Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Eurochron EFWS 2900  (Przeczytany 25904 razy)

Offline Sowa

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Otrzymał podziękowań: 4
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #75 dnia: 10 Lutego, 2021, 23:09:14 »
"(...) Co oznacza złoty medal ? (...) "

... tzn, że Twoja stacja wykonuje pomiary o wysokiej jakości...
Taka jest założenie WU ale tak na oko jest prawdą w 50%.
 W teorii :
Wszystkie dane stacji meteorologicznej przechodzą przez proces kontroli jakości (QC). Każda stacja jest sprawdzana
Ważność danych - czy dane mieszczą się w prawidłowym zakresie?
Awaria czujnika - czy czujnik wydaje się zablokowany, czy powtarzają tę samą wartość przez cały dzień?
Kontrola sąsiada - czy Twoja stacja jest zgodna z innymi pobliskimi stacjami?

Jeśli Twoje dane przejdą wszystkie te kontrole jakości (QC), pojawią się w naszej witrynie i aplikacjach.
Jeśli Twoja stacja będzie nieprzerwanie przechodzić nasz proces kontroli jakości przez 5 kolejnych dni, zostanie oznaczona jako złota gwiazda.

 Niestety te piękne założenia nie są respektowane. Można znaleźć mnóstwo przykładów na to, że stacji nie należy się Gold Star oraz tak samo dużo stacji, którym się należy Gold Star a jej nie mają.
Oznaczenie stacji jako Gold Star ma więc dosyć umiarkowane znaczenie


Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #75 dnia: 10 Lutego, 2021, 23:09:14 »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #76 dnia: 10 Lutego, 2021, 23:59:01 »
... tak @Sowa - temat jest znany i dyskutowany na tym forum nie jeden raz ;) ale @Maciejos jest początkującym userem i taka informacja że "złoty medal" to info nt jakości pomiarów - na tym etapie jest pewnie dla niego wystarczająca ;)

PS: połowa wypowiedzi którą powyżej zacytowałeś i przypisaleś mi - nie należy do mnie ...
« Ostatnia zmiana: 11 Lutego, 2021, 00:01:01 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #77 dnia: 11 Lutego, 2021, 00:46:47 »
(...) A Tobie przydarzyło się że jakieś pomiary miałeś z kosmosu poprzez zgubienie paczki danych ?

Dane z kosmosu na WU nie występują z powodu zgubienia pakietu ale z powodu przesyłania błędnych pomiarów - tak jest w Twoim przypadku. Są oczywiście wyjątki...

Czasami jest tak, że to portal pogodowy jest winny za powstanie "danych z kosmosu" jak to określiłeś. Na tym forum sa dwa wątki na ten temat. WU miało wielki problem z tym - zanim zostało przejęte przez IBM. Pisaliśmy w tych watkach np na temat "sklejania" danych na grafach - polegające na wizualizacji wszystkich przesłanych pomiarów ze stacji - np z każdego 16 sek pakietu zamiast ze średnich co 5 min. Pisaliśmy właśnie o pikach powstających nie tylko dla UV ale dla pozostałych danych. Pisaliśmy o przepadaniu danych np na 5, 60 min czy przez wiele dni.

A przechodząc do meritum... tak, gubienie pakietów jest częste i dotyczy to także moich stacji.
Można to w prosty sposób zaobserwować.  Pod nazwą stacji na portalu WU jest opis jak poniżej - a pod nim licznik odświeżania danych:

Station Summary
Online(updated 41 seconds ago)


Teoretycznie odświeżanie dla mojej stacji powinno odbywać się co 16 sek oraz dodatkowo co 30sek dla pomiaru ciśnienia.
Odbywa się natomiast to odświeżanie różnie. Powyżej przykład, że nastapiło po 41 sek. Wnioski mogą być trzy:
1. moja sieć WiFi/ruter transmituje nieregularnie
2. w przeciągu 41 sek powinny być przyjęte na WU dwa pakiety a przyjęty został jeden więc jeden zaginął w trakcie rutowania juz poza moim ruterem czyli w sieci internetowej ;)
3. jeden z pakietów z mojej stacji nie trafił na "otwarte okno" w serwerze w chmurze - jego "czas życia" minął i przepadł - a przyjęty jest dopiero nastepny - więcej o "oknie" do przyjmowania pakietów poniżej.

