Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z forum wyrażasz zgodę na używanie cookies. Więcej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Ankieta

Gdybyś miał do wyboru dwie identyczne stacje pogodowe, w jednej był sensor SHT30, a w drugiej SHT35 i różnica w cenie wynosiła 50 zł

Wolałbym dopłacić 50 zł do sensora SHT35, aby mieć dokładniejszy pomiar temperatury/wilgotności (+/-0.2°C od -40°C do 0°C)
3 (60%)
Nie chce dopłacać, dokładność sensora SHT30 jest dla mnie wystarczająca (+/-0.6°C przy -40°C)
2 (40%)
Nie wiem, nie mam zdania
0 (0%)

Głosów w sumie: 5

Głosowanie skończone: 23 Czerwiec, 2018, 23:58:16

Autor Wątek: Trudny wypór stacji pogodowej. Netatmo, HP 1001, EFWS2900  (Przeczytany 3794 razy)

Offline Parasol

• Administrator
  • Otrzymał podziękowań: 97
    • Smartfonki.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Trudny wypór stacji pogodowej. Netatmo, HP 1001, EFWS2900
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Grudzień, 2017, 10:21:32 »
Jaką inną stację z zapisem pomiarów na kartę pamięci polecacie?

Zapis pomiarów na karcie pamięci ma np. EUROCHRON EGWS 1000, ale jest to stacja z łącznością GSM i nie ma wyświetlacza.
« Ostatnia zmiana: 26 Grudzień, 2017, 10:23:54 wysłana przez Parasol »
Zapraszam do dodawania opinii o swojej stacji pogodowej na stronie:  https://stacje-pogody.pl - Twoja opinia pomoże dokonać właściwego wyboru innym!

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

« Odpowiedź #15 dnia: 26 Grudzień, 2017, 10:21:32 »

Offline bodzio257

• Cirrus
  • *
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: Termometr EMOS E0042
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Marzec, 2018, 08:15:53 »
Witam.
Podłączę się pod wątek by nie zakładać niepotrzebnie nowego. Stoję przed wyborem stacji pogodowej i nie wiem na którą się zdecydować. Mam 2 kandydatów:
Netatmo NWS01 + w przyszłości czujnik wiatru
Eurochron EFWS 2900
Zależy mi przede wszystkim na dokładnych pomiarach, zwłaszcza temperatury zewnętrznej (zakres od -40) i wilgotności a także transmisji do internetu danych zebranych przez stację. Z tego co się orientuję Netatmo przesyła na swoją stronę z którą łączona jest również ich aplikacja - swoją drogą zbierająca bardzo pozytywne opinie, mam do tej stacji osłonę radiacyjną wykonaną bardzo solidnie i z dobrej jakości materiałów, podejrzewam że lepsza niż oryginalna w EFWS 2900.
Eurochron pozwala na wysyłanie do m.in. WeatherUnderground czy WeatherCloud choć osobiście bardziej przemawia do mnie ta druga. Na korzyść Eurochron przemawia stacja wewnętrzna z dużym i czytelnym wyświetlaczem oraz więcej mierzonych czynników pogodowych. Tylko czy więcej znaczy lepiej, dokładniej?

Poszukuję informacji dotyczących czujników w jakie wyposażone są stacje. Nieoficjalnie ktoś pisał że EFWS 2900 korzysta z czujnika SHT3x. Jeżeli już to SHT30 czy SHT31 bo w dolnym zakresie temperatury mają one konkretną rozbieżność.
Netatmo wg. zdjęć korzysta z czujnika LPS331AP. Wg. producenta dokładność pomiarowa wynosi 0,3 stopnia C co odpowiada SHT31.

Zwracam się więc z prośbą do Was, osób bardziej doświadczonych o pomoc w wyborze odpowiedniej stacji, ewentualnie polecenie jakiejś alternatywy do 1000 złotych.
Liczę na pomoc i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 12 Marzec, 2018, 08:18:43 wysłana przez bodzio257 »

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Marzec, 2018, 22:15:59 »
Jeżeli chodzi o Netatmo, to zobacz recenzję 3 miesiące ze stacją pogodową Netatmo, natomiast informacje i opinie o EFWS2900 znajdziesz tutaj: EUROCHRON EFWS2900 - kolorowy wyświetlacz i wysyłanie danych do Weather Underground. Może to ci pomoże podjąć właściwą decyzje.

