Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: stacja pogody auriol  (Przeczytany 20901 razy)

Offline maciejk1993

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: stacja pogody auriol
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Grudnia, 2015, 10:57:55 »
No chyba że tak ;) , a co do świecenia to mi się ono akurat podobało , ogólnie jak dla mnie stacja wizualnie była ok

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: stacja pogody auriol
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Grudnia, 2015, 10:57:55 »

Offline apek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 48
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Auriol H13726, Auriol Z31130-RX, Auriol Z32171A-RX, Auriol 114324-15-03-RX, Eurochron EFWS 2900
Odp: stacja pogody auriol
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Grudnia, 2015, 15:03:56 »
Jeżeli kogoś to interesuje, to stacja ta współpracuje z czujnikami od stacji Auriol Z32171A-RX (IAN 60107) http://www.lidl-service.com/static/89377246/60107_ES_IT.pdf Sprawdziłem i błyskawicznie stacja łączy się z czujnikiem.

Offline maciejk1993

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: stacja pogody auriol
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Grudnia, 2015, 18:47:33 »
Dałem stacji drugą szanse i faktycznie jest tak jak mówił kolega parasol, w pomieszczeniu występuje duże róznice temperatury nawet nie zdawałem sobie sprawy że na kilku metrach temperatura może być tak różna, także stacja jest ok temperaturę wskazuje dość dokładnie, bardzo dobrze wskazuje również ciśnienie , jedna rzecz mnie jeszcze zastanawia a mianowicie prognoza pogody, jak rozumiem to jest ona wyznaczana na podstawie spadków albo wzrostów ciśnienia? jeśli tak to troszkę mnie dziwi że np. gdy przy danym ciśnieniu mamy pogode słoneczną to spadek o 1hpa powoduje że stacja już pokazuje pogode słoneczna+zachmurzenie a spadek o 2hpa deszczową czy to nie jest za mały spadek jak na tak drastyczne zmiany?i jeszcze jedno pytanie czy jak ustawie np że dziś mamy ciśnienie 1030 i słoneczną pogodę , kiedyś spadnie powiedzmy do 1020 i bedzię deszcz to czy aby stacja prognozowała słoneczną pogodę będzie musiał nastąpić wzrost do tych 1030?

Offline geofinder

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 279
  • Otrzymał podziękowań: 10
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacja meteo - Rososz
  • Typ stacji: Viking 02041, Renkforce WH2600, Ecowitt GW1002
Odp: stacja pogody auriol
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Grudnia, 2015, 19:05:51 »
jedna rzecz mnie jeszcze zastanawia a mianowicie prognoza pogody, jak rozumiem to jest ona wyznaczana na podstawie spadków albo wzrostów ciśnienia? jeśli tak to troszkę mnie dziwi że np. gdy przy danym ciśnieniu mamy pogode słoneczną to spadek o 1hpa powoduje że stacja już pokazuje pogode słoneczna+zachmurzenie a spadek o 2hpa deszczową czy to nie jest za mały spadek jak na tak drastyczne zmiany?
Prawdopodobnie stacja prognozuje pogodę na kilka czy kilkanaście (6h-12h) godzin wprzód na podstawie aktualnych wskazań.
Brakuje w niej kierunku wiatru, żeby nieco poprawić sprawdzalność (Zambretti forecast).

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: stacja pogody auriol
« Odpowiedź #19 dnia: 20 Grudnia, 2015, 19:16:51 »
Dałem stacji drugą szanse i faktycznie jest tak jak mówił kolega parasol, w pomieszczeniu występuje duże róznice temperatury nawet nie zdawałem sobie sprawy że na kilku metrach temperatura może być tak różna, także stacja jest ok temperaturę wskazuje dość dokładnie, bardzo dobrze wskazuje również ciśnienie ,(...)

