to zarówno temperatur jak i opadów - a teraz wspólnie odkryliśmy, że dotyczy to wilgotności.

Podobnie jest z lotniskiem w Gdańsku/Rębiechowo. Mgły, niskie temperatury i oblodzenia pasów startowych są na porządku dziennym. W Gdańsku nazywamy ten rejon "biegun północy".  Nawet najnowszy typ ILS na lotnisku nie dał ostatnio rady z mgłą która w samym Gdańsku i u mnie nie była wcale taka gęsta a na lotnisku "zero" widoczności. Ujście Wisły ma podobne odmienne warunki - stąd odmienne pomiary... widocznie  ;)

PS: widzę z okna, że Wisła "stanęła" - cała szerokość (300m) skuta lodem - czas na lodołamacze   ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Stycznia, 2016, 14:04:38 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #400 dnia: 05 Stycznia, 2016, 14:24:53 »
Gdzie widzisz to info o hardware, bo w starszej wersji miałem a nowej nigdzie :)?

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #401 dnia: 05 Stycznia, 2016, 14:44:55 »
Gdzie widzisz to info o hardware, bo w starszej wersji miałem a nowej nigdzie :)?

@mati211p  ;)

... w tym samym miejscu co info o Twojej stacji:

Hardware: WS3600
Software: WUHU216HW36XXDAT

oraz Madis ID: DW8330

 ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Stycznia, 2016, 14:46:56 wysłana przez Rychu_Świbno »

patyna

  • Gość
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #402 dnia: 05 Stycznia, 2016, 16:54:15 »
Tak bardziej dokładnie.

Offline mati211p

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 481
  • Otrzymał podziękowań: 15
  • Płeć: Mężczyzna
    • MeteoSerwis24
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #403 dnia: 06 Stycznia, 2016, 02:22:44 »
Czyli trzeba szukać, kiedyś na widoku było :). Ok dzięki.

Offline charly

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Otrzymał podziękowań: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: WH2080 + Mebus 40188 + HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #404 dnia: 06 Stycznia, 2016, 14:46:27 »
Oj, chyba nie jest aż tak źle z czujnikiem wilgotności w HP1001 jak raportował Marcin.

Przeanalizowałem sytuację na mojej oraz na 3 pobliskich mnie stacjach HP1001 oraz stacji na Lublinku. Pierwsza uwaga - chyba najważniejsza. Stacja na Lublinku raportuje 2 rodzaje depesz: METAR oraz SYNOP.

Przeanalizujmy sytuację z 4 stycznia.
Depesze METAR z czujników używanych do prognoz lotniczych, stacja lotniskowa EPLL Łódź-Lublinek :
http://www.wunderground.com/history/airport/EPLL/2016/1/4/DailyHistory.html?req_city=EPLL
Depesze Synop z oficjalnej stacji IMGW (numer WMO 12465) Łódź-Lublinek, zaokrąglone do pełnej cyfry:
http://www.wunderground.com/history/station/12465/2016/1/4/DailyHistory.html

Wg depesz METAR:
Average Humidity    82         
Maximum Humidity    85         
Minimum Humidity    73

Natomiast wg. depesz SYNOP:
Average Humidity    67         
Maximum Humidity    75         
Minimum Humidity    56

Nie wiem gdzie znajdują się czujniki dla depesz METAR, ale wiem gdzie jest ogródek meteo oficjalnej stacji na Lublinku - 100 metrów na północ od pasa startowego. Niemniej bez względu na to różnice w pomiarach i tak wydają się ogromne. Różnica średniej wilgotności to 15%.

