Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z forum wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Davis Vantage VUE pytanie  (Przeczytany 19257 razy)

Offline mati211p

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 15
    • ikonka GG
    • MeteoSerwis24
  • Miejscowość: Świdnik Duży Drugi
  • Typ stacji: WS3600 - 11
Odp: Davis Vantage VUE pytanie
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Marzec, 2016, 12:50:55 »
A jak jest z temperaturą za dnia?

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

« Odpowiedź #15 dnia: 25 Marzec, 2016, 12:50:55 »

Offline Darecki2005

• Cirrus
  • *
  • Otrzymał podziękowań: 0
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Marzec, 2016, 13:17:26 »
Za dnia jest idealnie, oszustwo wg mojej oceny zaczyna się poniżej 2 stopni, jak temperatura spada od południa to wg moich innych termometrów im bliżej wieczora obniża się niemal identycznie różnica max 0,2 stopnia. Poniżej 2 stopni vue dostaje jak by blokady i róznice zaczynają się robić jak pisałem wczesniej

Offline Parasol

• Administrator
  • Otrzymał podziękowań: 98
    • Smartfonki.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Marzec, 2016, 16:34:11 »
Tak wygląda dokładność temperatury dla Vue (linia przerywana i górna skala).

Patrząc na specyfikacje, przy 0°C stacja może wskazywać nawet +0.7°C. Im niższa temperatura tym błąd pomiarowy wzrasta.

Najlepiej kupić jakiś dokładny termometr np. polecany przez jednego z forumowiczów (Marcin D.) - TERMIO-1 lub DT-2 i w konsoli skalibrować temperaturę (maksymalnie o +/-12.7°C - patrz instrukcja Vue). Możesz za niewielkie pieniądze (~35 zł) kupić świadectwo wzorcowania termometru wydane przez producenta. A jeżeli potrzebujesz super dokładnie skalibrować temperaturę, to proponuje zamówić wzorcowanie wydane przez laboratorium akredytowane, ale tu koszt będzie dużo większy, jeden punkt pomiarowy to ~135 zł. Wiedząc z powyższej charakterystyki, jaki jest błąd pomiarowy Vue w temperaturach ujemnych, które mogą występować w Polsce przez kilka miesięcy, zamawiasz wzorcowanie zakupionego termometru w 2-3 kluczowych temperaturach np. przy 0°C, -10°C i -20°C. Czyli za 400 do 600 zł (w zależności od termometru i punktów wzorcowania) możesz dość dokładnie skalibrować temperaturę w Vue, biorąc pod uwagę także błąd pomiarowy zakupionego urządzenia wzorcowego.
Zapraszam do dodawania opinii o swojej stacji pogodowej na stronie:  https://stacje-pogody.pl - Twoja opinia pomoże dokonać właściwego wyboru innym!

Offline kriu

• Cumulonimbus
  • Otrzymał podziękowań: 21
    • Moja stacja na Wunderground
  • Miejscowość: Rzeszów
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Marzec, 2016, 16:46:24 »
Bezsens - co to za stacja, którą trzeba jeszcze kalibrować. Za takie pieniądze powinna wskazywać znacznie dokładniej.
Ja mam stację za 400zł i uważam, że wskazania są bardzo dobre. Robiłem pewien czas temu pewne porównania wskazań i doszedłem do wniosku, że muszę od wskazań odjąć 0,4-0,5 st. i tak ustawiłem w Cumulusie.
Jeżeli faktycznie stacja przekłamuje o kilka stopni to należy ją reklamować.

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #19 dnia: 25 Marzec, 2016, 17:16:34 »
Bezsens - co to za stacja, którą trzeba jeszcze kalibrować. Za takie pieniądze powinna wskazywać znacznie dokładniej.

Nie trzeba kalibrować, ale jest taka możliwość w konsoli np. gdy ktoś ma dostęp do dokładniejszych danych pomiarowych (np. dokładniejszego termometru), wtedy może sobie poprawić dokładność wskazań. Wiele osób narzeka na dokładność elektronicznych stacji pogodowych w temperaturach ujemnych. Patrząc na mapkę stacji Davis'a, to dużo zainstalowano w obszarach gdzie mogą występować duże ujemne temperatury np. północna Norwegia, Szwecja, Finlandia, Islandia, Alaska, jest nawet VP2 na Grenlandii. Tak więc, jakoś użytkownicy Davis'a sobie radzą z tymi błędami pomiarowymi.

Ale jasne, jeżeli stacja przekracza błąd podany w specyfikacji (na wykresie) to trzeba ją reklamować.

Ja mam stację za 400zł i uważam, że wskazania są bardzo dobre. Robiłem pewien czas temu pewne porównania wskazań i doszedłem do wniosku, że muszę od wskazań odjąć 0,4-0,5 st. i tak ustawiłem w Cumulusie.

No tak, ale pewnie narzekasz na coś innego, np. powtarzalność pomiarów, duży błąd radiacyjny (słoneczny), jakość elementów, wykonanie, często coś np. nie łączy, zrywa się łączność radiowa itp. - czyli częste problemy, będące bolączką niskobudżetowych produktów.
« Ostatnia zmiana: 25 Marzec, 2016, 17:21:10 wysłana przez Parasol »
Zapraszam do dodawania opinii o swojej stacji pogodowej na stronie:  https://stacje-pogody.pl - Twoja opinia pomoże dokonać właściwego wyboru innym!

Offline mati211p

• Nimbostratus
    • ikonka GG
    • MeteoSerwis24
« Odpowiedź #20 dnia: 25 Marzec, 2016, 17:39:37 »
Wszystko zależy od konkretnego modelu. Z tego co obserwuję, to kolega kriu ma niewiele problemów ze stacją. Za to w przypadku 4 krotnie droższej Vue mamy do czynienia z fałszowaniem wiatru lub temperatury (czujnika wiatru nie umieścimy na 10m przy czujniku temperatury na 2m). Ja mam WS3600 i jedyny mój problem to sporadyczne resety (co już niestety większości osób by przeszkadzało, a ja kupowałem jako używkę za 400zł, tylko raz w 2012 konieczna była wymiana czujników po uderzeniu pioruna), nic więcej się nie dzieje złego ze stacją.

Offline Darecki2005

• Cirrus
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: 25 Marzec, 2016, 18:02:48 »
W urządzeniu za tą kasę  powinno być skalibrowane fabrycznie a nie jeszcze dokładać do i tak uważam drogiego sprzętu jeszcze pieniądze. To że jest opcja kalibracji to wiem ale nie w tym rzecz. 2 jednostki i jak jedna tak i druga oszukuje gdyż wizualnie widzę że jest szron a stacja pokazuje na plusie temperaturę. Posiadam 2 sztuki  http://www.conrad.pl/Termometr-cyfrowy,-bezprzewodowy-WS-9008-IT,-zewn%C4%99trzny-czujnik.htm?websale8=conrad&pi=646273&ci=SHOP_AREA_17192_0510041  które kosztują niecałe 60zł i w nich nie ma takich komedii z temperaturą więc można? okazuje się że można za małe pieniądze. Odnośnie reklamacji to już drugi egzemplarz (pierwszy oszukiwał ok 1,5 stopnia przy 0) wiec teraz wystąpiłem w zwrot pieniędzy i nie chcę już mieć nic wspólnego z tą firmą. Tylko mi nerwów zjadła że się stacji odechciało. Jak ochłonę to może zaryzykuje jeszcze Hp1001 może wykonaniem będzie gorsza ale może pomiar będzie dokładny czas pokaże

Offline mati211p

• Nimbostratus
    • ikonka GG
    • MeteoSerwis24
« Odpowiedź #22 dnia: 25 Marzec, 2016, 18:08:41 »
Myślę, że kupno nawet którejś z tańszych stacji typu WH1080/WH1090 itd i zrobienie odpowiedniej klatki będzie ok. A może zwyczajnie w Davisie miałeś problem, bo nie było wcale w dniu wczorajszym nocą ruchu powietrza - brak wiatru?

Plusem Davisa na pewno jest bezawaryjność pracy i dobry zasięg. Sam jestem zdziwiony, że tak rejestruje u Ciebie temperaturę minimalną.

Offline Darecki2005

• Cirrus
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: 25 Marzec, 2016, 18:23:41 »
Wiatr był taki jak widać na zdjęciu. Na zdrowy rozum to po cho.... mi taka stacja co dobrze mierzy temperaturę tylko jak jest wiatr.

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Marzec, 2016, 20:53:17 »
Tak się zastanawiam. A może ktoś się bawił kalibracją temperatury i otrzymałeś stację np. nie ustawioną na 0 tylko z korektą temp. np. +2°C. Sprawdzałeś kalibrację w konsoli, czy jest na 0?

Offline Dador

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 48
    • Rybnik - Smolna
  • Miejscowość: Rybnik
  • Typ stacji: Davis VP2 Plus, Oregon x3
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Marzec, 2016, 21:14:17 »
Mnie z kolei przychodzi do głowy myśl, że być może trafiłeś na egzemplarze z wadliwej partii/serii produktu. Jeśli spisałeś numer seryjny poprzedniej stacji, to możesz się przekonać czy i obecna pochodzi z tego samego okresu produkcji.

Trudno mi przyjąć do wiadomości, że VUE tak oszukuje. A to dlatego, że u mnie jest odwrotnie, tzn. z czujników marki Oregon (2  sztuki moje + 1 sztuka od sąsiada - notabene w odległości ponad 30 metrów!) z których odbieram sygnał, minima są z reguły wyższe niż w VUE. Analogicznie i maksima są wyższe, z racji nie posiadania osłon przez ww. czujniki.

Offline mati211p

• Nimbostratus
    • ikonka GG
    • MeteoSerwis24
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Marzec, 2016, 22:26:01 »
Tak się zastanawiam. A może ktoś się bawił kalibracją temperatury i otrzymałeś stację np. nie ustawioną na 0 tylko z korektą temp. np. +2°C. Sprawdzałeś kalibrację w konsoli, czy jest na 0?
Ale czy wtedy w dzień nie powinien także zawyżać?

Offline Darecki2005

• Cirrus
  • *
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Marzec, 2016, 00:22:08 »
Jeśli chodzi o korektę to niestety ale nie patrzyłem czy się nikt nie bawił tym. Odnośnie numeru seryjnego to tak i owszem spisałem tylko mi sie gdzieś kartka zawieruszyła ale pamiętam że numer seryjny się róznił jedynie cyfrą na końcu tzn, jedna była z 3 a druga z 1. Skoro wywiązała się ciekawa dyskusja to jako zagwostkę dodam że stacja potrafiła i poprawnie pokazywać temperaturę , jak jeden tak i drugi egzemplarz jak chciał to wskazania całą noc nie różniły się z moimi pozostałymi termometrami wiecej jak 0,1 stopnia (gdzie wystąpił mróz prawie -4 stopnia) co pokazuje załączone zdjęcie, ale przychodził kolejny wieczór i występował błąd jak wyżej pisałem. Ciekawi mnie dlaczego raz było dobrze a raz zle?

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #28 dnia: 26 Marzec, 2016, 09:04:06 »
Jeśli chodzi o korektę to niestety ale nie patrzyłem czy się nikt nie bawił tym.

Czy po wyjęciu stacji z pudełka i włączeniu po raz pierwszy konsoli miałeś już skonfigurowane jakieś ustawienia np. czas i datę?

Offline Darecki2005

• Cirrus
  • *
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Marzec, 2016, 11:18:31 »
Nic nie było skonfigurowane, musiałem na nowo wszystko konfigurować