Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)  (Przeczytany 26238 razy)

Offline Grzes978

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Conrad HP 1001
Odp: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)
« Odpowiedź #45 dnia: 03 Stycznia, 2019, 18:53:19 »
Podsylam screen z strony urzadzenia i z apki.

Jak widac wewnatrz temperatura jest wyzsza tak samo jak i wilgotnosc.
« Ostatnia zmiana: 03 Stycznia, 2019, 18:55:13 wysłana przez Grzes978 »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)
« Odpowiedź #45 dnia: 03 Stycznia, 2019, 18:53:19 »

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)
« Odpowiedź #46 dnia: 04 Stycznia, 2019, 00:14:26 »
Poczytałem trochę o Nettigo i Luftdaten i jestem pod wrażeniem. Widzę, że są to bardzo rozwojowe projekty. Jak znajdę więcej czasu (sił i ochoty) kupię zestaw i zmontuję czujnik. Z lutowaniem a szczególnie z montażem całości nie będę miał najmniejszych kłopotów. Gorzej z programowaniem.
Dzisiaj dostałem tego SmogTok'a. Podłączyłem i .... nie działa. Co się okazało - po wielu rekonfiguracjach punktu dostępowego okazało się, że musi być widoczna (tzn. nie ukryta) nazwa sieci Wi-Fi (SSID). Ja miałem ukrytą nazwę dla bezpieczeństwa. Szkoda, bo wolałbym pozostać przy starych ustawieniach. Czy zależy to od oprogramowania dla modułu Wi-Fi? Czyli tej wersji dla SmogTok? Czy te moduły Wi-Fi tak mają? Coś wiesz na ten temat?
Poza tym SmogTok korzysta z czujnika Plantower wersja PMS7003 - sądząc po wyglądzie.
Grzes978 - napisz proszę jak ma się ten sensor do stosowanych w Nettigo Nova Fitness SDS011
Jakiej generacji jest ten Plantower PMS7003? Jakoś nie mogę tego znaleźć w Internecie. Poprzednie wersje (te większe) to PMS5003.

Offline Grzes978

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Conrad HP 1001
Odp: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)
« Odpowiedź #47 dnia: 04 Stycznia, 2019, 08:05:08 »
Hej witam

Jest już płytka pod tą najnowsza wersję. Link tutaj

https://nettigo.pl/products/nettigo-air-monitor-pcb-0-3-0

Jeśłi chodzi o programowanie modułu wifi to jest to pikuś, ja na moim Win 10 po prostu podłaczyłem moduł wifi przez usb i poprzez dwukklik otworzyłem pobrany plik latest_pl.bin i klikłem wgraj i tyle. Proste jak d.....nie. :-)

Jeśli chodzi o czujnik to nie wiem co masz na mysli jesli chodzi o "jak ma się ten sensor do stosowanych w Nettigo Nova Fitness SDS011"

W tym projekcie z Nettigo to tak naprawdę też możesz podłaczyć czujnik Plantower PMS7003.
Tam masz do wyboru podłaczenie 3 rónych czujników pyłu z tego co widziałem i chyba z 4 rózne czujniki temp/wilgot/cisnienie.

obsług atego wyglada podobnie jak to jest na blitzorthung.
Wchodzisz na odpowieni IP urzadzenia ( trzeba sparwdzic jaki został przypisany na routerze ) i możesz zarzadzac urzadzeniem.

Wybierasz obslugiwane czujniki, czestotliwosc pomiarów, gdzie wysylasz dane (np opensesnemap, madavi, wlasny serwer php, etc)

Więc tak naprawdę jakbyś sobie kupił płytkę i moduł wifi, to mógłbys podłaczyć do tego czujnik Plantower PMS7003 i gotowe. A jak wiemy najwiekszy koszt w tej zabawie to czujnik pyłu.

Podeślę wam screeny z obsługi Nettigo, tak abyscie zobaczyli jak to wyglada.

Jeśłi chodzi o Twoje pytanie o wifi i ukryty SSID to założe się że jeśli już masz podłaczony czujnik pod router, to mozesz spowrotem ukryć SSID i bedzie działąć, pewnie mu to tylko przeszkadzało podczas etapu podlaczania/znajdowania do sieci.
« Ostatnia zmiana: 04 Stycznia, 2019, 16:25:09 wysłana przez Grzes978 »

Offline Grzes978

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Conrad HP 1001
Odp: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)
« Odpowiedź #48 dnia: 04 Stycznia, 2019, 09:29:25 »
Kriu

Jak Ty to mierzysz?

http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

To Twoje ustrojstwa są? Ja też chcę mierzyć grunt :-)

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)
« Odpowiedź #49 dnia: 04 Stycznia, 2019, 17:34:11 »
Niestety po ponownym ukryciu nazwy punktu dostępowego nie następuje łączenie - czekałem nawet 15 minut (2-3 próby). Tak więc coś chyba nie "smakuje" temu modułowi Wi-Fi - wygląda na to, że na początku skanuje i sprawdza czy jest taki SSID - sam nie wiem. A menu strony konfiguracyjnej w trybie AP jest ekstremalnie małe: zawiera 2 pola do wpisania SSID i hasla i 2 przyciski skanuj i zapisz.