@maciejk1993

... tak, dla zachowania chronologii tego watku:       :)

... jak mówił kolega @Rychu_Świbno - a nie kolega @Parasol   ;)   - oczywiście nie umniejszając znakomitej wiedzy @Parasola w obszarze stacji pogodowych   ;)

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: stacja pogody auriol
« Odpowiedź #20 dnia: 20 Grudnia, 2015, 21:01:37 »
(...) jedna rzecz mnie jeszcze zastanawia a mianowicie prognoza pogody, jak rozumiem to jest ona wyznaczana na podstawie spadków albo wzrostów ciśnienia? jeśli tak to troszkę mnie dziwi że np. gdy przy danym ciśnieniu mamy pogode słoneczną to spadek o 1hpa powoduje że stacja już pokazuje pogode słoneczna+zachmurzenie a spadek o 2hpa deszczową czy to nie jest za mały spadek jak na tak drastyczne zmiany?(...)

... czytałeś to ?

Cytat: instrukcja stacji
Prognoza pogody: Stacja pogodowa oblicza prognozę pogody na podstawie zmian ciśnienia atmosferycznego. Ponieważ
przy uruchomienia nie ma żadnych danych odnośnie zmian ciśnienia powietrza, w tym czasie prognoza pogody jest przypadkowa. Dopiero po kilku dniach stacja pogodowa jest w stanie obliczyć prognozę pogody.  Jednakże przy uruchomieniu odnosząc się do prognozy pogody w telewizji lub w internecie można za pomocą przycisku UP lub
DOWN ustawić prognozę pogody, aby nieco przyspieszyć samoregulującą się prognozę pogody.

Inaczej mówiąc, aby stacja właściwie wskazywała prognozę pogody - wskazane jest wstepne ustawienie ikony charakteryzującej prognozę pogody na taką jaka jest w chwili jej ręcznego ustawiania.  Wtedy w kolejnych dniach będzie już "wiedziała" jak reagować na zmiany ciśnienia - ponieważ Twoje ustawienie będzie dla niej punktem odniesienia. Zrobiłeś to wg instrukcji ?   ;)


Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: stacja pogody auriol
« Odpowiedź #21 dnia: 20 Grudnia, 2015, 21:02:35 »
(...) i jeszcze jedno pytanie czy jak ustawie np że dziś mamy ciśnienie 1030 i słoneczną pogodę , kiedyś spadnie powiedzmy do 1020 i bedzię deszcz to czy aby stacja prognozowała słoneczną pogodę będzie musiał nastąpić wzrost do tych 1030?

Nie, nie musi wzrosnąć do 1030 hPa ale ikona zmieni się na wskazujacą na poprawę pogody gdy stacja "zauważy" że występuje stały wzrost ciśnienia w dłuższym okresie czasu. Ten okres oraz szybkość wzrostu/spadku ciśnienia - po których następuje zmiana ikony prognozy pogody -  jest zaszyty w oprogramowaniu stacji. Każdy producent "dzierga" swoje algorytmy lub "rżnie" od innych producentów i wstawia do softu stacji.   ;)

Offline maciejk1993

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: stacja pogody auriol
« Odpowiedź #22 dnia: 20 Grudnia, 2015, 23:19:02 »
Tak panie Rychu czytałem swoją wypowiedź, instrukcje również czytałem i ustawiłem pogodę taką jaka była aktualnie za oknem ale dziwiło mnie że gdy ciśnienie delikatnie spadło to prognoza już sie zmienia

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: stacja pogody auriol
« Odpowiedź #23 dnia: 21 Grudnia, 2015, 11:27:11 »
(...) dziwiło mnie, że gdy ciśnienie delikatnie spadło to prognoza już sie zmienia

Stacje bardziej zaawansowane mają możliwość ustawienia progowej wartości ciśnienia po zmianie której następuje zmiana ikony prognozy pogody.

Wydaje się to konieczne z uwagi na fakt, że zakupiona stacja może "wylądować" na terenach o dynamicznych i głębokich zmianach ciśnienia w krótkich odstępach czasu - wtedy wskazane jest ustawienie wysokiego progu zmiany ikony - patrz tereny górzyste lub na terenach o łagodnych zmianach i wtedy próg zmian powinien być niski.

