Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystajc z forum wyraasz zgod na uywanie cookies. Wicej informacji w regulaminie.
StacjePogody.waw.pl

Autor Wątek: Eurochron EFWS 2900  (Przeczytany 25757 razy)

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Lipca, 2019, 08:37:14 »
Od pewnego czasu stacja ta może wysyłać dane do ecowitt.net. Oprócz danych ze wszystkich czujników mamy też wykresy.

Forum Użytkowników Stacji Pogodowych

Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Lipca, 2019, 08:37:14 »

Offline Bieluch

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Sierpnia, 2019, 02:46:49 »
Cześć wszystkim, ponieważ jedzie do mnie EFWS 2900 mam do Was pytanie - na ile starczają Wam baterie w stacji i jakich używacie?
Zastanawiam się nad dołożeniem drugiego panelu słonecznego i dorobieniu układu ładującego - tak zrobiłem w starej (bardziej zabawkowej :P) stacji Bioterm - tylko, że tam strasznie szybko (jak na stacje) padały baterie.
Zastanawia mnie też czy w przypadku EFWS 2900 jest sens takie coś robić bo taką stację chyba trzeba przynajmniej raz do roku wyczyścić, sprawdzić czy deszczomierz się nie zatkał itp? Więc i tak na dach trzeba wejść.

Na 2m wysokości jej nie ustawię bo gęsta zabudowa, a najbardziej zależy mi na pomiarach prędkości i kierunku wiatru :-)

Pozdrawiam :)

Offline typ

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: EWS2900
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Sierpnia, 2019, 20:51:46 »
Co do baterii to jeszcze ich nie wymieniałem od zeszłej jesieni (w czujniku). Nie wiem jakie użyłem, ale być może jakieś z kompletu, jeśli były w pudełku. Nie pamiętam.

Ja z kolei mam prośbę o sprawdzenie i zrobienie zdjęcia, zwymiarowanie lejka do deszczomierza. Od jakiegoś czasu nie miałem wskazań opadów, albo były one "dziwne", dziś wyszedłem na dach i okazało się że lejek porwał chyba wiatr :-) bo go nie ma... Więc jeśli jeszcze macie lejek to jakoś go sobie zabezpieczcie żeby nie spotkało Was to co mnie.
A może da się taki kupić? Jakieś elementy tej stacji występują w sprzedaży?

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Sierpnia, 2019, 21:21:08 »
A może da się taki kupić? Jakieś elementy tej stacji występują w sprzedaży?
Wydaje mi się, że ten powinien pasować:
https://www.froggit.de/product_info.php?info=p341_wh3000-rain-funnel.html

Offline typ

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: EWS2900
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Sierpnia, 2019, 22:58:00 »
Dzieki, niby "nur kompatibel mit der WH3000!" ale może faktycznie pasuje.
Tylko to nie ta cena dla mnie,  10 EUR + 10 EUR za transport...
Poszukam czegoś tańszego na razie :-(
Albo zrobię sam, jeśli się da. Jaką średnicę ma ten mały otwór i czy jest on umieszczony centralnie?

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Sierpnia, 2019, 10:50:50 »
Ja posiadam czujnik WH65 od stacji WH3000. Moim zdaniem jest taki sam jak czujnik od stacji EFWS2900.
To co udało mi się zmierzyć:
średnica otworu 6mm i jest umieszczony centralnie.
górna zewnętrzna średnica lejka 117,2mm, grubość ścianki 2,1mm, średnica wewnętrzna 113mm.
wysokość lejka 58mm.

Offline typ

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: EWS2900
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Sierpnia, 2019, 14:33:42 »
Dzięki wielkie!
Jak mi sie uda coś wykombinowac z "materiałów zastepczych" :-) to się pochwalę żeby inni skorzystali.
Jesli nie to będę polował na jakąś rozsądną cenę nowego lejka.

Offline Bieluch

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Sierpnia, 2019, 18:27:08 »
Dzięki za odpowiedz, u mnie coś dziwnego jest z tymi bateriami, założone prawie nowe (ponad 1,4V każda) i czasami w dzień pojawia się ikona rozładowanych baterii w czujniku, po czym na noc znika. Wyjąłem, zmierzyłem ponownie i napięcie identyczne czyli prawidłowo bo przez kilka dni nie powinno być zauważalnej różnicy - przynajmniej na tanim mierniku UNI-T'a.
Założyłem teraz całkiem nowe i zobaczymy.