Miałem takie zdarzenia - skokowych nieadekwatnych do sytuacji - pomiarów gdy stacje wydawały swoje ostatnie tchnienie - pomiar solarny, UV czy pomiar wilgotności. Ten ostatni w szczególności dwukrotnie dał mi się we znaki ;) kilka lat temu.

Kilka lat temu, gdy WU oferowało taką usługę Fire... polegającą na "szybkim jak ogień" przyjęciu i wyświetlaniu danych od stacji - prawie online - wtedy stosowano w transmisji danych usługę powtarzania przesyłu danych gdy pakiet zagubił się w drodze do serwera WU. innymi słowy w nagłówku pakietu transmisyjnego wpisywany był najwyższy priorytet transmisji (tzw poza kolejnością)  ;) a ponadto żądanie ponownego przesyłu pakietu gdy w określonym w nagłówku czasie życie pakietu skończyło się z powodu nie dotarcia do celu w wyznaczonym czasie - czyli np pakiet zabłądził i umarł. Przed swoim zgonem za pomocą protokołu TCP wysyłał właśnie żądanie powtórnej transmisji.

Ambicją WU było przyjmowanie i wyświetlanie w usłudze Fire... danych nawet co 5 sek. Okno na przyjęcie pakietów z tysięcy stacji otwierało się co 5 sek. WU chciało sprostać takim stacjom jak Davis Vantage które wysyłają pakiety danych co 5 sek.

Niestety zasoby WU z braku funduszy nie były rozwijane i taka ilość danych - w tym powtórnie przesyłanych - spowodowałą częste awarie systemu. Dofinansowano całą siec WU i system poprzez zainwestowanie w ten projekt IBM. Teraz dane sa w chmurach i jakoś to funkcjonuje. Ale jak widać nie chodzi to wszystko online tak jakbysmy my - userzy tego oczekiwali.

To tyle...
« Ostatnia zmiana: 11 Lutego, 2021, 01:07:30 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Maciejos

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Eurochron EFWS 2900
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #78 dnia: 11 Lutego, 2021, 13:01:02 »
Znalazłem coś takie w instrukcji.
Można przechowywać dane dłużej niż 24h jeżeli jest włączona funkcja RST i je potem wywołać tyljo jak ? (Załącznik)

Ja tą funkcję mam aktualnie włączoną czyli nie przechowuje danych dłużej niż 24h.

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #79 dnia: 11 Lutego, 2021, 16:18:58 »
Funkcja RST służy do obsługi odczytu wartości min i max pomierzonych przez stację a nie do dostępu do archiwalnych danych.


Offline Sowa

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Otrzymał podziękowań: 4
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #80 dnia: 11 Lutego, 2021, 19:36:17 »
... tak @Sowa - temat jest znany i dyskutowany na tym forum nie jeden raz ;) ale @Maciejos jest początkującym userem i taka informacja że "złoty medal" to info nt jakości pomiarów - na tym etapie jest pewnie dla niego wystarczająca ;)
Niezupełnie. Jak ma zrozumieć sytuację, że po pierwszych 3 dniach dosyć niejednorodnych pomiarów dostał Gold Star a teraz po 5 dniach poprawnych pomiarów odebrano mu Gold Star ;)

PS: połowa wypowiedzi którą powyżej zacytowałeś i przypisaleś mi - nie należy do mnie ...
Tu mnie zaskoczyłeś. Zacytowałem tylko 1 linijkę Twoje wypowiedzi ( w obrębie cytatu)
Poza cytatem to nie Twoje wypowiedzi tylko informacja z supportu WU

Offline Rychu_Świbno

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 1037
  • Otrzymał podziękowań: 45
  • Płeć: Mężczyzna
    • Sprawdź pomiary on-line i prognozy w Świbnie przy Ujściu Wisły i centrum Gdańska
  • Typ stacji: HP1001 WiFi & WH2600 IP WiFi & HP1002 WiFi
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #81 dnia: 11 Lutego, 2021, 21:15:50 »
Niezupełnie. Jak ma zrozumieć sytuację, że po pierwszych 3 dniach dosyć niejednorodnych pomiarów dostał Gold Star a teraz po 5 dniach poprawnych pomiarów odebrano mu Gold Star ;)