W przypadku Twojej stacji ten próg jest raczej niski skoro przy małych zmianach ciśnienia zmienia sie już ikona. Pytanie tylko jak długo ta zmiana następowała. Jeżeli w bardzo długim okresie i o małą wartość - np 1 hPa -  ciśnienie się podniosło to jest możliwe że ikona poinformuje o poprawie pogody - bowiem trend  ciśnienia jest wzrostowy a ikona zależna jest od różnic ciśnienia atmosferycznego w tym w szczególności o jego trendu...   ;)

Wierząc jednak w zapisy instrukcyjne stabilizacja stacji powinna nastąpić dopiero po kilku dniach  ;)

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: stacja pogody auriol
« Odpowiedź #24 dnia: 21 Grudnia, 2015, 11:47:42 »
(...) i ustawiłem pogodę taką jaka była aktualnie za oknem ale dziwiło mnie że gdy ciśnienie delikatnie spadło to prognoza już sie zmienia

... właśnie nie do końca jestem pewien czy należy ustawić wstępną ikonę wg rzeczywistej pogody za oknem - jak jest w wielu stacjach - czy też jako prognozę na 12-24h wprzód pobraną z serwisów pogodowych - jak mówi instrukcja - cytuję ponownie mojego posta i zapisy instrukcji:

Cytat: instrukcja stacji
Prognoza pogody: Stacja pogodowa oblicza prognozę pogody na podstawie zmian ciśnienia atmosferycznego. Ponieważ
przy uruchomienia nie ma żadnych danych odnośnie zmian ciśnienia powietrza, w tym czasie prognoza pogody jest przypadkowa. Dopiero po kilku dniach stacja pogodowa jest w stanie obliczyć prognozę pogody.  Jednakże przy uruchomieniu odnosząc się do prognozy pogody w telewizji lub w internecie można za pomocą przycisku UP lub
DOWN ustawić prognozę pogody, aby nieco przyspieszyć samoregulującą się prognozę pogody.

Co o tym myślisz ?

Offline maciejk1993

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: stacja pogody auriol
« Odpowiedź #25 dnia: 21 Grudnia, 2015, 13:50:41 »
No tak, masz racje, trzeba dokładnie czytać instrukcje bo czasem jedno słowo a tak wiele zmienia

Offline maciejk1993

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: stacja pogody auriol
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Grudnia, 2015, 23:09:47 »
A tak z waszego doświadczenia, jaką sprawdzalność może mieć tego typu stacja opierająca prognozy o spadki bądź wzrosty ciśnienia?

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: stacja pogody auriol
« Odpowiedź #27 dnia: 22 Grudnia, 2015, 01:29:12 »
(...) jaką sprawdzalność może mieć tego typu stacja opierająca prognozy o spadki bądź wzrosty ciśnienia?

... poobserwuj kilkanaście dni a przekonasz się   ;)  i daj nam info - ok ?


PS: myślę, że 75% - info z którejś karty produktu

... i drugie

PS: gdyby Twoja stacja wysyłała pakiety danych na portal pogodowy to widziałbyć oprócz ikon prognozy pogody oraz ikon aktualnej pogody  liczbowe, graficzne i opisowe parametry prognoz - w tym w szczególności prawdopodobieństwo opadów czy strukturę prognozowanego zachmurzenia - takie prognozy np na portalu Weather Underground (WU) obliczane są dla sąsiadujacych obszarów o promieniu ok. 4km - czyli gęstość prognoz duża - nie taka jak serwisach TV meteo - na zasadzie "jutro może padać ale wcale nie musi"   ;) ;)
« Ostatnia zmiana: 22 Grudnia, 2015, 02:10:34 wysłana przez Rychu_Świbno »

patyna

  • Gość
Odp: stacja pogody auriol
« Odpowiedź #28 dnia: 22 Grudnia, 2015, 04:40:39 »
A skąd ta informacja dotycząca obszaru 4km będącego podstawą do prognozowania

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: stacja pogody auriol
« Odpowiedź #29 dnia: 22 Grudnia, 2015, 11:37:43 »
A skąd ta informacja dotycząca obszaru 4km będącego podstawą do prognozowania

... od WU   ;)