Powiedzcie mi proszę czy ciśnienie na wunderground to jest względne czy bezwzględne? Dziś stało się coś bardzo dziwnego - ciśnienie bezwzględne ABS z ponad 1011hPa (rano) zjechało do 989hPa
Jak patrzę na odczyty z pobliskich stacji na WU albo z pobliskiego lotniska https://www.airport.lublin.pl/aip/dane-operacyjno-techniczne.html to wcale tak nie spadło. Nie wiem czy to może mieć jakiś związek z resetowaniem czujnika poprzedniej nocy? Nie wydaje mi się bo cienienie mierzone jest w bazie, a nie na zewnątrz.
Swoją drogą instrukcja na stronie conrad nijak ma się do rzeczywistości - po naciśnięciu przycisku reset na 3s (z jednocześnie zasłoniętym panelem) czujnik się tylko restartuje i nadaje dalej. Jedyny sposób pełnego resetu to zasłonięcie szczelnie panela fotowoltaicznego i odczekanie kilku godzin.
Jak się zrobi tak jak piszą w instrukcji to czujnik nadaje kompletne durnoty: temperatura -40C i wilgotność 10%, a po jakimś czasie przestaje nadawać w ogóle temp. i wilgotność tylko nadaje samo nasłonecznie i UV.
Czujnik resetowałem bo mi wysyłał wcale UV i nasłonecznienia.
Spróbuje to ciśnienie jakoś dobrze ustawić tylko nie wiem czy te strony w/w podają względne czy bezwzględne i druga sprawa - gdzie się ustawia wysokość nad poziomem morza? Nie mogę tego znaleźć :(

Własnie własnie - jak zresetować bazę do ustawień fabrycznych? To co podają w instrukcji też ma się nijak do rzeczywistości.

Cytuj
Aby zresetować wszystkie wykonane ustawienia użytkownika do ustawień fabrycznych, należy postępować
następująco:
• Naciśnij przycisk TEMP., aby przerwać odbiór sygnału RF.
• Naciśnij jednocześnie przycisk WIND + i PRESSURE - aby usunąć wszystkie wartości z pamięci. Ustawienia
użytkownika zostają usunięte.
• Naciskaj przez 5 sekund przycisk LIGHT/SNOOZE, aby odebrać sygnał zewnętrznego czujnika z nowszymi
wartościami meteorologicznymi

Po naciśnięciu TEMP krótko zmienia się pomiędzy odczuwalną, punktem rosy itp. Po naciśnięciu długo nic się nie dzieje.
Po naciśnięciu WIND + i PRESSURE stacja przełącza się w tryb access pointa i trzeba ponownie połączyć się z jej siecią WI-FI, potwierdzić hasło po czym działa jak wcześniej, ale nic się nie resetuje... nawet hasło do WI-Fi pamięta, chociaż może to akurat zasługa aplikacji.

Wyjęcie baterii i odłączenie zasilacza też nic nie daje. Jak tylko podłącze zasilacz łączy się z Wi-Fi i aktualizuje czas. Nic się nie resetuje, tak jak by wszystko zapisuje w pamięci nie kasowalnej.

Pozdrawiam :-)

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Sierpnia, 2019, 19:15:42 »
Czujnik zewnętrzny tej stacji posiada super kondensator który jest ładowany przez panel fotowoltaiczny. Baterie są wykorzystywane jeśli dłużej nie było słońca lub gdy czujnik jest umieszczony w cieniu. Aby go zresetować podobno trzeba naciskać przycisk reset ponad 10 sekund aby rozładować kondensator oczywiście z zasłoniętym panelem i wyciągniętymi bateriami.
WU i większość stron pokazuje ciśnienie które na Twojej stacji jest jako względne. Więcej na temat ciśnienia:
https://stacje-pogody.pl/artykul_cisnienie_atmosferyczne_bezwzgledne_i_wzgledne_zredukowane_do_poziomu_morza_o_co_chodzi_z_tymi_cisnieniami,83.html
Stacja ta może przesyłać dane do ecowitt.net gdzie masz podane obie wartości ciśnienia.
Aby przywrócić bazę do ustawień fabrycznych spróbuj czegoś takiego:
https://ambientweather.net/help/how-do-i-restore-console-to-factory-default-osprey-series/

Offline Bieluch

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Sierpnia, 2019, 04:11:51 »
Hej,
co do czujników - wiem o tym kondensatorze i jak to jest zbudowane instrukcję przeczytałem od deski do deski już z 5 razy :-) Co nie zmienia faktu, że w moim przypadku to tak nie działa. Mogę wciskać 3s, 10s, 20s, a nawet ponad minute i zawsze efekt jest ten sam - po zabraniu "wciskacza" dioda świeci jednostajnie przez 2-3s po czym zaczyna sekwencje nadawania danych co 16s normalnie jak by nigdy nic :) Oczywiście panel szczelnie zasłonięty.
Dopiero pozostawienie na kilka godzin z zasłoniętym panelem, czyli aż kondensator rozładuje się sam, daje pożądany efekt. Jak już widzę, że dioda ledwo miga wciskam na 20s puszczam i zaczyna tak łypać jak by padaczki dostała aż zgaśnie, czasem jeszcze raz wcisnę reset, a ona jeszcze na chwile "ożyje". Później zostawiam jeszcze na kilka godzin i dopiero jest "zresetowane", a jestem tego pewny dlatego, że dopiero po takim resecie czujnik przestał mi głupoty wysyłać.

Co do bazy. Zrobiłem identycznie jak w podanym przez Ciebie linku, ta instrukcja nie wiele się różni od tej ze strony conrada, a i efekt jest ten sam, ale dla pewności zrobiłem krok po kroku identycznie jak tam napisali - nawet kolejność wyjmowania i wkładania baterii :)
Po wciśnięciu "WIND/+ and PRESSURE/-" ikona WI-Fi zaczyna migać i pojawia się na górze M-B na zmianę z nazwą dnia tygodnia. Czyli tak jak pisałem wcześniej - stacja przełącza się w tryb konfiguracji połączenia z internetem, ale żadne dane z pamięci się nie kasują.

Nosiłem czujnik do góry nogami i przez to ta łyżeczka opadając zaczęła mi zliczać deszcz, mam pozliczane wirtualne opady, wiatr który wygenerowałem wentylatorem bawiąc się czujnikiem w domu. Chciałem to jakoś skasować bo mi siedzi w statystykach miesięcznych. Do tego boje się żeby mi tych durnot nie wysłało do WU itp. jak już się z nimi połączę.
Jak odpalam bazę pokazuje mi wersje 2.02, a w aplikacji Easy Weather V1.4.1. Może to jakaś nowsza wersja softu? Fakt jest taki, że nie mogę jej za żadne skarby świata zresetować. Ona powinna po recie nie tylko usunąć wszystkie dane pogodowe, ale też "zapomnieć" moją sieć Wi-FI. Dziś ją zostawiłem bez zasilacza i baterii na pół dnia i też nic nie dało :-D

Co do ciśnienia - wcześniej miałem coś ostro pogmerane bo mi ciśnienie ABS pokazywało większe jak REL, a to fizycznie niemożliwe żeby na wysokości 210m n. p. m. było wyższe jak nad poziomem morza. Teraz wygląda, że jest prawie ok, ale chciałem je dokładnie skalibrować. Myślałem, że mogę zczytać ciśnienie REL z jakiejś pobliskiej stacji np. lotniska i wyliczyć ABS celem korekty, albo podać gdzieś w stacji wysokość na której się znajduje...
Tymczasem w stacji da się tylko skorygować ciśnienie REL wyliczając kalkulatorem, który podałeś. Jak coś źle mówię to poprawcie mnie.
Czyli wychodzi na to, że ciśnienie bezwzględne ABS jest niekorygowalne w tej stacji i pozostaje nam zaufać, że producent dobrze skalibrował urządzenie?
Tutaj jedno pytanie: do wyliczenia ciśnienia REL podajemy temperaturę na dworze?

Swoją drogą przejrzałem wszystkie pobliskie stacje na WU oraz weathercloud i z tym ciśnieniem to się ni kupy ni d*** nie trzyma :-)
Stacje oddalone od siebie o 30km w linii prostej pokazują ciśnienie rożne o 5 do 6 hPa. Lotnisko swoje, INGW swoje, onet pogody itp jeszcze co innego, a po wyliczeniu w/w kalkulatorem wychodzi jeszcze co innego :-P

Offline typ

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Otrzymał podziękowań: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: EWS2900
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #25 dnia: 21 Sierpnia, 2019, 00:12:56 »
Dzięki wielkie!
Jak mi sie uda coś wykombinowac z "materiałów zastepczych" :-) to się pochwalę żeby inni skorzystali.
Jesli nie to będę polował na jakąś rozsądną cenę nowego lejka.

