Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Stacja Ecowitt HP3501  (Przeczytany 5745 razy)

Offline felix

• Cumulonimbus
  • Otrzymał podziękowań: 23
    • Awekas
Odp: Stacja Ecowitt HP3501
« Odpowiedź #120 dnia: 31 Grudzień, 2019, 12:02:49 »
Czy któraś z Twoich stacji na Ecowitt.net pokazuje aktualnie temperaturę i wilgotność z czujnika WH80?

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

« Odpowiedź #120 dnia: 31 Grudzień, 2019, 12:02:49 »

Offline Mark

• Nimbostratus
  • Otrzymał podziękowań: 15
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #121 dnia: 31 Grudzień, 2019, 12:16:05 »
Tak, jak pisałem można ją obserwować na
WU: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ILESIN3
ecowitt.net: https://www.ecowitt.net/home/index?id=7779

Dane przesyła bramka GW1000, tak to ustawiłem, że odczytuje jedynie parametry z WS80, czyli temperaturę i wilgotność, nasłonecznienie, prędkość, poryw i kierunek wiatru (na ok. 9 metrach).

Teraz też widać różnice w pomiarach na WU między anemometrem ultrasonicznym a tradycyjnym (https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IWIELKOP26).

Wunderground częściej aktualizuje przesyłane dane, przez co np. tej nocy to ten serwer danych chwycił poryw 56,8 km/h z HP3501, a na ecowitt.net mam z tej stacji tylko 43.9 km/h.
« Ostatnia zmiana: 31 Grudzień, 2019, 12:20:42 wysłana przez Mark »

Offline Sowa

• Cirrocumulus
  • **
  • Otrzymał podziękowań: 3
« Odpowiedź #122 dnia: 31 Grudzień, 2019, 14:42:24 »
Trochę się pogubiłem, co jest co, w Twoich pomiarach

Na koncie Ecowitt: https://www.ecowitt.net/home/index?id=7764
czujnik z osłoną Ecowitt podaje wyniki jako "Sensor CH1 ground temp"

na id=7779 też jest  "Sensor CH1 ground temp" to jest ten sam czujnik co na 7764?. Od kiedy jest z osłoną.
na id=7779 na OUTDOOR jest WS80
a co jest na id=3684 outdoor i na Readings at 5 cm

Podawałeś w różnych listach te informacje, ale są zbyt rozproszone.
Jakby nie sprawiały Ci to zbyt wiele kłopotów to mógłbyś przygotować taki bryk-  innym to się też przyda

Stacje masz HP35001 i HP2553
EC  id=7764 Stacja co jest na out i ch1
           7769
           3684
WU    SLESIN  Stacja   out
         IWIELKOP26 stacja   out

Offline Sowa

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #123 dnia: 31 Grudzień, 2019, 15:02:31 »
Wunderground częściej aktualizuje przesyłane dane, przez co np. tej nocy to ten serwer danych chwycił poryw 56,8 km/h z HP3501, a na ecowitt.net mam z tej stacji tylko 43.9 km/h.

WU i EC zapisuje dane co 5 min, ale WU uśrednia wyniki z 5 min a EC zapisuje tylko ostatnią wartość.
Jak często wysyłasz do WU i EC. Jeżeli częściej niż 5 min to różnice będą, ale jak co 5min to różnic nie powinno być w wynikach.
Jeżeli chodzi o poryw to dodatkowo sprawa się komplikuje bo EC i WU coś mieszają w tych wynikach. Widać to nie tylko w Twoich wynikach ale również w innych.

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #124 dnia: 31 Grudzień, 2019, 15:07:57 »
na id=7779 też jest  "Sensor CH1 ground temp" to jest ten sam czujnik co na 7764?. Od kiedy jest z osłoną.

Tak, mam tylko jeden dodatkowy czujnik temperatury. Z osłoną jest od 23 grudnia.

na id=7779 na OUTDOOR jest WS80
Tak

a co jest na id=3684 outdoor i na Readings at 5 cm
Temperatura na 2 metrach z HP3501 i temperatura na 5 cm, czyli ten sam czujnik opisany jako "Sensor CH1 ground temp".

Stacje masz HP3501 i HP2553
HP2553 współdzieli z HP3501 deszczomierz Ecowitt

Każde id na ecowitt.net to inne zarejestrowane urządzenie, mające swój numer MAC, albo konsola, albo bramka wifi GW1000.
Stacja o id 3684 odbiera pomiary z małej konsoli od HP3501. Początkowo chciałem, aby odbierała i wysyłała ona pomiary z anemometru ultrasonicznego, ale w międzyczasie dowiedziałem się, że na razie nie można jej tak ustawić (nie przesyłane są dane dot. wiatru i nasłonecznienia), więc na razie zostawiłem to konto tak jak jest.