Wydaje mi się, że EFWS2900 może mieć dokładniejszy sensor pomiarowy niż Netatmo. Stacja Netatmo pojawiła się na rynku w połowie 2012 roku, sensorów SHT3x jeszcze nie było, zostały po raz pierwszy zaprezentowane pod koniec 2014 roku na Międzynarodowych Targach w Monachium. Nie wiem, jaki sensor jest w Netatmo, i czy od 2012 roku nie wprowadzili jakichś zmian, w specyfikacji podano dokładność sensora ±0.3°C, nie podając czy jest tak w całym zakresie pomiarowym. Mając stacje Netatmo od 2 lat, z moich obserwacji wynika to, że w niskich temperaturach np. około -15°C jest to większa niedokładność niż ±0.3°C (przynajmniej w moim egzemplarzu). Przykładowo, w ostatnie mrozy kilkunastoletnia stacja Oregona zanotowała niższą o 1°C temperaturę minimalną niż Netatmo. Ale mam wrażenie, że Oregon szybciej reaguje na zmiany w temperaturach ujemnych, mógł np. wystąpić krótkotrwały spadek temperatury, którego Netatmo nie zdążyło zarejestrować. Czujnik Oregona ma pomiar co 30 sekund, natomiast czujnik Netatmo wysyła dane co 5 minut.

Odnośnie LPS331AP, to jest to sensor ciśnienia, a nie temperatury/wilgotności.

Nieoficjalnie ktoś pisał że EFWS 2900 korzysta z czujnika SHT3x. Jeżeli już to SHT30 czy SHT31 bo w dolnym zakresie temperatury mają one konkretną rozbieżność.

Jeszcze może to być SHT35, ja bym takiej możliwości nie wykluczał. Ale nawet jak to będzie SHT30, to i tak jest to bardzo dobry sensor pomiarowy, w zakresie od 0°C do +65°C dokładność temperatury wynosi typowo +/-0.2°C (maksymalnie jest to +/-0.4°C), a w temperaturze -30°C (która sporadycznie może u nas wystąpić) dokładność wynosi typowo +/-0.5°C (maksymalnie +/-0.8°C), przy -40°C (w Polsce nie występują tak niskie temperatury) dokładność typowa to +/-0.6°C (maksymalnie +/-1°C).
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec, 2018, 10:02:43 wysłana przez Parasol »
Zapraszam do dodawania opinii o swojej stacji pogodowej na stronie:  https://stacje-pogody.pl - Twoja opinia pomoże dokonać właściwego wyboru innym!

Offline bodzio257

• Cirrus
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Marzec, 2018, 11:22:51 »
Zapoznałem się z artykułami z linków już zanim dodałem post z zapytaniem ale dziękuję za podesłanie.

Więc data premiery stacji może rzeczywiście mieć do rzeczy jeśli chodzi o dokładność pomiarową skoro dzieli je prawie 5 lat.
Netatmo faktycznie podaje sztywne ±0.3°C bez zakresu pomiarowego więc poniżej 0°C błąd pomiarowy może się zwiększać (choć nie musi)
natomiast Eurochron nie podaje błędu pomiarowego - ciekawe.
Swoją drogą porównywałem także pomiary z czujników umieszczonych na mapie na stronie Netatmo, danych ze stacji EFWS 2900 z WeatherCloud oraz strony IMGW lecz ciężko wyciągnąć jakieś dokładniejsze wnioski bo stacje należałoby umieścić obok siebie takiego miejsca się nie doszukałem.

Jest jeszcze ewentualność skalibrowania stacji EFWS 2900 tylko czy warto inwestować kolejne 200 zł w termometr wzorcowy (dokładność przy -10°C do 100°C wynosi ±0.07°C)
http://www.termoprodukt.com.pl/produkty/rejestratory-temperatury-wilgotnosci/termio-2

Ze zgromadzonych informacji bardziej przekonuje mnie jak na razie EFWS 2900.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec, 2018, 11:24:44 wysłana przez bodzio257 »

Offline Rychu_Świbno

• Cumulonimbus
  • Otrzymał podziękowań: 33
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły
  • Miejscowość: Gdańsk Wyspa Sobieszewska (Świbno)
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP & MN 9313-wireless & W263-wireless & WS9008IT & AuriolZ29592 & TFASquarePlus
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Marzec, 2018, 16:46:33 »
Zapoznałem się z artykułami z linków już zanim dodałem post z zapytaniem (...)

A z tym sie zapoznałeś ? ---> EFWS2900 to klon WH2900  czyli to samo - tego samego producenta Fine Offset.

(...) natomiast Eurochron nie podaje błędu pomiarowego - ciekawe. (...)

Eurochron nie podaje, ale producent Fine Offset podaje: WH2900_parametry   +/- 1oC ... i nie jest to stała wartość dla całego zakresu pomiarowego -40 do + 60 oC - producent podaje najmniejszy błąd i zapewne jest on dla niewysokich temperatur plusowych ;)

(...) Swoją drogą porównywałem także pomiary z czujników umieszczonych na mapie na stronie Netatmo, danych ze stacji EFWS 2900 z WeatherCloud oraz strony IMGW lecz ciężko wyciągnąć jakieś dokładniejsze wnioski bo stacje należałoby umieścić obok siebie takiego miejsca się nie doszukałem. (...)

Trudno, żebyś wyciągnął wnioski poprzez analogię skoro: każda stacja to inny producent, inna klasa, inny błąd pomiaru. inna bezwładność pomiaru, niewiadoma dotycząca kalibracji, niewiadoma położenia jej nad poziomem morza a co najważniejsze wysokości nad poziomem gruntu, czy przy ścianie, czy przy oknie, czy nad dachem czy obok niego...

Słowem, należy założyć, że Twoja stacja jest dobra. Zmiana położenia stacji jw to różnica pomiarów nawet o kilka stopni. Standardem jest wysokość 2m nad gruntem w wolnej od przeszkód przestrzeni - czyli z dala od ścian, okien, dachów i temu podobnych a inaczej ujmując z zapewniem jej dookólnej wentylacji.

PS - nawet pomiary przez niektóre IMGW budzą zastrzeżenia - przykładowo IMGW za moim płotem podaje opady z kosmosu i na tym opierane są badania i statystyki - porównaj sobie pomiary opadów moich dwóch stacji i stacji IMGW obok mnie podczas najbliższych opadów - ciekawe jakie wnioski wyciągniesz. Moje pomiary opadów są skalibrowane. Obsługa stacji wie o tym problemie od baaaaardzo dawna ;)

(...) Jest jeszcze ewentualność skalibrowania stacji EFWS 2900 tylko czy warto inwestować kolejne 200 zł w termometr wzorcowy (dokładność przy -10°C do 100°C wynosi ±0.07°C) (...)

EFWS2900 ma zaszyty błąd pomiaru +/-1oC a Ty chcesz kalibrować do +/-0,07oC - zadaj sobie pytanie czy to możliwe ?  ;)

Czy warto ? Odpowiedz sobie sam w świetle tego co napisałem powyżej.

Ze zgromadzonych informacji bardziej przekonuje mnie jak na razie EFWS 2900.

Netatmo moim zdaniem to świetny design do urządzania salonów przez nabywców pierwszego w swoim zyciu mieszkania - nic poza tym ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec, 2018, 17:34:38 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Marzec, 2018, 18:40:57 »
Eurochron nie podaje, ale producent Fine Offset podaje: WH2900_parametry   +/- 1oC ... i nie jest to stała wartość dla całego zakresu pomiarowego -40 do + 60 oC - producent podaje najmniejszy błąd i zapewne jest on dla niewysokich temperatur plusowych ;)

Na stronie Fine Offset też nie ma podanej dokładności temperatury, ale w stacjach WH2900 i WH2950 są stosowane sensory z serii SHT3x (informacja od Fine Offset). Tak więc, w najgorszym razie może to być SHT30 o takich parametrach:

Ale równie dobrze może to być SHT31 lub SHT35.

Jest na forum zdjęcie sensora EFWS2900: http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=2467.msg18730#msg18730 - uważacie, że to nie jest SHT3x?

EFWS2900 ma zaszyty błąd pomiaru +/-1oC a Ty chcesz kalibrować do +/-0,07oC - zadaj sobie pytanie czy to możliwe ?  ;)

Jeżeli stosują sensory SHT3x, to taki błąd nawet przy -40°C będzie ciężko uzyskać, bo typowo te sensory (SHT30) przy tej temperaturze mają błąd +/-0,6°C.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec, 2018, 18:43:48 wysłana przez Parasol »

Offline Rychu_Świbno

• Cumulonimbus
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP & MN 9313-wireless & W263-wireless & WS9008IT & AuriolZ29592 & TFASquarePlus
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Marzec, 2018, 20:28:13 »
(...) Eurochron nie podaje, ale producent Fine Offset podaje: WH2900_parametry   +/- 1oC ...(...)