Znalazłem na aukcji Allegro coś takiego: https://allegro.pl/oferta/stacja-pomiaru-czystosci-powietrza-smog-pm2-5-pm10-7315862449
Bazuje to na czujniku pyłu i tzw. LAN Kontrolerze. Na stronie https://tinycontrol.pl/pl/lan-kontroler/ piszą o nim. Obsługuje on różne czujniki m.in. pyłu i inne: https://tinycontrol.pl/pl/akcesoria-lk-3-czujniki/
Podobno ten LAN Kontroler można dowolnie programować.
Link do strony demo www LAN Kontrolera: http://eryk.ats.pl/lk3-old/

Jeżeli chodzi o moje inne pomiary to wszystko opisałem tutaj: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=2160.msg16324#msg16324
Są tam linki do opisów wykonania i po kilka postów dyskusyjnych. Wszystko oparte na termometrach 1-Wire, Dallas DS18B20
Cały pion termometrów umieściłem w ziemi tak, że najpierw odkopałem darń trawy a następnie stalowym prętem zrobiłem dziurę na odpowiednią głębokość i po wyjęciu pręta umieściłem tam przewód z termometrami - nie kopałem takiej głębokiej dziury:)

Offline erd33

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: BME280, SDS011, NodeMCU v3
Odp: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)
« Odpowiedź #50 dnia: 04 Stycznia, 2019, 23:57:18 »
Witam, założyłem konto, by zapytać się o to, czy jest możliwe uczestnictwo w luftdaten bez wgrywania ich firmware do ESP8266. Posiadam stację jakości powietrza wraz z mierzeniem pogody (SDS011, BME280, NodeMCU v3), od wielu miesięcy chodzi stabilnie, wrzuca dane do bazy danych i można odczytać na stronie internetowej z wykresów. Nie chcę ruszać tego ustawienia, chętnie podzieliłbym się tam odczytami ze swojej stacji, tym bardziej, że w promieniu prawie 100km nie ma żadnej stacji. Czy istnieje taka możliwość, na przykład poprzez użycie GET lub POST albo by luftdaten czytał z API z podanego adresu? Dziękuję za odpowiedź.

Offline Grzes978

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Conrad HP 1001
Odp: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)
« Odpowiedź #51 dnia: 07 Stycznia, 2019, 09:26:20 »
Cześć

Ale wydaje mi się że trzeba wgrać ich soft.
Tak apropos to przez ich soft tez mozesz wrzucać na swój serwer danych.
Popatrz na instrukcję w załączeniu.
Zrobiłem nową i mam nadzieję że ją zupdatują u nich na stronie.

Znajdziesz ją tutaj

https://drive.google.com/file/d/16v87mbKIMy3Y_MGbFKfKU5TXtEeVxHr5/view?usp=sharing

tam jest o wiele wiecej o ich sofcie.
« Ostatnia zmiana: 07 Stycznia, 2019, 10:32:22 wysłana przez Grzes978 »

Offline erd33

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: BME280, SDS011, NodeMCU v3
Odp: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)
« Odpowiedź #52 dnia: 07 Stycznia, 2019, 20:27:21 »
Cześć

Ale wydaje mi się że trzeba wgrać ich soft.
Tak apropos to przez ich soft tez mozesz wrzucać na swój serwer danych.
Popatrz na instrukcję w załączeniu.
Zrobiłem nową i mam nadzieję że ją zupdatują u nich na stronie.

Znajdziesz ją tutaj

https://drive.google.com/file/d/16v87mbKIMy3Y_MGbFKfKU5TXtEeVxHr5/view?usp=sharing

tam jest o wiele wiecej o ich sofcie.

Dziękuję za odpowiedź. Próbnie zdecydowałem się to wgrać i działać działa, jednak szału nie ma, jeśli mówić szczerze. Trzeba było przełączyć na zupełnie inne piny niż te, których używałem (wymuszone konkretne piny), a w samym software jest bardzo mało opcji do konfiguracji. Odnośnie wrzucania danych na swój serwer, to też średnio się sprawdzi. W innych przedziałach czasowych wrzucałem w bazę odczyty pogody, a w innych jakości powietrza. Zobaczę po dodaniu lokalizacji, ale raczej nie zdecyduję się tego zostawić na stałe. Gdyby istniała jednak możliwość wykorzystania zapytań GET, POST, ewentualnie podać do luftdaten adres strony z własnym API, to wtedy nie byłoby problemu, bo mógłbym zwyczajnie przerobić swój soft o przesyłanie odczytów do ich API.

Offline Grzes978

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Conrad HP 1001
Odp: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)
« Odpowiedź #53 dnia: 22 Stycznia, 2019, 20:20:15 »
A projekt w Nettigo leci cala para. Urzadzenie juz gotowe i w fazie testow. Od lutego powinien byc gotowy kit.