ECOWITT.NET 
id=7764 'Polwiosek HP3501'
outdoor - temperatura mierzona na 2 metrach z czujnika WH31 od stacji HP3501
Sensor CH1 - dodatkowy czujnik WH32, ok. 5-10 cm nad gruntem

id=7779 'Polwiosek ultrasonic GW'
outdoor - temperatura mierzona na ok. 9 metrach przez czujnik zintegrowany z anemometrem ultrasonicznym WS80

id=3684 'Polwiosek ultrasonic'          
outdoor - temperatura mierzona na ok. 9 metrach przez czujnik zintegrowany z anemometrem ultrasonicznym WS80

WUNDERGROUND.COM

ILESIN3  stacja

IWIELKOP26 stacja
outdoor - temperatura mierzona na 2 metrach z czujnika WH31 od stacji HP3501

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #125 dnia: 31 Grudzień, 2019, 15:13:38 »
Jak często wysyłasz do WU i EC. Jeżeli częściej niż 5 min to różnice będą, ale jak co 5min to różnic nie powinno być w wynikach.

W konfiguracji WU nie ma możliwości ustawiania częstotliwości wysyłania danych na serwer. Automatycznie dane są aktualizowane co 30 sekund, z tego co widzę po czasie odświeżania "(updated 27 seconds ago)".
Ecowitt ustawiłem na wysyłanie danych co 1 minutę, częściej już się nie da.

Offline felix

• Cumulonimbus
    • Awekas
« Odpowiedź #126 dnia: 18 Styczeń, 2020, 11:48:05 »

(...)Mam tylko jeden dodatkowy czujnik, ale ID tzn. numer kanału ustawiasz na samym czujniku.(...)

ID czujnika to całkiem inna sprawa niż jego kanał. Ja mam osiem czujników i dla mnie ID ma znaczenie.

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
deszczomierz WH40 - szybkie zużywanie baterii
« Odpowiedź #127 dnia: 23 Luty, 2020, 15:25:58 »
W styczniu pojawił się problem z trwałością baterii włożonych do deszczomierza WH40. Wchodzi tam jedna bateria AA. Od sierpnia '19 do stycznia '20 czujnik działał na jednej baterii. W pewnym momencie zauważyłem, że pobliska stacja notuje deszcz, a moja nie. Był to dość suchy okres, więc nie rzuciało mi się w oczy, że czujnik ma wyczerpaną baterię. Tym bardziej, że na Ecowitt.net na koncie stacji HP3501 widać było panel z podsumowaniem opadów, więc myślałem, że wszystko gra.
Nie wiem skąd ta różnica, ale dla konta z konsolą HP2553 jak deszczomierz miał wyczerpane baterię to tego panelu już nie było (nawet z opadowym podumowaniem).

Włożyłem nową beterię. Po półtora tygodnia znów brak danych. Pomyślałem, że włożyłem zużytą już częściowo baterię. Włożyłem nową, ale ona też pociągnęła z 2 tygodnie. Dzisiaj włożyłem kolejną, też alkaliczną. Baterię sprawdzałem multimetrem i faktycznie była wyczerpana - miała napięcie 0.9 V. Zresztą na konsoli też miałem ikonę pustej baterii w nocy, jak zauważyłem, że znów nie ma odbioru i w czujniku nie zapala się dioda.

Nie było ostatnio specjalnie mrozu, jedynie jest trochę wilgotno. Nie wiem co może być powodem tego zachowania - tak szybkiego wyczerpywania baterii. Teoretycznie sygnał z deszczomierza wysyłany jest co 49 sekund. Po jego stronie niewiele można zmienić. Faktem jest, że ma 3 odbiorniki, ale to nie powinno mieć znaczenia dla zużycia energii - urządzenie po prostu wysyła sygnał.
Komora z bateriami była sucha. W środku były 2 pająki, ale nie sądzę, żeby to miało wpływ, bo nie było naliczania fałszywych opadów.

Wysłałem ten problem do Ecowitt.net. Zobaczę co napiszą.

Sam czujnik gdy ma nową baterię działa bez zarzutu. Jest czuły, każde uderzenie zbiorniczka w kontaktron to 0.1 mm. Różnica jest widoczna po wyższych sumach opadowych w porównaniu z pobliskim Ambient Weather WS-2902, który nie ma takiej skuteczności zbierania deszczu i regularnie zaniża opady (oddalony około 300 metrów od mojej stacji).
« Ostatnia zmiana: 23 Luty, 2020, 15:30:37 wysłana przez Mark »

Offline felix

• Cumulonimbus
    • Awekas
« Odpowiedź #128 dnia: 27 Luty, 2020, 17:17:13 »
Na innych forach nikt nie skarżył się na ten problem. Może Tobie trafił się wadliwy egzemplarz. Ponieważ planuję zakup tego deszczomierza ciekawi mnie co odpowiedziała Lucy z Ecowitta.

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #129 dnia: 27 Luty, 2020, 21:45:39 »
Wszystko działa w porządku poza tą kwestią baterii. Bardzo dokładnie czujnik zlicza opady i faktycznie przez to, że powierzchnia lejka jest większa lepiej rejestruje opady niż opadomierze w zintegrowanych stacjach. Zamówiłem teraz baterie litowe, włożę jedną i zobaczę czy dłużej pociągnie. Tak czy inaczej nawet alkaliczne powinny chodzić przynajmniej parę miesięcy. To najcieplejsza zima od niewiadomo ilu wieków, więc nie można zrzucić winy na silne mrozy czy nawet wahania temperatury wokół zera, bo ich nie było wiele, a urządzenie ma w specyfikacji zapis:

Rain sensor: 1xAA Alkaline batteries (not included)
Battery life: Minimum 12 months

Ecowitt podejrzewa awarię układu zasilającego:
As for the WH40 issue,the power chip might be defective.

Chcą to sprawdzić i proszą, żebym im wysłał element związany z całą elektroniką. Wcześniej jednak prześlą mi nowy sensor.

Dokładnie chodzi o tę część:

Mam odczepić ten czarny kabel i im odesłać odłączone moduł, żeby wykryli w czym tkwi problem. Szukałem podobnych wątków na zagranicznych forach, ale nie znalazłem takiego przypadku, że czujnik zżera baterie w parę dni (dzisiaj też zauważyłem, że już przestał nadawać, nową baterię wkładałem w niedzielę).

« Ostatnia zmiana: 27 Luty, 2020, 21:51:57 wysłana przez Mark »

Offline Sowa

• Cirrocumulus
  • **
Odp: deszczomierz WH40 - szybkie zużywanie baterii
« Odpowiedź #130 dnia: 29 Luty, 2020, 10:03:34 »
W styczniu pojawił się problem z trwałością baterii włożonych do deszczomierza WH40.
..
Włożyłem nową beterię. Po półtora tygodnia znów brak danych. Pomyślałem, że włożyłem zużytą już częściowo baterię.
..
Nie było ostatnio specjalnie mrozu, jedynie jest trochę wilgotno.
...
Sam czujnik gdy ma nową baterię działa bez zarzutu.
...

Problem jest jasny. gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na prąd.
W starych stacjach ( takich 10 letnich) też występuje  to zjawisko.  Z tym, że w starych stacjach związanie to jest ze starzeniem się elektroniki i narasta powoli latami.
W twoim przypadku gwałtowny wzrost zużycia prądu musi być związany z nagłym uszkodzeniem np częściowym zwarciem między ścieżkami lub uszkodzeniem jakiegoś elementu elektroniki przez wilgoć lub nawet kropelkami wody ( mgła). Prawdopodobnie Twój egzemplarz nie był dobrze uszczelniony.

Offline Sowa

• Cirrocumulus
  • **
« Odpowiedź #131 dnia: 29 Luty, 2020, 10:17:00 »

Dokładnie chodzi o tę część:

hm, na zdjęciu 915 MHz!!. Pozostałe czujniki też tak mają?

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #132 dnia: 29 Luty, 2020, 12:51:51 »
Bo to zdjęcie to instrukcja jak mam zdemontować czujnik wysłana przez Ecowitt, jak widzę na amerykańskim egzemplarzu.

Mój po rozebraniu wygląda nieco inaczej:

Na płytce mam datę 28 8 2018.

Offline Mark

• Nimbostratus
    • Pogoda w gminie Ślesin
« Odpowiedź #133 dnia: 25 Marzec, 2020, 23:41:34 »
Po awarii układu zasilającego, chyba tego elementu z nadrukiem 470 (grzał się po włożeniu baterii), Ecowitt wysłał mi nowy deszczomierz WH40.

Nowy egzemplarz ma już tę małą metalową spiralkę do włożenia w lejek (we wcześniejszym go nie miałem).

Z ostatnich maili z Ecowitt dowiedziałem się, że jeszcze parę tygodni zajmie im dopracowanie detektora wyładowań atmosferycznych. Wiem, że już komuś go wysyłali, ale chyba są pewne kwestie do dopracowania.

Oprócz samego czujnika pracują nad zmianą graficzną wyświetlacza, aby zmieścić dodatkowe dane, czyli ile minut temu wystąpiło wyładowanie, odległość od czujnika w km oraz ile było wyładowań w danym dniu. Być może zrezygnują z wykresu, a zamiast tego będzie ikona pogody i pozycja słońca na niebie z godzinami wschodów i zachodów. Chodzi o tę konsolę HP3501:

« Ostatnia zmiana: 26 Marzec, 2020, 09:50:31 wysłana przez Mark »

Offline rkl

• Cirrocumulus
  • **
  • Otrzymał podziękowań: 0
« Odpowiedź #134 dnia: 26 Marzec, 2020, 09:29:48 »
Ja obecnie czekam na dostawe czujnika wyladowan, nowy firmware ktory obsluzy go jest w drodze.
To samo tyczy sie layoutu, ktory w moim odczuciu jest czytelniejszy. Czekam tez zeby uwzglednili kilka uwag ktore im podeslalem.