Lejek się znalazł. Daleko nie odleciał, więc tanio wyszła ta naprawa :-)

Offline Bieluch

  • Cirrus
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Otrzymał podziękowań: 0
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #26 dnia: 21 Sierpnia, 2019, 18:11:18 »
Super, kombinujesz jakieś zabezpieczanie?
Własnie - oprócz pytań w/w nasunęło mi się jeszcze jedno. Jak to jest z tymi serwisami pogodynkowymi WU, WC, WOW, Ecowitt w przypadku przerwy w nadawaniu danych czy też awarii czujnika tak jak u kolegi wyżej? Po przerwie stacja normalnie wraca na mapę czy są jakieś konsekwencje?
Trzeba tu chyba rozgraniczyć dwa możliwe scenariusze:
1. Brak jakichkolwiek danych przez X czasu.
2. Wysyłanie błędnych danych przez np. awarię czujnika.
np. chciałbym w przyszłości zmienić maszt więc będzie co najmniej kilka godzin przerwy w wysyłaniu danych. Może zdarzyć się też brak prądu lub dostępu do internetu.

Offline Mark

  • Nimbostratus
  • ****
  • Wiadomości: 485
  • Otrzymał podziękowań: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogoda w gminie Ślesin
  • Typ stacji: Ecowitt HP3501/WS80
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Sierpnia, 2019, 20:13:24 »
Chyba będzie wtedy luka w danych. W Cumulusie można cofnąć czas w pliku i nadpisać. W stacji Ecowitt HP3501 jest slot na kartę microSD. Jak wspominają w instrukcji obsługi już karta 1GB wystarczy do zapisania danych na 10 lat, więc one by nie były tracone.
Dane z prywatnej stacji pogodowej Ecowitt HP3501: http://pogodaslesin.vxm.pl/pogoda/

Offline felix

  • Cumulonimbus
  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Otrzymał podziękowań: 27
  • Płeć: Mężczyzna
    • Awekas
  • Typ stacji: HP1001, HP3001, GW1000, HP2551
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Sierpnia, 2019, 21:00:23 »
Hej,
co do czujników - wiem o tym kondensatorze i jak to jest zbudowane instrukcję przeczytałem od deski do deski już z 5 razy :-) Co nie zmienia faktu, że w moim przypadku to tak nie działa. Mogę wciskać 3s, 10s, 20s, a nawet ponad minute i zawsze efekt jest ten sam - po zabraniu "wciskacza" dioda świeci jednostajnie przez 2-3s po czym zaczyna sekwencje nadawania danych co 16s normalnie jak by nigdy nic :) Oczywiście panel szczelnie zasłonięty.
Dopiero pozostawienie na kilka godzin z zasłoniętym panelem, czyli aż kondensator rozładuje się sam, daje pożądany efekt. Jak już widzę, że dioda ledwo miga wciskam na 20s puszczam i zaczyna tak łypać jak by padaczki dostała aż zgaśnie, czasem jeszcze raz wcisnę reset, a ona jeszcze na chwile "ożyje". Później zostawiam jeszcze na kilka godzin i dopiero jest "zresetowane", a jestem tego pewny dlatego, że dopiero po takim resecie czujnik przestał mi głupoty wysyłać.

Co do bazy. Zrobiłem identycznie jak w podanym przez Ciebie linku, ta instrukcja nie wiele się różni od tej ze strony conrada, a i efekt jest ten sam, ale dla pewności zrobiłem krok po kroku identycznie jak tam napisali - nawet kolejność wyjmowania i wkładania baterii :)
Po wciśnięciu "WIND/+ and PRESSURE/-" ikona WI-Fi zaczyna migać i pojawia się na górze M-B na zmianę z nazwą dnia tygodnia. Czyli tak jak pisałem wcześniej - stacja przełącza się w tryb konfiguracji połączenia z internetem, ale żadne dane z pamięci się nie kasują.
Niestety nie mam takiej stacji jak Ty, próbowałem pomóc podając to co znalazłem w sieci. Tutaj przydałaby się pomoc kogoś kto ma taką stację i udało mu się ją zresetować.
Spróbuj zadać te pytania na: https://www.wxforum.net/index.php
Stacja WS-2902 powinna być taka sama jak Twoja.


Co do ciśnienia - wcześniej miałem coś ostro pogmerane bo mi ciśnienie ABS pokazywało większe jak REL, a to fizycznie niemożliwe żeby na wysokości 210m n. p. m. było wyższe jak nad poziomem morza. Teraz wygląda, że jest prawie ok, ale chciałem je dokładnie skalibrować. Myślałem, że mogę zczytać ciśnienie REL z jakiejś pobliskiej stacji np. lotniska i wyliczyć ABS celem korekty, albo podać gdzieś w stacji wysokość na której się znajduje...
Tymczasem w stacji da się tylko skorygować ciśnienie REL wyliczając kalkulatorem, który podałeś. Jak coś źle mówię to poprawcie mnie.
Czyli wychodzi na to, że ciśnienie bezwzględne ABS jest niekorygowalne w tej stacji i pozostaje nam zaufać, że producent dobrze skalibrował urządzenie?
Tutaj jedno pytanie: do wyliczenia ciśnienia REL podajemy temperaturę na dworze?

Swoją drogą przejrzałem wszystkie pobliskie stacje na WU oraz weathercloud i z tym ciśnieniem to się ni kupy ni d*** nie trzyma :-)
Stacje oddalone od siebie o 30km w linii prostej pokazują ciśnienie rożne o 5 do 6 hPa. Lotnisko swoje, INGW swoje, onet pogody itp jeszcze co innego, a po wyliczeniu w/w kalkulatorem wychodzi jeszcze co innego :-P
Mi się wydaje, że do obliczeń bierzemy temperaturę zewnętrzną. Chociaż jak użyłem kalkulatora to bardziej pasuje wewnętrzna.
Ja ustawiłem do tego co podają na: https://www.windy.com/pl/-Poka%C5%BC-dodaj-wi%C4%99cej-warstw/overlays?pressure,52.241,13.140,6,i:pressure,m:e22agGD
i tego się będę trzymać.
Poczytaj wątki:
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=4.0
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=2273.msg17205#msg17205
Gdzieś znalazłem coś takiego:
"Pomiar rzeczywistej temperatury powietrza jest żmudną próbą zmierzenia wielkości mierzalnej, której nie da się zmierzyć (Capriccio)"
i można to odnieść również w kwestii ciśnienia.

Własnie - oprócz pytań w/w nasunęło mi się jeszcze jedno. Jak to jest z tymi serwisami pogodynkowymi WU, WC, WOW, Ecowitt w przypadku przerwy w nadawaniu danych czy też awarii czujnika tak jak u kolegi wyżej? Po przerwie stacja normalnie wraca na mapę czy są jakieś konsekwencje?
Trzeba tu chyba rozgraniczyć dwa możliwe scenariusze:
1. Brak jakichkolwiek danych przez X czasu.
2. Wysyłanie błędnych danych przez np. awarię czujnika.
np. chciałbym w przyszłości zmienić maszt więc będzie co najmniej kilka godzin przerwy w wysyłaniu danych. Może zdarzyć się też brak prądu lub dostępu do internetu.

Te serwisy nie są zbyt restrykcyjne w tym względzie. Od jednych dostaniesz maila, że Twoja stacja nie przesyła danych, inni zabiorą Ci złotą gwiazdę, Twoja stacja może zniknąć z mapy.
Po powrocie przesyłu danych wszystko wróci do normy.
Gorzej chyba byłoby gdybyś chciał przesyłać do:
https://www.meteonetwork.it/rete/livemap/
https://www.awekas.at/en/map.php.

Offline Parasol

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2591
  • Otrzymał podziękowań: 125
  • Płeć: Mężczyzna
  • Typ stacji: Netatmo, wcześniej TFA NEXUS i WS3500
Odp: Eurochron EFWS 2900
« Odpowiedź #29 dnia: 22 Sierpnia, 2019, 10:55:13 »
Tutaj jedno pytanie: do wyliczenia ciśnienia REL podajemy temperaturę na dworze?

Tak, podajemy temperaturę zewnętrzną. Obliczanie ciśnienia względnego z temperaturą domową nie miałoby sensu.
Pomóż innym, dodaj opinie o swojej stacji pogodowej na stronie Stacje-Pogody.pl
Zobacz także: https://nahulajnogi.pl | https://smartfonki.pl | https://zeroauta.pl