Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi  (Przeczytany 392142 razy)

Offline Julf

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 26
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: HP 1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #825 dnia: 03 Grudnia, 2017, 18:27:50 »
... zakupiłeś drugą czy wymieniłeś ?
Oto moja historia:
Zakup: 1 stacja ver. 16/17 -> reklamacja -> wymiana na nową - 2 stacja ver. 16/17 -> reklamacja -> wymiana na nową - 3 stacja ver. 16/17 -> reklamacja -> zwrot pieniędzy.
Zakup: 4 stacja ver. 29/17 . Conrad.pl - mega profesjonalna firma!

Moim zdaniem w tym przedziale cenowym osobiście nie znalazłem lepszej stacji. U mnie w domu jest to stacja "rodzinna" czyli każdy z domowników "czyta" ją codziennie - każdy na swój sposób :)
Oczywiście przyszły chwile zwątpienia i planowałem zakup Davisa, (Davis jako stacja droższa ale w dane uboższa) lecz po analizie doszedłem do wniosku, jeżeli jestem jedynym użytkownikiem z problemami na naszym forum (pragnę zauważyć, że "Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi" jest jednym z najbardziej aktywnych wątków) to stacja musi być sprawna a ja mam po prostu pecha. Pech ten nazywa się ver. 16/17 , w sprzedaży tej wersji już nie ma. :)



« Ostatnia zmiana: 03 Grudnia, 2017, 18:33:58 wysłana przez Julf »

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #825 dnia: 03 Grudnia, 2017, 18:27:50 »

Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #826 dnia: 03 Stycznia, 2018, 12:21:26 »
Czy ktoś z was orientuje się może jaki czujnik nasłonecznienia znajduje się w tej stacji? Może już to było poruszane, ale nie mogę nic znaleźć :) Po dwóch latach użytkowania moim zdaniem pomiar nasłonecznienia jest bardzo zaniżony i myślę o wymianie samego czujnika :)

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #827 dnia: 03 Stycznia, 2018, 16:00:18 »
(...) Po dwóch latach użytkowania moim zdaniem pomiar nasłonecznienia jest bardzo zaniżony (...)

1. Czyszczenie czujnika co 1 kwartał - zalecenia instrukcyjne - @karasek38 - przyznaj się kiedy ostatni raz czyściłeś i czym ?   ;)
2. Z czym porównujesz obecne pomiary - że wyciągnąłeś takie wnioski ? 

===Edit===

Może skusisz się na wzorcowanie tego czujnika tutaj

Cytuj
PL – Miernik natężenia światła – Luksomierz

Poz.                                               Zakres                                            Cena netto
========================================================
WPL.1   Wzorcowanie na stanowiskach pomiarowych – Procedura własna       90.-
WPL.2   Wzorcowanie – Procedura własna z dokonaniem korekty wskazań      120.-

Korekta byłaby łatwa - bo w panelu kalibracji  ;)
« Ostatnia zmiana: 03 Stycznia, 2018, 17:02:22 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #828 dnia: 03 Stycznia, 2018, 20:32:17 »
Czyściłem na wiosnę wilgotną ściereczką i krótko po tym czyszczeniu podczas bezchmurnej pogody, w pełnym słońcu wskazania w porównaniu do roku wstecz o tej porze roku były 200-300 w/m2 niższe. Patrząc na średnie pomiarów to też każdy miesiąc ma znacznie niższe wartości.
Kalibracja w panelu ustawień to tylko offset więc jak przesunę np o 100 wyżej, to przy pochmurnej pogodzie stacja będzie pokazywać kosmiczne wartości. Możliwe jest, że "okienko" czujnika z wiekiem zmętniało i zatrzymuje część promieniowania. W końcu to tylko plastik :)

Offline griszka77

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Otrzymał podziękowań: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tel 790238467
  • Typ stacji: HP-1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #829 dnia: 03 Stycznia, 2018, 22:04:33 »
kup paste polerską do plastiku allegrogo  (7048692157)
http://chomikuj.pl/griszka77/HP-1001*2cHP-1003+4+GB+PL
http://chomikuj.pl/griszka77/HP-1001*2cHP-1003+-+39+MB+PL
Montaż modułów WiFi w stacjach HP-1003 (4GB i 39MB) zainteresowani na priv
Wschody i zachody słońca lokalizator http://vbest.com.pl/gps/

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #830 dnia: 03 Stycznia, 2018, 23:50:06 »
(...) Kalibracja w panelu ustawień to tylko offset więc jak przesunę np o 100 wyżej, to przy pochmurnej pogodzie stacja będzie pokazywać kosmiczne wartości. (...)

Niekoniecznie.  Jeżeli ustawisz w panelu Calibration w pozycji Solar rad.Gain  wartość większą od standardowego 1.00 np 1.02- zamiast podwyższać wartość lux w pozycji [1W/m2=] - jak sugerujesz - to wartości wskazań nasłonecznienia będziesz miał o 2% większe dla każdego odczytu wysyłanego w interwale 16 sekundowym. Nie będzie zniekształceń dla poszczególnych rodzajów pogody czyli dla różnych wartości rzeczywistego nasłonecznienia.  Wcześniej musisz ustalić o jaką wartość wg Ciebie czujnik zaniża pomiary dla dowolnego stanu nasłonecznienia a to nie będzie łatwe  ;)

To będą zmiany proporcjonalne dla każdej paczki danych 16-sekundowych - zapewniam.  ;)

Polerowanie - do którego Cię nie zniechęcam -  może zmienić charakterystykę przepuszczalności promieni słonecznych przez osłonę sensora w stosunku do przepuszczalności fabrycznej - co spowoduje i tak konieczność kalibracji metodą jak wyżej.

« Ostatnia zmiana: 04 Stycznia, 2018, 01:07:49 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #831 dnia: 05 Stycznia, 2018, 07:47:02 »
Niekoniecznie.  Jeżeli ustawisz w panelu Calibration w pozycji Solar rad.Gain  wartość większą od standardowego 1.00 np 1.02- zamiast podwyższać wartość lux w pozycji [1W/m2=] - jak sugerujesz - to wartości wskazań nasłonecznienia będziesz miał o 2% większe dla każdego odczytu wysyłanego w interwale 16 sekundowym. Nie będzie zniekształceń dla poszczególnych rodzajów pogody czyli dla różnych wartości rzeczywistego nasłonecznienia.  Wcześniej musisz ustalić o jaką wartość wg Ciebie czujnik zaniża pomiary dla dowolnego stanu nasłonecznienia a to nie będzie łatwe  ;)
No tak, zapomniałem o tym parametrze. Jedyne co pozostaje to poczekać na idealnie słoneczny dzień i nastawić takie wzmocnienie, aby wartość była podobna do wartości nasłonecznienia o tej porze roku przy słonecznym dniu, gdy stacja była nowa.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #832 dnia: 05 Stycznia, 2018, 21:30:48 »
(...) Jedyne co pozostaje to poczekać na idealnie słoneczny dzień i nastawić takie wzmocnienie, aby wartość była podobna do wartości nasłonecznienia o tej porze roku przy słonecznym dniu, gdy stacja była nowa.

Tak, ale rozważyć należy również moim zdaniem stopień zapylenia_kliknij - tak ostatnio nagłośnionego "PM2,5 oraz PM10" - w porównywanych dniach. Trudno określić jaki był np w okresie zakupu HP1001. Dlatego wskazane byłoby wyeliminowanie tego czynnika z porównania dwóch charakterystycznych dni poprzez wybranie takich bezchmurnych dni z dużym wiatrem i dużymi porywami. Wietrzne dni bowiem rozpraszają smog. Słońce powinno być identyczne na nieboskłonie czyli muszą to być te same dni kalendarzowego miesiąca w różnych latach.  Dlatego pisałem, że to dosyć trudne...  ;)

@karasek38 - napisz może o wynikach tego eksperymentu gdybyś się na niego zdecydował  ;)
« Ostatnia zmiana: 05 Stycznia, 2018, 22:29:04 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #833 dnia: 08 Stycznia, 2018, 08:48:42 »
No tak, ale latem zapylenie na pewno nie ma aż tak dużego wpływu. Tak na szybko porównuje 23 czerwca 2016, gdzie w najwyższym punkcie nasłonecznienie zmierzone przez stację wyniosło 770 W/m^2 z 18 czerwca 2017, gdzie maksymalne nasłonecznienie wyniosło 630 W/m^2. Nie dam sobie ręki uciąć, że warunki pomiarowe były wtedy identyczne ale na pewno w obu przypadkach było bezchmurne niebo przez większość dnia :)

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #834 dnia: 08 Stycznia, 2018, 14:21:43 »
(...) 23 czerwca 2016, (...) 770 W/m^2
(...) 18 czerwca 2017,(...) 630 W/m^2.
(...) Nie dam sobie ręki uciąć, że warunki pomiarowe były wtedy identyczne ale na pewno w obu przypadkach było bezchmurne niebo przez większość dnia

To nie są duże różnice przy dokładności pomiarowej (+/-)15% - a być może oba pomiary są w przedziale błędu.
Średnia pomiaru 700 [770+630=1400/2=700] W/m2 - a różnica 140 (770-630=140) W/m2.
Zakładając, że pierwszy pomiar jest zawyżony o 105 (700x15%=105) W/m2 drugi zaniżony o 105 W/m2 - to dopuszczalna różnica mogłaby być wg instrukcji nawet 210 a Ty masz 140 W/m2 - więc teoretycznie wszystko jest w normie  ;)

Dlatego to wszystko za mało aby orzec, że warunki były reprezentatywne w obu tych dniach  ;)
1. Pomiary powinny być porównywane  nie w największych wartościach dnia - ale o tej samej godzinie
2. Czasami jest tak w porze letniej, że jednego dnia w "bezchmurny" dzień widoczność jest na 20 km a czasami, że na 5 km - czyli powietrze nie jest przejrzyste pomimo, że nie widać żadnej chmurki.  ;)
3. Czasami jest tak, że atmosfera w bezchmurny dzień jest mocno zapylona - pyły migrują pomiędzy kontynentami - np burze piaskowe, komunikaty o erupcjach wulkanicznych i Słońce jest wtedy w bezchmurny dzień "zamglone" - czytaj przykład_Chmura pyłu saharyjskiego dzisiaj 8.01.2018

Brałeś to pod uwagę ?
« Ostatnia zmiana: 08 Stycznia, 2018, 14:25:22 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline mercom

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #835 dnia: 09 Stycznia, 2018, 10:44:00 »
Hej,
Od jakiegoś czasu mam problem z odczytem ciśnienia. Na wykresach występują piki.
(http :// i64. tinypic. com  /2wn7j9j.png)
Czy mogę prosić o pomoc w rozwiązaniu problemu?

Offline karasek38

  • Stratus
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Otrzymał podziękowań: 5
    • Moja stacja :)
  • Typ stacji: WS-9040 it+, Conrad HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #836 dnia: 09 Stycznia, 2018, 12:16:52 »
1. Pomiary powinny być porównywane  nie w największych wartościach dnia - ale o tej samej godzinie
2. Czasami jest tak w porze letniej, że jednego dnia w "bezchmurny" dzień widoczność jest na 20 km a czasami, że na 5 km - czyli powietrze nie jest przejrzyste pomimo, że nie widać żadnej chmurki.  ;)
3. Czasami jest tak, że atmosfera w bezchmurny dzień jest mocno zapylona - pyły migrują pomiędzy kontynentami - np burze piaskowe, komunikaty o erupcjach wulkanicznych i Słońce jest wtedy w bezchmurny dzień "zamglone" - czytaj przykład_Chmura pyłu saharyjskiego dzisiaj 8.01.2018

Brałeś to pod uwagę ?
Twoje argumenty mają sens. Tak naprawdę jedyną opcją sprawdzenia mojego czujnika jest postawienie obok drugiej identycznej stacji i porównanie wartości :)
Wiadomo, że każdy rok jest inny, ale dla mnie i tak jest bardzo podejrzane, że każdy kolejny miesiąc ma niższą średnią, niż te same miesiące w ubiegłych latach.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #837 dnia: 09 Stycznia, 2018, 13:25:56 »
Od jakiegoś czasu mam problem z odczytem ciśnienia. Na wykresach występują piki.

Pomiar cisnienia jest bardzo wrażliwy na nagłe zmiany temperatury w pomieszczeniu z czujnikiem lub zmiany ciśnienia poprzez otwieranie/zamykanie drzwi małego, szczelnego pomieszczenia. Tylko wtedy na grafie powinny być spadki o wyraźnie różnych min. wartościach, a u Ciebie to stopniowo pomnieszające się  minima "pików". Stąd trzy hipotezy:
1. Czujnik traci swoją charakterystykę pracy lub soft fixuje
2. Miejsce w którym się znajduje narażone jest na cykliczną stałą, nagłą zmianę temperatury o dużych skokach
3. Stacja loguje się cyklicznie do innego podobnego czujnika w okolicy o silniejszym sygnale...

oraz pytania:

1. Jaka to wersja stacji : firmware i OS ?
2. W jakich warunkach umieszczony jest czujnik - temp i wilgotność ?

Jednak myślę, że należy kierować się ku pierwszej hipotezie - niestety...  ;)

=====edit========

... i jeszcze jedno - sprawdź czy te "piki" masz równiez w konsoli stacji na grafach/w zestawieniach tabelarycznych - to ważne...
« Ostatnia zmiana: 09 Stycznia, 2018, 15:51:50 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline mercom

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Typ stacji: HP1001
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #838 dnia: 09 Stycznia, 2018, 20:24:47 »
1. Wersja oprogramowania os 5.0.4
Firmware 2.3.6
2. Czujnik jest na ścianie w pomieszczeniu o powierzchni ponad 20m2 na ścianie przeciwległej od okna.
3. Piki widoczne jednie na stronie.
4. W okolicy nie ma innego czujnika z tego co wiem.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Stacja pogody Conrad HP 1001 wifi
« Odpowiedź #839 dnia: 09 Stycznia, 2018, 20:29:50 »
(...) 3. Piki widoczne jednie na stronie. (...)

... więc masz problem rozwiązany - stacja jest ok - to stan krytyczny WU/Amazon - posypane dane w "chmurze" - czytałeś ?