... u mnie ten znaczek pojawia sie "w zależności od pogody" - nigdy się do niego nie przywiązywałem  :)

Tu mnie zaskoczyłeś. Zacytowałem tylko 1 linijkę Twoje wypowiedzi ( w obrębie cytatu)
Poza cytatem to nie Twoje wypowiedzi tylko informacja z supportu WU

Nie chcę z tego wątku robić off topicu a już się na to zanosi - ale muszę napisać, że "ściemniasz".  Nie ma żadnej zależności pomiędzy tym Forum a portalem WU. To jest jedna rzecz, a druga to taka, że na tym Forum nie ma możliwości cytowania wcześniejszego cytatu po to aby nie rosło "drzewo" cytatów. Oczywiście można to zrobic recznie ale trzeba skopiować wcześniej link z którego planuje się zaczerpnąć cytat. Inaczej mówiąc jeżeli @user kogoś zacytował to Ty cytując @usera nie zobaczysz już cytatu na który powołał się @user.

A Ty ręcznie wkleiłeś do cytatu @Maciejosa moją wypowiedź - po prostu za dużo skopiowałeć a potem wkleiłeś do swojego posta - może to przeoczenie - a na to wygląda więc wypada napisać "sorry" i życie dalej biegnie.
  ;)
« Ostatnia zmiana: 11 Lutego, 2021, 21:25:23 wysłana przez Rychu_Świbno »

Offline Sowa

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Otrzymał podziękowań: 4
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #82 dnia: 11 Lutego, 2021, 22:23:04 »
Nie chcę z tego wątku robić off topicu a już się na to zanosi - ale muszę napisać, że "ściemniasz".  Nie ma żadnej zależności pomiędzy tym Forum a portalem WU.
Rzeczywiście jest OT  Czy ja gdzieś pisałem,  że Forum jest powiązane z WU ???

A Ty ręcznie wkleiłeś do cytatu @Maciejosa moją wypowiedź - po prostu za dużo skopiowałeć a potem wkleiłeś do swojego posta - może to przeoczenie - a na to wygląda więc wypada napisać "sorry" i życie dalej biegnie.
  ;)
.
Ja do cytatu @Rychu_Swibno ręcznie wkleiłem cytat z @Maciejosa
Tak to wygląda :
Cytat: Rychu_Świbno w 10 Luty, 2021, 16:44:47
"(...) Co oznacza złoty medal ? (...) "   (* to jest cytat z@Maciejosa 4 słowa w cudzysłowie *)

... tzn, że Twoja stacja wykonuje pomiary o wysokiej jakości...  ( * to cytat z Twojego listu *)

Potem jest 1 linijka mojego tekstu i po słowach "W teorii :" zamieściłem przetłumaczony tekst na temat Gold Star z strony suportu WU
Nie wiem, czy Ty nie widzisz coś innego?.


Offline apek

  • Cirrocumulus
  • **
  • Wiadomości: 48
  • Otrzymał podziękowań: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Auriol H13726, Auriol Z31130-RX, Auriol Z32171A-RX, Auriol 114324-15-03-RX, Eurochron EFWS 2900
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #83 dnia: 28 Lutego, 2023, 07:11:36 »
Wczoraj, po pięciu latach po raz pierwszy wymieniłem baterie w czujnikach. Zapomniałem nawet, że są tam tylko dwa paluszki, myślałem, że cztery. Baterie to Energizer Ultimate Lithium.

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
    • Stacje-Pogody.pl
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #84 dnia: 01 Marca, 2023, 13:02:26 »
Wczoraj, po pięciu latach po raz pierwszy wymieniłem baterie w czujnikach. Zapomniałem nawet, że są tam tylko dwa paluszki, myślałem, że cztery. Baterie to Energizer Ultimate Lithium.

Baterie litowe są lepsze od alkalicznych, szczególnie jest to widoczne w niskich temperaturach, starczają na dłużej (Jakie baterie stosować w czujnikach zewnętrznych?). Ale nie należy zapominać, że EFWS 2900 ma panel słoneczny i kondensator, który magazynuje energie wyprodukowaną ze słońca. Tak więc, na pewno też dzięki temu, na tak długo wystarczyły.
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl