Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z forum wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Davis Vantage VUE pytanie  (Przeczytany 14614 razy)

Offline Darecki2005

• Cirrus
  • *
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Davis Vantage VUE pytanie
« Odpowiedź #45 dnia: 10 Kwiecień, 2016, 07:50:57 »
To w zasadzie nic nie znaczy. Fakt, że człowiek oczekuje "czegoś mega" od stacji, na którą wydaje praktycznie średnią pensję w tym kraju. Trzeba też popatrzeć na to z tej strony, że w USA kwota, za jaką jest oferowana VUE, to niecała tygodniówka. 
Wersja pro kosztuje sporo więcej a czujniki są te same.
a może trafiłeś na wadliwą serię? nie wiem...
Po wypowiedziach niektórych na forum to myslę że faktycznie trafiłem na wadliwe egzemplarze, co nie zmienia faktu że jakaś kontrola jakości powinna być.
tylko raczej jest to stacja dla ogółu.
hmmm a mi się wydawało że dla ogółu to nieraz mijam w Biedronce, Lidlu czy innych marketach
... pochwal się na forum jak kupisz stację która spełnia Twoje preferencje oraz oczekiwania

Na pewno napiszę. Nie ukrywam że vue bardzo mi się podoba tylko ten pomiar. Z tego Co udało mi się dowiedzieć to w nowych wersjach pro juz nie montują tego nieszczęsnego SHT11. jesli za jakiś czas i vue zyska inny czujnik myslę że ponownie zaryzykuje bo tak jak piszecie w ofercie rynkowej nic ciekawszego nie znajdę.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

« Odpowiedź #45 dnia: 10 Kwiecień, 2016, 07:50:57 »

Offline mati211p

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 15
    • ikonka GG
    • MeteoSerwis24
  • Miejscowość: Świdnik Duży Drugi
  • Typ stacji: WS3600 - 11
« Odpowiedź #46 dnia: 10 Kwiecień, 2016, 13:28:01 »
Mati, wydaje mi się, że w co najmniej kilku seriach produkcyjnych HP1001 zastosowano wadliwy czujnik wilgotności - czujnik, który po pewnym czasie ulega b. wyraźnej dekalibracji. Problem ten z całą pewnością nie dotyczy serii HP1001 wydanych przed II połową 2014 roku, bo ja takową posiadam i czujnik wilgotności nadal u mnie działa tak samo jak pierwszego dnia.
Stacja z numerem seryjnym z jesieni 2015 roku (instalowana tuż przed świętami BN) nadal działa dobrze:
http://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IWOJEWDZ111
Co nie zmienia faktu, że podczas opadów notuje 80% wilgotność - co raczej nie jest prawidłowym wskazaniem, mimo, że czujnik potrafi wskazać ponad 90% - lub montaż na niewłaściwej wysokości.

Offline Marcin D.

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 14
  • Drawsko Pomorskie
    • ikonka GG
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro 2 Plus, Ws 3600 oraz wiele mniejszych :)
« Odpowiedź #47 dnia: 30 Lipiec, 2016, 21:55:26 »
Wersja pro kosztuje sporo więcej a czujniki są te same.

Już nie. Davis na szczęście zrozumiał, że czujniki sht11 to słabe rozwiązanie (najsłabsze ogniwo całego systemu) i wprowadził kosztujący zaledwie 50$ sht 31. To posuniecie sprawiło, że Davis umocnił swoją pozycję na rynku.  Teraz czujniki można zmieniać jak rękawiczki. O Sht 31 można poczytać na stronie producenta.

charly

Mati, wydaje mi się, że w co najmniej kilku seriach produkcyjnych HP1001 zastosowano wadliwy czujnik wilgotności - czujnik, który po pewnym czasie ulega b. wyraźnej dekalibracji. Problem ten z całą pewnością nie dotyczy serii HP1001 wydanych przed II połową 2014 roku, bo ja takową posiadam i czujnik wilgotności nadal u mnie działa tak samo jak pierwszego dnia.
Stacja z numerem seryjnym z jesieni 2015 roku (instalowana tuż przed świętami BN) nadal działa dobrze:

A co z wilgotnością zimą podczas dużych mrozów? Z tego co pamiętam pisaliśmy o tym kiedyś. HP wyraźnie zaniżała przekraczając dopuszczalny błąd określony w specyfikacji.