Offline Grzes978

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Conrad HP 1001
Odp: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)
« Odpowiedź #54 dnia: 22 Stycznia, 2019, 20:21:16 »
Zestaw jest z grzalka sterowana poziomem wilgotnosci.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)
« Odpowiedź #55 dnia: 27 Stycznia, 2019, 12:28:46 »
Zapowiada się na ciekawe urządzenie. Ważne, że jest wyświetlacz podający wyniki pomiarów. Jak będą już gotowe zestawy to chyba kupię jeden i zmontuję.
Jeszcze tak z ciekawości, bo nie pamiętam, jak często (z jakimi odstępami czasowymi) wykonywane są pomiary? Czy są robione przerwy w celu "oszczędzania" czujnika? Pomiary ciągłe nie mają sensu.

Offline Grzes978

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Conrad HP 1001
Odp: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)
« Odpowiedź #56 dnia: 01 Lutego, 2019, 16:25:09 »
Aby wynik byl na mapie luftdaten pomiary sa co 300 sekund. czyli co 5 minut.
Ja tak mam ustawione jak zmienie na wiecej to pomiar znika z mapy luftdaten ale oczywiscie jest dalej na opensesne i w apce particulate app.

czujnik bedzie w sprzedazy już za dwa tygodnie.

Obecnie pracują nad dodaniem cisnienia wzglednaego, i licznikiem gagiera.

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)
« Odpowiedź #57 dnia: 01 Lutego, 2019, 17:58:34 »
Czy Twój czujnik jest widoczny w "kanarku" ? - świetna apka pod androida.
Są ta czujniki z WIOŚ, Looko2, SmogTok, Syngeos, perfect-Air i Luftdaten

Offline kriu

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 534
  • Otrzymał podziękowań: 21
  • Płeć: Mężczyzna
    • Moja stacja na Wunderground
  • Typ stacji: Velleman WS1080, Evolve Pilot 6", Conrad W263, inne układy pomiarowe 1-wire
Odp: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)
« Odpowiedź #58 dnia: 08 Lutego, 2019, 10:38:01 »
Kilka uwag na temat czujnika SmogTok, który kupiłem na początku roku. Zastosowany w nim czujnik to Plantower PMS7003. Już od ok. miesiąca czujnik mam na zewnątrz domu, przymocowany na elewacji pod zadaszeniem. Umieściłem go w większej puszeczce z wyciętym spodem, przymocowanej do ściany, po to aby można było łatwo go wyjąć. Spód wyciąłem po to aby była dobra cyrkulacja powietrza w obszarze otworów wlotowego i wylotowego z czujnika.
Czujnik działa bez zarzutów, regularnie wysyła wyniki na serwer. Na początku roku była jedna przerwa w działaniu serwera – w nocy od ok. 1 do 7 rano. Poza tym od tamtego czasu działa bezprzerwowo. W porównaniu do czujników innych sieci w mieście (GIOŚ, Looko2, Airly) wyniki wydają się zgodne. Niestety, ale nie ma u mnie w pobliżu (powiedzmy do 1km) żadnego podobnego urządzenia tak więc porównywać jest ciężko. W każdym razie czujnik reaguje bardzo szybko na jakiekolwiek zmiany zanieczyszczenia. W zależności od której strony wieje (od miasta czy z drugiej strony) wyniki zmieniają się bardzo.
Napisałem poprzednio, że aby podłączyć czujnik do sieci Wi-Fi konieczna jest widoczność SSID punktu dostępowego. Teraz po mojej interwencji w tej sprawie bardzo szybko poprawiono ten mankament i teraz działa także z ukrytą nazwą sieci SSID. Czujnik łączy się z AP w standardzie N z szyfrowaniem WPA-2, AES. Np. czujniki Looko łączą się tylko w standardzie B – wg mnie to wielka wada. Poza tym rozszerzono zakres wyświetlanych wyników i teraz „trzeci” wykres pokazuje pomiary z ostatnich 31 dni – brakowało tego – było trochę za mało dni.
Wykresy na stronie SmogTok uważam za bardzo udane. Udało mi się także uzyskać bezpośredni dostęp do wykresów z serwera i teraz mam je dołączone (jako widgety) do mojej stronki z różnymi pomiarami - link w stopce. Wykresy ładnie wyglądają, są skalowalne a po najechaniu myszką na punkty pomiarowe wyświetla się data, godzina i wynik pomiarów w danej chwili.
Jeszcze jedna ważna kwestia – czujniki sieci SmogTok podłączone zostały do aplikacji „kanarek” pod Androida – nie wiem czy ta apka jest też na inne systemy. Aplikacja bardzo dobra (nie wiem czy znacie), warto zainstalować.

Offline Grzes978

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Typ stacji: Conrad HP 1001
Odp: Czujniki pomiaru smogu, smog to chyba też pogoda :)
« Odpowiedź #59 dnia: 19 Marca, 2019, 18:48:36 »
Super opis Kriu.

Ja mam informację ze cały projekt Nettigo Air Monior otrzymał nowa stronę na której jest zrobiony super opis, wszytskiego, począwszy jak kupić, złożyć, gdzie wysyłąc  dane tec. Super profeska

Nettigo Air Monior
https://air.nettigo.pl/