Na stronie Fine Offset też nie ma podanej dokładności temperatury,(...)

A to jak odczytasz ?  ;)

Cytat: Fine Offset
Quick Details
Place of Origin: Guangdong, China (Mainland)
Brand Name: FOS
Model Number: WH2900
Usage: Household
Theory: Temperature
Transmitter Accuracy: 1C
Temperature range: -30 ~ 60C
Item: WIFI Weather Station
Indoor Temperature: -9.9°C to +60°C
Outdoor Temperature: -40°C to +60°C
Temperature Accuracy: ±1.0°C
Humidity: 1%RH-95%
Wind spped: 0-160km/h
Rain volume: 0 - 9,999mm
Outdoor transmitter: 2xAA 1.5v battery
Battery life: Min.24 months
Dimensions: 195x138x20mm
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec, 2018, 20:35:57 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Marzec, 2018, 20:48:28 »
A to jak odczytasz ?  ;)

Mam informacje bezpośrednio od producenta (Fine Offset), że stosują sensory SHT3x, jest na forum też zdjęcie sensora EFWS2900. Dokładność sensorów SHT3x jest znana.

Offline Rychu_Świbno

• Cumulonimbus
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Marzec, 2018, 20:51:25 »
ok - czyli na ich stronie (Fine Offset) jest błąd ... ;)

Offline bodzio257

• Cirrus
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: 14 Marzec, 2018, 17:29:10 »
Nie wiedziałem do kogo mogę zwrócić się z zapytaniem odnośnie czujnika zamontowanego w Eurochronie - napisałem do sklepu który zajmuje się sprzedażą stacji a więc Conrad.pl lecz odpowiedzi nie otrzymałem i nie liczę na nią.

Użytkownik Parasol napisał:
Mam informacje bezpośrednio od producenta (Fine Offset), że stosują sensory SHT3x, jest na forum też zdjęcie sensora EFWS2900.

Więc mam rozumieć że skoro EFWS2900 to brat bliźniak WH2900 czujnik SHT3x znajdę również w stacji Eurochron?
Z informacji wnioskuję za wnętrze stacji odpowiada Fine Offset natomiast produkt po niewielkich zewnętrznych zmianach kosmetycznych sprzedawany jest jako Eurochron EFWS2900?

Trochę się naczytałem odnoście miejsca w jakim powinna znajdować się stacja i zamierzam umieścić ją na wolnej przestrzeni (okrąg o promieniu 10 metrów bez przeszkód, drzew, budynków, ogrodzeń) na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu.
Co do samej kalibracji - oczywiście rozumiem że nie ma możliwości zrobić tego z dokładnością do ±0.07°C ale mając takie urządzenie wzorował bym się na nim i skorygował ewentualne odchylenia temperatury z dokładnością właściwą dla samej stacji więc 0.1°C.
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec, 2018, 17:30:57 wysłana przez bodzio257 »

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #25 dnia: 14 Marzec, 2018, 18:26:54 »
Więc mam rozumieć że skoro EFWS2900 to brat bliźniak WH2900 czujnik SHT3x znajdę również w stacji Eurochron?

Jak sam widzisz stacja EFWS2900 wygląda identycznie z WH2900, ale czy jest dokładnie w 100% identyczna tego nie wiem. Tak jak pisałem wcześniej, w WH2900 jest sensor z serii SHT3x. Jest na forum zdjęcie czujnika EFWS2900, link podałem w poście wyżej, moim zdaniem to SHT3x.

Z informacji wnioskuję za wnętrze stacji odpowiada Fine Offset natomiast produkt po niewielkich zewnętrznych zmianach kosmetycznych sprzedawany jest jako Eurochron EFWS2900?

Moim zdaniem to wygląda tak, że Fine Offset jest partnerem Conrad'a, i realizuje dla niego produkcje EFWS2900.

Offline Rychu_Świbno

• Cumulonimbus
« Odpowiedź #26 dnia: 15 Marzec, 2018, 00:23:32 »
(...) zamierzam umieścić ją na wolnej przestrzeni (okrąg o promieniu 10 metrów bez przeszkód, drzew, budynków, ogrodzeń) na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu.
(...) wzorował bym się na nim i skorygował ewentualne odchylenia temperatury z dokładnością właściwą dla samej stacji więc 0.1°C.

... a dalej poza tymi 10m to same równiny ?

2m npg - czyli z pomiaru wiatru, temperatury odczuwalnej i punktu rosy "nici". Head Indeks raczej powinien być ok - bo 2m npg to norma dla pomiaru temp.