Offline Outlander

• Cirrus
  • *
« Odpowiedź #48 dnia: 14 Wrzesień, 2016, 12:27:09 »
Witam,
Przymierzam się do zakupu Davisa vue ale po przeczytaniu tego tematu mam wątpliwości czy jest sens wydawać 2k na stację która posiada błędy konstrukcyjne w postaci wadliwych czujników temperatury.
Czy Davis planuje wymianę czujników sht11 na sht 31 tylko w vantage pro czy również w zwykłym vue? Ma kto info na ten temat?

Offline Outlander

• Cirrus
  • *
« Odpowiedź #49 dnia: 16 Wrzesień, 2016, 22:29:45 »
Jest tu kto? Halo

Offline Parasol

• Administrator
  • Otrzymał podziękowań: 91
    • Smartfonki.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
« Odpowiedź #50 dnia: 17 Wrzesień, 2016, 21:41:01 »
Witam,
Przymierzam się do zakupu Davisa vue ale po przeczytaniu tego tematu mam wątpliwości czy jest sens wydawać 2k na stację która posiada błędy konstrukcyjne w postaci wadliwych czujników temperatury.
Czy Davis planuje wymianę czujników sht11 na sht 31 tylko w vantage pro czy również w zwykłym vue? Ma kto info na ten temat?

Może to sprostuje, Vue nie ma wadliwych czujników temperatury, ale faktem jest że w temperaturach ujemnych może być trochę bardziej niedokładna (wykres dokładności kilka postów wyżej). Kiedyś były dostępne w Internecie świadectwa wzorcowania Vue i wynikało z nich, że w zakresie od 10°C do 30°C dokładność temperatury badanego egzemplarza była idealna z wzorcem (na forum kiedyś o tym już pisałem).

Odnośnie wymiany czujników w Vue na sht-31, to nic nie wiem na ten temat, ale logicznym wydaje się, że wcześniej czy później to nastąpi. Zastanów się, być może warto dołożyć z 1000 zł do nowej wersji Pro2 na SHT-31...
« Ostatnia zmiana: 17 Wrzesień, 2016, 21:48:44 wysłana przez Parasol »
Zapraszam do dodawania opinii o swojej stacji pogodowej na stronie:  http://stacje-pogody.pl - Twoja opinia pomoże dokonać właściwego wyboru innym!

Offline Outlander

• Cirrus
  • *
« Odpowiedź #51 dnia: 18 Wrzesień, 2016, 13:53:54 »
A czy synchronizacja przy ujemnej temperaturze z termometrem wzorcowym wyeliminuje problem? Czy to nic nie pomoze bo przy dodatniej temperaturze np. 18C davis wtedy bedzie zanizal temperature.
Sprawdzalem cene za wersje pro na conradzie ale trzeba dolozyc co najmniej 1300zl a to juz sporo...

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #52 dnia: 19 Wrzesień, 2016, 20:02:30 »
A czy synchronizacja przy ujemnej temperaturze z termometrem wzorcowym wyeliminuje problem? Czy to nic nie pomoze bo przy dodatniej temperaturze np. 18C davis wtedy bedzie zanizal temperature.

W Vue jest możliwość kalibracji temperatury (zobacz w instrukcji), ale ustawia tam się stałą wartość max +/-12.7°C, która jest odejmowana/dodawana od zmierzonej temperatury. Ale dokładność temperatury w Vue nie jest stała w całym zakresie. Tak więc, aby uzyskać bardzo dobrą dokładność w całym zakresie, należałoby kalibrację powtarzać przy różnych temperaturach np. przy +15°C, 0°C i -10°C.