Teraz stacje HP1001:
Dobroń IWOJEWDZ46 (czujnik na wys. 4 metrów):
                     High    Low         Average
Wilgotność    64%    51%    59%
Ekspert BAZA IWOJEWDZ111: (stacja pracująca od 2 tygodni u mnie w firmie, czujnik na wys. 9 metrów)
Wilgotność    71%    55%    64%
Ksawerow Village Area IWOJEWDZ85 (czujnik na wys. ok. 10 metrów):
Wilgotność    75%    62%    70%
Moja HP1001 (wysokość: 2 metry):
Wilgotność        67%         54%       brak średniej
Moja WH2080 (wysokość: 2 metry):
Wilgotność    66%    56%    63%
I jeszcze stacja DAVIS z Łodzi, Nowe Zlotno IU0142DZ2:
Wilgotność    84%    72%    79%

Analiza sytuacji z 5 stycznia nie przynosi wielkich różnic w stosunku do dnia poprzedniego, ale też ja przytoczę, jako, że do niej bezpośrednio nawiązał Marcin D:

METAR z Lublinka:
Average Humidity    82         
Maximum Humidity    93         
Minimum Humidity    73

SYNOP z Lublinka:
Average Humidity    67         
Maximum Humidity    74         
Minimum Humidity    58

Dobroń IWOJEWDZ46 (czujnik na wys. 4 metrów):
                     High    Low         Average
Wilgotność    72%    56%    63%
Ekspert BAZA IWOJEWDZ111: (czujnik na wys. 9 metrów)
Wilgotność    76%    59%    67%
Ksawerow Village Area IWOJEWDZ85 (czujnik na wys. ok. 10 metrów):
Wilgotność    82%    65%    72%
Moja HP1001 (wysokość: 2 metry):
Wilgotność        74%         57%       brak średniej
Moja WH2080 (wysokość: 2 metry):
Wilgotność    72%    61%    65%
I jeszcze stacja DAVIS z Łodzi, Nowe Zlotno IU0142DZ2:
Wilgotność    86%    77%    82%

Z powyższych danych bardzo ciężko o jakieś szczegółowe wnioski. Z pewnością od razu rzuca się w oczy różnica między wynikami stacji na Lublinku - jak pisał swego czasu Piotr Djaków (meteomodel.pl) o stacji lotniskowej we Wrocławiu - czujniki METAR oraz SYNOP są zlokalizowane osobno, METAR stoi b. blisko pasa, natomiast SYNOP w ogródku IMGW. Osobiście nie wiem jak dokładnie jest z tym na Lublinku - wiem, że ogródek meteo (skąd idą SYNOPy) znajduje się 100 metrów na północ od pasa startowego. Ale nawet różnicą w położeniu czujników ciężko będzie wytłumaczyć około 10-15% różnicę w pomiarach między METAR'ami a depeszami SYNOP. Na ten wynik pewnie wpływa też nieco fakt, że WU zaokrągla pomiary z depesz SYNOP lub być może używa niedokładnej formuły do wyliczania wilgotności (ale wówczas błędne powinny być zarówno pomiary metar jak i synop).

Co do HP1001, jak widać wyniki już między nimi samymi różnią się znacznie, z czego wynika, że dużą rolę muszą tu grać czynniki lokalne, w tym wysokość umiejscowienia czujnika, a dopiero w kolejnym stopniu ich fabryczna ułomność. Bardzo zbliżone wyniki z moich WH2080 oraz HP1001 zdają się potwierdzać ten wniosek. Wyniki z Davis'a były zbliżone do tych z METAR'ów natomiast wyniki z pozostałych stacji raczej były bliższe tym z depesz SYNOP. Dla przypomnienia: do statystyk uznawanych wg WMO za oficjalne trafiają wyniki z depesz SYNOP.
Drugi fakt o którym warto pamiętać jest taki, że przy dwucyfrowych mrozach różnice w wilgotności bezwzględnej są niewielkie i raczej nie należałoby się tu dziwić, że tańsze stacje gorzej sobie z nimi radzą. No i takich dni w roku nie mamy w obecnych czasach zbyt wiele - u mnie w roku 2015 nie było nawet jednego dnia z dwucyfrowym Tmin, a w 2014 było ich raptem kilka.
« Ostatnia zmiana: 06 Stycznia, 2016, 15:18:46 wysłana przez charly »