Taka kalibracja ma sens ale zdradź nam tajemnicę - czy zamierzasz hodować boczniaki czy może jakieś eksperymenty zamierzasz prowadzić że potrzebujesz taką dokładność temp. w miejscu gdzie będzie stał zespół czujników zewnętrznych ;)
« Ostatnia zmiana: 15 Marzec, 2018, 00:37:37 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Parasol

• Administrator
    • Smartfonki.pl
« Odpowiedź #27 dnia: 15 Marzec, 2018, 09:49:25 »
Taka kalibracja ma sens ale zdradź nam tajemnicę - czy zamierzasz hodować boczniaki czy może jakieś eksperymenty zamierzasz prowadzić że potrzebujesz taką dokładność temp. w miejscu gdzie będzie stał zespół czujników zewnętrznych ;)

Myślę, że każdy chciałby mieć jak najdokładniejszy pomiar temperatury/wilgotności. Gdybyś miał np. dwie identyczne stacje pogodowe, w jednej był np. sensor SHT30, a w drugiej SHT35 (o dokładności jak na wykresie) i różnica w cenie wynosiła 50 zł. Czy nie wolałbyś dopłacić 50 zł, aby mieć dokładniejszy pomiar temperatury/wilgotności?

Myślę, że bardzo dużo osób by zapłaciło te 50 zł więcej. A podejrzewam, że różnica w cenie obu sensorów jest dużo mniejsza, producent stacji też nie kupuje pojedynczych sztuk, a jednorazowo tysiące sztuk, i zapewne z dużym upustem (np. -50%). Seria sensorów SHT3x jest kompatybilna ze sobą, różnią się tylko dokładnością. Tak więc, tam gdzie jest stosowany SHT30, równie dobrze można zastosować SHT35. Cena sensora to niewielki procent ceny całej stacji. Stosowanie najtańszej wersji sensora SHT3x (SHT30) ma sens w tańszych stacjach (np. sprzedawanych w cenie 100-200 zł), gdzie kilkanaście złotych różnicy, może mieć jakieś znaczenie. Przy cenie stacji 650-700 zł, kilkanaście złotych większy koszt produkcji, to żadna różnica, a produkt wyróżnia się na rynku dokładnością pomiarów, przez co zyskuje więcej klientów. Moim zdaniem, większość osób kupujących stacje pogodową oczekuje przede wszystkim dokładnego pomiaru temperatury.
« Ostatnia zmiana: 15 Marzec, 2018, 11:32:26 wysłana przez Parasol »

Offline Rychu_Świbno

• Cumulonimbus
« Odpowiedź #28 dnia: 15 Marzec, 2018, 18:42:33 »
@Parasol, wszystko co piszesz to prawda. Dajmy jednak szansę na odpowiedź @bodzio275 ;)

Nie chcę zniechęcać nikogo do zakupu super dokładnego sprzętu.

Jednak każdy przyszły meteorolog-amator  na początku przygody ze stacjami pogody powinien zdać sobie sprawę, że otaczająca nas atmosfera od poziomu gruntu do kilkunastu km nad nami oraz np w różnych miejscach naszego ogrodu, po zachodniej czy północnej stronie naszego domu, czy w różnych miejscach sypialni - po jej rogach, przy oknie czy nad stołem ---> nie jest taka sama/jednorodna . Po co więc wielkie dokładności ? Nie można przecież tak dokładnych pomiarów przez super czujnik odnieść do innych, o zgoła odmiennych warunkach wstępnych i do tego nieznanych - a po przeniesieniu "super czujnika" w inne nieodległe miejsce, wskazania różnią się o wartość większą niż dokładność czujnika.

Po co  taka duża dokładność ?  Pytam, ponieważ Twoja odpowiedź, że "każdy chce mieć" w świetle tego co napisałem nie przekonuje mnie.  ;)
« Ostatnia zmiana: 15 Marzec, 2018, 19:20:49 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline radio

• Stratus
  • Otrzymał podziękowań: 1
  • Motocyklista-krótkofalowiec a teraz meteorolog :-)
  • Typ stacji: Davis Vantage Pro2 Plus Aktiv Agro + Davis Vantage Vue
« Odpowiedź #29 dnia: 15 Marzec, 2018, 19:02:09 »
Dobre uzasadnienie  :) mi przychodzi tylko do głowy jedno.... mieć dla samego posiadania, i świadomości o dokładności pomiaru  ;D
Pozdrawiam
Mariusz