Tak się teraz zastanawiam, to w sumie producent (Davis Instruments) mógłby do tej kalibracji dodać możliwość definiowania kilku kluczowych zakresów temperatury, dla których można by ustawić różne korekty np. zakres od -40°C do -15°C, zakres od -15°C do 0°C i zakres od 0°C do +50°C. Gdy temperatura wchodzi w określony zakres to automatycznie jest stosowana dla danego zakresu inna korekta.

Sprawdzalem cene za wersje pro na conradzie ale trzeba dolozyc co najmniej 1300zl a to juz sporo...

No tak, ale z drugiej strony Conrad czasami robi promocje -10%, raz nawet była -15%: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1268.0
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień, 2016, 10:19:34 wysłana przez Parasol »
Zapraszam do dodawania opinii o swojej stacji pogodowej na stronie:  http://stacje-pogody.pl - Twoja opinia pomoże dokonać właściwego wyboru innym!

Offline Marcin D.

• Nimbostratus
  • Drawsko Pomorskie
    • ikonka GG
« Odpowiedź #53 dnia: 22 Wrzesień, 2016, 12:51:59 »
Z tego co kiedyś czytałem to do VUE nie planują wkładać sht 31. Być może coś się zmieniło. 
Davis z czujnikiem  SHT 31 (zainstalowany w lipcu 2016) Tmin 1.0c a Dt-2 w osłonie pasywnej 0.9c.  Nowy czujnik na razie bardzo dobrze. Sht11 przy okolicach 0c miał już 0,5c do 0,7c błędu. 
Davis na zdjęciu ma już 6 lat. Jedyne co wymieniałem to bateria w ISS i akumulatorki do napędzania wentylatora w osłonie aktywnej. Akumulatory padły dopiero w tym roku w czerwcu. 

Wilgotność działa bardzo dobrze. Mam wrażenie, że punkt rosy obliczany przez stację wreszcie jest prawdziwy lub zbliżony do prawdziwego. Wielokrotnie czujnik dobił do 99% co przy starym czujniku miało miejsce tylko raz po 3 dniach mgły w grudniu. Dolne zakresy wilgotności także osiągane są bardzo swobodnie. SHT11 był bardzo niedokładny w wilgotności ponad 85% oraz poniżej 50%. Jednym słowem w suchym powietrzu zawyżał a w wilgotnym zaniżał wskazania.
« Ostatnia zmiana: 22 Wrzesień, 2016, 12:56:04 wysłana przez Marcin D. »

Offline Darecki2005

• Cirrus
  • *
« Odpowiedź #54 dnia: 01 Marzec, 2017, 08:33:14 »
Marcin ale ty piszesz o Vantage Pro czy vue? bo na zdjęciu jest Vantage Pro. Ja nadal choruje na tą stację i bym zakupił ją ponownie jak tylko bym miał pewność ze jest z SHT31. Jesli jednak pomiary podane przez Ciebie są z wersji vue to napisz z jakiego zródła została ona zakupiona w lipcu?

Offline Marcin D.

• Nimbostratus
  • Drawsko Pomorskie
    • ikonka GG
« Odpowiedź #55 dnia: 17 Maj, 2017, 17:51:03 »
Ja nie mam Vue tylko Pro. Jednak z tego co wiem Vue będzie miała stary typ czujników. Zapytaj u dystrybutora może coś się zmieniło.

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #56 dnia: 20 Maj, 2017, 18:08:26 »
W Vue na pewno też zmienią sensory na dokładniejsze (SHT31), to tylko kwestia czasu. Sensory SHT1x są już przestarzałe, drogie i wychodzą z użycia i produkcji, są zastępowane serią SHT3x, która jest dużo tańsza i przede wszystkim dużo dokładniejsza. Jeżeli nie zmienią, to po prostu będą mieli produkt mniej dokładny i większe koszty produkcji, a przez to będzie on mniej konkurencyjny na rynku. Ostatnio okazało się, że w Conrad HP 1001 wifi jest układ SHT30: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1751.msg17981#msg17981
« Ostatnia zmiana: 23 Maj, 2017, 10:50:05 wysłana przez Parasol »